2. Çocuk şart mı

Tekrar okursanız çalışmayan annelere bilinçsiz demedim. Birden sonrasının geleceğini düşünmeyenlere yazdım.

Zamanlama hatası derken? Eşimin yanımda olamayacağını öngöremedim yaa nolur kusura bakmayın 😅 Ki şuan düşüncelerim tamamen değişti. O zaman sorun ettiğim şeyler şuan sorun gibi bile gelmiyor.
Hahah ben neden kusura bakayim ustume iyilik saglik🤣
Kendi durumunuz pek ic acici degilken milletin kararlarina atip tutmak kolay degil mi?😂😂
Iyi ki dusunceleriniz degismis basarilar size 🤣

Tontriko bana hamilelikte ve doğum sonrasında eşim destek olmasaydı 2. Asla düşünmezdim. Kendi annem yaşlıyım diye kenara çekildi. Kayınvalidem vefat etti. Eşim hep destek oldu. Manevi destek çok önemli bu zamanlarda. Sezeryanla doğum yaptım. 10. Günde yavaş yavaş yürümeye başladım. Markete gidiyordum. İstinye Park’a gitsem bu kadar mutlu olamazdım.
Sizi o kadar iyi anliyorum ki. Eş desteği çok önemli cidden. Aynı şekilde eşim böyle destekçi olmasaydi bende yapmazdim ikinciyi. Hem çocuk bakımında hem ev işlerinde herşeyde böyle ilgili olmasaydı çok zorlanirdim bende ve işte o zaman asla ikinciyi düşünmezdim.

Ekonomi konuşulurken en güldüğüm şey de maddiyatı çok çok iyi üyelerin para da neymiş demeleri. Okudukça kıs kıs gülüyorum. Bu arada Allah isteyen herkese evlat nasip etsin. Bakabilen de ister 2 yapsın ister 3 . Bakamayan da egosu uğruna yazık etmesin çocuklara.

Tekrar okursanız çalışmayan annelere bilinçsiz demedim. Birden sonrasının geleceğini düşünmeyenlere yazdım.

Zamanlama hatası derken? Eşimin yanımda olamayacağını öngöremedim yaa nolur kusura bakmayın 😅 Ki şuan düşüncelerim tamamen değişti. O zaman sorun ettiğim şeyler şuan sorun gibi bile gelmiyor.
zaten eşim hep yanımda olacak yanımda hep birileri olacak güvencine dayanarak da çocuk doğurmamak gerek, kendim için doğurdum ,kendime doğurdum diyeni de gördüm bana göre o da yanlış, ben veya eşim ölürse ne olacak ? her açıdan her anlamda her konuda çok titiz düşünmek lazım bence .

Oğlum sekiz yaşında. Çalışan bir anneyim.Oğlum ilkokul 2. Sınıfa gidiyor ve kardeş istiyor. Çocuk büyütmekten hiç korkmuyorum. Sadece oğlumu büyüturken eşim ve ailesi tarafından çok yıpratıldım. Aynı şeyleri tekrar yaşamaktan korkuyorum. Ama oğlumun isteği beni çok düşündürüyor. Tek çocukta kalanlar, tek çocuk olanlar bana fikir verir misiniz...
O köprünün altından çok sular akmıştır, bende ilk çocuğumda çok müdahale ile karşılaştım acemilik mi desem çekingenlik mi desem sesim çıkmadı ama ikinci çocuğumda kimseye söz Hakkı vermedim ben zaten bşr tane yetiştirdim dedim ve benim tavrımı görünce kimse karışamadı sizde öyle olacaksınız, sırf birileri karışacak diye neden ailenizi genişletmeyesiniz, kardeş hasreti yaşatasınız ki

Ekonomi konuşulurken en güldüğüm şey de maddiyatı çok çok iyi üyelerin para da neymiş demeleri. Okudukça kıs kıs gülüyorum. Bu arada Allah isteyen herkese evlat nasip etsin. Bakabilen de ister 2 yapsın ister 3 . Bakamayan da egosu uğruna yazık etmesin çocuklara.
Çocuk yapmanın ne egosu olacak ki.

Tontriko bana hamilelikte ve doğum sonrasında eşim destek olmasaydı 2. Asla düşünmezdim. Kendi annem yaşlıyım diye kenara çekildi. Kayınvalidem vefat etti. Eşim hep destek oldu. Manevi destek çok önemli bu zamanlarda. Sezeryanla doğum yaptım. 10. Günde yavaş yavaş yürümeye başladım. Markete gidiyordum. İstinye Park’a gitsem bu kadar mutlu olamazdım.
Insan fiziken yasadigi acilari unutuyor zaten manevi acilari unutmuyor kolay kolay

zaten eşim hep yanımda olacak yanımda hep birileri olacak güvencine dayanarak da çocuk doğurmamak gerek, kendim için doğurdum ,kendime doğurdum diyeni de gördüm bana göre o da yanlış, ben veya eşim ölürse ne olacak ? her açıdan her anlamda her konuda çok titiz düşünmek lazım bence .
Ayyy çok çocuk iyidirrr diyenler asgari ücretliye kendi servetinden kuruş vermezler. Burada show yaparlar. Halden anlamayan insanlardan Allah hepimizi korusun.

Ayyy çok çocuk iyidirrr diyenler asgari ücretliye kendi servetinden kuruş vermezler. Burada show yaparlar. Halden anlamayan insanlardan Allah hepimizi korusun.
valla ne az çocuk,...ne çok çocuk...her aileye yeterli çocuk iyidir :KK70: bunu ne zaman anlatabilirsek herşey o zaman güzelleşecek, para da tek başına huzur getirmiyor ki canım mesela kocası çalışmayan ,daha doğrusu boş gezenin boş kalfası olmayı kendine meslek edinmiş adamla evli kadınların ne kadar parası olursa olsun mutlu olduklarını düşünmüyorum :KK43: istediği kadar çocuğa baksın ilgili baba olsun...

Bir eve 3 çocuk lazım diye çocuk yapmış asgari ücretliler var. O çocuklar herşeyden mahrum . Okuldan 1 tost alamıyorlar. Bir müzik aleti alamıyorlar ucuzundan bile.
bizim kapıcıdan bahsetmiştim ya sana 4 çocuğu var ,kadın beslenme olarak hepsine 1 meyve suyu 1 kek koyuyor . okul beslenmesi bu . ama konuştuğunda çok şükür birşeylerini eksik etmiyoruz diyor 1+1 evde yaşıyorlar hepsini okutuyor ama kaç parçaya bölünerek yaşıyor...evet o da anne,hemde nasıl gayret ettiğini nasıl çabaladığını ben biliyorum görüyorum ,çok iyi insanlar ama asla yetmiyor. kendisi yetebildiğini sanıyor çünkü daha iyisini bilemiyor ,onu yaşayamamış haline şükrediyor, hep daha kötü durumdakileri gördüğü için. insan içinde yaşadığı durumun dışını bilemez ki o yüzden de sağlıklı ve doğru karar veremeyebilirler kendilerine yetebildiklerini sanırken.

La havleeeee.
Hanımlar neden birbirinizi çocuk sayısı üzerinden vurmaya çalışıyorsunuz ki🤷‍♀️

İsteyen tek çocuklu olur isteyen 2-3 çocuk doğurur, ne tek çocuklu kadın sorunlu ne de çok çocuklu kadın sorunlu.
Hiç çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlara da anneliği övüp baskı yapıyor bazılarınız.

M merve2270 siz 2. çocuk hakkında ne düşünüyorsunuz? Asıl mühim olan sizin ne düşündüğünüz, ilk çocuğunuzda eşiniz ve ailesinden çekmişsiniz belli ki, 2. çocuğu psikolojik olarak kaldırabilecekseniz doğurursunuz zira maalesef hala bazı erkekler çocukla ilgili hiçbir şeye karışmıyor, para kazanıp getirmeyi babalık sayıyor ve tüm sorumluluğu annenin üzerine yıkıyor, bu yetmiyormuş gibi çocuğun doğumundan itibaren anneler başına toplaşanların her birinden kendisini yetersiz hissettirecek sözler işitiyorlar.

Bu sebeple bence kadınlar kendi psikolojilerini ve ne kadar çocuk sevdiğini düşünerek kaç çocuk istediğine kendisi karar vermeli.

Hayır çocuk sahibi olmayı yanmak olarak görmüyorum tabii ki ama maddi manevi şartları hiçe sayarak sadece 'aman tek kalmasın' diye insanların ikinci çocuğu yapmasına anlam veremiyorum. Ve evet artık kadınlar da çalışıyor, destek olmadan 2 çocuk ve diğer tüm işlerin idare edilmesi kadının kendi hayatından vazgeçip mutsuz olması sonucunu doğuruyor çoğunlukla. O yüzden insanların ne yaşadığını bilmeden 'aman sakın tek çocukta kalma' demek kolay. Benim kayınpederimin iki kardeşi varmış ama biri 20lerinde diğeri 30larında vefat etmiş mesela ve şuan 65 yaşında tek başına adam. Kendi ailesini kurmuş ve onlarla mutlu. Kardeşlerinin yasını tutuyor. Arkadaşım tek çocuk ve iyi ki kardeşim yok miras bana kalacak diye havalara uçuyor ve kesinlikle kardeş yokluğu çekmediğini söylüyor. Yeğenim tek çocuk ve iyi ki kardeşim olmamış oh ben böyle çok iyiyim diyip duruyor. Kardeş olsun diye insanları darlamanın, yok şartmış şurtmuş yok destek olurmuş demenin anlamı ne. Kimine göre şarttır, kimine göre dünyanın en gereksiz şeyi. Kardeşi olmayan bir sürü insan var. Artık tek çocuklu aileler çoğunlukta. Ayrıca tek çocuklular 'ben bir tanesinde pes ettim' de diyebilir yani kime ne? 2. çocuğu yapınca 'kirdiş şirt imin yilniz kilmisin' diyenler mi gidip bakacak? Herkesin hayatı, şartları farklı. O yüzden şart falan deyip insanları daralmanın anlamı yok.
Aynen katılıyorum canım çok haklısın

Bu forumda oyle bir algi olusturulmus ki tek cocuk olanlar krallar gibi yasiyor, 2 cocuklular sefalet cekiyor her seyden mahrum:işsiz:
Mesele sadece maddiyat değilki psikolojik açidan kaldiramıyor insan daha da zor kendi hayatindan kendi yaşamından vazgeçiyorsun tamamen ve sen sen olmaktan çıkıyorsun artık

Tek çocuk ya da 2. çocuk tartışmaları çok fazla oluyor burda ama herkes bakabileceği kadar yapmalı. Çocuğum yalnız kalmasın diye çocuk mu yapılır? Bunu nasıl garanti ediyorsunuz ki dünyanın binbir türlü hali var. İsteyen 5 çocuk yapsın kimsenin haddine değil ki buna karışmak ancak tek çocuklu olmanın sorun gibi gösterilmesi de çok anlamsız. Boşanma sonrası tek çocukta kalınabilir, çocuklardan biri (Allah korusun hepsini) vefat edebilir, maddi ya da manevi yönden yetememe durumu olabilir, çalışan anneler zorlanabilir bu yüzden 2.ye cesaret edilemeyebilir gibi bir çok neden sayılabilir. Ben tek çocukta kalacağım gibi görünüyor çünkü psikolojik ve bedensel olarak da çok zor çocuk büyütmek. Yıpranma, yorulma, kendini unutma, evliliğin tamamen çocuk odaklı hale gelmesi vs. bunlar kolay şeyler değil ki. Dünyaya masum melekler getiriyoruz sonuçta. Hakkıyla anne olabilmek herkesin yapabildiği şey değil.

Tek çocuk ya da 2. çocuk tartışmaları çok fazla oluyor burda ama herkes bakabileceği kadar yapmalı. Çocuğum yalnız kalmasın diye çocuk mu yapılır? Bunu nasıl garanti ediyorsunuz ki dünyanın binbir türlü hali var. İsteyen 5 çocuk yapsın kimsenin haddine değil ki buna karışmak ancak tek çocuklu olmanın sorun gibi gösterilmesi de çok anlamsız. Boşanma sonrası tek çocukta kalınabilir, çocuklardan biri (Allah korusun hepsini) vefat edebilir, maddi ya da manevi yönden yetememe durumu olabilir, çalışan anneler zorlanabilir bu yüzden 2.ye cesaret edilemeyebilir gibi bir çok neden sayılabilir. Ben tek çocukta kalacağım gibi görünüyor çünkü psikolojik ve bedensel olarak da çok zor çocuk büyütmek. Yıpranma, yorulma, kendini unutma, evliliğin tamamen çocuk odaklı hale gelmesi vs. bunlar kolay şeyler değil ki. Dünyaya masum melekler getiriyoruz sonuçta. Hakkıyla anne olabilmek herkesin yapabildiği şey değil.

ceza bir yaptırımdır ödül değil,

ceza aldığınız zaman yeni üyelik alıp burada böyle yorum yapamazsınız,

cezanız 3 gün daha uzadı bilin istedim sayın ; Sinemmiu, Ceylyn, innerwinner

Oğlum sekiz yaşında. Çalışan bir anneyim.Oğlum ilkokul 2. Sınıfa gidiyor ve kardeş istiyor. Çocuk büyütmekten hiç korkmuyorum. Sadece oğlumu büyüturken eşim ve ailesi tarafından çok yıpratıldım. Aynı şeyleri tekrar yaşamaktan korkuyorum. Ama oğlumun isteği beni çok düşündürüyor. Tek çocukta kalanlar, tek çocuk olanlar bana fikir verir misiniz...
Ben düşünmüyorum.

X