Bilinmesi gereken ilk nokta ek besinler anne sütünün yerini tutamaz. Ek gıdaların amacı anne sütünün yeterli gelmediği zamanlarda yada bebeğe yeni tatların alıştırılması aşamasında tüketmek gerektiğidir. Ek gıda seçerken bebeğin kaç aylık olduğu ve tüketeceği besinin içerisindeki besin maddelerinin neler olduğuna dikkat edilmelidir.
bebeklerde_ek_besin_beslenme.jpg

Bebeğiniz için ek besinlere ne zaman başlanılması gerektiğine doktorunuz karar vermelidir. Her bebeğin gelişimi farklı olacaktır. Anne sütünün yeterli olup olmaması da etkilidir. Bebeğin çiğneme, yutma reflekslerinin gelişimine göre karar verilir. Genellikle ek besinlere 6 ile 8 aylar arasında başlanır.

Ek besin seçerken gıdaların ek koruyucu içermeyen,taze olmasına dikkat edin. Doktorunuzun önermediği besinleri bebeğinize vermeyin. Bebeklere genellikle meyve püresi vermek ile başlayabilirsiniz. Bu meyvelerin mevsiminde olmasına ve yüksek şeker içermemesine özen gösterin. Bebeğinizin henüz öğütücü dişleri olmadığı için tamamen püre haline getirmiş olun. Yavaş yavaş yedirin.

Doktorların önerdiği ilk ek besinlerden biri de yoğurttur. Tercihen evde kendiniz hijyenik olarak üretin. Kullanacağınız sütün kalitesine dikkat edin. Keçi sütü anne sütüne en yakın değerleri barındırdığı için önerilebilir. Doktorunuza mutlaka danışın. Keçi sütü ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için, Bebeğe Keçi Sütü Verilir Mi? Tıklayın!
  • bebeklerde_ek_besin_ek_gida.jpg
    bebeklerde_ek_besin_ek_gida.jpg
    17,1 KB · Görüntüleme: 157
  • Beğen
Reactions: benimo_