2. Çocuk şart mı

Mesele sadece maddiyat değilki psikolojik açidan kaldiramıyor insan daha da zor kendi hayatindan kendi yaşamından vazgeçiyorsun tamamen ve sen sen olmaktan çıkıyorsun artık
Eee böyle düşünen hiç çocuk yapmaz zaten.1 tane için de geçerli.demek ki farklı düşünen de çok ki boy boy çocuklu kadınlar dolaşıyor heryerde.

Oğlum sekiz yaşında. Çalışan bir anneyim.Oğlum ilkokul 2. Sınıfa gidiyor ve kardeş istiyor. Çocuk büyütmekten hiç korkmuyorum. Sadece oğlumu büyüturken eşim ve ailesi tarafından çok yıpratıldım. Aynı şeyleri tekrar yaşamaktan korkuyorum. Ama oğlumun isteği beni çok düşündürüyor. Tek çocukta kalanlar, tek çocuk olanlar bana fikir verir misiniz...
ben hep tek çocuktan yanaydım belirli bir yaşa kadar,sağlık sorunları gibi durumlarla yüzleşince insanın ailesinin ne kadar önemli olduğunu gördüm,kardeşi olması çocukluğunda,yaşlılığında her zaman her ikisi içinde bir nimet olur bence.Sağlıklı olsunlarda

Oğlum sekiz yaşında. Çalışan bir anneyim.Oğlum ilkokul 2. Sınıfa gidiyor ve kardeş istiyor. Çocuk büyütmekten hiç korkmuyorum. Sadece oğlumu büyüturken eşim ve ailesi tarafından çok yıpratıldım. Aynı şeyleri tekrar yaşamaktan korkuyorum. Ama oğlumun isteği beni çok düşündürüyor. Tek çocukta kalanlar, tek çocuk olanlar bana fikir verir misiniz...
Tek olmak çok sıkıcı olur bence daha fazla vakit geçirme

Çocuk kardeş istiyor diye çocuk yapılmaz.. İlerde büyüdüğünde iyiki kardeşim yok der rahat olun 👍

Kardeşi oldugunda iyi anlaşacağının garantisi yok. Kardeşlik anne ya da babanın birinin vefatına kadardır,anne ya da baba rahmetli olur,kardeşler de düşman olur. Bunun aksini hiç görmedim,kimisi daha anne baba hayattayken birbirine düşman oluyor ha birbirine çok tutkun olan da var ama istisna bence ya da şans mi diyelim, çocugun büyüdüğünde iyi ki kardeşim yok der merak etme , zaten eşin iyiyi kötüyü ayırt edememişse 10 sene de daha edemez sil baştan strese girmeye gerek yok bence oglun zaten büyümüş 5 sene sonra delikanlı olmaya başlar ,sende rahatına bakarsın ne bilim gezer tozarsın

Tek çocuk ya da 2. çocuk tartışmaları çok fazla oluyor burda ama herkes bakabileceği kadar yapmalı. Çocuğum yalnız kalmasın diye çocuk mu yapılır? Bunu nasıl garanti ediyorsunuz ki dünyanın binbir türlü hali var. İsteyen 5 çocuk yapsın kimsenin haddine değil ki buna karışmak ancak tek çocuklu olmanın sorun gibi gösterilmesi de çok anlamsız. Boşanma sonrası tek çocukta kalınabilir, çocuklardan biri (Allah korusun hepsini) vefat edebilir, maddi ya da manevi yönden yetememe durumu olabilir, çalışan anneler zorlanabilir bu yüzden 2.ye cesaret edilemeyebilir gibi bir çok neden sayılabilir. Ben tek çocukta kalacağım gibi görünüyor çünkü psikolojik ve bedensel olarak da çok zor çocuk büyütmek. Yıpranma, yorulma, kendini unutma, evliliğin tamamen çocuk odaklı hale gelmesi vs. bunlar kolay şeyler değil ki. Dünyaya masum melekler getiriyoruz sonuçta. Hakkıyla anne olabilmek herkesin yapabildiği şey değil.
Kesinlikle çok zor sabır ve özveri gerektiriyor benim artık tahammülüm bile kalmadı akşama kadar yapmaaa kızım etme kızım yapmaa etmeee... birde yaramaz televizyonun üstüne falanda çıkıyor artık öyle bunaldımki eşimde bende birbirimizden koptuk artik dayan diyor sabret diyor büyüyecek nasılsa ama bizde artık o dayanma gücü nerdeeee ne sabah kahvaltisi biliyoruz ne akşam yemeği masaya otursak bile çocuk herşeyi döküyor yediğimizde burnumuzdan geliyor zaten bu zamanda gerçekten tek çocuk bile fazla

Eee böyle düşünen hiç çocuk yapmaz zaten.1 tane için de geçerli.demek ki farklı düşünen de çok ki boy boy çocuklu kadınlar dolaşıyor heryerde.
Valla kendine güvenen varsa yapsın isterse 10 tane yapsin haa yapanlarada niye yapmışta demiyorum herkezin kendi kararıdır ama şunu anlamıyorum neden kadınım diye bütün hayatımı çocuğa adamak zorundayim ki kendimden geçmiş bir haldeyimm evet tek çocukla kendimden geçtim çünkü tek çocuk bile fazlasiyla yoruyor insani kaldi ki 2 cocuk yani ruh ve akıl sağlıgı diye birşey var her kadın çocuk doğurmak zorunda değil her kadın üremek zorunda değil ayrıca çocuk büyütmek büyük bir sorumluluk bu sorumluluğu kaldirabilmek zaten önemli olan.

İkinciyi asla istemedim.
Ama tek tüpüm var nasıl olsa olmaz dedim ama hamile kaldım ve oğlum doğdu.
Hayatımda yaptığım en güzel 2.şey.

Tek cocugum ve cok mutluyum aileme bakarken en cok zorlandigim anlarda bile kardesim olsaydi da yukumu paylassaydi diye aklimin ucundan gecmedi iyi ki yok bir de onunla ugrasmiyorum diye dusundum yegenim olmasi da umrumda degil kuzenlerimin cocuklari var bazen gozlerinin icine bakiyorum gitsinler de kafami dinleyeyim diye cocugum yok ama olsaydi o da tek olurdu tum ilgimi, sevgimi, enerjimi, maddiyatimi ona harcardim

X