2021 Şubat Anneleri

Benim de kızım 7 yaş. Hicbir şeyini vermemiştim biz 3-4 yıldır bebek istiyorduk cnm. Allah sağlıkla büyütmeyi nasip etsin. Benim kız da hareketliydi ama bu erkek daha bir canımı acıtıyor sanki. En son 5 hafta önce kafası aşağıda demişti dr. Şimdi nerede bilmiyorum yine aşağıda herhalde
Çok aynıyız 🤣 ben de 2 yıl istedim olmadı ummadığım ve zor bir zaman da geldi miniğim. Bebeğin kafası yukarıda ama daha döner dedi bana da dr. Bakalım hayırlısı artık.
Kizlar siz tuy temizligini nasil yapiyorsnuz? Ben her yere makine kullaniyorum. Cogu kisi agda yapıyormuş alt kisma. Doktorum makine yapabilirsin demisti ama sormak istedim.
Geçen gün üzüldüm bunun için beceremiyorum zorlanıyorum genital bölge için. Koltuk altı için ağda kullanıyorum.
Kullanılsa ne olacak ki, ben 4 aylıkken işe başlayacağım için biberon alırsa kullanacağız gözüküyor şırıngayla ben hadi besleril ama annem yapamaz mecbur devreye girecek kabul ederse
Ben mesela şiringayla beslemeye korkarım. İşe başlayacaksan bence biberon gerek
Hahaha linkim yok ama youtube kanalı açtım. Hamilelik süreçlerini anlatıyorum hem anı oluyor hem de biraz hobi oldu bana. Ama biraz bilimsel konuştum galiba çünkü biyoloji mezunuyum biyoloji öğretmenliği yapıyorum 10 yıldır. Hemşirelik fakültesinde son sınıfım ve doula sertifikam var o yüzden acaba soğuk mu kaldı konuşmalarım bilemedim 🤔 kanalı pek duyurmadım ama yüklüyorum öyle
Link verirsen bakarız bizim de işimize yarar ne güzel.
Bu arada konusu geçmişti ben yirmi gün önce pozitif sonuç aldım. Evde çalışmaya geçtikten 1 hafta sonraydı. Temaslı olduğum kişiler vardı ama onlarda ateş yaygın vücut ağrısı baş ağrısı vs olmuştu. Benim de hafif boğazım gıcıklıyordu ama geceleri hava soğunca üzerine örttüğün fazla geliyor açınca üşüyorsun ondan diye düşünüp zencefil de içince geçti. Sonra burun tıkanıklığı ama sümkürsen gelen bişi yok grip gibi yine havalara yordum. Derken o gün aşırı halsizlikten çalışmam gerekirken bütün gün uyudum. Uyandığımda çorba yaptım eşim dedi ki bu çok tuzlu olmuş “Allah Allah ben tadına baktım her zamankinden fazla koydum hala tat gelmeyince gelinceye kadar tuz koydum” 😁 temekteyken bir üşüme bir terleme vaziyetleri yaşayınca kalk gidelim test yaptırmaya sonra sen de iş yerindekilere taşıma dedim. Sonuç pozitif.. toplam 3 gün aşırı halsizdim ama şükür yine kendi yemeğimi yapabiliyordum. Bu gece 1 de aradılar (Allah onların da yardımcı olsun) doktorla geliyoruz muayene sizi hastaneye götürücez diye korktum. Neyse ki genel durumum iyi olduğundan hekim götürmemize gerek yok dedi (tahlil ve akciğer filmi vs çekilmek içinmiş) ilaç da vermedi. Ama o süreçte günde 3-4 kere bir nefes alışımda sanki paketlerce sigara içmişsin gibi göğsüm daralıyordu.
Yani ben yine rahat bir şekilde hastalığı atlattım şükür. Benim karantina sürem dolduğunda da bu sefer eşim pozitif oldu evde dikkat etmemize rağmen. Ama şimdi yayınlarda hastalığı geçirenlerin 3-6 ay tekrar yakalanmadığını ve taşıyıcı artık olmadıkları aynı zamanda da plasentadan bebeğe hastalık geçişi olmadığı söyleniyor. Yoksa doğum ve sonrasında bu sefer acayip pimpirikli olup eşim de çocuğa dokundurtmayabilirdim.
Tek sıkıntım bu karantina sürecindeyken hiç birşeyden tat alamadığımdan ve reflünün beni aşırı zorlamasından dolayı fazlaca kilo almak 😔 tat alamadıkça bunun da mı ama aslında güzel olması gerekir diye diye off neler yedim bir de reflü mahvettiği için boyutu küçük kalorisi büyük şeylere yöneldim abur cubur tatlı allah ne verdiyse. Son iki gündür kontrol edebiliyorum kendimi. Ama halen tat kısmen olsa da koku yok ve bunlar inanılmaz büyük nimetlermiş kızlar.
İnşallah geçici olarak tek verdiği zarar vücudumuzda budur ve kalıcı zararlar oluşmamıştır.
Sakın bir kez oldum bir daha olmam demeyin 3 ayda nerdeyse 3. Kez pozitif çıkan sağlıkçılar var
Burun kemiği de benim bildiğim 3 yada 2.5 cm den kısa olmalı diye biliyorum canım . Gittiğin doktor perinatolog muydu eğer değilse perinatolog a ayrıntılı muayene olmanı tavsiye ederim. Verdiğin bilgiler down sendromuyla uyumlu gibi ama öyle olmayadabilir böyle diyip sağlıklı doğan çok çocuk var sanki biraz doktorun üstünkörü konuşmuş gibi geldi.
Cnm senin dediğin 11-14 hafta arası. Bu ileri bir haftada bakılmış bir ölçü. Ben hiç yaptırmadım ayrıntılı ama inş hepimiz sağlıkla alırız kucağımıza bebeklerimizi.

Son düzenleme:
Burun kemiğine küçük dediğine emin misin. Zira 3 altı olması isteniyor... Benim 3ün üstündeydi bi problem yok...
Canim 3.1 cikti simdi docentten ciktik üniversiteye gitmistik 6 ölçtü oda 5 kez bakti 6 dedi alin burun mesafesinede bakti

Burun kemiği de benim bildiğim 3 yada 2.5 cm den kısa olmalı diye biliyorum canım . Gittiğin doktor perinatolog muydu eğer değilse perinatolog a ayrıntılı muayene olmanı tavsiye ederim. Verdiğin bilgiler down sendromuyla uyumlu gibi ama öyle olmayadabilir böyle diyip sağlıklı doğan çok çocuk var sanki biraz doktorun üstünkörü konuşmuş gibi geldi.
Canım simdi gittik üniversite hastanesine baya bakti hoca 6 ölçtü oda cihazdan bu kadar farkedermi bilmiyorum 3.1 ölcen perinatologdu 3 kez ölçtü ama üniversitedekide oyleydi ve 5 kez bakti oda 6 cikti

kızlar sorum çalışan deneyımli annelere (daha önce çocuk yapmış)

ben 32de çalışabilir alıcam çnkü evden çalşmaya geçicez

doğum rapor parasını doğumdan ne kadar sonra tek seferde mi aldınız
Ben doğumdan önce 2 ay doğumdan sonra 2 ay olarak almıştım ikisi farklı zamanlarda yattı . Ama tam 4 ay olarak alırsan herhalde tek seferde yatar.
Canım simdi gittik üniversite hastanesine baya bakti hoca 6 ölçtü oda cihazdan bu kadar farkedermi bilmiyorum 3.1 ölcen perinatologdu 3 kez ölçtü ama üniversitedekide oyleydi ve 5 kez bakti oda 6 cikti
Peki normal mıymış canım ne dedi ?

Nuran hanım iyidir inşallah memnun kalırsın bakalım bize de haber ver 😃 burda bikac kişi aynı detaylı ultrasona gitmiştik ordaki doktordan hepimiz memnun kalmamıştık doktor işi biraz beklentiye de bağlı oluyor sen aklina ne gelirse sor doktor anlatsın diye bekleme.

İnsallah cnm.yazarim mutlaka evraklarımi toparliyorum simdiden gidince herseyi gosterim diye evde bebe olunca kafa kalmiyor bugunden baslasam.ctesiye anca toplanirim 😂😂😅

Nuran doktorum hocam iyidir candır çok severim 🥰 numarasını sormuşsun veriyor ama sürekli hastası olman lazım. 1 kere 2 kereliğine gidiyorsan vermez. Özel cebi sonuçta. Her sorunumda da whatsaptan yazarım döner cevap verir.

Anladim cnm yok zaten ilk muaynede icime siner okeylersem isterim ☺️bazi doktorlar basindna sonuna kadar vermiyor o yüzden doğum yapacagim doktorun numarasi olsun isterim acil durumda ulaşabilmek icin

Çok aynıyız 🤣 ben de 2 yıl istedim olmadı ummadığım ve zor bir zaman da geldi miniğim. Bebeğin kafası yukarıda ama daha döner dedi bana da dr. Bakalım hayırlısı artık.

Geçen gün üzüldüm bunun için beceremiyorum zorlanıyorum genital bölge için. Koltuk altı için ağda kullanıyorum.

Sakın bir kez oldum bir daha olmam demeyin 3 ayda nerdeyse 3. Kez pozitif çıkan sağlıkçılar var

Cnm senin dediğin 11-14 hafta arası. Bu ileri bir haftada bakılmış bir ölçü. Ben hiç yaptırmadım ayrıntılı ama inş hepimiz sağlıkla alırız kucağımıza bebeklerimizi.
Neden beceremiyorsun canm

Ben doğumdan önce 2 ay doğumdan sonra 2 ay olarak almıştım ikisi farklı zamanlarda yattı . Ama tam 4 ay olarak alırsan herhalde tek seferde yatar.

Peki normal mıymış canım ne dedi ?
Normal dedi alın burun mesafesine baktı falan oda onemli dedi ama hersey normal dedi şükür. Ama hangisi dogru bilmiyorum ikiside bana gosterdi kemigi gercekten sabah olculen kisa aksamki biraz daha uzundu ama ayni yeri olctuler bizde anlamadik bisey😊

Şırıngayla zor olmadı ama süreklilik hali olacağından olmaz maalesef

kızlar sorum çalışan deneyımli annelere (daha önce çocuk yapmış)

ben 32de çalışabilir alıcam çnkü evden çalşmaya geçicez

doğum rapor parasını doğumdan ne kadar sonra tek seferde mi aldınız
BEN iki kerede almıştım diye hatırlıyorum

Robot kullanan arkadaşlar, ne önerirsiniz? Gerçekten memnun musunuz? Benim çevremde bir kaç kişi hiç beğenmiyor o yüzden sıcak bakmamıştım 🤷

Acın acımdır ama bir de benimkine bak ;Senin yine iyi cnm kargolar aşırı yoğun atıp duruyorlar.
1.5 ay önce şehrimde ki ünlü bir yerel mağazadan beşik sipariş verdim.20 gün sonra kurulu! bir şekilde geldi haliyle her köşesi çarpılmış her yeri çizik göçük😡 direkt firma yetkilisine bu nedir diye yolladım fotoğrafları haklısınız hemen yenisini yaptıralım edelim vb. Ztn sorunsuz bir şeyim olsaydı şaşardım😭
Yine bir 20 gün geçti ne arayan ne soran. Soruyorum öyle bir sipariş yok dediler😱
Sonra zorla buldular. Ne zaman gelecek diyorum yok boyanıyor 3 güne hazır.3 gün geçiyor arayan soran yok tam söyledikleri tarihten bir hafta sonra arıyorum. Tmm yarın gelecek,tüm gün bekledik 3 kez aradık 2 saat ertlyip durdular enson20;30 da arayıp yarım saate gelirim 1 saatte de kurarız neyse ertesi gün sabh ilk bana gelen dedim ok dediler saat 1 oldu gelen yok giden yok. Neyse akşam üstü geldi kurdu ama binbir kavgayla yoo stopperı yoo yoo vidası eksik sonra tamamlarız fln.neyse bir gitti silelim dedik aa bi baktık boyalar boydan boya akmış donmuş beşiğin 3 farklı yeri böyle . Aradım meşgul resmleri yolladım cvp yok böyle kaldı elimde.😭🤷🏻‍♀️
Tüketici hakem heyetine basvuracaginizi söyleyin o zaman ilgilenirler. İlk kızımda çok benzerini yaşamıştım adam cevap vermeyince esim öyle mesaj atmıştı. Birden modu değişmişti satıcının. Can sıkıyor bu süreçte ama halloluyor her şey siz çok düşünmemeye çalışın..

Ben çalışırken tüm gün oturmaktan kabizlik sorunu yasiyordum şimdi evdeyim o sorunum kayboldu. Biraz hareket ile de alakalı olabilir
Hareket konusunda öyle acayip değişiklik yok aslında evde de bilgisayar işyerinde de ama düzen olabilir yenilenler olabilir diye düşünüyorum. Kırmızı beyaz farketmez eti çok sevsem de (aslında sebzeyi de severim ama yıkaması vs hazırlığı zor geliyor :confused: ) sindirmesi zor oluyor herhalde ondan:KK22:

Teşekkürler çok güzel bi paylaşım olmuş ama benim aklımda bi soru işareti var ben ikiz gebeyim. Şuan pandemiden dolayı gebeler 24/32 arası idari izinli sayılıyor. Normalde Çoğul gebede 30. Haftada doğum raporu alınması gerekiyo ama pandemiden dolayı 32. Haftadamı alıcaz .
Allah bağışlasın evlatlarını inşallah. Benim bildiğim kadarıyla tüm çalışanların tek ya da çoğul gebeliklerine göre hangi hafta ise çalışır/çalışamaz raporu almaları gerekiyor. Devlet zaten 32. haftaya kadar idari izin veriyorsa ben 30. haftamda çalışır raporu alırım o iki hafta da doğum sonrasına aktarılır.
Tecrübelilerden duyduğum ve güvendiğim için diyorum doğum sonrası 2 hafta 2 haftadır :anneadayı:

ben de ikea beşik aldım gaz sancısı falan benim belki de kolayıma geldi işe gidiyordum birlikte yatalım hasret zaten gün boyu dedim:) şimdi montessori aldık. yeni yatak oley diye seviniyor hevesli ama gece uyanıp arıyor.. yine koyun koyuna sabahlıyoruz... ben de napacağımı düşünüyorum:)) herhalde 3müz aynı odada takılmaya devam edicez...
Ben de kızıma montessori yatak aldım bizim odaya koyduk. Doğuma az kaldı şimdi odayı ayirirsam kendini dışlanmış hisseder gibi geldi. Küçüğü de anne yani beşikte yatıracağım sonra ikisini birlikte ayırırım diye düşündüm. Bir süre bizim oda yatakhane gibi bir şey olacak😅 Yatağı odasına koysam da uyurdu diye düşünüyorum ama bebek gelince onu bizim odaya alınca hissedeceklerinden endiselendim biraz.

Normal dedi alın burun mesafesine baktı falan oda onemli dedi ama hersey normal dedi şükür. Ama hangisi dogru bilmiyorum ikiside bana gosterdi kemigi gercekten sabah olculen kisa aksamki biraz daha uzundu ama ayni yeri olctuler bizde anlamadik bisey😊
Hayırlısı olsun canım sağlıkla kucağına rabbim almayı nasip etsin kafana da çok takma 😊

Canım 2016 yılında ilave gümrük vergisi geldi bebek ürünlerine hepsi iki katina cıktı. Ondan öncesinde hem döviz kuru düşüktü hem de vergi yoktu ucuzdu. Millet nasıl alıyor anlamıyorum, instagramda çok alışveriş yapanlar var herhalde ayda 30-40 bin gelirleri var...

Dediğiniz gibi vergiler fazla olduğu için satıcı da doğal olarak bunu ekliyor. Birçok ürün için fiyat bakarken yurtdışında aynı ürün ya da muadilinin de fiyatına bakıp ben ona göre karar veriyorum ve son yaşanılanlardan sonra Fransız ürünlerini almıyorum. Mustela da bunlardan biri bu arada.

Bu tarz konularda da şimdi sizler böyle söyleyince aklıma cinlik geldi. Yurtdışında görümcelerim ve arkadaşlarım var ve çoğunluğu Nisan Mayıs gibi buraya gelmeyi düşünüyorlar. Bebeğin çok acil ve hacmi büyük olmayan ve illa ki o olsun diye istediğim şeyleri onlara söylemeyi düşünüyorum. Hatta belki amazondan falan sipariş veririm onların adresine gider gibi gibi uğraşmasınlar diye

Mesela herkesin öve öve bitimediği bir diş kaşıyıcısı var Sophie la girafe diye (gerçi bu da Fransız da) orada 11,89 € satıyorlar burada 300 TL yuhh yani sadece diş kaşıyıcı ne biliyim bunu kullanınca çocuğun dişleri Hollywood gülüşlü mü çıkıyor ben anlamadım :işsiz: bazı şeyler etrafta ya da sosyal medya da ya da ekranlarda ihtiyacın olmayan şeyleri ihtiyacın varmış gibi hissettiriyorlar ben buna sinir oluyorum. Bir başka örnek daha bizim durumumuzda mama sandalyesi şimdiden almak da mantıklı gelmiyor 6. ayda oturmaya başlayacak çünkü bebek hadi 5. ay olsun önümüzde 7-8 ay var. Ben de biraz daha ihtiyaca yönelik alma taraftarıyım o sebeple.

X