1.Sınıf için Okul Nakil işlemi

Ben de kayıt için klima isteyen okul bile gördüm ağzım açık kaldı.

15 bin falan çok yüksek rakamlar değil mi yahu ? 500 ü, 800 ü anlarım da 15 bin bir tek bana mı cok geldi ?

Cok istiyorsanız o okulu mecbur vereceksiniz o zaman.

O klima isteyen işte ya adresi tutmuyordur yada öğretmen seçmek istemiştir. Öyle olunca istekte sınır tanımıyorlar.
Benim arkadaşım adresi tutmasına rağmen öğretmen seçmek istemişti müdür yardımcısına laptopla istediği öğretmeni seçti.

İnanın sene içersinde fazlasıyla yapılıyor herşey. Zaten isteniyor.
Büyük oğlum aynı okulda 4. Senesi bu sene.
Onlar sinifa alinan ve kullanilanlar. Bir de okulun temizlik gorevlisinden, tonerine, tamir işlerine ve bir cok masrafa gereken bir para var. Inanin o okuldaki kalitenin yuksek olmasi bu toplanan bagislarla oluyor. ( Okulda calisan bir hizmetlinin aylik 4.500 tl odemesi var. Okul mevcuduna gore 2 3 hizmetlinin calistigini dusunun. Bu sadece hizmetli parasi

Son düzenleme:
Riske atmak derken nasıl bir risk bu?
Sikayet ediliyorlar. Bir taraftan okulun ihtiyaclari karsilanmiyor, bir cozum bulun deniyor, bir yandan da veliden ara istemeyin deniyor. Veli ancak "isterse"bagis yapar. Yalniz veliler de pek istekli diyemeyiz. Hele ki boyle bir dönemde.. Ama ne oluyor, herkes de o kaliteli okullari istiyor. Evet okul idaresi ve ogretmen cok onemli ama para da egitimi derinden etkiliyor.

Ya okullara gönderilen ödenekler gerçekten çok komik. Kaliteli temizlik yemek vs hizmeti devletin verdiği parayla mümkün değil. Elemanlar zaten yetersiz. O yüzden idareciler bağış adı altında velilerden yardım istiyor.

Ama bazıları da okulun öğretmenin nam salmasıyla bu işi fazlasıyla sömürüyor. Arkadaşım adresinin düştüğü okulda öğretmen seçmek istedi 7bin dediler geçen sene.

Dediğiniz gibi yasal olarak gönderme hakkınız var zorlayabilirsiniz ama bu kafadaki bir okul da bu sefer sizi zorlar. En fazla kibar kibar araya zaten abisi de burada gibi konuşup yasal haklarınızı bildiğinizi belli edip istedikleri fiyatı kırmaya çalışabilirsiniz.

Bizim durum biraz karışık.
Şuan yakınımdaki okul çok çok fena. Eğitim kalitesi baya dip.
Ve diğer taraftan 2 aya burdan da taşınacağım 😩
Seneye büyük oglunuzu alabilirmissiniz kucuk te abisi orada diye gitmek istiyormuş eğer seneye okul değişikliği planı varsa göndermeyin abisi okuldan gidince küçük cocugunuzda gitmek isteyebilir.

2 ay sonra taşınacağınız yer belli ise ki bellidir mahalle diye dusunuyorum orada ki okulları araştırın.

O klima isteyen işte ya adresi tutmuyordur yada öğretmen seçmek istemiştir. Öyle olunca istekte sınır tanımıyorlar.
Benim arkadaşım adresi tutmasına rağmen öğretmen seçmek istemişti müdür yardımcısına laptopla istediği öğretmeni seçti.
Ne olursa olsun çok yüksek rakamlar değil mi ? Dediğim gibi 300 ü 500 ü anlarımda bilgisayarlar, 15 binler , klimalar bana fazla geliyor. Malesef herkesin bu rakamları ödeme durumu yok :KK43:

Ne olursa olsun çok yüksek rakamlar değil mi ? Dediğim gibi 300 ü 500 ü anlarımda bilgisayarlar, 15 binler , klimalar bana fazla geliyor. Malesef herkesin bu rakamları ödeme durumu yok :KK43:
Devletin okullara verdiği parayla kağıt bile alınmıyor. Bir top fotokopi kağıdı olmuş 25 lira.

Kağıdı geçtim şu covid döneminde okul açılacak tuvalet kağıdı sıvı sabunu dezenfektan sadece öğrenci için bunlar bile hatrı sayılır paralar gerçekten. Her öğrenci kendine bi büyük sıvı sabun dezenfektan tuvalet kağıdı 2 top kağıt alsın gelsin desek 200 lira civarı yapar. Ki bu okulların daha bir çok temizlik malzemesine ve temizlik görevlisine ihtiyacı var. 300 500 para değil okul ihtiyaçlarına.

Herkesin ödeme durumu yok evet zaten bu paralar zorunlu değil. Asıl yüklü meblağları zaten kayıt alanında olmayan çocuğu almak için istiyorlar. Yani mahallesindeki okula giden çocuk istemezse vermesin zaten o okula gider. Ama hem istediğim okul olsun hem istediğim öğretmen olsun diyorsanız okullar da yüklü bağış talep ediyor.

Evet elbette yüksek yalnız hakkınız olmayan şeyi istemiş oluyorsunuz. Bedelinide her okul istediği gibi belirliyor.

Devletin okullara verdiği parayla kağıt bile alınmıyor. Bir top fotokopi kağıdı olmuş 25 lira.

Kağıdı geçtim şu covid döneminde okul açılacak tuvalet kağıdı sıvı sabunu dezenfektan sadece öğrenci için bunlar bile hatrı sayılır paralar gerçekten. Her öğrenci kendine bi büyük sıvı sabun dezenfektan tuvalet kağıdı 2 top kağıt alsın gelsin desek 200 lira civarı yapar. Ki bu okulların daha bir çok temizlik malzemesine ve temizlik görevlisine ihtiyacı var. 300 500 para değil okul ihtiyaçlarına.

Herkesin ödeme durumu yok evet zaten bu paralar zorunlu değil. Asıl yüklü meblağları zaten kayıt alanında olmayan çocuğu almak için istiyorlar. Yani mahallesindeki okula giden çocuk istemezse vermesin zaten o okula gider. Ama hem istediğim okul olsun hem istediğim öğretmen olsun diyorsanız okullar da yüklü bağış talep ediyor.
Ben bağışa karşı değilim zaten, okullara çok az ödenek verildiğini duymuştum. Zaten tuvalet kağıdı, A4 , sıvı sabun, ıslak mendil vs vs gibi ihtiyaçlar için ayrıca toplanıyor ya da velilerden getirilmesi talep ediliyor .

Malesef bazı okullarda adresinde o okula gitmesi gerekse bile istiyorlar. Ben geçen yıl oğlumu yazdırırken kayıt parası verdim , bir Veli vermemiş yasal değil diye müdür bey “ Verenle vermeyeni bir tutmayız.” falan dedi.

Seneye büyük oglunuzu alabilirmissiniz kucuk te abisi orada diye gitmek istiyormuş eğer seneye okul değişikliği planı varsa göndermeyin abisi okuldan gidince küçük cocugunuzda gitmek isteyebilir.

2 ay sonra taşınacağınız yer belli ise ki bellidir mahalle diye dusunuyorum orada ki okulları araştırın.

KAfamı en çok karıştıran da bu.
Büyük oğlumun okulu özel gibi imkanları.
Diğeri normal bir okul olucak haksızlık etmiş gibi olmak istemiyorum küçük oğluma.
Ay karmakarışığım.

Hayır ayar verdiğim yok, Estagfurullah.
Takip ediyor, tek tek okuyorum yorumları.

Takip etseniz başka bir şeyden bahsettiğimizi anlardınız.
15 bin istenenden bahsettik.
Ünlemleriniz can sıkıcıydı. Kaldı ki size ilk mesajımda nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini söyledim.

Takip etseniz başka bir şeyden bahsettiğimizi anlardınız.
15 bin istenenden bahsettik.
Ünlemleriniz can sıkıcıydı. Kaldı ki size ilk mesajımda nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğini söyledim.
Tam olarak bizim okulda o civarda bekliyor.
İlk sene yaptığımız masraf büyük oğluma 3 yıl önce o kadardı.
Sene içinde zaten masraflı olduğundan sıkıntı ediyorum zaten.
Ayar vermek değil de abisi de orda almaları gerektiğini biliyorum.

Abisi orda okuyorsa siz talep ettiğiniz takdirde almaları gerekir.boyle bir hakkınız var. Dediğiniz fiyatlar çok uçuk geldi bana. Tabii ki okul için birşeyler yapılabilir milli eğitim ilkokullara bütçe vermiyor çünkü ne yaparsa veli destegiyle yapılıyor okullara. Ogrencinizi almak zorundalar görüştukten sonra almazlarsa eğer milli egitime değil cimere yazabilirsiniz bağış konusunu da yazarak. Alacaklardir bu süreç sonunda ama ne kadar verim alirsiniz bilemem tabi.

Abisi orda okuyorsa siz talep ettiğiniz takdirde almaları gerekir.boyle bir hakkınız var. Dediğiniz fiyatlar çok uçuk geldi bana. Tabii ki okul için birşeyler yapılabilir milli eğitim ilkokullara bütçe vermiyor çünkü ne yaparsa veli destegiyle yapılıyor okullara. Ogrencinizi almak zorundalar görüştukten sonra almazlarsa eğer milli egitime değil cimere yazabilirsiniz bağış konusunu da yazarak. Alacaklardir bu süreç sonunda ama ne kadar verim alirsiniz bilemem tabi.
Yani ozel okul gibi okul deniyor. Okul aldigi bagislarla ozel okul gibi olmus. Bu veliler bu hocalari, bu idareyi sikayet edince ne motivasyon kalir, ne istek. Dediginiz gibi verim alinamaz

X