2.5 yaşında kızım zeka testi

Üstün yetenekli olmak daha önce yapmak değil, bunları geç yapan, işte konuşma gibi düşük zeka demek değil. Okulda hatta ana okulunda farkediliyor. Öncesinde de farkına varılır ama her anne baba kendi çocuğunu öyle görür. Önemli olan bu konuda bilgili insanların farketmesi.

Merhaba hanımlar.. uzun yıllar takip etmeme rağmen yeni üye olup bu konuda bilgili ve deneyimli annelerin tecrübelerinden faydalanmak istiyorum

Kızım şuan 31 aylık fakat tam hatırlamıyorum ama ortalama 1 yaşından önce anne baba dede mama hadi kalk gibi kelimeleri söylemeye başlamiştı yine 1 yaşı civari bütün dişleri çıktı ilk dişi biraz erken çıktı 16 aylıkken yürüdü emeklerken ileri degil geri geri emekleyip yan dönerek gitmeye çalışıyordu:) 1 yaştantan sonra ben ögretmiştim 5 kadar sayabiliyordu kırmızı sari mavi mor pembe bu renkleri öğrettim ve renkleri ayırt edebiliyordu dogru bi şekilde duygularını ifade etmesini ağla dediğimde aglama takliti yapıp gül dediğimde gülüp sinirli bak dediğimde kaşlarını çatıp taklit edebiliyordu konuşması da daha çok gelişerek 2 yaşina dogru anne seni çok çok çok seviyorum anne seni çok çok çok özledim gibi çok olan kelimeyi birden fazla söyleyerek ayni bu şekilde cümleler kurmaya başladı babasini sorduğunda anne babam nereye gitmiş diye soru sorup cevabini da anne babam işe gitmiş çalışıp gelecek şekilde cevaplar verebiliyor. geçen yaz daha küçükken parkta oyun oynarken yerden bi bozuk para buldu ve anne bu para bak dedi ben şaşırdım tabi şimdi konuşması o kadar net ki bütün aile fertlerinin ismini ve kimler olduğunu söylüyor biliyor renkleri yine ben öğrettim mesela açık mavi koyu mavi açık yeşil koyu yeşil bunlari bile ayırt ediyor renkli kalemlerden 10 yakin renk seçiyorum hangisi diye sorduğumda tek tek gösterebiliyor dogru şekilde. 10 kadar sayabiliyor marketten önünden geçerken anne burasi market bana şunu al bunu al diye söyluyor ayrıca çok hareketli bir çocuk koltukların tepesinde geziyor atlıyor yastıkları diziyor parkur yapiyorum diyor kolumu kaldırıp indiriyor anne spor yapıyorum diyor takla atabiliyor tezgaha tırmanıyor masaların ustune desteksiz kendi çıkabiliyor inanın evde kurcalamadigi yer yok küçüklüğünden bu yana legolarla çok oynuyor yaşina uygun olanlarla fakat sonra büyük küçük parçalı lego almiştim kaldırdım uygun değil diye sürekli onlarla oynamak istiyor kücuk parçalari takip çıkarıyor polis arabası itfaiye ambulans arabasi görünce nina nina diye sesleniyor onlarin ne amaçla kullanıldığını biliyor hiç unutmuyorum. geçtiğimiz yaz boyama yaparken kızım bende yapabilir miyim diye sormuştum sen yapamazsın anne sen bebeksin diye cevap vermişti:) yanağını yanağıma koyuyor saçlarımı okşuyor anne saçlarin nede güzelmiş bak senin saçlarını okşuyorum diyor ağladığımı gördüğünde anne üzülme aglama diyor çok hassas ayrıca en son bi kaç gündür de anne sen benim dostumsun biz senle bak dost olduk arkadaş olduk diyor kızdigimizda mesela anne bana neden kızıyorsun kızma tamam mi diye cevap veriyor..radyoda hareketli müzik çıkınca hemen oynuyor kendince :) anne bak dans ediyorum diyor. şimdiden babasi arabadan insin hemen koltuğa geçip oturuyor arabayı kurcalıyor kendi kendine düdüt çekilin yoldan iklim geliyor diyor arabayı kurcalıyor her yerine basıyor sar sar makarayı şarkısı var anneler bilir :) onu bilerek çok hızlı bi şekilde baştan sonra söyluyor kendi isteğiyle hızlı söyluyor daha neler neler yani kısacası kelime haznesi yaşına göre fazla gibi ya ben gözümde abartıyorum. ya da bi farklılık var gibi bilemiyorum.. bu zeka testleri kaç yaşında yapılabiliyor acaba hanımlar hiç bu yaşlarda yaptıran oldu mu acaba ?
Bu arada benimki 2 yaşında kreşe başladı. Şu anlattıklarından kat kat fazlasını yapıyordu ama bana normal geliyordu. Hiç aklıma zeki olduğu gelmedi öğretmeni farketti o söyledi.

Orasını anladım ya. Ben de beklenenin üstünde değil, sınırlar dahilinde demek istemiştim. :)
Zaten erken konuşmanın, erken okumanın, geniş kelime haznesinin zekayla bir miktar ilgisi olabiliyor ama bu kesinkes değil. Sırf bunlardan zekayı anlayamayız. Erken konuşan, güzel konuşan bir çocuk her zaman üstün zekalı olmayabiliyor. Ben de 8 aylıkken kelimeler söylemeye başlamışım, 1.5 yaşındayken bir yetişkin gibi konuşuyormuşum, gelen misafirlere "Bu odamız tuvalet değil burasının adı banyo" gibi cümleler kuruyormuşum ama ne kadar zeki olduğum tartışılır. 120 IQ'ya şükrederim :KK14:
elbette zeka göstergesi değil tek başına.. ama annelik insan acaba mı diyebiliyor ☺ kızım da öyle cümleleri uzun net ve anlamlı.. dayısı üstün zeka ona çekmiş olabilir mi dedim de yok zekada anneden sanirim😁

14 aylık yürümüyor. Konuşmuyor da. 😢
Acele etme hiç. Eylül kanepeden kanepeye geçebiliyodu ama hiç çabalamıyodu. Yani bi kaç kez geçmişti ama hiç koltuğu bırakıp denemiyodu cesareti yoktu. Ben daha yürümez bu diyodum. Bir gün tam 1 yas 12 günlükken 🤣 bi bıraktı elini abooovv bi daha tutmadı düşse de kalksa da tamam artık gezdi durdu... Gerçekten birden yürüyolar.

14 aylık yürümüyor. Konuşmuyor da. 😢
Benimki terminatör gibi olduğu için erken yürüyeceği belliydi. Hareketsiz durmayı bağımlı olmayı sevmiyor. Elimizden tutup istediği yere götür demediği için kalktı yürüdü 🤣

Bu arada benimki 2 yaşında kreşe başladı. Şu anlattıklarından kat kat fazlasını yapıyordu ama bana normal geliyordu. Hiç aklıma zeki olduğu gelmedi öğretmeni farketti o söyledi.
benimkide kreste şuan.. kat kat fazlası vardır illa ki aklıma o an gelenleri yazdım .. bu farkı sırf ben değil ailem çevrem ve ögretmenleride farkedebiliyor söylüyor .. Ne güzel sizinki netleşmiş bende onu öğrenmek istedim aslinda test mi yaptırdınız acaba ? şuan kaç yaşında evladınız?

Ama lego takıp çıkarıyor. Hayvanlar kitabında kedi nerde dediğimde olduğu sayfayı açıp gösteriyor. Ellerini yüzüne kapatıp açıp cee yapıyor... Dur Bi dakika, yoksaaaa? 😂😂
Bana da şey demişti ilk konuştuğunda

"Benim Zevklerim Sizin Nezdinizde Makul Bir Zeminde Durmak Zorunda Değil'

Ama lego takıp çıkarıyor. Hayvanlar kitabında kedi nerde dediğimde olduğu sayfayı açıp gösteriyor. Ellerini yüzüne kapatıp açıp cee yapıyor... Dur Bi dakika, yoksaaaa? 😂😂
küçük lego ve parçaları o ayrıntıyı atlamişınız😅

Benimki terminatör gibi olduğu için erken yürüyeceği belliydi. Hareketsiz durmayı bağımlı olmayı sevmiyor. Elimizden tutup istediği yere götür demediği için kalktı yürüdü 🤣
Maaşallah ❤️ Allah kolaylık versin bacım Benimki her aşamada akranlarından biraz geride geldi. Dönmesi falan da geç oldu. Deprem sürecinde çok ilgilenemedik gelişimiyle ordan oraya sürüklendik 2 aylıktı. Belki ondan belki de Erken doğduğu içindir bilmiyorum, inşallah kapatır arayı sıpa

benimkide kreste şuan.. kat kat fazlası vardır illa ki aklıma o an gelenleri yazdım .. bu farkı sırf ben değil ailem çevrem ve ögretmenleride farkedebiliyor söylüyor .. Ne güzel sizinki netleşmiş bende onu öğrenmek istedim aslinda test mi yaptırdınız acaba ? şuan kaç yaşında evladınız?
Benimkinin her türlü testi yapıldı ancak ıq testi okul çağında yapılması en uygunu. Ben yaptırmak zorunda kaldım çünkü sıkıntı yaşadık. Bu çocukları büyütürken nakış işler gibi işlemeniz lazım. Biz psikolog desteği ile devam ediyoruz.
Bir de çocuğunuz farklı ise ne olacağını düşünüyorsunuz merak ettim?

Maaşallah ❤️ Allah kolaylık versin bacım Benimki her aşamada akranlarından biraz geride geldi. Dönmesi falan da geç oldu. Deprem sürecinde çok ilgilenemedik gelişimiyle ordan oraya sürüklendik 2 aylıktı. Belki ondan belki de Erken doğduğu içindir bilmiyorum, inşallah kapatır arayı sıpa
Allah razı olsun. Bak tek çocuk ile kaldım evladım iyi olsun diye. Sanıyorlar ki ğstğn zeka süper bir şey.

Kapatıyorlar hiç endişen olmasın. Gelişimi de gayet normal kafaya takılacak bir durum yok. Sen endişeli olma ki o da olmasın
Hisseder çünkü 💜

X