1.Sınıf için Okul Nakil işlemi

AlerjikRinit

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Mayıs 2021
977
735
38
Hanımlar Merhaba,

Benim iki oğlum var.
(Herkesin yavrusunu Allah bağışlasın)

Biri 4. Sınıf biri bu sene 1. Sınıfa başlayacak.
Abisinin okuduğu okula kayıt yaptırmak istiyorum büyük oğlum 3. Sınıftayken bu adresten taşındık, adresimiz orda gözükmediğinden müdür yardımcısı okula gelmeniz gerek diyip duruyor.
(Çok yüksek ihtimalle para isteyecek)
Çünkü geçen hafta gidip form doldurdum. Tüm bilgiler var orda. Konuşma tarzından zaten anlaşılıyordu durum.
Abisi o okulda olduğundan yasal olarak yazdırma hakkımız olduğunu biliyorum. Öğretmen arkadaşlar daha iyi bilirler.

Bahsettiğim bu okul devlet okulu gibi görünen ancak müdür ve öğretmenlerinden zorlaması ile özel okullarla yarışan bir okul.
1. Sınıfta velilerden yapılması istenenler
Bilgisayar, projeksiyon cihazı, sınıfa dolaplar, kütüphane, öğretmen masası sandalyesi, ecza dolabı, temizlik malzemeleri, A4 bu ve bunun gibi bir çok şey isteniyor.
Veliler olarak okula elimizden geleninde fazlasını yapıyoruz. Tabiki herşey çocuklarımız için. ( Yapılan bağışlarla yapılıyor herşey denmesin diye yazıyorum bunun)

Şimdi yarın okula gidip müdür yardımcısı ile görüşücem;
300-500-1000 tl gibi rakamların kabul edileceğini hiç sanmıyorum.
Oraya kaydı çıkan çocuklardan bile 1000 tl istenmiş.
Açıkcası yıl içersinde bu kadar masraf olacağını bile bile de bağış yapmak içimden gelmiyor.

İlçe milli eğitimi aradım bununla ilgili, şikayet etme hakkınız var ancak onlarda çocuğunuzun kaydını almaz yada yaptırım uygular diye saçma sapan bir cümle kurdu.

Ücret talep edilirse ne yapmalıyım?
Nasıl davranmalıyım hiç bilmiyorum, başına böyle bişey gelen oldu mu? Akıl akıldan üstündür fikir yardımlarınızı rica ederim.

Not: Konuyu Nereye açmam gerektiğini bilmiyorum.
Acil bir konu olduğundan bir derdim var kısmında kalabilir mi çok rica ediyorum 🙏

Maalesef kayıt surecinde biz de odeme yapmak zorunda kaldık.Cok istedigim okul oldugu icin sonrasinda problem yasamak istemedim. Yoksa ugrasırdım sonuna kadar ama hepsi birbirini kolluyor.Ya haklarınızdan yola cıkıp kaydı almamalarini göze alarak sonuna kadar gideceksiniz ya da isteyecekleri rakami az cok kestirip o rakamı düsürmeye bakacaksınız. 🤷🏻‍♀️

Hanımlar Merhaba,

Benim iki oğlum var.
(Herkesin yavrusunu Allah bağışlasın)

Biri 4. Sınıf biri bu sene 1. Sınıfa başlayacak.
Abisinin okuduğu okula kayıt yaptırmak istiyorum büyük oğlum 3. Sınıftayken bu adresten taşındık, adresimiz orda gözükmediğinden müdür yardımcısı okula gelmeniz gerek diyip duruyor.
(Çok yüksek ihtimalle para isteyecek)
Çünkü geçen hafta gidip form doldurdum. Tüm bilgiler var orda. Konuşma tarzından zaten anlaşılıyordu durum.
Abisi o okulda olduğundan yasal olarak yazdırma hakkımız olduğunu biliyorum. Öğretmen arkadaşlar daha iyi bilirler.

Bahsettiğim bu okul devlet okulu gibi görünen ancak müdür ve öğretmenlerinden zorlaması ile özel okullarla yarışan bir okul.
1. Sınıfta velilerden yapılması istenenler
Bilgisayar, projeksiyon cihazı, sınıfa dolaplar, kütüphane, öğretmen masası sandalyesi, ecza dolabı, temizlik malzemeleri, A4 bu ve bunun gibi bir çok şey isteniyor.
Veliler olarak okula elimizden geleninde fazlasını yapıyoruz. Tabiki herşey çocuklarımız için. ( Yapılan bağışlarla yapılıyor herşey denmesin diye yazıyorum bunun)

Şimdi yarın okula gidip müdür yardımcısı ile görüşücem;
300-500-1000 tl gibi rakamların kabul edileceğini hiç sanmıyorum.
Oraya kaydı çıkan çocuklardan bile 1000 tl istenmiş.
Açıkcası yıl içersinde bu kadar masraf olacağını bile bile de bağış yapmak içimden gelmiyor.

İlçe milli eğitimi aradım bununla ilgili, şikayet etme hakkınız var ancak onlarda çocuğunuzun kaydını almaz yada yaptırım uygular diye saçma sapan bir cümle kurdu.

Ücret talep edilirse ne yapmalıyım?
Nasıl davranmalıyım hiç bilmiyorum, başına böyle bişey gelen oldu mu? Akıl akıldan üstündür fikir yardımlarınızı rica ederim.

Not: Konuyu Nereye açmam gerektiğini bilmiyorum.
Acil bir konu olduğundan bir derdim var kısmında kalabilir mi çok rica ediyorum 🙏
Yazik idareciler ne yapsin? Kendilerini riske atip egitim ogretimin devam etmesi ve ayni zamanda da kaliteli olmasi icin uğraşıyorlar. İmkânınız varsa çocuğunuz icin yardımcı olun.

Ne kadar vermek istiyorsunuz?
Yanınıza o kadar para alın okul aile birliğine yapılıyor zaten ödemeler yanımda bu kadar var deyip ödeyin.
Benim küçük ortaokula başlayacak 800 istediler bizden.
Diğer saydıklarınız.zaten çoğu okulda yapılan şeyler perdesinden sırasına dolabına öğretmenin laptopuna kadar.

Yazik idareciler ne yapsin? Kendilerini riske atip egitim ogretimin devam etmesi ve ayni zamanda da kaliteli olmasi icin uğraşıyorlar. İmkânınız varsa çocuğunuz icin yardımcı olun.
İnanın sene içersinde fazlasıyla yapılıyor herşey. Zaten isteniyor.
Büyük oğlum aynı okulda 4. Senesi bu sene.

Ne kadar vermek istiyorsunuz?
Yanınıza o kadar para alın okul aile birliğine yapılıyor zaten ödemeler yanımda bu kadar var deyip ödeyin.
Benim küçük ortaokula başlayacak 800 istediler bizden.
Diğer saydıklarınız.zaten çoğu okulda yapılan şeyler perdesinden sırasına dolabına öğretmenin
Demek bir çok okul aynı.

Bu okulu bu kadar çok istiyorsanız sizden istenecek rakama takılmamanız gerek. Dediğiniz gibi kaliteli bir okulsa taliplisi çok olur.
Aslında inanın gitmesini istemiyorum.
O kadar masraflı bir okul ki bıktım desem yeri.
Büyük oğlum arkadaşlarından ayrılmak istemiyor. Kardeşi de onunla olmak istiyor.
Seneye yüksek ihtimalle aldırcam ordan kaydını.

X