Hamile olduğunu öğrendikten sonra hemen doktora gidilmesi ve gerekli muayeneleri yapılması gerekir. Boş gebelik nedir? Belirtileri nelerdir? Ne zaman anlaşılır? Hamile kadınlar için üzücü bir durum olan boş gebelik hakkında bilmeniz gerekenler var.

Hamilelik testi olumlu sonuç verdikten sonra bebek hazırlıklarına başlayan aileler için üzücü bir son olan boş gebelik hakkında önemli bilgileri sıraladık.

Boş Gebelik Nedir?

Hamilelik belirtilerinin gerçekleşmesi ve adet kanamasının olmaması ile yapılan gebelik testlerinde olumlu sonuç çıkar. Ancak boş gebeliklerde plesentanın içi boştur. İsminden de anlaşılacağı gibi gebelik kesesinin içinde bebek bulunmaz. Adet kanamaları düzensiz olan kadınlarda yumurtlamanın sonradan gerçekleşmesinden kaynaklandığı düşünülür.

Bos_Gebelik_Nedir_Hamilelik.jpg


Boş Gebelik Belirtileri Nelerdir?


Gebeliğin ilk haftalarındaki tüm belirtiler sağlıklı hamilelik ile aynıdır. Kandaki hamilelik hormonları artış gösterir. Anne adayı adet olmaz. Hamileliğin ilk aylarında yaşanılan kasılma ve kramplar bu dönemde gözlemlenebilir.

Boş Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Plesantanın içinde bebek olmadığı için ultrason muayenesinde kalp atışı olmaz. Bebek görülmez. 8. ile 12. haftalar arasında yapılan muayenede ortaya çıkar. Bu durumda doktor tarafından boş gebelik teşhisi konulur. Normal şartlarda doğal düşük ile sonuçlanan boş gebelikte gerekli durumlarda cerrahi müdahale uygulanır.

Bos_Gebelik_Nasil_Anlasilir.jpeg


Boş Gebelik Neden Olur?

Boş gebeliğin oluşum nedenleri kromozomlarla alakalı bir durum değildir. Tekrarlama ihtimali çok düşüktür. Tekrarlayan durumlarda ise özel testler yapılması gerekir. Anne ve babanın arasındaki yaş farkının boş gebelik üzerinde etkili olduğu düşünülüyor.

Boş Gebelik Kadınlar Kulübü için Tıklayın !
Gebelik / Hamilelik / Kadın Doğum Tıklayın !