13 yaşindaki kızım matematikten nefret ediyor,fikir istiyorum..

Dilciyim, bir gün üniversite hocamız "dil konusunda başarılı bir insanın, matematikte başarısız olması söz konusu olamaz. Yabancı dil sözel değildir." temalı bir konuşma yapmıştı. Sonra ben ışte sınavlar için falan gerekince sıfırdan Matematik çalışmaya başladım. Yaptıkça daha keyifli geldi ve son durum, sözel derslerden zerre keyif almıyorum. Matematik cidden keyifli benim için. Araliksiz saatlerce calisabilirim. DEHB'li olmama rağmen. Düşününce hep kötü öğretmenler denk geldi bana, hatta en kötü hatırladığım öğretmenler hep Matematik ogretmenlerimmiş onu farkettim. Tesadüf ışte. Sonra da dilci olunca zaten Matematik ile işim kalmadı. Hep öcü olarak oralarda bir yerde duruyordu. Demem o ki, kizinizin yabancı dili iyiyse, muhtemelen matematiği de iyi olacaktir. Sadece öğretmenleri ile o frekansı tutturamamis olabilir. Elbette yeteneğine göre değerlendirin, en önemlisi bu fakat Matematik her yerde karşısına çıkacak. Arayı açmadan öğretmen falan değiştirerek yardımcı olmaya çalışın derim.

Günaydın hanımlar Benim 12 yaşında bir kızım var 8 .sınıfa gidiyor .Aslında okulunu seviyor ama bugün matematikten sınav vardı akşam bana kesinlikle matematikten anlamadığını ,o dersi sevmediğini, bu durum nedeniyle sınava çalışmayacağını ,çalışsa bile bir şeyi anlamadığını söylüyor, ona yardımcı olmamı da istemiyor . Geçen sene pandemi uzaktan eğitim derken bir yıl kayıp oldu gibi...
Eğitim hayatında matematik dersinin önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Diğer derslerde özellikle İngilizcede çok çok başarılı ...
Bu konuyla ilgili düşünüyorum acaba ona matematiği nasıl sevdirebilirim bu durum o belli etmese de okuldaki performansını da etkiliyor anlıyorum ...
Aslında öğretmeni çok iyi ders anlatımı olan bir hoca sorun benim güzel kızım da fikirlerinizi alabilir miyim.. Belki bir yardımım dokunur bu şekilde
Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim...
ben de matematiğim çok iyi olmasına rağmen sevmediğim için seçmedil. Dil seçtim. Belki kızınız analetik değildir.Sorun sizin kızınızda da değil.Sadece herkesin herşeye yeteneği yok.

Dilciyim, bir gün üniversite hocamız "dil konusunda başarılı bir insanın, matematikte başarısız olması söz konusu olamaz. Yabancı dil sözel değildir." temalı bir konuşma yapmıştı. Sonra ben ışte sınavlar için falan gerekince sıfırdan Matematik çalışmaya başladım. Yaptıkça daha keyifli geldi ve son durum, sözel derslerden zerre keyif almıyorum. Matematik cidden keyifli benim için. Araliksiz saatlerce calisabilirim. DEHB'li olmama rağmen. Düşününce hep kötü öğretmenler denk geldi bana, hatta en kötü hatırladığım öğretmenler hep Matematik ogretmenlerimmiş onu farkettim. Tesadüf ışte. Sonra da dilci olunca zaten Matematik ile işim kalmadı. Hep öcü olarak oralarda bir yerde duruyordu. Demem o ki, kizinizin yabancı dili iyiyse, muhtemelen matematiği de iyi olacaktir. Sadece öğretmenleri ile o frekansı tutturamamis olabilir. Elbette yeteneğine göre değerlendirin, en önemlisi bu fakat Matematik her yerde karşısına çıkacak. Arayı açmadan öğretmen falan değiştirerek yardımcı olmaya çalışın derim.
ben de dilciyim matematiğim de iyidi ama sevmedim severek yapmadım. Yani herkesin herşeyi iyi olacak diye birşey yok. Zaten benim konudan anladığım cocuğun severek yapmıyor olması.

Benimde kızım ortaokula gidiyor gayet basit matematik konuları. Avukat birisi nasil çözemiyor ortaokul sorularını anlam veremedim. Kızım da bende gayet kolay çözüyoruz.
Varol Parol Mama Varol Parol Mama matematik biraz aşk işi bence çocuğun sevmesi lazım ki anlayıp yapabilsin, sevmesi icinde öğretmenini sevmesi gerekir. Özel ders imkanınız var ise deneyebilirsiniz
Ortaokul kaçıncı sinif ? 5-6 daha kolay,kızım 8. Sınıfta ve bazı kitaplardaki yeni nesil sorulari öğretmenleri bile zor çözüyor, kalki ki hukukçu.

Lgs.de başarı için kolay sorular yetmiyor, zor soruların da çözülebilmesi şart malesef.

Buna bi çözüm yok bu böyle gider.. bende mat. Sınavı baslamadan hoca kagıtları dagıtırken aglamaya baslardım ilk okulda.. yine geçer not alıyordum fakat calıssam da anladım sansam da sınav cok cok iyi geçmezdi.. bazıları gerçekten sayısala kafa basmayabilir. Şu an meslegim muhasebe o apayrı bi konu tabii :KK45:

Günaydın hanımlar Benim 12 yaşında bir kızım var 8 .sınıfa gidiyor .Aslında okulunu seviyor ama bugün matematikten sınav vardı akşam bana kesinlikle matematikten anlamadığını ,o dersi sevmediğini, bu durum nedeniyle sınava çalışmayacağını ,çalışsa bile bir şeyi anlamadığını söylüyor, ona yardımcı olmamı da istemiyor . Geçen sene pandemi uzaktan eğitim derken bir yıl kayıp oldu gibi...
Eğitim hayatında matematik dersinin önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Diğer derslerde özellikle İngilizcede çok çok başarılı ...
Bu konuyla ilgili düşünüyorum acaba ona matematiği nasıl sevdirebilirim bu durum o belli etmese de okuldaki performansını da etkiliyor anlıyorum ...
Aslında öğretmeni çok iyi ders anlatımı olan bir hoca sorun benim güzel kızım da fikirlerinizi alabilir miyim.. Belki bir yardımım dokunur bu şekilde
Bunun dünle veya bugünle alakası yok. Matematik eğitimide ingilizce gibi yaşı küçükken etkinlikle öğretilmeliydi. Yani oyunla. Peki şimdi ne yapabilirsiniz matematik sevmeyen biri olarak çokta fikrim yok açıkcası.:KK53: Sevilecek gibi bir şey değil ki :KK53:çocuk çok haklı ben kaçtım by :KK53:

Ben her yıl okul başında öğretmen daha istemeden kaynak kitap alırım.Konu anlatımlı olanlarından.Ayni durumları maalesef bizde yaşıyoruz .Özel ders alıyor matematik için bu faydalı oldu bizde.Birde YouTube yardımcı öğretmen kanali var çok güzel ders anlatıyor.
Merhaba özel dersi birebir mi alıyor uzaktan zoom ile mi alıyor çocuğunuz ben de düşünüyorum da

Benim kızım lise son sınıf öğrencisi malum sınav hazırlıģi önemli bir sene okul saatleri bitiminde kurs adi altında devam ediyorlar..gecen gün bana dedigi cümle anne kursa kalmıycam ..sebep dedim.. ee matematik yani sonuc olarak temelim yok anlatsalar ne olur dinlesem ne olur işin kötüsü istemiyorum da... simdi ben cocugun temeline mi kızayım..yaptigim baskilarla sogutmus olabilirliğine mi kizıyım..yoksa kızımın mat.konusunda ki bu rahatlıģına mı..cok takıyodum önceleri ama dünya hali benim bakış açımı cok degistirdi.birkac yil once bu kafada olanlari yererdim cahil zihniyet diye ama okusandaaa okumasandaaaa cocuk istedigini yapmadigi surece mutlu olamayacak. Matematikten anlamayan bir ingilizce öğretmeni de olunabilir diye düsünüyorum. Baskı hep geri tepti ortanca kızım daha özgüvenli bir çocuk her konuda ve ikinci diye herhalde daha kendi haline bıraktım bilmiyorum sizin ilk çocuğunuz mu ama genelde baktığımda ve kendimde bi çok konuda gozlemledigimde ilk çocuklarda etki tepki olayı çok oluyo ne yazık ki. Ben de çok yol denedim online ders yüzyüze ders aslaaaa istemiyor ve bu konuda zorlandığım da ağlayacak kadar tepki verdi bende o günden sonra bıraktım..haklarında hayırlısı hepimiz evlatlarımızın iyi bir yerlere gelmesini istiyoruz ama iyi bir yerden kastımız ne onun için ne iyi biz gerçekten bilemiyoruz ve onlarda yaşamadan göremiyorlar.ben bu senesini yok sayıyorum mesela kendini deneyip tartsın zaten pandemiden iyi kötü olan eğitimleri yerle bir oldu ne bekleyebiliriz ki..nacizane kendi düşüncelerimi paylaştım Allah hepimizin evlatlarına kendi seçimlerinde mutlu oldukları bir hayat nasip.etsin inşallah 🤲😊

katılmıyorum size.öğretmenlerde söylüyor 5. sınıftan başlayarak müfredat çok ağır.lise de gördüğümüz eskiden konular bile var
Hangisi lisede gördüğümüz konu? Yapmayın allah aşkına, müfredat her sınıf düzeyinde bizim zamanımıza göre gayet basit.

6ED2DCC1-0F21-476F-B210-1CA3F0155126.jpeg
01145FCA-26AC-41DE-85CC-A1881C8DC679.jpeg

Öğrencilere matematik dersi veriyorum.

1- Çocuğunuzun ogrenme guclugu olabilir. Bunu arastirin.
2- Ogretmeninde sorun yok diyorsunuz ama her öğretmenin tekniği farklidir. Bunu test etmek icin ozel ogretmen tutun.
3- Onunla birlikte ders çalışın. Sorulari beraber çözün.
4- Konuları bol ornekle anlatan bir matematik kitabi bulun. Türkiye' de olmadığım için tavsiyede bulunamıyorum.
5- Bütün opsiyonları deneyip hala sonuç alamiyorsaniz peşini birakin. Matematik şiir gibidir ya seversin ya da sevmezsin. Herkes matematiği sevmeli diye bir kaide yok. Yetenekler farklıdır, çocuğunuzun yeteneğini geliştirebilecegi baska alanlara yonelin.

İlla muhalefet olacaksın yanii. Ben matematik mi yazdım oraya? Evet gayette Türkçe dersi Fen Sosyal konularından bazılarını lisede gördük hatta üniv sınavında çıkıyordu
Hani konu matematik ya.

İşim bu çünkü ceycey. Müfredata hakimim ve çocukların anlayamayacağı hiç bir konu yok, gelişim düzeylerinin üzerinde hiç bir konu yok.

Bir konuya ait bir sorunun üniversite sınavında çıkması ilkokul düzeyinde olmadığını göstermez. Matematikten gidersek, kesirlere ilkokul 3’te başlıyoruz mesela, üniversite sınavında çıkıyor. E ama sınavda çıkan ilkokul 3 düzeyinde bir kesir sorusu mu? İlkokulda temeli veriyoruz sonra yavaş yavaş seviye artıyor.

Hani konu matematik ya.

İşim bu çünkü ceycey. Müfredata hakimim ve çocukların anlayamayacağı hiç bir konu yok, gelişim düzeylerinin üzerinde hiç bir konu yok.

Bir konuya ait bir sorunun üniversite sınavında çıkması ilkokul düzeyinde olmadığını göstermez. Matematikten gidersek, kesirlere ilkokul 3’te başlıyoruz mesela, üniversite sınavında çıkıyor. E ama sınavda çıkan ilkokul 3 düzeyinde bir kesir sorusu mu? İlkokulda temeli veriyoruz sonra yavaş yavaş seviye artıyor.
Bana okuldaki öğretmenler söylüyor müfredatların ağırlığını. Onlar yalancı olabilir haklısın

Bana okuldaki öğretmenler söylüyor müfredatların ağırlığını. Onlar yalancı olabilir haklısın
Bir öğretmen müfredat ağır diyorsa alanında yetkin değildir ceycey üzgünüm. Eğitimin içi boşaltıldı, hepimiz biliyoruz bunu. Şu bomboş müfredata ağır diyen öğretmenin öğretmenliğinden şüphe ederim ben.

X