2014 Mayıs Anneleri

BEBEKLERİNİZİN CİNSİYETLERİ NE OLACAK?

• Ankete Katılan
    513

Benimki de kir dolu valla, birii görürde hiç temizlemiyormusun diye laf söyler diye gözüm sürekli kulaklarda

Geçmiş olsun canım ya, inşallah korktuğun şey değildir..

Gerçekten benim rüyamı anlatmışsın :) bi türlü uyku düzenini oturtamıyorum banyosunu yaptırıyorum karanlık oda da emziriyorum, hergün rutin olarak yapıyorum alışsın diye ama uyuyor diye yatsğa koyuyorum hoop bi on dk sonra ağlama sesi. Tekrar baştan başlıyor emzirme maratonu.. Gece boyunca 3 -4 kere tekrarlıyoruz en az. Ben mi beceremiyorum bu çocuğa bi düzen kurmayı acaba ((

Kizlar size burayla ilgili olan s1k1ntilarimi anlatmaya geldim icimi dökmeye geldim cok basinizi sisirmeye geldim s1kildim artik...

Burada direkt doktorlara görunmuyoruz doktordan asagi olan ebe hemsireler var önce onlar kontrol eder kontrolleri yapar gerek görurlerse doktorlara referans yolluyorlar ve ona göre aciliyete göre vakit aliniyor...
Acilse ertesi gun belki ayni gun degilse haftalar aylar bile alabiliyor...
ki acil görunmeyipte acil olan coook hastalik var..

ilk sorun gebeligimin son ayinda dogumuma 3 hafta kala yasadigim zehirlenme siddetli degildi ama ileriye gitme riski vardi
cogu zaman gebelikte zehirlenme gecmez gun gectikce siddetlenirmis...
tansiyonum 10/14 leri gösterdigi zaman oluyordu dinlendirip tekrar ölcelim dediklerinde her defasinda daha fazla yukseliyordu...

idrarda protein vardi ve hergun kontrollerdeydim kan vermeler idrar birakmalar ultrasyonda bebege bakilmasi sorun olup olmadigina....
Hemsire esime esinin yaninda kalsan ise gitmesen bile diyordu
Dogurtun madem gebelik zehirlenmem varsa risk varsa neyi bekliyorsunuz ki cevap :
- Yok vucudu hazir degilmis bebegin kendiliginden gelmesi lazimmis biz dogalligi bozamayiz gibi seyler saydilar...
Zaten 37. haftam bitmisti ama buna ragmen doktorun verdigi tarihi bekleyeceklerini söylediler cunku idrardaki protein okadarda yuksek degilmis dediler... en ufak agrida hoopp dogumhaneye kosuyorduk sirada bekle kontrol etsinler bekletsinler vsvs

Neyse doktorun verdigi tarih olan 3 mayista dogurmazsam nolucak dedim 41+5 e kadar bekliyoruz ondan sonra suniyle dogurtuyoruz dediler orada gözlerim doldu sinirden aglamamk icin guldum zorla ama ama ama Turkiyede böyle degil ki diyorum saskinliktan korkudan :))
Allahimmm ya 3 mayisa kadar dogmazsa naparim ben hergun kontroller hegrun kan almalar morfin alanlar gibi kollarim delik desikti...
sukur 3 mayista 3 gunluk mucadelenin sonunda zorlada cikarilsa dogduda daha buyuk sorunlar yasamadik...

Amaa olaylar yeni basliyor dogumum yaklasik 3 gun surdu sezeryana almamak icin diretip durdular kizimin basi asagi inmiyordu vakumla cektiler yok mucadele et diyip durdular cok gencsin sezeryan yapmak istemiyoruz dediler... suyum patlatildiktan 1,5 gun sonra dogum yaptim kizim dogdugu gun gözunde fena halde kizariklik vardi o beyaz kisim kipkirmizi sol gözu hafif sis ve agladiginda yas geliyordu o gözunden... tahminimce ve buyuk ihtimal dogumda cok beklemesinden dolayi oldu bu sorun bakteri kapti gözu.

Kizim dogduktan 3. gunu doktora kontrol ettirilmeliydi bizde eve gelmedik 3 gun hastanede kaldik esimle... Gözunu sorduk BIR kisiye normal dedi valla normal görunmuyor birine daha sor dedim esime... baska birine sordu oda normal dedi bizde normal oldugunu kabullenmek istemesekte onlar biliyor deyip sustuk doktora sorariz artik dedik...
3. gun cocuk doktoru geldi kontrolleri yaptildi gözune bakti önemli birsey oldugunu sanmiyorum ama isterseniz yinede bekleyin ögleden sonra arkadasim gelicek o daha tecrubeli diye... bizde bekledik....
Daha tecrubeli olan cocuk doktoru geldi, Geldigi gibi katarakt dedi katarakt su gözun korneasini yavas yavas grilestiren sonrada kör eden bir hastalikmis isveccesi gråstar`mis tek yolu ameliyatmis....
bir cam nasil buhar tutarda o camdan disari görulmezmis ya buda öyleymis yavas yavas buharli bir camdan bakiyormus gibi oluyor daha sonra o buhar buyuyp gözun pupilini korneasini tamamen kapatip kör ediyormus... eger vaktinde ameliyat edilmezse....

Buda kesin sonuc degilmis gözdeki korneanin ustundeki saydam alinir baska bir saydam nakli yapilirmis uyup uymuycagi belirsiz ileride göz kendi karar vericek kalin da gelebilir incede zamanlada kalinlasabilirmis ve bunlar 1 den fazla ameliyat olmasini gerektiren durumlar ve her ay doktor kontrolu sartmis ömur boyu... aglamamak icin zor tuttum kendimi....
Bunlari diyen sadece bir cocuk doktoruydu ama göz doktoru gibi uzman gibi konusmustu...
Doktora referans göndericem dedi uzman bir göz doktoru baksin dedi ona göre tedavisini baslatirsiniz...

Cok korktuk ne kadar vakit alir diye sordugumuzda 2-3 belki 4 hafta alabilir dedi.
neden okadar vakit alicak kucucuk bir bebegin gözunden bahsediyoruz burada körluk söz konusu diyorsunuz da bu durumda vakit neden 4 haftayi bulabiliyor?

Cunku ACiL bir durum degilmis acilin isvecceside akut... cocuk doktoru gitti esim sinirli gergin hemsireye söyluyor bukadar bekleyemeyiz diye...
Kadin akut degil akut degil deyip duruyor her defasinda, esimide sakinlestirmeye calisiyor...

Arabaya bindik eve gelicez bebegimizi eve getiricez ama o tatli telas o ilk gelis heyecani hicbisiy yok... Ben agliyorum esim uzgun gergin ordan oraya telefon aciyor... stockholmde göz doktoru ariyor biri ögle yemeginde öteki en az 1 haftaya randevu vermek istiyor baskasi yok bu sehirde yasamiyorsunuz bulundugunuz sehirdeki doktora gitmeniz lazim buraya bagli degilsiniz diyor...
En sonunda gidecegimiz göz doktorunun yani referans yollanacak hastanenin nosunu buldu esim hemen aradi....
Kizimin Referansi gelicek size esim agliyor napacagimizi bilmiyoruz haftalarrca bekleyemeyiz diyor sonraa kadin aciycak ki o halimize yarin gelin diyor :))

Tum gece gözume gram uyku girmedi dua edip durdum gece boyu evimde cenaze vardi sanki cok mutsuzdum...
Ertesi gunu hastaneye gittik heyecandan kalbim durucak Allahim nolur katarakt dedikleri sey olmasin bu kucuk yasta nasil ameliyat olucak ömur boyu her ay nasil doktora gidicek ya bir ay ihmal ederse sorun cikarsa nolucak.... ki tek care olan ameliyat bile bazen kesin sonuc vermiyormus...

2 uzman 2 doktor 1 yardimci toplandilar kizimin basina... Bir resim cekmeler bir suru sorular vsvs cok korktum....
Hemen sordum katarakt mi bu ? katarakt filan görmuyorum ben dedi ama yinede iyi haber degil söyleyecegim sey...
Yilda 2 bebekte cikiyor bu sorun o 2 bebekten biride kizim cikti...
Gözunde iltihap olusmus bu iltihap korneasina kadar etki edip oraya kadar bulasmis...
Yani gözunun ici bakteri doluymus... kizimin Corneasi kedi gözu gibi parliyordu guneste isikta vs ...

Tedaviye hemen basliycaz dediler hemen derken ? Ayni gun ilaci yazicaz sizde aldiginiz gibi damlaticaksiniz saat basi 1 damla...
ACiL olmayan duruma baksaniza ayni gun diyor uzman :))
Yan etkilerini saydi uzun sure kullanildiginda boy kisaligina zeka geriligine vs neden olabilirmis bu damla antibiyotigi...
Cocuklarda kullanilmamasi gereken birseymis bu OPNOL antibiyotigi.... ama sizin cok kullanmaniza gerek kalmadan duzelicek diyor...
Ya duzelmezse ?:
-olurda duzelmezse diyor bunlari sonra duzelmezse konusuruz diyor

ilk 2 hafta saat basi sonra 2 saatte bir sonra 4 saatte 1 derken iyice azalttik suan gunde sabah aksam olmak uzere 2 defa aliyoruz...
1 aylikken kizarikligi tamamen gecti ama gözbebeklerinin buyumesi esit durmuyordu birturlu biri buyuk öteki kucuktu... oyuzden doktor 2,5 aylikken gelin ozaman sol gözunu de calistirabiliriz tembellik varmi yokmu ona bakicaz dedi kizim 1 hafta sonra 2,5 aylik olucak randevuda yollamadilar buseferkinde insallah keserler bu damlaticilarida...
Gözbebeklerinin arasindaki fark gitti kizariklikta gitti cok sukur...

Ilk ay kontrolumuz ve baska sorun :

Cocuk doktoru tarafindan kontrol edilir kalp dinlenir hisirti var denir... Buyuk ihtimalle delik var kalbinde referans yolluycam kalp doktoruna o baksin ultrasyonla der... 2-3 hafta alir randevu vermeleri der ama merak etme acil degil cogu bebekte cikar bu sorun ve cogu zaman kendiliginden kapanirmis...
Nedense bu beni korkutmadi gözundeki sorun kadar...
ama 2 hafta 3 hafta 4 hafta gecti ortada bir randevu bile yok hala mektup gelmedi...
Derken gelecek ayin yani temmuzun 24 une vakit veriliyor yani kontrollden tam 2 ay sonra...

Ben sok oldum yine kucucuk bir bebegin bile randevusu bukadarmi geciktirilir ya cocuk doktoru yanilmissa ya daha önemli birseyse ?
Allah korusun... Ama tam doktor kitligi olan bir ulkedeyiz...

Yasadigim sehrin nufusu sadece 150 bin ve buna ragmen doktor yok ki isvecin cogu yerinde var bu sorun hersey siraya göre özel devlet diye birsey yok ikiside ayni parayi aliyor burada ve hersey siraya göre...
[/SIZE]

Cok kusuyor diye gittim kac kez doktora referans bile yollamadilar acile gidin dediler gittigimizde okadar cok kisi vardiki 3 saat bekledikten sonra dayanamayip kactik... Bizden cok daha acil isi olanlar geliyordu kafasina darbe alan cocuk, durmadan kusan durmadan aglayan atesi olan derken sira bize gelmedi ki...

Okadar cok kisi doktorluga aday ki burada hepsinin notlari 5 olsada onlari secmek icin artik yazi tura atiyorlar... Ve cogu doktorlari yabanci ulkeden getirtiyorlar nedense hala bunu anlamadim...
Esimin aylik vergi icin ödedigi 4 milyara yakin ama calismayan alkolik biri bile olsa onunla ayni yasam haklarina sahipler burada oda hastalansa siraya göre esimde hastalansa siraya göre...
Keske burdada biraz fazla para ödenip özele gidilebilse ve hemen gereken kontrolleri yapsalardi...
Komik ama bir tanidik Mersine gittiginde valizle ilac getirmisti orada doktorlar kolay kolay ilac vermiyor yok efendim dogal yöntemle iyilesilecek olmazsa ilac yazariz...
[/FONT][/SIZE][/SIZE][/FONT]

Son düzenleme:

cnm sen boyle yazınca ben korktum. bızımkı gece 22 00 ya da en gec 23 te bıberonla sagdıgım sutu verıyorum hemen uyuyor gece bes bucuk 6 da kalkıyor...benımde ısıme gelıyor uykumu tam alıyom sutum artıyo.. bır gece uyuyamamıstım normalde sabah 5 te bır memeden 140 sagarken toplam 280 uykusuz olunca 60 a dusmustu...kırkı cıkana kadar gece hep uyanırdı. sımdı 22 23 gıbı yatıyor 6 da kalkıyor... cok mu ac kalıyor. ama kılosu ıkıncı ayında 5750 ıdı dr cok ıyı dedı... tabı sabah uyanınca ortalıgı yıkıyor aclıktan bu yuzden yatmadan bıberonu hazırlıyom bır dıkıste 135 ccyı ıcıyor ustunede meme emıyor. sabah ozellıklre bıberonla sagdıgım sutu verıyom emınce dıger gogsum cesme gıbı bosuna akıyor.gun ıcınde once meme sonra 100 luk sagma sut. 3 saatte bır beslıyom...saat bası sagım yapan arkadaslar ıdeal saat 3 saat te bırmıs.ben mesela dun gece 12 de usendım nasıl olsa 22 de sagdım dıye yattım gece dortte sıddetlı agrıyla sırt gogus ve koltuk altım felaket agrıyordu sagdımda agrıdan kurtuldum.. bır de ben fazla sutlerı derın dondurucuya atıyom bır arkadas 6 ay dayanmıyor dedı. uc ay ıcınde ver dedı ben o kadar sutu ne yapcam deyınce kızkardesımın sutu yok ona versene dedı.. ben eylulden sonra sutum azalırsa dıye stok yapıyorum...valla benım 1 hafta sutum gelmedı hepınızın buzlugu sut doluydu bır allhın kulu vermedı dedım. benımkı ıcer dedım. belkı obur aya sutum kesılcek bılemem dedım oglumun rızkını veremem dedım bozuldu .. ben dogum yapınca sutum gelmıyor dıye herkese agladım sonra bebek gormeye gelınce aaaaaa nasıl unuttuk bızlerde dolapta sut vardı verırdık dıyolar. tabı benım sutum gelmıs sakır sakır oyle dıyolar

Insallah gerek kalmaz canim,oyleymis malesef..
Cocuk doktoru bana da goz cukurundan baslayip gozun alt kisminda ilerleyerek gosterdi masaji..Dedigin gb deneyecegim bu 1 haftalik surede cok tesekkur ederim paylastigin icin..
Damla ve masaj sonrasi yine yazarsan durumunuzu sevinirim :)

Artik sutumuz daha doyurucuymus ve bebekler daha hizli bosaltiyormus memeyi..
Uyumadan once depoluyor dedigin kisimda bence Deren gercekten depoluyor..
10 saat tabii dusundurucu burda da kilosu gosterecek durumu sanirim..
Sezen 11 gb emip uyursa 5-6 civari uyaniyor,bazende 1-2 gb emip uyuyor 7-8 arasi uyaniyor bu ikisindede emdikten sonra tekrar uyuyor..Ama bu gece uyku oncesi uyanik malesef uzunca bir sure keyif yapa yapa emiyor oynuyor tekrar emiyor fln..
Buarada ben gece uyanmadiginda kalkip sagmiyorum..Bilmiyorum dogru mu yanlis mi ama gece biriken o sutu sabah emdiginde 8 den sonra tekrar 3-4 saat uyuyor ama sagmayi denedigimde bunu yapmadi..Elleme benim memelerimi gb bir hali var..

Hadi gecmis olsun bi asi daha atlatildi :)
Fitil neden verdiniz ? Atesi mi cikti da..
Ben 37.5 ta calpol verdim sadece 1 kere..

doktorumuz vermemizi istedi,ateşi çıktı ama çok değil. calpolu söyledim ama fitilde ısrarcı oldu.bende ne dediyse yaptım :44:

doktorumuz vermemizi istedi,ateşi çıktı ama çok değil. calpolu söyledim ama fitilde ısrarcı oldu.bende ne dediyse yaptım :44:

Gercekten hepsi ayri kafadan takiliyor..
Zaten asi mikrop vucudu bagisiklik kazansin diye..
Hicbisy olmadan neden 3 fitil merak ettim..
Bana atesi cikarsa calpol 4 saat arayla dedi en son care dusmezse fitil verirsiniz demisti..
Neyse ateslenmemis ya minik cok buna sukur..

Masallah sizde uzunsunuz ben 160 tan kisayim babada 170 :))
Hastanede boyunu ölcen hemsire cok uzun kiziniz deyip esimle benim boyumuza bakti kime cekti deyip
masallah bebis acigi kapatmis ben cok zorlandim gögsume hep baski yapti dogumda kafasi ciktiktan sonra kaburgalarim kirildi sandim simdi bile biraz hizli yurusem kaburgalarima agri giriyor boyum kisa oldugundan...
Normalde bebisler ilk 3 ayda 10 cm uzamali sizinki 14 olmus bile masallah...
Bizimki 2 ay boyunca 7 cm uzamis sadece... 14 cm uzamis olsaydi 67 cm olurdu cok anormal olurmus valla

Kizlar..

Rotarix asisinin seri no kismini bize verdiler ozel bir asi oldugu icin,diger asilarinkiler onlarda duruyormus zaten bilgi olarak aklinizda olsun..Verilmezse isteyin her ihtimale karsi..

Gecmis olsun canim insallah hemen iyilesir kuzu...
Kizim icin sabah aksam olmak uzere 2 kere damlatiyoruz... adi da Opnol.
Acaba anne sutunu damlatsan gözune nasil olur bildigimiz capaklanma gibiyse ise yarayabilir cogu anne yapiyor bunu.

Kizim icin sabah aksam olmak uzere 2 kere damlatiyoruz... adi da Opnol.
Acaba anne sutunu damlatsan gözune nasil olur bildigimiz capaklanma gibiyse ise yarayabilir cogu anne yapiyor bunu.

Insallah..
Yok bildigimiz capaklanma gb degil canim akinti seklindeydi surekli..
Onuda denemistim,sadece ilik su masajida denedik sonra damla vermisti doktoe suan onlarda degisti,simdi son olarak 1 haftalik bi damla ve damla seklinde merhem kullaniyorum..

Son düzenleme:

Uzun zaman aç kalınca olabiliyor, şeker düşmesi. Kilo alımı iyiyse 4-5 saate kadar izin veriliyor, zaten o sürenin sonunda açlıktan uyanıyor bebek kendiliğinden. Bizimki gece dokuz bucuk, sabah altı-yedibuçuğa kadar 9-10 saat aç kalıyor ki, bu süre ancak ek gıda alan bir bebeğe uygun bir süre, acıkmaması,şekerinin düşmemesi mümkün değil...
Kızlar inşallah kilo alımı iyidir de, bebeğim de başka bir sorun yoktur. Bana iştahsızmış gibi bir his geliyor ama bilmiyorum işte...(((

Bende philips aventin manuel olanini aldim, cok memnunum. Gayet guzel cekiyor. Ama hergun duzenli sagacak olanlara manuel tavsiye etmem, yorucu olur
Bende avent manuel aldim elektrikli almak istiyordum ama bunu deneyeyim belki cok kullanmam niyetiyle basladim... Gunde 1 bazen 2 defa sagiyorum sut fiskirircasina ciktigi icin elim hic yorulmuyor 1 cekiste bayaa doluyor iyiki elektrikli almamisim diyorum temizligi daha zor olurdu...
Sen nasil temizliyorsun ? Ben kokusuz sabun bulamadim henuz sicak suyla yikiyp 2 gunde 1 de sterilize ediyorum rengi degismeden kokusuz sabun bulmam gerekicek

Kizlar dun yazmistim ya kizimi evde kendim tarttim, iki haftadir sadece 100 gr almis gorunuyo diye... Tek tek alinti yapamiyorum, telefondan girdigim icin zor oluyor, cevap yazan arkadaslara tesekkur ederim...
Gelelim konuya...
Dun size yazdiktan sonra dayanamadim. Kizimi alip saglik ocagina gittim.
Hemsireye durumu anlattim, tarttirmak istedigimi soyledim.
Bana 1 aydan once tartmanin saglikli sonuc vermeyecegini soyledi ve tartmadi.
Sadece anne sutu mu aliyor dedi, hem sut jem mama dedim.
O zaman kilosuna takilma, anne sutu kilosu iyi ama mama kilosu iyi degil zaten dedi...
Cok sinirim bozuldu. O ne demek ki, mamayla beslenen cocuk kilo almasin mi yani, sevinelim mi almamis diye
Halbuki 2 ay kontrolunde doktor kilosunu biraz az gorup mamayi biraz arttirabilirsin demisti bana.
Mama kilosu kotu olsa doktor niye oyle desin ki...
Cok sinirlendim ve uzuldum (

Sagol canim cok iyisin reflu yastigini ilk kez duydum... bende kizimi kucagima aliyorum artik basi fazlaca dik tutup emziriyorum sevmiyor böyle eee alisti uzanarak emmeye ama bunada alisicaktir :))
Benim kizim gece agliyor ama memeyi alip 2-3 defa yutkunduktan sonra tekrar uyuyor Deren bebisten pek farksiz sayilmaz benimkide...

Dun Gece 1 gibi uyudu sutlerde birikti iyice gögsumde emmedide bende sabaha karsi 4 gibi sagdim sutumu buzluga atacagim poset 150 ml aliyor sagdigim sut 210 cikti dahada ugrasmadim sagmakla 150 yi posete katip buzluga attim.

60 cc kaldi oda ziyan olmasin diye uykudan kaldirip zorla yari uykulu sekilde icirdim :)) biberonu almiyordu agzina bende biberonun agzina alinan kismi 2 parmagimla sıkıp agzina fiskirtiyordum yutuyordu arada yutmayinca salliyordum mecbur kaliyordu cok komikti birde mimikler yapiyordu yuzunu eksitiyordu midesi bulanmis gibi davraniyordu bende söyleniyordum kizim buda benim sutum ictiginde benim illa memeden mi iceceksin diye ama isine gelmiyor tabi...

Kizim icin sabah aksam olmak uzere 2urk kere damlatiyoruz... adi da Opnol.

uzun yazını okuyunca ınan cok uzuldum guya gelısmıs bır ulke ama saglık alanında ınsanları cok magdur edıyorlar bu kadar oldugunu bılmıyordum. demekkı orda drun bakması ıcın oluyor olmak gereklı. ulkemızın hakkını yemeyeyım hep oralarda yasamayı arzu etmıstım. turkıyede bıle sıra beklersın en kotu devlette bakarlar ama gene de derdını ogrenırsın. cok pahalı olmayan ozel hastaneler bıle var.benım hep kanamam oldugu ıcın hamılelıkte bır haftada uc dort kere ultrasonda bebegımı gordugum olurdu.bebegım gayet saglıklı.allh yardımcın olsun cnm. bebegının gozunun bu halde olması bence senı gec dogurtmaları.

Bunu dusunmekte haklisin her anne gibi...
Ama kimi bebislerin bazen kg boy alimi cok yavasliyor sonra birdenbire kocaman oluyorlar...
Kizimda her hafta uzarken 1 hafta aniden kesilmisti ertesi hafta gittigimizde 1,5 cm tekrar uzamisti...
Bende evde ölcunce cook cikiyor kilosu ama hastanede cok daha az cikiyor evdeki sonuclar pek dogru cikmayabiliyor bu yuzden takilma bu duruma...
keske hemsirede tartsaymis ya ordakilerin bazilarida kendilerini cok begenmis oluyor karsisinda cocugu icin endiseli bir anne var yine bildigini okumus...

Ben o kadar duzenli kullanmiyorum, Anca yetiyor zaten geriye pek bisey kalmiyor. Kokusuz sabun bende de yok, bende suyla yikayip sterilize ediyorum ayni senin gibi. Kullanimi ve temizlenmesi cok basit gercekten

kizlar okadar sey yazdim ki alintilayip sizleri sonra cewapla dedim we bana please dedi hatali errror lu bisi ler cikti yok gitmis lennn yazdiklarim affedin beni tekrar alintilamam imkansiz...
aklima gelenleri tekrarliycam ozur dilerim sonrada biraz uzanicam insaalah...

northstar ...tatlim esin sen pat die gittigin icin seni haksiz goruodur gozunde ama degilsin bunlari konustugunuzu solemistin...bosanmak degil de konusmaya calissaniz olmaz mi hic umod yok mu kayinwaliden ne dior bu duruma sonucta ikiside onun oglu...dilerim hakkinizda hayirlisi olur birtanem.....

lilacsofie .... duru da 1 ile 6 arasi imkani yok uyanmior bu kizlar artik gece uymak istior sanirim

ii dilek ve dualariniza tek tek tesekkur ederim arkadaslarim.....

psikolog anne .. bence kesinlikle kendi adima konusuyim kessinler beni zaten iki gogsumu yarim saat emdikte sonra bir doksanlik mamayi 2 dk icinde bitirio ya duru orda benim zaten kanim cekilio kesseler kanim bile akmaz yani....

dere otu taze sogan ...tamam aliorum pazardan kesiorum yiorum lakin ben bu farki niden goremiorum kizceler niden (( mesela kac awuc tuketiosunuz en acik soru bu heralde....

Cok sukur buldum bende tl olarak 75 liraya geliyor fiyati.. Bebek arabasina göre olanida var kucuk boyu birde buyuk boyu var buyuk olani alicam ileridede kullanir zaten bebek arabasiyla pek cikmiyoruzda .

Bide duzgun yazabilsem hem telefondan yaziyorum hemde bebisi emziriyorum kusura bakmayin lütfennn

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.
Sen yanlislikla yaziyorsun birde hic guleceyim yoktu :)) Bak bendede i ler var dusun cok yanlis kelimeler cikabiliyor i nin tersi yok bu alfabede

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…