Yeni doğum kontrol yöntemi olan "boncuklu spiral" normal spirale göre daha az yan etkisi vardır. Boncuklu spiral korunma yöntemi ile adet kanamasını arttırmadan, hormon kullanmadan ve kilo almadan yan etkisi en aza indirilmiştir.

Spiral dünya ve Türkiye'de kadınlar tarafından en çok tercih edilen korunma yöntemidir. Yeni korunma yöntemi olan boncuklu spiral Belçikalı Dr. Drik Wildemeerseh geliştirmiştir. Bu yöntemde kadınlarda görülen yan etkileri en az seviyeye indirmiştir.

korunma_yontemi_boncuklu_spiral.jpg

Boncuklu Spiral Nedir? Faydaları Nelerdir?

En çok görülen yan etkilerde kanama artışı, cinsel ilişkide ağrı, batma, kayma, istenmeyen gebelik, sancı ve enfeksiyon riskidir. Bu sorunları yaşayan kadınların bazıları spiral kullanmaktan vazgeçer. Ancak boncuklu spiral çok küçük ve esnek yapısından dolayı kullanımı kolay ve faydalıdır. Boncuklu spiral bakır alerjisi olmayan ve anormal deforme rahime sahip olmayan kadınlar için uyumludur. Boncuklu spiral T spirale göre gebelik önleme oranı daha yüksektir. Bakırlı T spiral en çok görülen yan etkisi kanama dönemi çok uzun ve yoğun geçmesidir. Buda kansızlığa ve ilaç tedavisine başlamasına sebep olur. Boncuklu spiral de ise adet kanaması değişmez ve adet kanaması normal şekilde devam eder. Boncuklu spiral'in en iyi faydalarından biri ise rahim tavanına sabitleştirilmesinden ve çerçevesiz olduğundan dolayı batmayı, kaymayı ve dışarıya atılmasını engeller. Boncuklu spiral ile 5 yıl boyunca hamileliği önleyebilirsiniz. Bu ürün sürekli bakır iyon salgılar ve spermlerin hareket etmesini ve yumurtanın döllenmesini engeller. Aile planlamasını tamamlamış kadınlar kullanabilir. Doğum yapmamış küçük rahimli kadınlar tarafından da kullanılabilir. Kürtaj sonrası hemen uygulanabilir. Doğum yapmış kadınlar için ise 3 ay sonra yerleşim yapılabilir. Bebek emzirmeyi etkilemez.

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri için Tıklayınız !
Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı Tıklayın !