Uzmanlar, hamile annelere, gebelik süresi boyunca aksilikleri önlemek için çiğ ton balığı, az pişmiş et, alkol ve diğer maddelerden kaçınmalarını tavsiye eder. Kafein alımının da sınırlandırılması tavsiye edilir, bu da birçok anne adayının bunun yerine bitki çayına dönmesine neden olur. Ancak ebegümeci çiçeği hibisküs çayı gibi bitki çaylarını hamilelikte tüketmek de olumsuz etkilere neden olabilir. Hamileyken bunu diyetinize eklemek ve bilmeniz gereken diğer her şey hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Hibiskus Nedir?​


Ebegümeci çayı, bilimsel adı Hibiscus sabdariffa olan hibiskus bitkisinin otudur. Hibiscus, güzel kırmızı çiçekleri olan çiçekli bir bitkidir. Genellikle tropikal bölgelerde yetişir ve çiçekli peyzaj, halk ilaçları oluşturma, ip, kağıt gibi çeşitli kullanımları vardır. Ebegümeci çiçeklerinin kurutulmuş yaprakları, sıcak veya soğuk çay yapmak için demlenerek lezzetli, çiçek tadında bir içecek elde edilir.


Hibiskus çayı antioksidanlar açısından zengindir ve bakterilerle savaştığına, kilo vermeyi desteklediğine ve kan basıncını düşürdüğüne inanılmaktadır. Ebegümeci çayı ile karaciğer sağlığının da iyileştirildiği kabul edilir ve çayda kanser hücrelerinin vücutta büyümesini engelleyen bazı bileşikler vardır.

Hibiskus Çayı Gebelikte İçilir Mi?​


Hibiskus çayı tüketimine bağlı çeşitli sağlık yararları vardır. Nefis aromasının yanı sıra antioksidanlar açısından da zengindir. Ancak genellikle hamileler ve emziren anneler tarafından tüketilmesi tercih edilmez. Anne adayları için ebegümeci çayının belirli riskleri olduğunu söyleyen hayvanlar üzerinde 2013 yılında araştırmalar yapılmıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, hamilelik sırasında ebegümeci tüketimi ile çocukta ergenliğin gecikmesi ve düşükler gibi tehlikelerin olabileceği sonucuna varmıştır. Yavrularda obezite riskinin yüksek olması, vücut kitle indeksinin yüksek olması, annenin yetersiz beslenmesi gibi bazı sorunlar gözlenmektedir.
hamilelikte_ebegumeci_cayi_icilir_mi.jpg
Hibiskus, hormonları ve regl dönemleri düzenlemek içindir. Ancak hamilelik sırasında erken doğuma, kanamaya, kramplara ve hatta düşüklere neden olabilir.

Emenagog etkisi olarak bilinen ebegümeci çayı ve özleri, adet kanamasını uyarmaya yardımcı olmak için uterusa kan akışını teşvik edebilir. Yan etkiler teorik olarak kramp, kanama, erken doğum ve hatta düşükleri içerebilir.

Hibiskus Çayının Hamileyken Faydaları​


Hibiskus çayı antioksidanlar açısından çok zengindir ve bu nedenle birçok sağlık yararına sahiptir. Aynı durum hamile kadınlar için de geçerlidir. Ancak hamileliğe yönelik geleneksel yaklaşım, ilk üç aylık dönemde bundan kaçınmanız gerektiğini ve ondan sonra bile tüketmeden önce bir doktor reçetesi almanız gerektiğini söylüyor.
hamilelikte_hibiskus_cayi_faydalari.jpg
Gebeliğe yönelik geleneksel yaklaşım, ebegümeci çayının hamilelik için iyi olduğunu ve hamilelik kurulduktan sonra ilk üç aylık dönemden sonra ebegümeci çayının tüketilmesinden aşağıdaki faydaların elde edildiğini belirtir:
 • Bazı üniversiteler tarafından ebegümeci içinde yüksek flavonoidler olduğuna inanılmaktadır.
 • Hastalıklara ve hücre dejenerasyonuna neden olan radikal toksik elementlerin vereceği zararlardan sizi koruyabilir.
 • Bağışıklık güçlendirmek faydalıdır. Anne ve bebeğin vücut sistemlerini de güçlendirir.
 • Kan basıncı genellikle hamilelikte yükselir ve ebegümeci çayı da kan basıncını düzenleyebilir.
 • Enfeksiyöz organizmalarla savaşabilir, lenf ve kanı temizleyebilir.
Bununla birlikte, bu faydaları destekleyen hiçbir klinik kanıt yoktur, bu nedenle hamilelik sırasında ebegümeci çayı tüketmeden önce doktorunuza danışmanız her zaman tavsiye edilir.

Hamileyken Hibiskus Çayı İçmenin Yan Etkileri​

hamilelikte_hibiskus_cayinin_zararlari_yan_etkileri.jpg
Hibiskus çayının hamilelikte özellikle ilk trimesterde tüketilmesi önerilmez. Düşük ve ergenliğin gecikmesinin bir nedeni olduğuna inanılmaktadır. Hibiskus çayı içmeye bağlı oluşabilecek diğer bazı yan etkiler aşağıda belirtilmiştir:
 • Baş ağrısı
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Mide bulantısı
 • Kabızlık
 • Gaz
 • Mide ağrısı

Hibiskus Çayı Düşük Yaptırır mı?​


Düşük ve ergenliğin gecikmesi dahil olmak üzere vücut üzerinde belirli zararlı etkileri olduğu için hamilelik sırasında genellikle ebegümeci çayından kaçınmalısınız. Bu nedenle, hamileyken çay içmeniz gerekse bile, olası yan etkilere karşı her zaman dikkatli olmanız gerekir.

Hibiskus Çayı Nasıl Düşük Yaptırır?​


Hibiskus çayı hormonları ve adet gecikmesini düzenlemesiyle bilinir. Ancak hamilelik sırasında hormonlarla uğraşmak iyi bir şey değildir, çünkü aşağıdaki etkilere sahip olabilir:
 • Çayın tüketilmesi, düşüklere neden olabilecek rahim kasılmasına neden olabilir.
 • Çay tüketimine bağlı olarak zaman zaman spontan düşükler (Kendiliğinden düşük) de bildirilmiştir.
 • Hibiskus çayının emmenagog etkisi, kanın rahme doğru akmasına ve bazı zararlı etkilere neden olabilir.

Ancak ebegümeci çayının miktarı belirtilmemiştir. Ancak, özellikle ilk üç aylık dönemde, güvende olmak her zaman daha iyidir.

Hamilelikte Ne Kadar Hibiskus Çayı Tüketilmelidir?​


Gebeliğin ilk üç ayında ebegümeci çayından kesinlikle kaçınmalısınız. Bundan sonra bile tüketmeden önce doktorlara danışmalısınız. Bunun nedeni, hamile hayvanlar üzerinde yapılan testlerin arzu edilenden daha az sonuçlar vermesidir. Peki, doktorunuza “ebegümeci çayı hamilelikte zararlı mıdır?” diye sorarsanız muhtemelen aynı şeyi onaylayan bir cevap alırsınız. Ancak profesyonel tavsiyesi ile günde 2 bardaktan fazla tüketmemelisiniz. 1.25 gram çayı suda yaklaşık 5 ila 10 dakika kaynatın.
hibiskus_ebegumeci_cayi_erken_dogum.jpg

Hibiskus Çayı Her Trimesterde İçilebilir mi?​


Hibiskus çayı, araştırmacıların çeşitli araştırmalarda belirttiği gibi, birçok nedenden dolayı hamilelik sırasında kaçınılmalıdır. Özellikle ilk trimesterde uzak durmalısınız. Pek çok insan, doğumu kolaylaştırmak için son üç aylık dönemde içiyor. Ancak bu kesinlikle doktorunuzun gözetiminde olmalıdır. Sağlığa pek çok faydası olmasına rağmen, bazı yan etkileri de bebeğinizi etkileyebilir.