Çocuğunuzla çıkacağınız tüm yolculuklarda her zaman onun güvende olacağından emin olmak istersiniz ve çocuğunuz için alınabilecek tüm güvenlik önlemlerini almaya çalışırsınız. Çocuğunuzla birlikte yapacağınız yolculukların keyfini çıkartmanız için öncelikle onlar için oto güvenlik koltuğu seçiminde doğru tercihi yapmalısınız.

Araçlarda bulunan üst güvenlik donanımları (aktif gergili kemerler, air-bagler) yetişkinlere yönelik olduğundan bebekler ve çocukların güvenliğini sağlamada oto güvenlik koltuklarına büyük görev düşüyor. Her gün dünyada yaklaşık 5.500 çocuk trafik kazalarında ciddi olarak yaralanıyor veya hayatını kaybediyor. Türkiye’de ise TÜİK verilerine göre 2015 yılında meydana gelen trafik kazalarında binlercesi yaralanırken 864 çocuk yaşamını yitirdi. 0-9 yaş arası kazalardan en çok etkilenen grup. İstatistikler bu yaş grubundaki çocukların Avrupa Birliği i-Size standart yönetmeliklerine uyumlu oto güvenlik koltuklarında yolculuk etmelerinin bu kayıpların azalmasında önemli etken olduğunu kanıtlar nitelikte.

Mağazalarda ebeveynlere oto güvenlik koltukları her ne kadar geniş yelpazede sunulsa da, çocuğunuz için uygun ve güvenilir oto koltuğunu bulmak için doğru adımları takip etmelisiniz. Bunlardan en önemlisi oto güvenlik koltuğunun sunmuş olduğu güvenlik özellikleri, konforu ve oluşabilecek kaza durumlarında meydana gelebilecek ciddi yaralanmaları önleyebilecek şekilde tasarlanması.

cocuklarla-guvenli-seyahatin-puf-noktalari-2.jpg


Oto güvenlik koltuğu seçerken nelere dikkat etmeliyiz

Oto güvenlik koltuğunu alırken çocuğunuzun öncelikle boyunu dikkate almalısınız. En çok yapılan hatalardan bir tanesi de çocuğun yaş ve kilosunun temel alınarak oto güvenlik koltuğunun seçilmesi.

Oto güvenlik koltukları aşağıdaki gibi gruplanır;

Grup0+ : 45 – 75 cm / 0 - 12 ay

Grup0/1+ : 45 – 105 cm / 0 ay-4 yaş

Grup 1 :75 -105 / 9ay-4yaş

Grup 2/3 : 105-135 / 3,5yaş-12 yaş
cocuklarla-guvenli-seyahatin-puf-noktalari-3.jpg

Oto güvenlik koltuklarını neden baza ile kullanmalıyım?


Baza kullanımını işinizi olcukça kolaylaştıracaktır. ISOFIX ile Grup 0/1 oto güvenlik koltuklarına tek bir tıkla mükemmel bağlantı sağlarken doğru bağlantıyı onaylayan ışıklı ve sesli elektronik göstergesi ekstra kolaylık sunar.

Bir oto koltuğunun sağlam ve güvenli olduğunu nasıl anlarım?


Oto koltuklarında dikkat edilmesi gereken en önemli konu sunmuş olduğu güvenlik önlemleridir. Oto koltuklarının maksimum güvenliği sağlamaları için gerekli mevzuatlara uygun olarak üretilip, güvenlik testlerinden başarıyla geçmiş olmaları gerekmekte. Peki detaylara boğulmadan doğru oto koltuğunu nasıl seçeceksiniz? Aşağıda vereceğimiz ipuçlarıyla güvenilir ve çocuğunuz için en doğru oto koltuğunu artık kolaylıkla seçebileceksiniz. Gelin bu ipuçlarına beraber göz atalım.
cocuklarla-guvenli-seyahatin-puf-noktalari-4.jpg

1- Güvenlik testlerinden iyi sonuçlarla geçebilmiş mi?

Oto güvenlik koltuklarının ne kadar güvenli olduğunu test eden bağımsız uluslararası test kuruluşları vardır. Bu tür güvenlik testlerinden en önemlileri ICRT, Euro NCAP, TNO ve ADAC tarafından düzenlenen ve testlerin sonuçlarına göre sertifikalandırılan testlerdir. Güvenlik testleri sonucu oto güvenlik koltuklarının güvenlik performansına göre verilen ödüller ve puanlar referans alınabilir. Ödüller yine bağımsız kurumlarca yapılan güvenlik test sonuçlarına göre verilmektedir.

cocuklarla-guvenli-seyahatin-puf-noktalari-5.jpg

2- Oto koltuğunun ayrıca ekstra baş-boyun desteği var mı?

Oto güvenlik koltuklarının bazılarında ekstra baş ve boyun desteği bulunmamaktadır. Bu durum her hangi bir kaza anında veya ani manevralarda çocuğunuzun baş ve boyun bölgesinde ciddi yaralanmalara yol açabileceği için ekstra baş ve boyun desteği olan güvenlik koltukları tercih edilmeli.

3- Oto koltuğu yan darbelere karşı koruma sağlıyor mu?

İ-Size mevzuatına uygun üretilmiş oto güvenlik koltukları, önden ve yandan darbelere karşı geliştirilmiş ve artırılmış güçlü koruma sağlar.
cocuklarla-guvenli-seyahatin-puf-noktalari-6.jpg

İ-Size nedir?

i-Size, Temmuz 2013’te yürürlüğe giren en son Avrupa oto koltuğu güvenliği düzenlemesi R129 standardının bir parçasıdır ve yeni bebek ile yaklaşık 4 yaşına kadar çocuk oto güvenlik koltukları için geçerlidir.

i-Size neden daha güvenlidir?

· Çocuklara gelişmiş baş ve boyun koruması sağlar.

· Bebekler ve 15 aya kadar küçük çocuklar arkaya dönük oto güvenlik koltuklarında seyahat etmelidir.

· Oto güvenlik koltuğunu arabaya doğru şekilde takmayı kolaylaştıran ISOFIX sistemini kullanmak zorunludur.

· i-Size oto güvenlik koltukları hemen hemen bütün ISOFIX’li arabalar için uygundur.

· Oto güvenlik koltuğunu bebeğinizin ağırlığından ziyade boyuna göre seçersiniz.


4- Oto koltuğunun 5 noktalı emniyet kemeri var mı?

Maksimum güvenlik için oto koltuğunda bel, bacaklar ve omuzları koruyan 5 noktalı emniyet kemer kilit sistemi bulunmalıdır.
cocuklarla-guvenli-seyahatin-puf-noktalari-7.jpg

5- ISOFIX bağlantısı var mı?

ISOFIX, otomobillerde bulunan uluslararası standart bir oto koltuğu montaj sistemidir ve emniyet kemeri kullanmadan bir çocuk oto koltuğunu arabaya takmanın en güvenli, en kolay ve en hızlı yoludur. Emniyet kemerleri ile doğru monte edilen bir oto güvenlik koltuğu ISOFIX bağlantı ile monte edilen koltuklar kadar güvenlidir. Ancak İngiltere’de yapılan bir araştırmada, emniyet kemeri ile takılan oto güvenlik koltuklarının %52’sinin aileler tarafından yanlış takıldığı görülmüştür. ISOFIX ile, oto güvenlik koltuğunu yanlış takma olasılığı emniyet kemerine kıyasla çok daha düşüktür. ISOFIX, oto koltuğunun daha doğru ve pratik bir şekilde araca takılmasına yardımcı olmaktadır.
cocuklarla-guvenli-seyahatin-puf-noktalari-8.jpg


6- Oto güvenlik koltuğu Avrupa güvenlik standartlarına uygun mu?

Avrupa Birliği içinde çocuk oto güvenlik koltuklarına ilişkin iki standart yönetmeliği bulunmaktadır; bunlardan en yenisi i-Size (UN R129) ve daha eski olanı ECE R44/04. Oto güvenlik koltukları kumaş ve kasaları üzerindeki ürün bilgilendirme etiketlerinde bulabileceğiniz bu bilgiye göre tercihinizi yapabilirsiniz. Maxi-Cosi oto güvenlik koltukları i-Size standardı onaylı üretilen ilk oto koltuklarıdır.
cocuklarla-guvenli-seyahatin-puf-noktalari-13.jpg

Maksimum Güvenlik İçin Çocuk Oto Güvenlik Koltuklarında Yeni Bir Devrim…

Dünyanın İlk ve Tek Air-Bag’li Çocuk Oto Güvenlik Koltuğu Maxi-Cosi AxissFix Air

Bir oto güvenlik koltuğu düşünün… İçindeki en değerli varlığınız seyahat anlarında her zaman en yüksek güvende olsun ve siz bundan emin olun. Dünyanın ilk ve tek Air-Bag’li çocuk oto güvenlik koltuğu olan AxissFix Air ile tanışmaya hazır mısınız?

Maxi-Cosi patentli Air Safety technology® sayesinde çocuklar oto güvenlik koltuklarında şimdiye kadar görülmüş en yüksek güvenlik donanımları ile koruma altına alınıyor. AxissFix Air oto güvenlik koltuğunun ISOFIX bağlantılarında bulunan Çarpma Algılama Sistemi, kazayı 1 saniyenin altında algılayarak, Air-Bag’leri şişirmekte ve anında koltuğun omuz kemer pedlerinin içinden açılan Air-Bag’ler çocuğun kafasının öne doğru savrulmasını ve zarar görmesini önlemekte. Açılan Air-Bag’ler yine sadece 1 saniyenin altında tekrar sönük duruma geliyor. Yapılan testlerde Maxi-Cosi Air Safety technology® ile çarpışma durumunda çocuğun boyun ve kafa bölgesine binen yükün %55 oranında azaldığı saptanmıştır.
cocuklarla-guvenli-seyahatin-puf-noktalari-12.jpg


Maxi-Cosi Air Safety technology® ile üretilmiş AxissFix Air, Air-Bag donanımlı ilk ve tek oto güvenlik koltuğu olmasının yanı sıra 360° dönebilmesi özelliği sayesinde sürüş yönünün tersine dönük ve sürüş yönüne dönük (61cm’den 105cm’ye kadar) olarak çift yönlü seyahat edebilme olanağı sunuyor.
Adsız.jpg


Maxi-Cosi geliştirmiş olduğu Air Safety technology® ile bir ilke imza atarak oto güvenlik koltuklarında şimdiye kadar görülmüş en yüksek güvenliği sağlıyor.

AxissFix Air hakkında detaylı bilgi için tıklayınız / online alışveriş için tıklayınız.
  • cocuklarla-guvenli-seyahatin-puf-noktalari-10.png
    cocuklarla-guvenli-seyahatin-puf-noktalari-10.png
    311,1 KB · Görüntüleme: 274
  • cocuklarla-guvenli-seyahatin-puf-noktalari-11.jpg
    cocuklarla-guvenli-seyahatin-puf-noktalari-11.jpg
    226 KB · Görüntüleme: 269