Premature Bebekler 2013 prematüre anneleri...

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Allah sabır verssin cnm öyle iyi anlıyorumki seni... ben yoğun bakımdaki hemşireleribile kıskanırdım...Dua et meleğine... Küveze elini soktuğun zaman parmağını bebeğinin şah damarına koy ve 7 defa ya rakib de ve meleğini rabbime emanet et. ben öyle yapardım rabbimdendaha emin kime emanet edebilirdim ki... Rabbim en kısa zaamanda şifa versin bebeğine dilerim en kısa sürede kavuşursunda bugünler geride kalır... Sabır arkadaşım biliyorum çok zor ama sabır...

Çok saol ya... benm gbi bugünleri çekmiş biriyle dertleşmeye öyle ihtiyacım var ki..Ailemde ve çevremde hiç yok..Ben kendimi öyle garip hissediyorum kii..Garip ve çoook yalnız...
Dediğini yapıcam bebeğimin yanına gidince..:) Biliyorum ki güçlü bebiş birer hafta arayla 2 şer saatlik ameliyatlara girdi..Şuan enfeksiyon ve antibiyotik tedavisi devam ediyor.İnşallah büyürde bir gün sabah "Anne hadi kalk acıktım ben uyan diyerek yatağımdan uyandırmaya gelir bebeğim beni"..Onunla aynı yatakta sarılarak uyuruz öpüp okşarım onu:))))))))))))))) Bunların hepsi olacak inşallah tüm kalbimle inanıyorum ve biliyorum..Allah büyük...
Senin bebeğin ne kadar kaldı küvezde?

Canım seni su anda en iyi anlayanlardan biriyim benim de ilk bebegim ve bebeğimin bugün 56.günü, inan su anda sana yazarken bile öyle içim aciyor ki..sanslisin ki ben daha ilk kez geçen pazar bebeğime dokundum ve bir daha da izin vermediler, hijyen amaçliymis biseyde diyemiyosun.bebeğim nerdeyse 2 aylık olacak ama daha 900 gr civarlarında.en az 1500 gr olmasi lazimmis çıkması için, bu da nerdeyse daha en az 1 ay demek.
Ilk zamanlarda eşim götürüp getiriyordu ama sonra ben kendim dolmuşla gitmeye başladım, eşimle hastane önünde buluşup gidiyoruz kızıma.yani insan içine çıkmaya başladım ve dolmuşta dışarda orda burda bebek görüyorum ve inan her bebek gördüğümde gogsum sızlıyor,bende kizimi kucağıma almak istiyorum, emzirmek istiyorum, doyasıya koklamak öpmek istiyorum..
bende cok agliyorum bir kez bebegimin yaninda agladim, sonra o kadar uzuldum ki hissetti beni diye, o kucucuk yavrucak bu kadar gucluyken, ben nasil bu kadar gucsuz olabilirim, nasil isyan ederim, isyanin bana veya bebgime ne faydasi olacak, bu allahın bize imtihanı, güçlü olmalıyız sabretmeliyiz çok zor ama buna mecburuz tek yapmamız gereken bol bol dua etmek allaha sığınmak, allah hepimizin yavrusunu annesine babasına bağışlasın
Canım ben de galliba en az bir ay daha gidicem:KK43: Çünkü bebeğim bağırsağından NEK yüzünden ameliyat oldu.Şuan bebeğimin karnında torba takılı ,inca bağırsak dışarı ağızlaştırıldı, tuvaletini o torbaya yapıyor. NEK yüzünden beslenmesi kesildi ve bi süre daha damardan beslenecek..Anne sütünü daha alamıyor.Önce hortumla verceklermiş 1 cc gibi sonra artınca biberonla en son da beni emcekmiş..
Bu benim ilk bebeğim..Bırak torbayı alt değiştirmek veya emzirmek hiç birini denemedim:S..Tek güvendiğim annelik iç güdülerim..kendimce bu bebeğe yer yüzünde en iyi annesi bakar o yüzden bakabilirim diye motive etmeye çalışıyorum..

Bugün şunu okudum umarım sana da faydası olur..Rabbim kullarına bir annenin bebeğine duyduğu sevgiden ve merhametten daha fazlasını duyarmış o nedenle bebeklerimiz ona emanet..İnşallah kollarımıza sağlıklı sıhhatli bir şekilde gelir ..Rabbim büyük...

Bugün 35. haftasına girdiği için göz muayenesi vardı.İnaşşalahhh iyi gider kontrollerrr..32. haftadan önce doğan bebeklerde bu çok önemliymiş..Ne vardı bi iki hafta daha karnımda kalsaydı..Ama doktoruma kızıyorum..Kontroller için prof a gidiodum ki çok da ünlü yanii..bana kanamam olunca endoll vermişti.Fakat endoll suyu azaltırmış saolsun...suyum bittiği için doğum yapmak zorunda kaldım:S:S

Senin bebeğin kaç haftalık doğdu ? önemli olan kilo değil sağlıklı olmasıı..inşşaallah hızlı kilo alır hemen alırsın kucağına:)

Çok saol ya... benm gbi bugünleri çekmiş biriyle dertleşmeye öyle ihtiyacım var ki..Ailemde ve çevremde hiç yok..Ben kendimi öyle garip hissediyorum kii..Garip ve çoook yalnız...
Dediğini yapıcam bebeğimin yanına gidince..:) Biliyorum ki güçlü bebiş birer hafta arayla 2 şer saatlik ameliyatlara girdi..Şuan enfeksiyon ve antibiyotik tedavisi devam ediyor.İnşallah büyürde bir gün sabah "Anne hadi kalk acıktım ben uyan diyerek yatağımdan uyandırmaya gelir bebeğim beni"..Onunla aynı yatakta sarılarak uyuruz öpüp okşarım onu:))))))))))))))) Bunların hepsi olacak inşallah tüm kalbimle inanıyorum ve biliyorum..Allah büyük...
Senin bebeğin ne kadar kaldı küvezde?

benim bebeğim 12 gün kaldı küvezde. çok şükür evimizdeyiz artık ama halen tüm kontrollerimiz devam edio haftada drdayız yani yinede bugünlerime milyonlarcakez şükürler olsun. Gönlünnü ferah tut güzel günler yakında arkadaşım sabret çok zorama sabret mükafatı büyük olack...

Canım ben de galliba en az bir ay daha gidicem:KK43: Çünkü bebeğim bağırsağından NEK yüzünden ameliyat oldu.Şuan bebeğimin karnında torba takılı ,inca bağırsak dışarı ağızlaştırıldı, tuvaletini o torbaya yapıyor. NEK yüzünden beslenmesi kesildi ve bi süre daha damardan beslenecek..Anne sütünü daha alamıyor.Önce hortumla verceklermiş 1 cc gibi sonra artınca biberonla en son da beni emcekmiş..
Bu benim ilk bebeğim..Bırak torbayı alt değiştirmek veya emzirmek hiç birini denemedim:S..Tek güvendiğim annelik iç güdülerim..kendimce bu bebeğe yer yüzünde en iyi annesi bakar o yüzden bakabilirim diye motive etmeye çalışıyorum..

Bugün şunu okudum umarım sana da faydası olur..Rabbim kullarına bir annenin bebeğine duyduğu sevgiden ve merhametten daha fazlasını duyarmış o nedenle bebeklerimiz ona emanet..İnşallah kollarımıza sağlıklı sıhhatli bir şekilde gelir ..Rabbim büyük...

Bugün 35. haftasına girdiği için göz muayenesi vardı.İnaşşalahhh iyi gider kontrollerrr..32. haftadan önce doğan bebeklerde bu çok önemliymiş..Ne vardı bi iki hafta daha karnımda kalsaydı..Ama doktoruma kızıyorum..Kontroller için prof a gidiodum ki çok da ünlü yanii..bana kanamam olunca endoll vermişti.Fakat endoll suyu azaltırmış saolsun...suyum bittiği için doğum yapmak zorunda kaldım:S:S

Senin bebeğin kaç haftalık doğdu ? önemli olan kilo değil sağlıklı olmasıı..inşşaallah hızlı kilo alır hemen alırsın kucağına:)

Canım benim bebeğim 28 haftalık doğdu ama gelişimi nerdeyse 1 aya yakın geriden geliyordu, bende preeklempsi oluşmuş yani hamilelik tansiyonu, ama benim doktorum preklempsi oldugumu da bebegin gelişmediğini de farketmedi,sözde benimki de özeldi devlete güvenmedim ilk hamileliğim olduğundan herşeyin en iyisi olsun dedim.Yine Allah tıp fakultesinin(yani devletin) prof. una emanet etti beni doğumda.Nasip işte.
Benim bebişimin de bugün göz muayenesi var, ilki başarılı geçti inşallah bu da başarılı geçer.Göz çok önemli en korktuğum şey, Allah bebeklerimizin minnacık gözlerini aydınlık etsin, bizleri görmeyi nasip etsin onlara.
Bizim hastanedeki Yoğun bakımda bebek sayısı artmış,Allah tüm bebekleri annesine babasına kavustursun diye cok dua ediyorum hatta en cok da bizim hastanedekilere.Bebek sayısı az olunca bebeğimizi 10 dak.dan fazla görüyoruz,bugün malesef 5 dak.gördük sadece.Hepsi bir an önce annesine kavuşsun da 5 dak daha fazla kalayım bebeğimin yanında:KK43:(((

Bugün bebeğimi ağzındaki sonda borusu çok rahatsız ediyordu,kızım resmen böğürüyordu,kızardı suratı,öksürdü defalarca ilk kez,boruyu çekiştirdi,çıkarmaya çalışıyorduağladı,,hemşirelere söyledim sonda boğazını acıtıyor canı yanıyor galiba dedim, yerlerinden kalkmadan bişey olmaz dediler..öylece bıraktım bebeğimi ve eve geldim, saatlerce ağladım.Kızmıyorum hemşirelere sonuçta benden çok daha iyi biliyorlar Allah onlardan razı olsun bebeğime 2 aydır bakıyorlar ve çok iyi bakıyorlar bunun da farkındayım ama annelik buymuş işte.İçim acıyor kızıma hiçbirşey yapamıyorum, o salak boruyu çekip çıkaramıyorum ağzından,gözümün önünden gitmiyor o hali,canım çok yanıyor

rabbim hiç kimseyi evladının sağlığıyla sınamasın...bende aniden sezeryana alındım öyle iyi anlarımki maşallah en azından kilosu falan iyiymiş oğlunun rabbim güzel günlerini göstersin...[/QUOT

Amin... çok zormuş gerçekten evlatla sınanmak. Çok şükür şimdi iyiyiz ama bir hafta da sadece 60 gr almış doktor mama takviyesi verdi. İnşaallah bir an önce toparlamaya başlarız daha yeni yeni emmeye başladı.

Canım benim bebeğim 28 haftalık doğdu ama gelişimi nerdeyse 1 aya yakın geriden geliyordu, bende preeklempsi oluşmuş yani hamilelik tansiyonu, ama benim doktorum preklempsi oldugumu da bebegin gelişmediğini de farketmedi,sözde benimki de özeldi devlete güvenmedim ilk hamileliğim olduğundan herşeyin en iyisi olsun dedim.Yine Allah tıp fakultesinin(yani devletin) prof. una emanet etti beni doğumda.Nasip işte.
Benim bebişimin de bugün göz muayenesi var, ilki başarılı geçti inşallah bu da başarılı geçer.Göz çok önemli en korktuğum şey, Allah bebeklerimizin minnacık gözlerini aydınlık etsin, bizleri görmeyi nasip etsin onlara.
Bizim hastanedeki Yoğun bakımda bebek sayısı artmış,Allah tüm bebekleri annesine babasına kavustursun diye cok dua ediyorum hatta en cok da bizim hastanedekilere.Bebek sayısı az olunca bebeğimizi 10 dak.dan fazla görüyoruz,bugün malesef 5 dak.gördük sadece.Hepsi bir an önce annesine kavuşsun da 5 dak daha fazla kalayım bebeğimin yanında:KK43:(((

ah bide bana sor prof a gittik perinatolog a ve ayriyetten özel de bir doktora devam ettim...her muayene 250 tl+ özel hastane msrafları..şimdi araştırma hastanesinde bebeğim ki keşke ah keşke başından beri oraya gitseymişiz...özel hastane falan yalan..ne varsa araştırma hastanelerinde var..bide çoğu doktor ezbere gidio..doktorun bebeğinin geriden gittiğini nasıl anlamaz valla anlamadım her giittiğinde baş ve karın ölçüleri alınıo ayriyetten kilosu ve boyu tahminen de olsa söylenir.
hamilelik tansiyonu ve şeker falan büyük sorun ama kısmetten öteye yol yok canım...yiyecek ekmeği varsa yaşar hem de öle bi yaşar ki sen ben bile şaşırırız..

Ya sana az gösteriolar.geçende biz yazı okudum bebeğin anneyle olan teması ne kadar cok olursa o kadar iyi.hatta kanguru bakımı dedıklerı bısı var ınternetten bak arastır ne kadar faydalı bebekler için...her ne kadar kucagıma alıp sarılamasamda kuvezın dısından onun camına yatıp yarım saat konusuyorum deli gibi :S..:) parmaklarına bakıyorum dudaklarına arada esneyişini görüom ne bilim ben dışardan baksam napıo bu kadın derim:KK70: zaten artık mantıgın bittiği yerdeyim:S..:)

Bugün bebeğimi ağzındaki sonda borusu çok rahatsız ediyordu,kızım resmen böğürüyordu,kızardı suratı,öksürdü defalarca ilk kez,boruyu çekiştirdi,çıkarmaya çalışıyorduağladı,,hemşirelere söyledim sonda boğazını acıtıyor canı yanıyor galiba dedim, yerlerinden kalkmadan bişey olmaz dediler..öylece bıraktım bebeğimi ve eve geldim, saatlerce ağladım.Kızmıyorum hemşirelere sonuçta benden çok daha iyi biliyorlar Allah onlardan razı olsun bebeğime 2 aydır bakıyorlar ve çok iyi bakıyorlar bunun da farkındayım ama annelik buymuş işte.İçim acıyor kızıma hiçbirşey yapamıyorum, o salak boruyu çekip çıkaramıyorum ağzından,gözümün önünden gitmiyor o hali,canım çok yanıyor

ay seni çok iyi anlıyorum..bi kere yanımda bebeğin boğazından hortum sokuolardı..öksürüo bi tuhaf boguluo gıbı sesler çıkarıodu içim bi hoş oldu yaaaa:S:S:S:S
Allahım bu minik ellere yardım et rabbiimm..Ay çok üzülüyorum yaaa:S

Şükürler olsun kiatlatmışsınız rabbim hep güzel günlerini görmenizi nasipetsin... yaşadıklarınız umut olacaktır birçok prematüre annesine...

Sizde atlaticaksiniz hatta seneye ohoooo bu formda pitircigim 1 yasinda yazicaksiniz emin ol:)))))

Şükürler olsun kiatlatmışsınız rabbim hep güzel günlerini görmenizi nasipetsin... yaşadıklarınız umut olacaktır birçok prematüre annesine...

Allah bebisini sana bağışlamış, maşallah prensesine, darısı bizim bebeklerimize olsun
Rabbim sizinkileride bagislar umitsiz olma sen guclu durmalisin kendinize iyi bakmaSaniz bebeginiz eve gelince gucsuz olursunuz o eve gelince cok yprulucaksiniz cooook:)

Rabbim sizinkileride bagislar umitsiz olma sen guclu durmalisin kendinize iyi bakmaSaniz bebeginiz eve gelince gucsuz olursunuz o eve gelince cok yprulucaksiniz cooook:)

Allahım hepimizn bebeğini sağlıklı bir şekilde evimize getirmek ve bakmak nasip etsin...Küçüklerimize öyle bir sııhhat nasip etsin ki ömürleri boyunca hastalık yüzü görmesinler..Annelerin sıcak kucaklarında huzurla uyumak nasip olsun hepsine...

Okuyunca benimde içim cız etti. hamilelerin duası kabul olurmuş inş. sağlıkla kucaklarınıza alırsınız bebeklerinizi

Okuyunca benimde içim cız etti. hamilelerin duası kabul olurmuş inş. sağlıkla kucaklarınıza alırsınız bebeklerinizi

Bugün ne farkettim biilio musunuz?nerde bi kötü var nerde pis iş yapan kimseler var hepsinin inanılmaz sağlıklı sıkıntısız çocukları var.......Adaletin yok DÜnya..Kötülerinsin sen....inanılmaz mutsuzum...Hakettiğimiz bu muydu? gittiğim küvezde bebeğini görmeye gelmeyen insanlar var...Kimisininde bebeği de öle kötü durumdaki hastanede ,,yazık sandalyeler üzerinde uyuyarak 3 aydır bekliyolar...
Kimisi önümde çocuğunu döver tekme tokat...bense elini tutup öpemiyorum...

ADALETİN YOK DÜNYA hemde HİÇ...

ah bide bana sor prof a gittik perinatolog a ve ayriyetten özel de bir doktora devam ettim...her muayene 250 tl+ özel hastane msrafları..şimdi araştırma hastanesinde bebeğim ki keşke ah keşke başından beri oraya gitseymişiz...özel hastane falan yalan..ne varsa araştırma hastanelerinde var..bide çoğu doktor ezbere gidio..doktorun bebeğinin geriden gittiğini nasıl anlamaz valla anlamadım her giittiğinde baş ve karın ölçüleri alınıo ayriyetten kilosu ve boyu tahminen de olsa söylenir.
hamilelik tansiyonu ve şeker falan büyük sorun ama kısmetten öteye yol yok canım...yiyecek ekmeği varsa yaşar hem de öle bi yaşar ki sen ben bile şaşırırız..

Ya sana az gösteriolar.geçende biz yazı okudum bebeğin anneyle olan teması ne kadar cok olursa o kadar iyi.hatta kanguru bakımı dedıklerı bısı var ınternetten bak arastır ne kadar faydalı bebekler için...her ne kadar kucagıma alıp sarılamasamda kuvezın dısından onun camına yatıp yarım saat konusuyorum deli gibi :S..:) parmaklarına bakıyorum dudaklarına arada esneyişini görüom ne bilim ben dışardan baksam napıo bu kadın derim:KK70: zaten artık mantıgın bittiği yerdeyim:S..:)

Benim doğumumu tıp fakultesinin prof.u yaptı ama yasalara göre devlet hastanesinde doğum yaptıramadığından bebeğim özel bir hastane de doğdu ve mecburen aynı hastanede kalmaya devam ediyor.Hamileliğimdeki hatalı doktor başka bir özel hastanenin doktoruydu, onu da forumlarda paylaştım ki başkalarının canı yanmasın.Bebeğim hayırlısıyla çıksın da, mahkemeye vercem zaten vukuatı çokmuş tek değilmişim nasıl da bilemedik, llk olunca bilmiyosun işte, gözün kapalı inanıyorsun her dediğine.

Bizim hastanede hijyene acayip derecede önem veriyorlar, ağzımızda maskeler ellerimizi dezenfekte ediyoruz falan baya bi uğraş sonucu giriyoruz içeriye, asla anne babadan başkasını almıyorlar, anne baba da sadece 5 dak. görebiliyor,sadece emziren anneler bebekle anne temas ediyor.Bir de ziyaret saati 1 saat içinde tüm anne babalar çocuklarını görmeye geliyor yani bir saatte herkesin bebeğini görmesini sağlamak durumundalar bu yüzden belki de dokundurmuyorlardır. Ama iki pazardır bizden başka aile gelmedi,nöbetçi doktor da yaklaşık 5 dakika temizlikten sonra 5 dak dokunmama izin verdi,inanılmaz bir duygu yaa.Ve bu pazar o beni tanıdı kesinlikle eminim hissetti elimi çekince nasıl ağladı kuzum benm resmen peşimden ağladı

Evet ben de duydum hamilelerin başkaları için duaları kabul olurmuş, nolur bizim miniklerimize dua et, allah kimseye yaşatmasın çok zor

Bugün ne farkettim biilio musunuz?nerde bi kötü var nerde pis iş yapan kimseler var hepsinin inanılmaz sağlıklı sıkıntısız çocukları var.......Adaletin yok DÜnya..Kötülerinsin sen....inanılmaz mutsuzum...Hakettiğimiz bu muydu? gittiğim küvezde bebeğini görmeye gelmeyen insanlar var...Kimisininde bebeği de öle kötü durumdaki hastanede ,,yazık sandalyeler üzerinde uyuyarak 3 aydır bekliyolar...
Kimisi önümde çocuğunu döver tekme tokat...bense elini tutup öpemiyorum...

ADALETİN YOK DÜNYA hemde HİÇ...

Canım yanlış hatırlamıyorsam şöyle bir ayet vardı, Allah kullarını canlarıyla, mallarıyla ve evlatlarıyla imtihan eder.Eğer sabredip şükrederse Allah tarafından mükafatlandırılacaktır.
Yaşadıklarımız Allahın bize sunduğu bir sınav ve isyan etmeden duayla sabırla bu süreci atlatmak zorundayız.
Yazdıklarını bende düşünmüyor değilim ama elimizden bişey gelmiyor.Allah bize bunu uygun gördü, sabretcez gün gelecek Allahın izniyle kavuşcaz sağlıklı bebeklerimize

Inthearsofanangel cnm bebeğinin göz muayenesi nasıl geçti, benin bebeğimin ilk muayenesinde herşey normaldi ama cumartesi günkü kontrolde sağ gözünde bir damarın gelişmediğini farketmiş doktoru, haftaya yine bakcak, inşallah bişey çıkmaz, seninki nasıl

selam kızlarr bende 15 ocakta 31+3 te suyum tamamen geldiği için doğum yaptım 1740 doğdu oğlum sadece 1 gün oksjen aldı. erkendoğum riskimhep vardı 28. haftada ciğer geliştirici vurulmuştum çok faydasını gördük.8. gün küvezden normal odaya çıktık ertesi gün kanlı kaka yapınca benim de kaldığım oda da küveze aldılar hastanede kalma süremiz uzadı.17 gün kaldık toplamda kilo alamadı 1850 ile çıktık hastaneden. 2700 olana kadar aptamil eoprotin kullandık.şimdi 3500 oldu şükür. emiyor oğlum.
gelişimi hakkında konuşalım kızlar normal bebeklere göre tepkileri nasıl? bebeğim son bi haftadır konuştuğumda gülmeye başladı.başını zaten hep dik tutabiliyor çok sallanmıyor ellerini birleştiriyor.bir de çok sesli isteklerini ıhh layarak belirtiyor sizinkler nasıl?

Canım yanlış hatırlamıyorsam şöyle bir ayet vardı, Allah kullarını canlarıyla, mallarıyla ve evlatlarıyla imtihan eder.Eğer sabredip şükrederse Allah tarafından mükafatlandırılacaktır.
Yaşadıklarımız Allahın bize sunduğu bir sınav ve isyan etmeden duayla sabırla bu süreci atlatmak zorundayız.
Yazdıklarını bende düşünmüyor değilim ama elimizden bişey gelmiyor.Allah bize bunu uygun gördü, sabretcez gün gelecek Allahın izniyle kavuşcaz sağlıklı bebeklerimize

katılıyorum kesinlikle. Dünyada denge var ama bizim takibimiz sınırları dışında sonra bir bakıyorsun herşey yoluna girmiş. sıkıntılarda sabretmek gerekiyor ben inanıyorum sağlıkla bebeklerinize kavuşacağınıza ama şu aşamalarda annelik duygularıyla bebeklerin tepkileri doğal olarak üzüyor ben bile etkileniyorum okudukça ki normalde bebeklere düşkün değilimdir insan olmak yeterli bazı şeyler için vurdumduymazlarında mükafatı kendilerine göre arada mutlaka fark var insanlar adaletsiz ama Allahta şüphesiz adalet var inanıyorum.

Inthearsofanangel cnm bebeğinin göz muayenesi nasıl geçti, benin bebeğimin ilk muayenesinde herşey normaldi ama cumartesi günkü kontrolde sağ gözünde bir damarın gelişmediğini farketmiş doktoru, haftaya yine bakcak, inşallah bişey çıkmaz, seninki nasıl

canım hamd olsun iyi geçti..şimdilik bi sorun yok..galiba gözdeki sorun oksijenden kaynaklanıomuş.anne karnında oksijen çok gelmediğinden ordaki damarlar 32. haftada gelişiomuş ve şakaklara kdr iniomuş...erken doğunca haliyle oksijen fazlalığından bazen geri kalabiliomuş..Ama canını sıkma sakına zamanla gelişioo yavaşta olsa hiç dert etme..bu olaylardan öğrendiğim tek şey bu oldu..SECRET dedikleri yani evrene pozitif düşünce yolla herşey düşündüğn gibi olsun..:)))))))))))))
Merak etme takip ediolar her hafta kontrolleri olur ve sorun çıkmaz seninkinde de:))))))))))

X