2021 Mayıs Anneleri ve Bebekleri

Bebeğinizin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    285
Kızlar benim iki üç gündür sütüm azaldı. Bebeğe yetmiyor. Napıcam ben. Niye böyle ya. Tam diyorum oldu işte süt var başa sarıyoruz. Damla damla geliyor öğlenleri akşamları falan. Neden böyle oluyor ki

Ev aldı başını gidiyor salonda topladigim ütüler küçük bir tepecik oluşturdu utulenmeyi bekliyor lazım olanı utuleyip giyiyoruz robot süpürge var bende iki günde bir onu çalıştırıyorum ama yerleri kaç zaman oldu silemedim toz desen iki arada bir derede yarım yamalak alıyorum annem 20 gün kaldi gitti o varken yemek yapıyordu bende evi dip köşe temizleyebiliyordum ama gittikten sonra yemek bir gün yapıyorsam bir gün yapamıyorum genelde birde 6,5 yaşında kızım var onun karnını doyurmak amacın kendim ikinci plandayim öz bakimda sabahları yüz yıkamak diş fırçalamak ve de 2 günde bir duş daha ne olsun ama kızımı hergün yikamam gerekiyor çünkü bahçeye çıkıp köstebek gibi toz ter içinde eve geliyor oglanida anca üç günde bir yikayabiliyoruz eşim işten geç geldiği için dün oğlanın ve kızın çamaşırlarını makinaya atacaktım lekeliler var elimde citileyip atmam lazım yarısını citiledim yarısı kaldı bugünde kalan yarisini citileyip makinayı calistiracagim İnşallah

Hiçbir şeye yetişemiyorum canım. Gündüz hiç uyumuyor zaten. Annem 40 gün geldi artık gelmiyor. Bazen ben gidiyorum.Ne temizlik yapabiliyorum ne bebekle tam ilgilenebiliyorum çok eksik hissediyorum. Haftada bir yarım gün bi abla ayarladım ben de o şekilde yapıcam. Çamaşır yıkayabilirsem şükrediyorum. Ha bide bebeğin ütüsü var onu da arada kim gelirse o yapıyor

İyiliğine iyidir ama herşeye karışıp herşeyden haberdar olmak istemesi sinir bozucu oluyor ben aman kırılmasın diye lafini esirgeyen biride değilim yüzüne Allah'tan sen kayınvalidem değilsin olsaydin cekemezdim şimdiye on kere bosanmistik dedim içten içe aliniyordur da kesin,ama bana bişey demiyor esime söylüyor ama eşim sağolsun bana karışmadığı için boşver konuşsun dursun sen istedigini yap diyor
Eşim de oğlan hemen sünnet olsun taraftari kendisinin sünnetle ilgili çok güzel anısı yok çünkü o çekmesin bilmesin o acıyı diyor zaten sünnet düğünü olayina da karşıyız karı koca adı üstünde Peygamberimizin sünneti kutlanilacak bişey değil sonuçta

Gerçekten 2. Çocuğu yapan insanlara çılgın gözüyle bakıyorum artık. İlerleyen dönemde düşüncem değişir mi bilmiyorum ama 2. Çocuk fikri bile o kadar korkunç geliyor ki. başedebilenleri, hala ruhen ve fiziken sağlam kalabilenleri tebrik ediyorum. Bu hayatta üstesinden gelemeyeceğiniz şey yok bence

Ben şunu farkettim yeme içme değil ama uykusuzsam süt o gün mutlaka az geliyor. İyi uyursam da baya baya çok..tamamen uykuyla alakalı oluyor bende. İstersen dinlenme ve uykuya biraz daha vakit ayırmaya çalış. Bir de havuç ye bol bol çok işe yarıyor.

Çok iyi yapmışsın canım yardımcı almakla. Ben de başta tereddüt etmiştim pandemiden dolayı ama baktım ki ruh sağlığım iyice bozulmaya başladı şimdi böyle daha rahatım ama ona rağmen yine de kendime vakit ayıramamak bebeğe tam olarak yetememe düşüncesi çok etkiliyor. Böyle düşünmek de ayrı huzursuz ediyor ne biçim bir döngü

Tamamdır havuç yiycem. Bebeğin 1,5 aylık emziriyorum yine elini emmeye devam ediyor bazen ağlıyor . Biberon veriyorum bu sefer biberonu da tutmuyor çekmiyor sütü . Anlamadım gitti

Biz iyi kötü bir düzen kurduk sayılır canım, tabi bazen bir günü diğerini tutmuyor.

Bizde kahvaltıyı eşim hazırlıyor işe gidiyor.
Ben çocuklarla ilgileniyorum, bebeği uyutup temizlik yapıyorum haftada bir gün silme süpürme toz alma, fazlası yok :)
Temizlik yapmadığım günler ya çocuklarla parka çıkıyorum öğlene kadar ya da evde kızımla biraz oynayıp biraz ortalığı topluyorum.
Öğlen ikisini de uyutup ben de yatıyorum
Eşim 16.30 civarı eve geliyor yemeği o yapıyor.
En geç 18de yemeği yiyoruz, mutfağı öylece bırakıp yine çocukları dışarı çıkarıyoruz 21e kadar.
Eve gelince banyolarını yaptırıp yatırıyorum, mutfağı topluyorum.

Gün içinde fırsat buldukça çamaşır atıyorum, kuruyanları katlıyorum, katlanmış varsa yerleştiriyorum ama mesela iki makina çamaşırın dolaplara girmesi bir haftayı buluyor bu tempoda

Kızım suyla oynamayı seviyor, kahvaltıdan sonra balkonda o suyla oynarken ben de balkonun olduğu odada ütü yapıyorum bir yandan da kızımı takip ediyorum. Çamaşırları mesela o sırada katlıyorum, balkon sefası bitince yıkayıp çıkıyorum.

Kendi bakımım da duş, diş fırçalama, yüz yıkama şekilde daha ne olsun
Kızımla banyoya giriyorum, o küvette oynarken ben yıkanıyorum, sonra kızımı yıkayıp babasına veriyorum, bebeği alıyorum onu da yıkayıp çıkıyorum

Bebeği emziğe alıştırdım, işlerim daha kolaylaştı, öncesinde ben de akşama kadar deli oluyordum

Oğlun nasıl uyuyor canım, zor oluyor mu uykuya geçişi
Bizde bebek genelde akşam 7den sonra uyuyor, kızım da 21-22 arası uyuyor, akşam saatlerimiz daha sakin geçiyor böylece.
Yemekleri eşim yapıyor bizde. Mutfakla bağlantım nerdeyse tamamen koptu diyebilirim
Markete pazara gidiyor, onları yerleştiriyor, dolabı kontrol ediyor bozulan varsa atıyor.
Ben yaparsam bulaşıkları topluyorum makinayı yerleştiriyorum, mutfakla başka ilişkim yok uzun zamandır

Bosunami kızım 6,5 yaşında bende ikinci çocuğu asla asla yapmam diyordum kız herkesin kardeşi var benim niye yok diye ağlamaya başlayınca birde etraftan kardeş istemiyormusun sorularina ben istiyorum ama annem istemiyor diye cevap verince kıyamadım yalnız kalmasina psikolojik olarak iyiyim şükür saldım çayıra mevlam kayira diyorum arada gelenler gelince eşime carliyorum stresimi atıyorum ama fiziken hep bı sırt ağrısı ve yorgunluk var ama ilkten tecrübeli olunca onlarda geçecek biliyorum
Bi gülüşü var dünyalara bedel deniyor ya işte o olmasa ne yaparız bilmem mesela dün gece kız saat 4'te uyandı oğlan aynı zamanda emmeye kalktı birini emzirip uyuttum kızın yanına gittim nasıl gözümden uyku akıyor yanında bekledim 10 dakika duramıyorum annem tişörtümü versem ona sarılıp uyusan çok uykum var benim dedim olur dedi çıkarttım verdim ustumdekini başka tişört giydim ona sarılıp uyumuş sabahta babasına mutlu mutlu anlatıyor ben annemin tisortune sarıldım gece diye eşimde sen bu çocukları doğurduğuna eminmisin kokun olmadan uyumuyorlar diyor

Çocukları 2 yaş ve 2 yaşını geçen anneler sizlere bir sorum var
Sizin de çocuklar nereye gitseniz zorluyor muydu o dönemlerde, veya şu an o yaşlarda olanlar zorlanıyor musunuz

Çocuk mutlu olsun diye onca yorgunluğumuza rağmen dışarıya çıkıyoruz, nerdeyse her gün ağlayarak dönüyor
Dün okulun pikniği vardı, orda mahvetti bizi. Sürekli parkta oynamak istedi, yemek hazırlanana kadar iki saat oynattım, yemek yiyelim tekrar getircem dedim ama inatlaştı ağladı gelmek istemedi. Zorla getirdim, yemek yemedi ağlamaya devam etti. Sırayla bi babası bir ben başında bekleyip durduk, herkes ortamın tadını çıkardı biz gerildik geldik
Yaklaşık 6 saat kaldık orda, bebeğim gık bile demedi emdi uyudu, kızım bizi peşinde perişan etti, eve geldik banyosunu zor yaptırdık.

Nereye gitsek bu böyle, trambolin var parkın yanında, zıplamak istiyor götürüyorum ama süren doldu dediğimde inmiyor ağlıyor, en az yarım saat zıplıyor ben artık zorla indirip eve götürüyorum, öyle bir ağlıyor ki gören çocuğu dövdük zanneder

Şimdi 26 aylık, ne zaman biter bu krizler, tünelin ucunda ışık var mı

Gerçekten sevgileri olmasa çekilecek gibi değil çılgınlık resmen
Ben de çok dolunca eşime patlıyorum
Bir de ben gün içinde ikisinin de ağladığı zamanlarda hemen eşimi arıyorum, bunlr durmuyor kafayı yicem bak fenayım falan diye biraz abartıyorum o da tamam hayatım sakin ol, uyurlarsa sen de dinlen iş falan yapma diyor
Akşam gelince de bugün çok yordular bak daha yeni sen gelmeden uyudu bebek diyorum, o da sağolsun bana hiç kıyamaz, işten gelince her şeyi o üstleniyor

Parka gittiğiniz zaman direk süren doldu demeyin önden 10 dakikan kaldı 5 dakikan kaldı diye hatirlatin gitme saatinin geldiğini kızımda bizde bu işe yaramıştı ama ağlamak Allah'ın emri ağlamak isterlerse sen kendini yirtsanda ağlıyorlar AVM'de çok defa tutturmuslugu var çocuk eğlence yerlerinden çıkmamak için ben gidiyorum sen kal diyordum gidiyormus gibi yapıyordum ama gözüm üstünde oluyordu benim ciddi olduğumu anladığında aglasada arkadan peşime takiliyordu kaç sefer evden bir yere gitmek için montumu giymeyeceğim diye tutturmuslugu var gitmiyoruz o zaman diyip ben üstümü çıkarmaya başlayınca paşa paşa giyiniyordu çünkü gezmeyi çok seven bir kızım var sizde de işe yarayan bı taktik vardır deneyip bulmak lazım o yaşlarda hepsi inat edip kendi istediklerini yaptırmaya çalışıyorlar geçiyor mutlaka ama sakın kalmak bazen çok zor oluyor

Bugun bızde asılarımızı olduk . Bacagından yapılan asının yerınden bı kac dk sonra su gıbı ter gıbı bısıler vardı acaba ası tutmadı mı gerı mı cıktı dedım ebeye yok dedı cıkma ıhtımalı olur mu sızce hıc boyle bısı duydunuz mu

Aynen dediğin gibi hatırlatıyorum canım
Gitmeden konuşuyorum, oynarken de hatırlatıyorum, hepsinde tamam diyor ama gitme zamanı gelince kıyamet kopuyor.

Çoğu zaman daha dışarı çıkmadan enerjimi tüketiyor zaten, üstünü giymez bezini değiştirmez saçını taratmaz hepsi mesele.
Tamam o zaman çıkmıyoruz diyip bırakıyorum, kendi geliyor saçımı tara diye ağlıyor
Kendimi sıkmaktan baş ağrım hiç geçmiyor, kafamın içi karıncalanıyor sanki

Tamamdır havuç yiycem. Bebeğin 1,5 aylık emziriyorum yine elini emmeye devam ediyor bazen ağlıyor . Biberon veriyorum bu sefer biberonu da tutmuyor çekmiyor sütü . Anlamadım gitti
Elini benim kız da emiyor ama açlıktan olduğunu düşünmüyorum genelde mutlu mutlu takılırken yapıyor. Çok fazla mama veriyorsan o da bebeği tok tutacağı için bebeğin seni emme süresiyle orantılı süt üretimi de azalacak. Ben başlarda mama veriyordum sonra bir kaç gün aç da kalsa sadece emzirdim ve süt bebeğin ihtiyacına göre arttı. Şöyle düşün bebekler büyüdükçe mideleri de büyüyor ve süt buna uygun şekilde artmasa bebekler hep aç kalırdı ama mama takviyesiyle bunun önüne geçiyoruz.

Bebeğin de uyumlu sanırım gün içinde bunları yapmaya fırsat bulabiliyorsan çok güzel. Ben bazen yalnızsam kendime su almaya gidemiyorum mutfağa. Şöyle uyutup bırakayım 1 2 saat işime bakayım gibi bi durum olmuyor. Uyumuyorsa da zaten sürekli ilgi istiyor mesela otomatik sallanan anakucagı var ona koyuyorum 5 dk kadar çok mutlu tam bir işe başlıyorum çığlık çığlığa hemen işi bırakıp geri geliyorum ya da bi uyuyayım diyorum yine aynı.. inşallah biz de bu düzeni kurabiliriz en kısa zamanda

Imzami atıyorum bu yorumun altına.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…