Son yıllarda diyet konusunda herkesin en çok merak ettiği ve birçok kişinin de uyguladığı Dukan diyeti Fransız diyetisyen Dr. Pierre Dukan tarafından geliştirilen saf proteine dayanan bir diyet. Özellikle dukan diyeti ile zayıflayanlar tarafından gelen çok sayıda olumlu geri bildirim ile her geçen gün Dukan diyeti yapanların sayısı artıyor.

Dukan diyeti temel olarak yağsız yani saf protein içeren gıdaların tüketilmesi ve bunların bilhassa protein emilimini artıracak ve amino asitleri düzenleyen gıdalarla desteklenmesine dayanıyor. Dukan diyeti diğer diyetlerin aksine 1-2 hafta değil genellikle 1 ay kadar sürüyor. Bu süreçte hafif egzersizler ile de desteklenmesi tavsiye ediliyor. Klasik bir dukan diyet listesi haftalık olarak ortalama günde 2 porsiyon yağsız et tüketilmesini ve günde 70 – 80 gram protein alınmasını gerektiriyor.

Dukan diyeti yağsız protein yüklemesi yapılan ilk atak evresi, proteinlerin sebzeler ile desteklendiği seyir evresi, diyete karbonhidratların eklendiği güçlendirme evresi ve koru evresi olarak 4 dönemde yapılıyor. Her biri takribi 1 hafta süren bu dönemlerde amaçlanan vücudun zayıf kalmadan ve yağsız beslenmenin negatif etkilerini görmeden diyeti tamamlaması.

dukan_diyeti_nasil_yapilir_diyet_listesi_zayiflama-600x450.jpg


Dukan Diyeti Listesi
Klasik bir Dukan diyeti listesi örneği ve günlük alınacak besinler aşağıdaki gibi:

Sabah

1 bardak yağsız süt veya yağsız yoğurt veya 3 adet yağsız pişmiş yumurta

1-2 kaşık yulaf kepeği

Öğlen

Izgara tavuk veya hindi göğsü

2 emek kaşığı yulaf kepeği

Akşam

Izgara tavuk göğsü, ızgara hindi, ızgara somon veya fırında yağsız biftek

1 kase haşlanmış sebze

Yağsız süt veya yağsız yoğurt

Tüm bunların yanında günde en az 2 litre su içilmesi gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Dukan Diyeti Deneyimlerimiz Tıklayın !

Dukan Diyeti – Yaşanmış bir diyet hikayesi :) Tıklayın !

Yeni başlayanlar için Dukan Diyeti Tıklayın !

Karatay Diyeti Deneyimlerimiz Tıklayın !