1.Sınıf için Okul Nakil işlemi

Az daha ekleyip özele göndermek daha mantıklı bence . 15 bin vermektense …
Yanlış anlamayın gidip 15 bin isteyen yere de parayı verin demek istemiyorum.

Şunu belirteceğim şu an oğlum özel anaokulunda. Aynı okulda 3.senemiz olduğu için çok cüzi artışlar oluyor biz bile kırtasiye hariç yıllık 16500 veriyoruz. Arkadaşımın geçen sene verdiği okuldan bu yıl 24000 istemişler.

Yani standart biz özel okul için yıllık 30bini gözden çıkarmalısınız. Kayıt parası dediğimiz yüksek meblağı sadece 1 kez veriyoruz her yıl değil.

Ya okullara gönderilen ödenekler gerçekten çok komik. Kaliteli temizlik yemek vs hizmeti devletin verdiği parayla mümkün değil. Elemanlar zaten yetersiz. O yüzden idareciler bağış adı altında velilerden yardım istiyor.

Ama bazıları da okulun öğretmenin nam salmasıyla bu işi fazlasıyla sömürüyor. Arkadaşım adresinin düştüğü okulda öğretmen seçmek istedi 7bin dediler geçen sene.

Dediğiniz gibi yasal olarak gönderme hakkınız var zorlayabilirsiniz ama bu kafadaki bir okul da bu sefer sizi zorlar. En fazla kibar kibar araya zaten abisi de burada gibi konuşup yasal haklarınızı bildiğinizi belli edip istedikleri fiyatı kırmaya çalışabilirsiniz.
Yıllardır bağış yapıyoruz okula. Yapmasak ne temizlik olacak ne malzeme olacak okulda. Bağışlarla bile aynı 30 35 yıl önceki okulların aynısı. Tek fark akıllı tahta. Eğitimi öğretimi hiç yazmayayımm banlanırım😡

Benim anlamadığım adresi tutmayanları bu şekilde bağış alarak kaydediyorlar ya adresi tutanlar ne oluyor ? Okul mevcudu yükselmiyor mu ? MEB demiyor mu senin bölgende bu kadar cocuk yok ?
parayı verince adres madres hikaye oluyormuş onu anladıkk :KK45: :KK45:

Benim anlamadığım adresi tutmayanları bu şekilde bağış alarak kaydediyorlar ya adresi tutanlar ne oluyor ? Okul mevcudu yükselmiyor mu ? MEB demiyor mu senin bölgende bu kadar cocuk yok ?

Bilmiyorlar mı sanki?
İlçe milli eğitim il milli eğitim okullarda bunların kontenjanları var zaten.
Kafadan onların yolladıkları çocuklar mevcudu orantısız arttırıyor bu fahiş fiyatlarda o yüzden oluyor. Adam seçmeye dönüyor iş.

Bilmiyorlar mı sanki?
İlçe milli eğitim il milli eğitim okullarda bunların kontenjanları var zaten.
Kafadan onların yolladıkları çocuklar mevcudu orantısız arttırıyor bu fahiş fiyatlarda o yüzden oluyor. Adam seçmeye dönüyor iş.
Artık eğitim de parasız olmuyor .
Allah herkese yardım etsin valla çok zor 😞

öncelik adreste ama o bölge genelde iş bölgesi isteselerde dolmuyor o yuzden tamamıyle en yuksek bağış alanlardan başlıyolar kayıt almaya

Bizim durum biraz karışık.
Şuan yakınımdaki okul çok çok fena. Eğitim kalitesi baya dip.
Ve diğer taraftan 2 aya burdan da taşınacağım 😩
ya zaten bu pandemide okullar nolcak, çocuklar gidicek mi aralıksız ya da herkesin çocuğunu göndermesi zorunlu mu olacak belli değil. yeni taşınacağınız yerde iyi bi okula nakil olursunuz belki.2 ay için kalsın adresi düşen okulda

Hanımlar Merhaba,

Benim iki oğlum var.
(Herkesin yavrusunu Allah bağışlasın)

Biri 4. Sınıf biri bu sene 1. Sınıfa başlayacak.
Abisinin okuduğu okula kayıt yaptırmak istiyorum büyük oğlum 3. Sınıftayken bu adresten taşındık, adresimiz orda gözükmediğinden müdür yardımcısı okula gelmeniz gerek diyip duruyor.
(Çok yüksek ihtimalle para isteyecek)
Çünkü geçen hafta gidip form doldurdum. Tüm bilgiler var orda. Konuşma tarzından zaten anlaşılıyordu durum.
Abisi o okulda olduğundan yasal olarak yazdırma hakkımız olduğunu biliyorum. Öğretmen arkadaşlar daha iyi bilirler.

Bahsettiğim bu okul devlet okulu gibi görünen ancak müdür ve öğretmenlerinden zorlaması ile özel okullarla yarışan bir okul.
1. Sınıfta velilerden yapılması istenenler
Bilgisayar, projeksiyon cihazı, sınıfa dolaplar, kütüphane, öğretmen masası sandalyesi, ecza dolabı, temizlik malzemeleri, A4 bu ve bunun gibi bir çok şey isteniyor.
Veliler olarak okula elimizden geleninde fazlasını yapıyoruz. Tabiki herşey çocuklarımız için. ( Yapılan bağışlarla yapılıyor herşey denmesin diye yazıyorum bunun)

Şimdi yarın okula gidip müdür yardımcısı ile görüşücem;
300-500-1000 tl gibi rakamların kabul edileceğini hiç sanmıyorum.
Oraya kaydı çıkan çocuklardan bile 1000 tl istenmiş.
Açıkcası yıl içersinde bu kadar masraf olacağını bile bile de bağış yapmak içimden gelmiyor.

İlçe milli eğitimi aradım bununla ilgili, şikayet etme hakkınız var ancak onlarda çocuğunuzun kaydını almaz yada yaptırım uygular diye saçma sapan bir cümle kurdu.

Ücret talep edilirse ne yapmalıyım?
Nasıl davranmalıyım hiç bilmiyorum, başına böyle bişey gelen oldu mu? Akıl akıldan üstündür fikir yardımlarınızı rica ederim.

Not: Konuyu Nereye açmam gerektiğini bilmiyorum.
Acil bir konu olduğundan bir derdim var kısmında kalabilir mi çok rica ediyorum 🙏
İki Kardeş aynı okuluna kayıt yaptırma hakkınız var, eğer idare sorun çıkarırsa il milli eğitime şikayette bulunun

Ne olursa olsun çok yüksek rakamlar değil mi ? Dediğim gibi 300 ü 500 ü anlarımda bilgisayarlar, 15 binler , klimalar bana fazla geliyor. Malesef herkesin bu rakamları ödeme durumu yok :KK43:
15.000 abartı hiçbir devlet okulu böyle bir bağış istemez hiç bir veli de vermez zaten . 20.000 e özel okul var zaten kim neden devlet okuluna versin bu parayı.

Benim de çocuğumu kaydettirmek istediğim devlet okulu 10 bin lira istedi. Eğitimi iyi ve talep çok, ben olmasam başka veli veriyor orada okusun diye. Keşke eğitim her okulda aynı olsa da evimin dibindeki okula göndersem. Bir ülkede okullar birbirinden hem eğitim hem temizlik hem öğretmen kalitesi bakımındn bu kadar farklı olmamalı standart olmalı. Neyse konu uzun. O okulu istiyorsanız istedikleri parayı mecbur vereceksiniz maalesef diyecektim.

15.000 abartı hiçbir devlet okulu böyle bir bağış istemez hiç bir veli de vermez zaten . 20.000 e özel okul var zaten kim neden devlet okuluna versin bu parayı.

Veriyorlar emin olun. Klima ilk okulda yaptırmıştık biz sınıfa. Tüm okul kendi sınıfına yaptırmıştı daha doğrusu.

Kızımı anaokuluna e devlette adresimize çıkan okula kayıt ettirmek için 4000 tl istediler.2000 tl bağış yaptım.Ayrıca 1100 tl de iki dönemlik kayıt parası verdim.Müdür yardımcısı 2000 tl bağış yaptığımı görünce beni bir dövmediği kaldı.Artık iyice ticarete dönmüş herşey.

Oğlum devlet okulunun ana sınıfına giderken evimizi başka mahalleye taşıdık. O zaman okulların kapanmasına az kaldı diye okulu değiştirmedim. Seçim zamanıydı bir de.
Neyse yaz tatili oldu nakil için mahalledeki okula gittim.( Eğitim seviyesi önceki okuldan hallice). İkamet değiştirdiğim halde müdür kaçak ikamet gözüyle baktı. Kaydınızı yapamam dedi. Bağış olayına hiç girmedi. Ne dediysem adama durumu anlatamadım. Kira kontratı ve fatura gösterdim öyle nakili gerçekleştirdi.

Ben de 1. Sınıf ogretmeniyim Şanlıurfa'da o paraya özel okula gönderiyor insanlar.cok abarti olmuş gibi 🙄

Kızımı anaokuluna e devlette adresimize çıkan okula kayıt ettirmek için 4000 tl istediler.2000 tl bağış yaptım.Ayrıca 1100 tl de iki dönemlik kayıt parası verdim.Müdür yardımcısı 2000 tl bağış yaptığımı görünce beni bir dövmediği kaldı.Artık iyice ticarete dönmüş herşey.
Vermeyeceksiniz arkadaşım, talebinizi yazılı yapacaksınız, kaydınızı kabul etmediklerine dair yazılı belge isteyeceksiniz, eğer kayıt yapılmazsa öncelikle. İl ve ilçe milli eğitime yazılı başvuru yapacağınızı , oradan sonra da idare mahkemesine haksız idari işlemin iptali için dava açacağınızı ve savcılığa görevi kötüye kullanmadan haklarında suç duyurusunda bulunacağınızı söyleyeceksiniz isterse almasın. Adresinizin bağlı olduğu okulların sizi almama gibi bir hakkı ya da şansı yok. Biz veliler hakkımızı kullanmadığımızdan oluyor bunlar.

X