1.Sınıf için Okul Nakil işlemi

Hanımlar Merhaba,

Benim iki oğlum var.
(Herkesin yavrusunu Allah bağışlasın)

Biri 4. Sınıf biri bu sene 1. Sınıfa başlayacak.
Abisinin okuduğu okula kayıt yaptırmak istiyorum büyük oğlum 3. Sınıftayken bu adresten taşındık, adresimiz orda gözükmediğinden müdür yardımcısı okula gelmeniz gerek diyip duruyor.
(Çok yüksek ihtimalle para isteyecek)
Çünkü geçen hafta gidip form doldurdum. Tüm bilgiler var orda. Konuşma tarzından zaten anlaşılıyordu durum.
Abisi o okulda olduğundan yasal olarak yazdırma hakkımız olduğunu biliyorum. Öğretmen arkadaşlar daha iyi bilirler.

Bahsettiğim bu okul devlet okulu gibi görünen ancak müdür ve öğretmenlerinden zorlaması ile özel okullarla yarışan bir okul.
1. Sınıfta velilerden yapılması istenenler
Bilgisayar, projeksiyon cihazı, sınıfa dolaplar, kütüphane, öğretmen masası sandalyesi, ecza dolabı, temizlik malzemeleri, A4 bu ve bunun gibi bir çok şey isteniyor.
Veliler olarak okula elimizden geleninde fazlasını yapıyoruz. Tabiki herşey çocuklarımız için. ( Yapılan bağışlarla yapılıyor herşey denmesin diye yazıyorum bunun)

Şimdi yarın okula gidip müdür yardımcısı ile görüşücem;
300-500-1000 tl gibi rakamların kabul edileceğini hiç sanmıyorum.
Oraya kaydı çıkan çocuklardan bile 1000 tl istenmiş.
Açıkcası yıl içersinde bu kadar masraf olacağını bile bile de bağış yapmak içimden gelmiyor.

İlçe milli eğitimi aradım bununla ilgili, şikayet etme hakkınız var ancak onlarda çocuğunuzun kaydını almaz yada yaptırım uygular diye saçma sapan bir cümle kurdu.

Ücret talep edilirse ne yapmalıyım?
Nasıl davranmalıyım hiç bilmiyorum, başına böyle bişey gelen oldu mu? Akıl akıldan üstündür fikir yardımlarınızı rica ederim.

Not: Konuyu Nereye açmam gerektiğini bilmiyorum.
Acil bir konu olduğundan bir derdim var kısmında kalabilir mi çok rica ediyorum 🙏
İstediklerinde haklılar çünkü devlet devlet okuluna para vermiyor malesef. Bu ihtiyaçlarıda sizin bizim cocuklarimizin daha iyi eğitim almaları için istiyorlar. Bu sene bizden kayıt parası istemediler bağış falan. Okulda ne tuvalet kağıdı var nede sıvı sabun biz gönderiyoruz çantalarına koyuyoruz. Öğretmende o okulda daha önce olan biri olduğu için çogu şey var ben gerekirse evdende temin edeceğim dedi sınıfta 28 kişi var para topladik kendi aramizda bişey ihtiyaç olursa ordan karşılanır diye

Vermeyeceksiniz arkadaşım, talebinizi yazılı yapacaksınız, kaydınızı kabul etmediklerine dair yazılı belge isteyeceksiniz, eğer kayıt yapılmazsa öncelikle. İl ve ilçe milli eğitime yazılı başvuru yapacağınızı , oradan sonra da idare mahkemesine haksız idari işlemin iptali için dava açacağınızı ve savcılığa görevi kötüye kullanmadan haklarında suç duyurusunda bulunacağınızı söyleyeceksiniz isterse almasın. Adresinizin bağlı olduğu okulların sizi almama gibi bir hakkı ya da şansı yok. Biz veliler hakkımızı kullanmadığımızdan oluyor bunlar.
Bilgilendirme için teşekkür ederim.Bu durumları eminim 1.sınıftada yaşayacağız ve o zaman sayenizde daha tecrübeli olmuş olacağım.:KK200:

Bilgilendirme için teşekkür ederim.Bu durumları eminim 1.sınıftada yaşayacağız ve o zaman sayenizde daha tecrübeli olmuş olacağım.:KK200:
Önemli değil. Gerçekten milli eğitim gerekli desteği vermiyor okullara. Veliler özellikle temizlik giderleri için 200-300TL destek olabilirler imkanları varsa ama böyle neredeyse özel okullarla yarışır şekilde haraç keser gibi para almanın mantıklı bir açıklaması olamaz.

X