1 aylık evlilikte ilk kavga

hata olabilir elbette, hata bu işin doğasında vardır zaten.
ama hatanın bedeli yazılımcıya kesilmez.

bakın yazılımcı geliştirir, testçi test eder. testçinin onaylamadığı hiç bir şey yayına alınmaz.
yani illa biri sorumlu tutulacaksa testçi olur, ki o da olmaz aslında.
tüm ekip sorumludur böyle bir hatadan, ama fatura kimseye kesilmez. şirket kendi kasasından zarar eder.

AnlatmayaGerekYok AnlatmayaGerekYok bakın aynı tarz bir şirkette çalışan arkadaşıma sordum sizin için.
O da hatalar çok oluyor dedi, ama şirket karşılıyormuş.
Zaten birine fatura edilecekse de yazılımcı en son kişidir.
Hiç bir yazılımcı da böyle bir ödemeyi cebinden yapmayı kabul etmez. Testçi doğru test etseydi der.
Yönetici kontrol etseydi der.

banka hesabına baktım dün ağustos ayının sonuna doğru tekrar bir maaş daha yatırmışlar avans diye yazıyodu o gün o para çekilmiş çektiğim gibi şirkete verdim dedi. nasıl bir şirketse bu anlamadım ama bikaç sefer konuşmalarını duydum başka sorunlar olmuştu benden kaynaklanmıyor hemen farkettim düzelttim yoksa maaşımı keseceklerdi demişti. Bu maaş olayından sonra.

eşin sana karşı şeffaf olmak zorunda yoksa sen nerden bileceksin ne kadar geliyor ne kadar gidiyor.
sen karışma sorma demekle bu iş çözülmez.
kredi kartı varsa aylık ne kadar ödeniyor sen de bilmelisin.
belliki eşin tek başına da halledemiyor bu işleri.

ben ona harcama etme demiyorumki adama para diyince geriliyo kasılıyo tek başına da halledemiyor işte

hic hos olmamis yaptigi.
takilari peki hangi parayla Aldi? varmiydi birikmisi?
evet o zaman vardı yani ben öyle biliyorum bizim tek borcumuz mobilyalardı. Onu da düğündeki paralarla halledecektik düğün salonuna para çıkmayınca komple parayı salona verdik o da patladı işte

banka hesabına baktım dün ağustos ayının sonuna doğru tekrar bir maaş daha yatırmışlar avans diye yazıyodu o gün o para çekilmiş çektiğim gibi şirkete verdim dedi. nasıl bir şirketse bu anlamadım ama bikaç sefer konuşmalarını duydum başka sorunlar olmuştu benden kaynaklanmıyor hemen farkettim düzelttim yoksa maaşımı keseceklerdi demişti. Bu maaş olayından sonra.

yani bilemiyorum tabi ki ama sizin yerinizde olsam inanmazdım.

Yani böyle bir şey belki çok küçük şirketlerde olur. Ki kurumsal demişsiniz. Hiç sanmıyorum olacağını.

Olmuşsa bile arada şirket içi bir sürü mail dönmesi gerekir. Bu işler sözle olmaz. Para çektim yatırdım olayı hele çok saçma.
Sizin kendi şirketinize ödemeniz olsa böyle mi yaparsınız, şirket hesabına havale yaparsınız. Havale detaylarında şirket adı görünür.

zamanında yaptığı belkide sizden sakladığı bişeyler var gibi...bunuda size yansıtıp üzmemek için yalan söylüyor olabilir,tabiki hatalı ama bunun size hesabını vermek zorunda ne olursa olsun.... ortak hesap adı altında birikimlerinizi yapın kendi muhasebenizi tutun ..tüm harcamalar bittikten sonra ortak hesapta toplayın en azından paranın nerelere harcandığını görürsünüz.Bu arada eşinizi nasıl alıştırırsanız öyle gider,size 3 ay sorma germe demiş ya sizde tamam germeyeyim ama sende bana neye ödeme yapacağını söyle de zaten olan olmuş ve bitmiş de geçmişe çare bulunmayacağına göre önümüze bakalım diye soğuk kanlı yaklaşarak öğrenin derim....

Bende öyle istiyorum zaten çekelim maaşımızı kira fatura giderler ayrılsın geri kalanıda kullanalım kalan biriksin ama öyle olmadı işte birkaç ay sonra öyle olacak ben durumu düzelteceğim diyor. Zaten ne kdr borcu varsa var daha fazla birikmeden onları halletmek lazım

yani bilemiyorum tabi ki ama sizin yerinizde olsam inanmazdım.

Yani böyle bir şey belki çok küçük şirketlerde olur. Ki kurumsal demişsiniz. Hiç sanmıyorum olacağını.

Olmuşsa bile arada şirket içi bir sürü mail dönmesi gerekir. Bu işler sözle olmaz. Para çektim yatırdım olayı hele çok saçma.
Sizin kendi şirketinize ödemeniz olsa böyle mi yaparsınız, şirket hesabına havale yaparsınız. Havale detaylarında şirket adı görünür.

Ağustosun başında maaş yatmış orda maaş yazıyor bir de 23ü gibi avans maaş yazan 1400 tlik bir para var. Bu ne sen avans almışsın tabiki eylülde maaşın eksik yatar dedim. Ama o gün o paranın 1000 tlsi çekilmiş bak çektim götürdüm yaptıkları yasal değil böyle aldılar o parayı dedi. Tabi eylülde de maaş 1400 küsür yatmış. Bizde kesilmez hem kesilse bile eylül maaşından kesilmez mi bu durumda neden bir daha ödeme yapılsınki aynı ay

Ağustosun başında maaş yatmış orda maaş yazıyor bir de 23ü gibi avans maaş yazan 1400 tlik bir para var. Bu ne sen avans almışsın tabiki eylülde maaşın eksik yatar dedim. Ama o gün o paranın 1000 tlsi çekilmiş bak çektim götürdüm yaptıkları yasal değil böyle aldılar o parayı dedi. Tabi eylülde de maaş 1400 küsür yatmış. Bizde kesilmez hem kesilse bile eylül maaşından kesilmez mi bu durumda neden bir daha ödeme yapılsınki aynı ay

Yani eşinizi tanımadan etmeden yalancı yaftasını asla yapıştırmak istemiyorum.

Ancak bizim meslekte hiç karşılaştığım bir durum değil. Onu söyleyeyim.

İkinci olarak maaştan kesmeseler bile elden para vermek bana mantıklı gelmedi, havale seçeneği varken.

Yaptıkları yasal değilse eşiniz neden tamam diyor ki, işi kaybetme korkusu mu var? Ki bu tarz bir şirket için emeğini heba edeceğine işini keybetmeyi seçmesi gerekir mesleki kariyer açısından.

Avans almış olması, o parayı başka acil bir şey için kullanacağı fikrini oluşturdu bende.
Çünkü şirket hiç olmadı maaş zamanını beklerdi dediğiniz gibi.

Bende öyle istiyorum zaten çekelim maaşımızı kira fatura giderler ayrılsın geri kalanıda kullanalım kalan biriksin ama öyle olmadı işte birkaç ay sonra öyle olacak ben durumu düzelteceğim diyor. Zaten ne kdr borcu varsa var daha fazla birikmeden onları halletmek lazım

İşte oraya kadar hemfikirizde şu birkaç ay içinde yapacağı ödemlerden bir haber olmanız lazım ne o öyle gizli saklı iş mi olurmuş evlilikte.....

bir de 25 yaşında, mesleğinin başındaki bir yazılımcıya hatanın fatura edilmesi o kadar garip geldi ki.
Keşke çalıştığı şirketi de yazsanız. Özelden yazarsanız da memnun olurum.

Konunuzda buraya çok takılmamın sebebi, burada mesleğimle ilgili bir sorun olması ve ciddi bir yalan olduğunu düşünmemdir.

Hakkınızda hayırlısı.

Yani eşinizi tanımadan etmeden yalancı yaftasını asla yapıştırmak istemiyorum.

Ancak bizim meslekte hiç karşılaştığım bir durum değil. Onu söyleyeyim.

İkinci olarak maaştan kesmeseler bile elden para vermek bana mantıklı gelmedi, havale seçeneği varken.

Yaptıkları yasal değilse eşiniz neden tamam diyor ki, işi kaybetme korkusu mu var? Ki bu tarz bir şirket için emeğini heba edeceğine işini keybetmeyi seçmesi gerekir mesleki kariyer açısından.

Avans almış olması, o parayı başka acil bir şey için kullanacağı fikrini oluşturdu bende.
Çünkü şirket hiç olmadı maaş zamanını beklerdi dediğiniz gibi.

İş korkusu olduğunu sanmıyorum ama o zman düğün öncesiydi. Yatmıyo zaten kafama hiçbir şey. Bir de dün akşam telefonu kurcalarken çocukluk arkadaşıyla mesajlaştığını gördüm bankacı o ama mesajlar silinmiş 7 dakikalıkta bir konuşma var. Mesaj kısmında gözükmüyor telefonun arama kayıtlarında gözüküyor. Neden sildin dedim çekin numarasını vs verdim işte o yüzden sildim dedi. Tabi bu konuşmalarımız gayet sakince olmuyor ben bağırıyorum ağlıyorum. Bişeyler çeviriyor peşini bırakmıcam

hey allahim ya su adamlar illa kasinacak. bi rahat durun ya. niye huzursuzluk cikartiyorsunuz ki niye esinizi üzmeye calisiyorsunuz ki seffaf olun bu Kadar mi zor

Bu durum mümkün değil.
Çalıştığı şirket çok küçük bir şirketse belki olabilir diye açık kapı bırakayım. Ama kurumsal şirketlerde böyle durumlarda yazılım geliştiriciye fatura kesilmez.
Bunun testçisi var, kalitecisi var, ürün amiri var.
var da var.
yazılım geliştirici bir hatası nedeniyle maaşından olsaydı....

kesinlikle katılıyorum. kesme durumu olmaz. hemen öyle 1500 gibi bir rakam olacak da kesecek. ayrıca kaç kişi aynı hataya denk gelmeliydi falan filan...

bir de 25 yaşında, mesleğinin başındaki bir yazılımcıya hatanın fatura edilmesi o kadar garip geldi ki.
Keşke çalıştığı şirketi de yazsanız. Özelden yazarsanız da memnun olurum.

Konunuzda buraya çok takılmamın sebebi, burada mesleğimle ilgili bir sorun olması ve ciddi bir yalan olduğunu düşünmemdir.

Hakkınızda hayırlısı.

bence takılmayın boşuna. yazılımcını üzerine kalmasına kadar çok aşama var.
adam aklınca bir hikaye uydurmuş besbelli.

Eşiniz birşeyler anlatıyor umarım doğrudur. Sanırım sizde biraz dominantsınız.
Ne yaparsanız yapın ailenizle paylaşmayın kendi içinizde çözün. Annenize anlatmayın.

Günlerdir geçmiyor bnmkide siz nasıl düzelttiniz ya da düzeltebildiniz mi??

ben 17 yıllık evliyim.çoktaan düzeldi üstüne neler neler oldu.ama çok zor günlerdi elde yok avuçta yok birde ailesine para veriyordu.ailesi kürdan dahil hiç bişi katkıda bulunmadı.maaşından kuruş kalmıyordu üzerine birde benim maaş gidiyordu.ailesine destek oluyormuş meğerse.ol tabi çok güzel ama varsa.birde iyi kötü kendilerini kurtarmışlar ee oğlanda kendi kendine evlendi desteğe ihtiyaçmı var.asıl bizim vardı.doğuma yatmıştım hiç unutmam memuruz biz aybaşıydı o gün.iki gün sonra doğumdan eve geldim.maaş alalı 2 gün olmuş çift maaş taksitler ödemeler hepsi duryr.ortada maaşın kuruşu kalmamış.yokluğumdan fırsat yemişler ailesiyle.şimdi sana takma düzeliyor desem boş illa yaşayıp olgunlaşıp pişeceksin.seçimlerimizi kendimiz yapıyoruz.elbetteki geçecek merak etme böle kalmıcak.

konu sahibi bu arada öyle sorma demeyle olmaz sakın haa.sana sorma ben kafama göre takılayım diyor kefime bakayım demek bu sakın.bir şey varsa birlikte üstesinden gelecez de.eve giren gelirin kurşu kuruşuna hesabını sormada (yani ters tepmemesi için)kalem kalem notunu tutalımda hayatım ne giriryor ne çıkıyor hesabımızı bilelim de.sen 6 ay sorma bak neler olur tecrübeyle sabit.laf yani bana bişi sorma demesi.beyimiz rahat etsin başka açıklamsı yok.alışamamış paranın hesabını vermeye.seni kandıryoır bilesin.

neyse çarşamba oldu, en azından çek mevzusu açığa çıkar.

sabahtan beri arıyorum bankaya gittinmi ne yaptın diye gidiyorum araba hararet yaptı sabahtan beri birton şey söyledi bi arıyorum açmıyo meşgule alıyo bi meşgul çıldırıcam artık kalbim sıkışıyo. Şimdi aradım bi 5 6 dk kadar meşguldü yoldayım gidiyorum arabayı çektiler dedi napıyo bilmiyorum. Anneme babama anlatmak istiyorum ama sonradan neden anlattım der miyim ya anlatmalıysam gerçekten başa çıkamıyorum

sabahtan beri arıyorum bankaya gittinmi ne yaptın diye gidiyorum araba hararet yaptı sabahtan beri birton şey söyledi bi arıyorum açmıyo meşgule alıyo bi meşgul çıldırıcam artık kalbim sıkışıyo. Şimdi aradım bi 5 6 dk kadar meşguldü yoldayım gidiyorum arabayı çektiler dedi napıyo bilmiyorum. Anneme babama anlatmak istiyorum ama sonradan neden anlattım der miyim ya anlatmalıysam gerçekten başa çıkamıyorum

bu havada ne hararetiymiş ya!
seninki bugün bankaya gidemeyecek belli.
Hani tüm aksilikler de bu adamı buluyormuş ya.

kendinizi bu kadar yıpratmayın, daha bir aylık evlisiniz.
sakinleşin, arayıp durmayın, akşam nasılsa öğrenirsiniz işin aslını.

konu sahibi bu arada öyle sorma demeyle olmaz sakın haa.sana sorma ben kafama göre takılayım diyor kefime bakayım demek bu sakın.bir şey varsa birlikte üstesinden gelecez de.eve giren gelirin kurşu kuruşuna hesabını sormada (yani ters tepmemesi için)kalem kalem notunu tutalımda hayatım ne giriryor ne çıkıyor hesabımızı bilelim de.sen 6 ay sorma bak neler olur tecrübeyle sabit.laf yani bana bişi sorma demesi.beyimiz rahat etsin başka açıklamsı yok.alışamamış paranın hesabını vermeye.seni kandıryoır bilesin.

artık bırakırmıyım peşini sık sık kontrol edicem banka hesaplarını. kendisi yaptı ben onun telefonunu elime alıp karıştırmış değilim beni ne hallere düşürdü daha 1 ayda.

X