Normal doğumu kolaylaştırmak için anne adaylarının alabileceği bazı önlemler ve yöntemler bulunur. Elbette hamileliğin gidişatı ve bebeğin durumuna göre hangi doğum yönteminin en uygun olduğuna doktor karar verecektir. Ancak hamilelikte herhangi bir sorun yoksa, her şey sağlıklı ilerliyorsa ve annenin fiziksel durumu el veriyorsa, en sağlıklı ve önerilen doğum yöntemi normal doğumdur. Normal doğumun daha kolay olması için öncelikli olarak:

  • Annenin hamilelik süreci boyunca düzenli egzersiz yapması,
  • Sağlıklı beslenmesi,
  • Zararlı alışkanlıklardan uzak durması,
  • Nefes egzersizleri yapması,
  • Kilonun dengeli olması gerekir.
Normal doğumun kolay olması için alınması gereken önlemler nelerdir?
Normal doğumun kolay olması için yöntemler arasında ilk olarak dengeli, yeterli ve sağlıklı beslenmek gelir. Fiziksel olarak anne adayının rahat hareket etmesi, alınması gereken kilodan fazla kilo almamak ve zararlı beslenme alışkanlıklarını terk etmek önemlidir. Kolay doğum için egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Doğumu kolaylaştıran ve anneler için önerilen egzersizler:

  • Pilates,
  • Yürüyüş,
  • Yüzme,
  • Yoga olarak sayılabilir.
Ancak bu noktada anne adaylarının bilmesi gereken, spor yapmadan önce mutlaka doktora danışmak ve spor yapmaya teşkil edecek riskli durumların olmadığından emin olmak gerekir. Spor ve egzersiz, kasların güçlenmesine ve doğumun daha sağlıklı şekilde gerçekleşmesine destek olacaktır.

normal_dogumu_kolaylastirmak_icin_oneriler_tavsiyeler-600x336.jpeg


Normal doğumun kolay olması için egzersiz yöntemleri nelerdir?
Normal doğumun kolay olması için egzersizler arasında en önemlisi kegel egzersizidir. Kegel egzersizleri vajina kaslarını güçlendiren ve doğum sırasında annenin daha kontrollü davranmasını sağlayan egzersiz yöntemlerinden biridir. Bunun yanında nefes egzersizleri yapmak, yeterli oksijeni almak ve vücudun ritmini kontrol etmek normal doğum sırasında avantaj sağlayacaktır. Sancı geldiğinde anne adayının dik durması, doğumu kolaylaştıran yöntemlerden biridir. Yer çekimi ile beraber bebeğin dünyaya gelmesi daha kolay olacaktır. Lavanta yağı doğal bir sedatif etkiye sahiptir. Sancı sırasında annenin sakinleşmesine destek olabilir. Ancak elbette tüm bu yöntemler, doktor aksini söylemediği sürece geçerlidir ve her hamilelik süreci farklıdır. Bu noktada anne adayının kendi vücudunu dinlemesi, rahatsız olabileceği durumlardan kaçınması gerekir.

Normal Doğuma Hazırlık Nasıl Olur? Tıklayın !

Doğuma giderken doğum çantası nasıl hazırlanmalı ? Tıklayın !

Kolay Doğum İçin Öneriler Tıklayın !


Doğum Öyküleri İçin Tıklayın !
  • Beğen
Reactions: momtobe_