Bebek Beslenmesi 2008 annelerinin beslenme programı

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

olric

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2008
125
2
44
Hanımlar...burda yeni bir başlık açmak istedim.Çocuklarımıza günlük ne yediriyoruz,ne zaman ve ne kadar yediriyoruz.Paylaşırsak çok sevinirim..

slm canım benim üçüzlerim var bu günkü menümüz bizimki hep aynı oluyor ama sabah ilk uyanınca biberon maması 2 saat sonra tekrar uyuyorlar uyanana kahvaltı karışımı peynir, yumurta,ceviz,tahin,reçel,bisküvi süt yada sıcak su kaşık mamasıyla karışım ögleden s0onra sebze çorbası arada danone akşam yatmadan önce bazen çorba bazen biberon maması

ben de kendiminkini yazayım: sabah 8 tahıllı ballı'nın(aptamil jr.le yapıyorum) içine ceviz,fındık,badem karışımından 1 tatlı kaşığı,labne,zeytin) yanında tereyağda omlet ya da rafadan yumurta ya da krep.reçel,peynir,domates.eline de ekmek veriyorum kemiriyor bi yandan.
2 saat kadar sonra meyve. öğlen etli ya da tavuklu ya da balıklı sebze püresi(çok püre haline getirmiyoruma artık)
ikindi yoğurt ya da meyve..akşam 18:30 gibi akşam yemeğinde ne varsa evde...ikindi de yoğurt vermemişsem yoğurdu akşam yemeğiyle birlikte veriyorum.saat 9 da uyurken de aptamil junior'un içine tahıllı armutlu muzlu'dan ekliyorum,biberonla veriyorum..gece 12 gibi uyanıyor tekrar 150 cc kadar aptamil jr. veriyorum.aslında şimdiye kadar bi de sabah 6 da uyanıyodu yine aptamil jr. veriyordum..şimdi yavaş yavaş onu kesiyorum...derdim aslında gece 12 sütünü de bırakmak..uyuduktan sonra bi daha sabah kahvaltısına kadar beslemek istemiyorum.gece uykularının düzene girmesi gerek artık diye düşünüyorum.ama bunu nasıl başaracağım bilmiyorum.tavsiyesi olan var mı?

sanberkin yedikleri
sabah yarim dilim ekmek yuzerine iki tatli kasik labne peynir ve yumurtanin sarisini surdim,beyazindan ayri veriyorum yarisini yedi,2 tane zeytin,70 ml aptamil,yarim kavanoz meyve puresi.
oglen yarim kase kabak corbasi,yarim kavanoz meyve puresi,bir danino ve iki kucuk kofte.bir dilim ekmek ici.
ikindi bir kavanoz meyve puresi ve bir babymix yogurdu
aksam sebseli makarna ve patate puresi var birazdan vercem
yatinca 120 cc aptamil

patates puresinden biraz yedi ama makarnanin sadece bezelye taneleri tek tek aldi yedi.
aptamilin icine bir kasik tahilli mama koydum yarisini icti.

Son düzenleme:
biz sabah 9 da kahvaltı karışım yada domatesli yumurta tost eline bisküvi.. öğlen 12.30-1.30 arası çorbasını içiyor uykusuna göre ayarlıyorum.bir kase dolusu ekmek içiyle. çorba farketmiyor cok seviyor. 3.30 - 4 gibi meyve püresi üzüm yada evde yaptığım karışım meyveli yoğurt aksam 6.30 dan sonra akşam yemeği menümüzde ne varsa ona göre çeşit veriyorum çatalla ezip henuz makarna ve pılavları normal yogurtla yıyebılıyor sebze et ne varsa yedırıyorum ayırmadan. beslenmesıne göre aksam 9 da muhallebı yapıyorum bebelac. ve uykuya yatıs . aralardadave gece anne sütü

hmm..benim oğlumun kusma sorunu var bu arada...çok sık kusuyor..diş çıkarma döneminde daha da artıyor..mesela patates püresi gibi yapışkan kıvamlı şeyleri yiyemiyor hemen öğürüyor.tane tane yemekleri ise daha rahat yiyor. o yüzden ben karar verdim artık şu sabah kahvaltı bulamaçlarını yapayacağım.8 tahıllı ballının içine bişeyler koyuyordum onu vermeyeceğim artık.mesela bu sabah tereyağlı biberli domatesli kaşarlı omlet yaptım.çok güzel yedi yanında da süt..ohh mis gibi..ancak yumurtayı gün aşırı veriyorum..yumurta vermediğim gün nasıl doyurucam onu bilmiyorum..bi de ceviz fındık badem karışımız vardı sabah bulamaçına eklediğim..onu nasıl verebilirim,neye karıştırabilirim fikri olan var mı?

canim ceviz findik seyleri corbasina yada meyve puresine katabilirsin ben boyle yaparim.

hmm..benim oğlumun kusma sorunu var bu arada...çok sık kusuyor..diş çıkarma döneminde daha da artıyor..mesela patates püresi gibi yapışkan kıvamlı şeyleri yiyemiyor hemen öğürüyor.tane tane yemekleri ise daha rahat yiyor. o yüzden ben karar verdim artık şu sabah kahvaltı bulamaçlarını yapayacağım.8 tahıllı ballının içine bişeyler koyuyordum onu vermeyeceğim artık.mesela bu sabah tereyağlı biberli domatesli kaşarlı omlet yaptım.çok güzel yedi yanında da süt..ohh mis gibi..ancak yumurtayı gün aşırı veriyorum..yumurta vermediğim gün nasıl doyurucam onu bilmiyorum..bi de ceviz fındık badem karışımız vardı sabah bulamaçına eklediğim..onu nasıl verebilirim,neye karıştırabilirim fikri olan var mı?

Ay bu kahvaltiyi gorunce cooook aciktimcokacimcoook miss gibi bir kahvalti.:icecream:

:))..di mi? oğlum da bayıla bayıla yedi zaten...ama yumurta yemediği gün nasıl doyurucu bir kahvaltı hazırlayacağım bilemiyorum...

ben sabah kahvaltıısnda hergün değişik vermeye çalışıyorum

mesela:
domates biber ve kaşar rendeleyip üzerine yumurta kırıyorum yanında bal, meyve suyu veya süt ,

ya da

domatesi rendeliyorum kaşıkla veriyorum yanında bir peynirden ısırıyor bir kaşık baldan veriyorum biraz ekmek meyve suyu ve rafadan yumurta

ya da
soğan, biber, domatesi az yağda kavuruyorum en son üzerine kaşar rendeliyorum yanında rafadan yumurta ve bal ve meyve suyu

ya da
hazır kahvaltı mamalarının içine peynir rendeliyorum yanına rafadan yumurta ve bal

kahvaltıdan sonra çok uyanık kalırsa meyveli yoğurt yiyor ama bazen istemezse bişey yemeden öğlen uykusunu uyuyor

kalkınca o günkü kıymalı veya tavuklu veya balıklı yemeğinden yer yanında da yiyebildiği kadar yoğurt

birkaç saat sonra meyvesini yediririm yalnız meyveyi de eline veriyorum hepsini az çok yiyebiliyor

yatarken de bir biberon süt içiyor canım

bugün ilk kez balık çorbası yaptım onur severek yedi

hemen tarifini yazayım
balığı kızartmıştım aslında ama onur yemedi ben de ona çorba yapıp yutturdum

1 tane uskumru balığı istediğiniz bir başka balık da olur
1küçük soğan 1 küçük patates
3 kaşık kırmızı mercimek
birkaç dal maydonoz

yapılışı
az yağda soğan , sobra patatesler kavrulur biraz su katılıp mercimekler atılır pişmeye yakın balık ve maydnoz içine atılır biraz kaynayınca çorbamız hazır dilerseniz blendırdan geçirebilirsiniz

bu arada balık önceden kızarmış olduğu için direk koydum çorbaya çiğ olunca önce haşlanması gerekiyor

Son düzenleme:
dun kahvaltisinda yine yarim dilim ekmek uzerine labne peynir ve yumurtanin sarisini yedi,yumurtanin 1/2 beyazini 50 gr meyve puresiyle yedi.Bir corba kasigi tahil mamasinin icine bir cay kasigi tereyagi ve bir cay kasigi pekmez ekledim uzerine bir danino.
ara vermiyorum artik yoksa oglen yemez.
oglende bir kase sebseli tahilli corba,bir danino,50 gr meyve puresi.
ikindi bir danino,bir babymix ve 50 gr meyve puresi.
aksamdan once yarim peynirli pide
aksam bir kase tahili corba ve iki halka balik.
yatinca sut istemedi sadece 40 ml icti.

bu sabah sahurda kalkti 90 cc aptamil icti
kahvalti 1 dilim ekmek, 2 kasik labne peynir,bir yumurtanin sarisi,1/2 yum beyazini,40 ml aptamil,bir corba kasigi tahilli mamada bir cay kasigi tereyagi ve pekmez,bir danino,birkac kasik meyve puresi.

oglende balik corba tarifesini begendim onu yapacam.oglucum hem mercimek hem balik sever umarim karisimi da begenir.
corbayi denedim hicbir tepki vermeden bir kase yedi,cok sevindim.yaninda da yogurt vermekten korktum ve sadece 150 gr meyve puresi verdim.yalmiz bu corbayi biraz cesitlendirdim benim bebegimin zevkine gore ben biraz bulgur,havuc ve meydanoz ekledim.Tekrar yapmaua dusunuyorum o sonraki seferde pirinc ve kabak eklerim.

Son düzenleme:
ben sabah kahvaltıısnda hergün değişik vermeye çalışıyorum

mesela:
domates biber ve kaşar rendeleyip üzerine yumurta kırıyorum yanında bal, meyve suyu veya süt ,

ya da

domatesi rendeliyorum kaşıkla veriyorum yanında bir peynirden ısırıyor bir kaşık baldan veriyorum biraz ekmek meyve suyu ve rafadan yumurta

ya da
soğan, biber, domatesi az yağda kavuruyorum en son üzerine kaşar rendeliyorum yanında rafadan yumurta ve bal ve meyve suyu

ya da
hazır kahvaltı mamalarının içine peynir rendeliyorum yanına rafadan yumurta ve bal

kahvaltıdan sonra çok uyanık kalırsa meyveli yoğurt yiyor ama bazen istemezse bişey yemeden öğlen uykusunu uyuyor

kalkınca o günkü kıymalı veya tavuklu veya balıklı yemeğinden yer yanında da yiyebildiği kadar yoğurt

birkaç saat sonra meyvesini yediririm yalnız meyveyi de eline veriyorum hepsini az çok yiyebiliyor

yatarken de bir biberon süt içiyor canım

arkadaşım meyve suyunu bu bebekler için olanlardan var onlardan mı verıyorsun?

arkadaşım meyve suyunu bu bebekler için olanlardan var onlardan mı verıyorsun?

yok canım hazır vermiyorum ben bizim şeftali kayısı elma vişne gibi meyve ağaçlarımız var burda babaannesi ordan toplayıp kendisi yapıyor kuzuma birer içimlik şişelere dolduruyoruz kışın da taze taze içecek oğlum inşallah...

ben daha cok evde hazirliyorum meyve suyulari.ama evde degilsek hipp ve milupanin meyve suyularindan veriyorum.

bugün ilk kez balık çorbası yaptım onur severek yedi

hemen tarifini yazayım
balığı kızartmıştım aslında ama onur yemedi ben de ona çorba yapıp yutturdum

1 tane uskumru balığı istediğiniz bir başka balık da olur
1küçük soğan 1 küçük patates
3 kaşık kırmızı mercimek

yapılışı
az yağda soğan , sobra patatesler kavrulur biraz su katılıp mercimekler atılır pişmeye yakın balık için atılır biraz kaynayınca çorbamız hazır dilerseniz blendırdan geçirebilirsiniz

bu arada balık önceden kızarmış olduğu için direk koydum çorbaya çiğ olunca önce haşlanması gerekiyor

selam kızlar geçiyodum gördüm :) ben de dün balık kızarttım yarısı duruyodu bebekken löp löp götürürdü balığı 13 aylık diliyle iteledi zar zor bi parça yedirdim gerisini bugün bu tarife göre hazırlıcam tşk. bebişlerinize afiyet olsun .

--------------------------------------------------------------------------------

PATATESLI KEK
1 yas ve sonrasi(6 kisilik)
Malzemeler.2 adet haslamis patates
4 dal maydanoz ve dereoru
50 gr kasar peynir
1/2 cay bardagi sut
2 adet yumurta
1/2 cay bardagi sivi yagi
2 corba kasigi yogurt
1 paket kabartma tozu
1 cay kasigi tuz
bir cay kasigi karbonat
1 corba kasigi limon suyu
1.5 cay bardagi un

Kasar peynirini bir kabin icine rendeleyerek icine sut.yumurta,sivi yagi ve yogurdu da ilave ederek cirpin,Hasalmis patatesi ezilmis olarak ekleyin,yesilikleri de kucucuk kesilip ekleyin geriye kalan malzemeleri de ekleyerek iyice cirpin.
yaglinmis keke kalibina hamurunu dokun ve onceden isitilmis 180 derecede firinda 25 dk pisiriniz.

bunu kahvaltida yada ikindi ogunlerinde verilebilir.

X