13 yaşindaki kızım matematikten nefret ediyor,fikir istiyorum..

Bir söz duymuştum”çocuğunuz resimde çok iyi,matematikte kötüyse onu matematik kursuna değil resim kursuna gönderin” diye.İngilizcede iyi ve seviyorsa onu o alanda destekleyin.İmkan varsa kursa yollayın,İngilizce çizgi filmler izletip,şarkılar dinlemesini sağlayın.İngilizce basit hikaye kitapları alın.Matemetiği asgari düzeyde yapacak kadar çalışsın yeter bence.
P.S :öğretmenim ve anneyim

Günaydın hanımlar Benim 12 yaşında bir kızım var 8 .sınıfa gidiyor .Aslında okulunu seviyor ama bugün matematikten sınav vardı akşam bana kesinlikle matematikten anlamadığını ,o dersi sevmediğini, bu durum nedeniyle sınava çalışmayacağını ,çalışsa bile bir şeyi anlamadığını söylüyor, ona yardımcı olmamı da istemiyor . Geçen sene pandemi uzaktan eğitim derken bir yıl kayıp oldu gibi...
Eğitim hayatında matematik dersinin önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Diğer derslerde özellikle İngilizcede çok çok başarılı ...
Bu konuyla ilgili düşünüyorum acaba ona matematiği nasıl sevdirebilirim bu durum o belli etmese de okuldaki performansını da etkiliyor anlıyorum ...
Aslında öğretmeni çok iyi ders anlatımı olan bir hoca sorun benim güzel kızım da fikirlerinizi alabilir miyim.. Belki bir yardımım dokunur bu şekilde
Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim...
Wala matematik zor bir dal ve yeni nesil matematik bizlerin anlayacagı ve anlatacagı tarz da değil özel ders şart oluyor 😞

Bugün geldi dediki
Anne yaptığım araştırmalara göre matematik doğuştan gelen bir yetenekmiş
Bende yok galiba .. nedwn sevmiyorum acaba diyordum ...
Anne olarak zorlamıyorum kendisi karar verecek bundan sonrasına..
Temel alt yapısı olsun yeter matematikte
Yeteneği neyse onun üzerine gitsin
Neyi yapıyorsa elinden gelenin en iyisini yapsın
Zorlamanın pek bir anlamı yok
Dilde iyiyse 3 4 dil öğrensin
Zorlayarak ite kalka matematiği öğrenmesinden çok daha fazla faydası olacaktır ona
Hem sevdiği başarılı olduğu işi yapacak hemde özgüven sorunu yaşamayacak

Niye herkesin matematikte iyi olması gerekiyor ki? Tek tip insanlar yetişiyor böyle. Mutlaka başka ilgi alanları, yetenekleri vardır. Mühendis, mimar olma zorunluluğu yok. Ben çok üzülüyorum boşa geçen yıllarıma, okulum sayısal ağırlıklıydı, hiç kullanmayacağım geometri, fizik görüp durdum. Sayısal bölüm de istemiyordum. Daha pratik şeyler öğreteceğim valla çocuğuma hipotetik teorik matematik yerine ekonomi gibi. Notları da umurumda olmaz kesinlikle ölçüt değil bence.

Kızın yabancı dile yatkınlığı varsa o alana doğru yöneltin, bilgisayarı seviyorsa, oyunları seviyorsa ona o oyunları yazabileceği yazılım alanına yöneltin. İngilizcesi de iyiyse, ikisi birlikte ortaya harika bir yazılımcı çıkarabilir, illa ki matematik olacak diye bir şart yok. Kaldı ki içinden gelmedikten sonra ne desen boş. Allah zihin açıklığı versin, yolunu açık etsin.

Niye herkesin matematikte iyi olması gerekiyor ki? Tek tip insanlar yetişiyor böyle. Mutlaka başka ilgi alanları, yetenekleri vardır. Mühendis, mimar olma zorunluluğu yok. Ben çok üzülüyorum boşa geçen yıllarıma, okulum sayısal ağırlıklıydı, hiç kullanmayacağım geometri, fizik görüp durdum. Sayısal bölüm de istemiyordum. Daha pratik şeyler öğreteceğim valla çocuğuma hipotetik teorik matematik yerine ekonomi gibi. Notları da umurumda olmaz kesinlikle ölçüt değil bence.
Aslında matematiği sadece işlem yapma problem çözme diye ele almamak gerek matematik ayrı bir dünya açar eleştirel bir bakış açısı kazandırır aynı yabancı dil öğrenmek gibi

Aslında matematiği sadece işlem yapma problem çözme diye ele almamak gerek matematik ayrı bir dünya açar eleştirel bir bakış açısı kazandırır aynı yabancı dil öğrenmek gibi
Iste onu diyorum zorunlu değil alternatifleri var, bakış açısı veya analitik zeka sadece matematikle gelişmiyor. Sadece klasikleşmiş

İlkokul boyunca Allah Matematiği başımıza dert edenlerin b....sını versin diye şikayetlenen bir ergen annesiyim.
Ortaokulda matematikte doğuştan yetenekli bir arkadaş edindi (Burağım benim Allah birini bin etsin O kuzumun)
Sıra arkadaşı olarak devam ederken bir baktım benim oğlanın içinden Matematik aşkı çıktı. Öğretmenine olan hayranlığı da azımsanamaz. Bence dersi öğrenciye sevdiren Öğretmendir.
Şimdi Matematikte Türkiye 3.sü Tüm sayısal derslerde harikalar yaratırken. Edebiyat da vasatın altında.

Velhasıl ya imrenecek arkadaş,
Ya da iyi bir öğretmen diyorum....

İlkokul boyunca Allah Matematiği başımıza dert edenlerin b....sını versin diye şikayetlenen bir ergen annesiyim.
Ortaokulda matematikte doğuştan yetenekli bir arkadaş edindi (Burağım benim Allah birini bin etsin O kuzumun)
Sıra arkadaşı olarak devam ederken bir baktım benim oğlanın içinden Matematik aşkı çıktı. Öğretmenine olan hayranlığı da azımsanamaz. Bence dersi öğrenciye sevdiren Öğretmendir.
Şimdi Matematikte Türkiye 3.sü Tüm sayısal derslerde harikalar yaratırken. Edebiyat da vasatın altında.

Velhasıl ya imrenecek arkadaş,
Ya da iyi bir öğretmen diyorum....

Ya sevmesi için bir sebep, ya da arkasından koşacağı bir tavşanı olmalı. Allah yolunu açık etsin çocuklarımızın.

X