13 yaşindaki kızım matematikten nefret ediyor,fikir istiyorum..

Bir öğretmen müfredat ağır diyorsa alanında yetkin değildir ceycey üzgünüm. Eğitimin içi boşaltıldı, hepimiz biliyoruz bunu. Şu bomboş müfredata ağır diyen öğretmenin öğretmenliğinden şüphe ederim ben.
Kudra müfredat agır degil de soru stilleri degişti bunun için çocuklar artık isyanda.
Soru tiplerine çocuklarımız alışık degillerdi çünkü teog sistemine göre egitildiler.,
Ucu açık sorularla çocuklar tam tanıştı derken pandemi vurdu ve yine her şey çöp oldu.
Zaten egitim sisteminin yetersizliğinden bahsederken bir de bu tip zorlayıcı soruların dayatılması verilmeyen/verilemeyen egitimle beraber çocukları bunalttı.
Lgs annesi olarak çocuguma üzülüyorum.
Denemelerden aldıgı sonuçlara aşırı üzülüyor.
Beceri temelli eğitim almayan çocuklarımızdan yapması isteniyor.

Kudra müfredat agır degil de soru stilleri degişti bunun için çocuklar artık isyanda.
Soru tiplerine çocuklarımız alışık degillerdi çünkü teog sistemine göre egitildiler.,
Ucu açık sorularla çocuklar tam tanıştı derken pandemi vurdu ve yine her şey çöp oldu.
Zaten egitim sisteminin yetersizliğinden bahsederken bir de bu tip zorlayıcı soruların dayatılması verilmeyen/verilemeyen egitimle beraber çocukları bunalttı.
Lgs annesi olarak çocuguma üzülüyorum.
Denemelerden aldıgı sonuçlara aşırı üzülüyor.
Beceri temelli eğitim almayan çocuklarımızdan yapması isteniyor.
Bu konuda haklısın. Sorular zor değil ama farklı. Zorlanabilir çocuklar. Öğretmenler de o tip bir eğitimden gelmedikleri için öğretmekte zorlanıyorlar muhtemelen. Aileler zaten “bu ne lan” diye bakıyor olaya 😂

Bu konuda haklısın. Sorular zor değil ama farklı. Zorlanabilir çocuklar. Öğretmenler de o tip bir eğitimden gelmedikleri için öğretmekte zorlanıyorlar muhtemelen. Aileler zaten “bu ne lan” diye bakıyor olaya 😂
kızıma tuttugum özel mat. hocası bile ben de bazı sorulara bakmakla kalyıorum dedi kudra sen düşün artık gerisi.
Dershane + özel hoca maddiyatın dibini bulmuş durumdayım

Hani konu matematik ya.

İşim bu çünkü ceycey. Müfredata hakimim ve çocukların anlayamayacağı hiç bir konu yok, gelişim düzeylerinin üzerinde hiç bir konu yok.

Bir konuya ait bir sorunun üniversite sınavında çıkması ilkokul düzeyinde olmadığını göstermez. Matematikten gidersek, kesirlere ilkokul 3’te başlıyoruz mesela, üniversite sınavında çıkıyor. E ama sınavda çıkan ilkokul 3 düzeyinde bir kesir sorusu mu? İlkokulda temeli veriyoruz sonra yavaş yavaş seviye artıyor.

birşey sorucam müfredata hakimim dedin ya o sebeple.
5.sınıf sosyalde yok asurluların başkenti yok urartunun bilmem nesi yok frigyalılar mezarlarına şunu gömerlerdi. iyonların aletleri adı bile kalmadı aklımda. vs vs e bunlar ezber.
ama lgs de sen bana mantık muhakeme soracaksan keşke eğitirkende öyle yapsan. devlet 5 de benim küçük matematikte bile beceri temelli eğitim yok hep kazanım odaklı sınavlarıda öyle oldu.
aslında zor olan dersler eğitimin derecesi değil zor olan vermediklerini talep etmeleri.
soruma gelirsek eğitim sistemi yakın zamanda değişir mi sence?

birşey sorucam müfredata hakimim dedin ya o sebeple.
5.sınıf sosyalde yok asurluların başkenti yok urartunun bilmem nesi yok frigyalılar mezarlarına şunu gömerlerdi. iyonların aletleri adı bile kalmadı aklımda. vs vs e bunlar ezber.
ama lgs de sen bana mantık muhakeme soracaksan keşke eğitirkende öyle yapsan. devlet 5 de benim küçük matematikte bile beceri temelli eğitim yok hep kazanım odaklı sınavlarıda öyle oldu.
aslında zor olan dersler eğitimin derecesi değil zor olan vermediklerini talep etmeleri.
soruma gelirsek eğitim sistemi yakın zamanda değişir mi sence?
Eğitim sistemi değişir mi? Ne zaman değişmedi ki? Ben bildim bileli değişiyor zaten. Yani değişir. İyi yönde değişir mi diye soruyorsan benim pek umudum yok.

Bunların hepsinde haklısınız. Hiç bir şey diyemem size bu konuda. Vermediklerini istiyorlar evet, eğitim sistemi moktan evet, çocuklar ne yapacaklarını şaşırıyor, evet. Ama sistemin içi boş. Sistem hiç bir şey vermiyor çocuklara maalesef.

Benim kızım lise son sınıf öğrencisi malum sınav hazırlıģi önemli bir sene okul saatleri bitiminde kurs adi altında devam ediyorlar..gecen gün bana dedigi cümle anne kursa kalmıycam ..sebep dedim.. ee matematik yani sonuc olarak temelim yok anlatsalar ne olur dinlesem ne olur işin kötüsü istemiyorum da... simdi ben cocugun temeline mi kızayım..yaptigim baskilarla sogutmus olabilirliğine mi kizıyım..yoksa kızımın mat.konusunda ki bu rahatlıģına mı..cok takıyodum önceleri ama dünya hali benim bakış açımı cok degistirdi.birkac yil once bu kafada olanlari yererdim cahil zihniyet diye ama okusandaaa okumasandaaaa cocuk istedigini yapmadigi surece mutlu olamayacak. Matematikten anlamayan bir ingilizce öğretmeni de olunabilir diye düsünüyorum. Baskı hep geri tepti ortanca kızım daha özgüvenli bir çocuk her konuda ve ikinci diye herhalde daha kendi haline bıraktım bilmiyorum sizin ilk çocuğunuz mu ama genelde baktığımda ve kendimde bi çok konuda gozlemledigimde ilk çocuklarda etki tepki olayı çok oluyo ne yazık ki. Ben de çok yol denedim online ders yüzyüze ders aslaaaa istemiyor ve bu konuda zorlandığım da ağlayacak kadar tepki verdi bende o günden sonra bıraktım..haklarında hayırlısı hepimiz evlatlarımızın iyi bir yerlere gelmesini istiyoruz ama iyi bir yerden kastımız ne onun için ne iyi biz gerçekten bilemiyoruz ve onlarda yaşamadan göremiyorlar.ben bu senesini yok sayıyorum mesela kendini deneyip tartsın zaten pandemiden iyi kötü olan eğitimleri yerle bir oldu ne bekleyebiliriz ki..nacizane kendi düşüncelerimi paylaştım Allah hepimizin evlatlarına kendi seçimlerinde mutlu oldukları bir hayat nasip.etsin inşallah 🤲😊
Amin guzel fikirleriniz için teşekkür ederim

Devletteki eğitime bir şey diyemiyorum. Beklentimi düşürdüm. Bende matematikçiyim. Çocuğumu kendim çalıştırıyorum. Diğer dersleri de konu anlatım videolarından takip edip yardım ediyorum.(yoksa her şey para olmuş. şimdiden özel derse başlarsak evin yolunu bulamayız :KK43:) 5.sınıf matematiği bir önceki senelerin tekrarı aslında. Hep üstüne koyarak gidiyor. Zor değil ama evde takviye olmadan çocuk yeni nesil sorularda zorlanabilir. Çünkü okulda yeni nesil dedikleri o okuduğunu anlama sorularını genelde öğretmenler çözmüyorlar. Kazanım odaklı gidiyor. Hatta çok daha basit sorular çözülüyor. Ama sistem böyle vermeseler de istiyorlar.
Önemli olan treni kaçırmadan o soru tiplerine alıştırmak çocukları. Çocukla birlikte en başından önce kazanım sorularını sonra beceri temelli sorulara birlikte bakarak alıştırmak gerekiyor. Beceri temelli kitaplarda seviye seviye. En zorundan alıp da yıldırmamakta lazım.

Günaydın hanımlar Benim 12 yaşında bir kızım var 8 .sınıfa gidiyor .Aslında okulunu seviyor ama bugün matematikten sınav vardı akşam bana kesinlikle matematikten anlamadığını ,o dersi sevmediğini, bu durum nedeniyle sınava çalışmayacağını ,çalışsa bile bir şeyi anlamadığını söylüyor, ona yardımcı olmamı da istemiyor . Geçen sene pandemi uzaktan eğitim derken bir yıl kayıp oldu gibi...
Eğitim hayatında matematik dersinin önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Diğer derslerde özellikle İngilizcede çok çok başarılı ...
Bu konuyla ilgili düşünüyorum acaba ona matematiği nasıl sevdirebilirim bu durum o belli etmese de okuldaki performansını da etkiliyor anlıyorum ...
Aslında öğretmeni çok iyi ders anlatımı olan bir hoca sorun benim güzel kızım da fikirlerinizi alabilir miyim.. Belki bir yardımım dokunur bu şekilde
Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim...
Benim de o yaşlarda benzer bir problemim olmuştu, matematiği hiç sevmiyordum. 2 farklı öğretmenden yardım aldık 1.si sevmememi pekiştirdi daha da nefret etmiştim, öğretmeni değiştirince 2.si ilaç gibi gelmişti, işleyiş yöntemleri farklıydı. İşin mantığı ile kavramasını sağlayabilecek bir öğretmenden yardım alabilirsiniz. İsmini de unutmuyorum sevgili Esra öğretmen ortaokulda matematiği sevmemi önyargımı kırmamı sağlamıştı. Ezber üzerinden yapmayan, açıklayıcı bir şekilde anlatan çoklu örnekler üzerinden gösteren birini bulun.

Merhaba ben matematik öğretmeniyim . Arkadaşlar çok güzel tavsiyeler vermişler zaten. Bunların üzerine şunları ekleyebilirim . Öncelikle seviyesine uygun bir soru bankası edinmelisiniz. Özellikle matematiğe karşı özgüveni eksik olan öğrencilerime öncelikle soruyu sevdiriyorum( örneğin soruda uçaktan bahsediliyor ah uçakları da severim, sen ne güzel uçaksın, sen ne minnoş sorusun :) ) Soruyu üstten okumaya başlasın- bir öğrencim sorun kökünü önce okuyordu bu yanlış- her sorunun cevabını çözdükten sonra kontrol edip yıldızlı sticker yapıştırıp anında pekiştireç verebilirsiniz.

Yani öncelikle matematiğe karşı önyargılarını azaltmak adına psikolojik destekte bulunmalısınız. Bunun gibi bir çok metot var. İşinde uzman bir öğretmenden özel ders yapmasını öneririm . Grupla beraber öğrenme bu öğrencilerimizde verimli olmuyor. Umarım yerinde ve doğru müdahalelerle sorunu kökünden çözersiniz.

Öğrencilere matematik dersi veriyorum.

1- Çocuğunuzun ogrenme guclugu olabilir. Bunu arastirin.
2- Ogretmeninde sorun yok diyorsunuz ama her öğretmenin tekniği farklidir. Bunu test etmek icin ozel ogretmen tutun.
3- Onunla birlikte ders çalışın. Sorulari beraber çözün.
4- Konuları bol ornekle anlatan bir matematik kitabi bulun. Türkiye' de olmadığım için tavsiyede bulunamıyorum.
5- Bütün opsiyonları deneyip hala sonuç alamiyorsaniz peşini birakin. Matematik şiir gibidir ya seversin ya da sevmezsin. Herkes matematiği sevmeli diye bir kaide yok. Yetenekler farklıdır, çocuğunuzun yeteneğini geliştirebilecegi baska alanlara yonelin.
Nereye kayboldun sen ? Bir ara yoktun. Merak ettim .

Kahoot diye bir sistem var . O kadar öğretici bir o kadar da zevkli , onu yüklerseniz eğer telinize yada lap topunuza , bir sürü matematik , fen , yabancı sil ve vs .. sorular var .
Oynaması çok zevkli ailece oynayabiliyorsunuz , ya da kızınız arkadaşlarıyla oynabilir .
Önce bilgi kartları var , öğreniyorsunuz ve sonra kendinizi test ediyorsunuz . Sonra da başkalarıyla o konuda yarışmaya girebiliyorsunuz . Bunu bir ve iki defa yaptığınızda hafızanızda kalıyor üçüncüsünde tamamıyle öğreniyorsunuz .
Ben size bu öğrenme sistemini şiddetle tavsiye ediyorum .

Günaydın hanımlar Benim 12 yaşında bir kızım var 8 .sınıfa gidiyor .Aslında okulunu seviyor ama bugün matematikten sınav vardı akşam bana kesinlikle matematikten anlamadığını ,o dersi sevmediğini, bu durum nedeniyle sınava çalışmayacağını ,çalışsa bile bir şeyi anlamadığını söylüyor, ona yardımcı olmamı da istemiyor . Geçen sene pandemi uzaktan eğitim derken bir yıl kayıp oldu gibi...
Eğitim hayatında matematik dersinin önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Diğer derslerde özellikle İngilizcede çok çok başarılı ...
Bu konuyla ilgili düşünüyorum acaba ona matematiği nasıl sevdirebilirim bu durum o belli etmese de okuldaki performansını da etkiliyor anlıyorum ...
Aslında öğretmeni çok iyi ders anlatımı olan bir hoca sorun benim güzel kızım da fikirlerinizi alabilir miyim.. Belki bir yardımım dokunur bu şekilde
Neye ilgisi varsa ona yönlendirin. Zeka türleri çeşitlidir ve herkes illa matematik yapmak zorunda değil. Yeteneği olduğu alanda gelişmesine ortam sağlamazsanız var olan yetenekleri de körelir. Tabi ki en azından dersini geçeceği seviye gelmesi için özel ders imkanınız varsa faydalı olur. İngilizcesi iyiyse büyük ihtimalle lisede dil sınıfında olucak ve o alanda ilerleyecek matematiğe pekte ihtiyacı olmuycak. Neden matematik şartmış gibi bi algı var 🤷🏻‍♀️

Matematiği sevmeye ya da sevmemeye 1. Sınıfta karar veriyor çocuklar genelde. Yani tee o zamandan alınan bir karar var. Özel ders aldırın ama böyle seveceği bir hoca seçin, hocasıyla birlikte sevsin matematiği

Merhaba ben matematik öğretmeniyim . Arkadaşlar çok güzel tavsiyeler vermişler zaten. Bunların üzerine şunları ekleyebilirim . Öncelikle seviyesine uygun bir soru bankası edinmelisiniz. Özellikle matematiğe karşı özgüveni eksik olan öğrencilerime öncelikle soruyu sevdiriyorum( örneğin soruda uçaktan bahsediliyor ah uçakları da severim, sen ne güzel uçaksın, sen ne minnoş sorusun :) ) Soruyu üstten okumaya başlasın- bir öğrencim sorun kökünü önce okuyordu bu yanlış- her sorunun cevabını çözdükten sonra kontrol edip yıldızlı sticker yapıştırıp anında pekiştireç verebilirsiniz.

Yani öncelikle matematiğe karşı önyargılarını azaltmak adına psikolojik destekte bulunmalısınız. Bunun gibi bir çok metot var. İşinde uzman bir öğretmenden özel ders yapmasını öneririm . Grupla beraber öğrenme bu öğrencilerimizde verimli olmuyor. Umarım yerinde ve doğru müdahalelerle sorunu kökünden çözersiniz.
Hocam zoom üzerinden ders alma sizce yararlı olur mu özel ders düşündüm kızım için ama getir götür derken zaman sorunu oluyor bizim için bu sebeple zoom dan daha pratik diye düşündüm

Hocam zoom üzerinden ders alma sizce yararlı olur mu özel ders düşündüm kızım için ama getir götür derken zaman sorunu oluyor bizim için bu sebeple zoom dan daha pratik diye düşündüm

Ben çocuğum için zoomdan aldirmistim hiç faydalı olmadı. Üç dört ders aldık sonra bıraktık. Gerçi benim çocuğum ekrana bakmaktan bunaliyordu öğretmenden öğretmene de fark edebilir tabi. Şimdi öğretmen eve geliyor hem zaman kaybı olmuyor hem çok faydasını gördük.

Merhaba, bence çocuklar zaten pandemide ekrana bakmaktan bi hal oldular. ben de bile ekrana bakarken konsantrasyon kaybı oluyor, bi müddet sonra kopuyorum:)
Biz pandemide keşfetmiştik çeşitli aplikasyonlar var (biz gouru kullandık) çevredeki öğretmenleri gösteriyor, öğretmen de toplu taşıma kullanmak zorunda kalmıyor, bizim de aklımız kalmıyor:)

Öğretmenin iyidir ama kızınız sevmemiştir? Genelde öğretmene ısınmayınca oluyor bunlar. Bütün öğrenim hayatında matematik öğretmenleriyle anlaşamamış biri olarak matematik bölümünü 3 üzeri ortalamayla bitirdim. Tatlı dilli bir öğretmen bulun zaten pandemide uzaklaşmış kopmuştur çok normal yapabildiğini görünce sever

Sevmek zorunda değil,yapmak zorunda değil. Neyi seviyorsa onu yapsın,ona yönelsin. Çocuklara kendilerini bulmak için yardımcı olmak lazım. Belki dil konusunda çok başarılı olacak,belki çok iyi resim yapacak,belki çok iyi müzisyen olacak.. neden illa mühendis yada doktor olmalı.. sevmiyorsa zorlamam.. çocuklar proje değil,sevdikleri alana doğru yönlendirip ömür boyu mutlu olmalarını sağlamak lazım.

X