Hamilelikte böbrek ağrısı nedenleri farklılık göstermekte olup sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Hamilelikte böbrek ağrısı sıklıkla karşılaşılan bir durum olmasına rağmen enfeksiyondan kaynaklı oluşuyorsa bebeğe zarar verme olasılığı ve düşük olasılığı oldukça yüksektir. Böbrekler vücudun dengesini korumakla görevli olan en önemli organlardan bir tanesidir. Kanın filtrelenmesi ve toksinlerin vücuttan atılması açısından hayati önem taşımaktadır.

Hamilelik Döneminde Böbrek Ağrısı Nedenleri Nelerdir?
Hamilelikte böbrek ağrısı bebeğe zarar verir mi sorusunun cevabı böbrek ağrısına sebep olan nedenlere göre değişiklik göstermektedir. Hamilelik döneminde böbrek ağrısına sebep olan etkenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • İdrar yolu enfeksiyonu: Böbrek ağrısının altında yatan temel nedenlerden bir tanesi idrar yolu enfeksiyonudur. Hamileliğin 6 ila 24. hafta aralığında sık rastlanılmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonunun hamilelik döneminde tedavisi için antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.
  • Böbrek enfeksiyonu: İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediğinde böbrek enfeksiyonuna yol açmaktadır. Böbrek enfeksiyonu hamilelikte sağ böbrek ağrısına şiddetli şekilde yol açabilmektedir.
  • Böbrek taşı: Böbrek taşları idrar yolunun içine sıkıştığında şiddetli şekilde böbrek ağrısına sebep olabilmektedir.
  • Böbrek kanseri: Bu kanser böbrekte hücrelerin kontrolsüz şekilde büyümesine sebep olmaktadır. Hamilelik döneminde böbrek ağrısı sebeplerinden biri böbrek kanseri olabilmektedir.
hamilelikte_sag_bobrek_agrisi_neden_olur_nasil_gecer_tedavisi.jpg


Hamilelikte Böbrek Ağrısını Geçirmenin Yolları
Hamilelik döneminde hissedilen böbrek ağrısının sebepleri farklılık gösterebilmektedir. Hissedildiği zaman mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Uygulanacak bazı basit yöntemlerle hamilelik döneminde böbrek ağrısını hafifletmek ya da geçirmek mümkün olacaktır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Bol sıvı tüketilmelidir. Böbrek ağrısını hafifletmek için en etkili yöntemlerden bir tanesidir.
  • Sıcak su torbası kullanmakta ağrıyı azaltma konusunda etkilidir.
  • Yoğurt tüketmek özellikle böbrek enfeksiyonları için oldukça faydalıdır.
  • Doktor tarafından önerilen ilaçların düzenli tüketimi faydalı olacaktır.
  • Sarımsak, elma, kızılcık suyu tüketmek faydalı olacaktır.
Hamilelikte Böbrek Büyümesi Yaşayanlar Tıklayın !

Hamilelikte Rahmin Böbreğe Baskı Yapması Tıklayın !