21 haftalık hamileyim, evimiz çok küçük, taşınmalı mıyım? Bu evde bebek bakılır mı?

blue bird

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2015
659
1.806
ben 2+1 olmasindan ziyade 60 metrekare olmasina takildim 1 sene idare etseniz bile cok daralirsiniz.
eger yurtdisi ihtimali kesin degilse tasinin bence.
cunku bebegin o kadar fazla esyasi oluyor ki salincagi oyuncagi iviri ziviri...
sizin adim atacak yeriniz kalmaz evin icinde.
tek basiniza baksaniz bir nebze ama anneler bakici falan da devreye girerse cok zor.
o evde kalacaksaniz tavsiyem su olur 1.si yemek masasini kaldirin salonda bos alan acilsin bebek icin, 2. si kutuphaneymis fazlalik esyalarmis hepsini kutulayip deponuza kaldirin, sonucta her halukarda tasinacaksiniz.
bebek icin de fazla esya oyuncak falan almayin.

blue bird

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Eylül 2015
659
1.806
ayrica bebek odasi hic mantiksiz degil ben kizimin odasini anne yani besigine sigmamaya basladiginda ayirdim. gece uyandiginda yanina gidip emzirdim, sonra geldim rahat rahat kendi yatagimda uyudum.
cocuk anneyle ayni odada kaldikca 1. si baba kanepe koltuk ustlerine atiliyor. 2. si buyudukce daha fazla zorlaniyorlar ayri odada yatmakta. 3.su emen bebek memenin kokusunu aldikca emmek istiyor, agzinda memeyle sabaha kadar durmak istiyor her yerin tutuluyor ayrica kipirdadikca emzik gibi emdiginden uyudugundan da anlamiyorsun, donemiyorsun wc ye kalksan uyaniyor vs. bence gidip yanina emzirip gelmek yanimda yatirmaktan daha kolay. hadi emmeyi birakti diyelim bu sefer de yan yatiyorlar capraz yatiyorlar gece uyuyorsun bir tekmeyle uyaniyorsun 😂.
Yani bence kisacasi evde herkes yerini bilsin.

Shusui

Guru
Kayıtlı Üye
1 Eylül 2010
2.170
6.131
Hamileyken taşındım hemde 1000 km öteye ve kızım 1 yaşındayken taşındım. Rezaletti 🤦 En basit işler bile zul oldu bana. 2. taşınmada şirketle anlaştık, herşeyi toplasınlar diye. Kimsenin günahını almak istemiyorum ama kitaplıkta duran üstünde diplomalar yazan ,toplam 5 diplomamız , transkriptler , onur belgeleri falan kayboldu. Hiçbir şey kaybolmadı ,o dosya kayboldu. Ben kucağımda bir yaşında bebekle evin içindeki 15 adamı kontrol edemedim tabi.

Benim kızım hala bizim odamızda yatıyor , 3 yaşında. Ben yapamadım,o ayrı odada yatınca uykularım kaçtı. O değil benim bağımlı olan. Odası var, sadece dolap ve oyuncakları var. Bu sizin yapınızla çok ilgili bir durum. Odasında yatsın diyordum bende ama doğduktan sonra öyle olmadı.

Ben yerinizde olsam eşimle net bir şekilde konuşurum. Gitme ihtimali nedir , ne durumdayız diye. Gidilecekse hiç gerek yok, 2 sene bile çok rahat idare ederseniz. Ama gidilmeyecek gibiyse hemen taşının. Zaman geçtikçe çok daha zor olacak çünkü.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1196 gün geçti.

pisekar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2018
810
1.358
Bu konuyu, bebek bakımı sayfasına açmıştım, bir de burada açmak istedim.

Size danışmak istediğim bir konu var. Biz şu anda kendi evimizde oturuyoruz, 2+1 ama küçük bir 2+1, sadece 65 m2. 2. odamız bayağı küçük. Ben 21 haftalık hamileyim, çalışan bir anne olacağım, 6 ay doğum izninden sonra işe döneceğim, ama işim gereği sürekli olarak evden çalışabiliyorum, ofise gitmeme gerek yok. Bana yardımcı olsun diye annem yanıma gelir diyorum, ama ikinci odamıza ancak bi yer yatağı koyabilirim onun için, o oda da çocuk odası yapacak yer bile yok (evle ilgili bir sürü eşya o odada duruyor çünkü). Eğer annem yeterli olmazsa, bakıcı tutmam gerekebilir, annem de yaşlandı artık, bilemiyorum yapabilir mi. Bakıcı tutarsak eğer o oda hiç olmaz.

Bana şu anda kendi evimizi bırakıp, onu kiraya verip de, başka eve kiraya gitmek çok zor geliyor. Bu evi oturtana kadar çok uğraşmıştım. Ama bu evde de hem kızımın bir odası olmayacak, hem de bize fenalık gelebilir küçücük evin içinde. Kayınvalidem gelse, eşimin ilk evliliğinden olan çocuğu gelse, evde yer yok. Aslında mantıken bizim daha büyük bir eve taşınmamız lazım. Öte yandan, eşim yurtdışıyla bağlantılı bir proje yapıyor, ve hep istiyorki biz yurtdışına taşınalım. Ben şimdi ona büyük eve çıkalım desem, o bana zaten yurtdışına gideceğiz, ne gerek var diyecek diye tahmin ediyorum. Ama onun projesinin olup da bizim yurtdışına gitmemiz hem düşük olasılık, hem de en az 1 - 1.5 sene sonra olacak bir şey eğer olursa.

Sizce ben ne yapayım: şimdi hamile bir şekilde ev bakıp taşınmaya mı çalışayım? yoksa 1 sene sabredeyim (eğer delirmezsem), eşimin iş durumuna göre 1 sene sonra mı taşınıp taşınmamaya karar vereyim? Sizler ne dersiniz? Özellikle daha önce doğum öncesi ve doğum sonrası taşınma tecrübesi olan arkadaşlar, doğumdan önce mi taşınmak kolay sonra mı? Doğumdan sonra küçücük evde bir sürü insanla ben delirir miyim? nolur akıl verin
Bir iki sene bu evde idare et, evine kimseyi alma. Annen ya da KV bakacaksa kendi evlerinde baksınlar. Çocuk uyuyunca kendi ev işlerini yaparlar canları sıkılmaz, sende kalırlarsa aana daha zor olur

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 46 Kg. ile 62 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 158 cm. Başlangıç Kilom :68 Kg. Şimdiki Kilom :67 Kg.

umran80

Zayıflamalıyım
Kayıtlı Üye
28 Eylül 2009
3.849
1.383
32
Benimde oğlumun odası var ama o odada hiç yer yok masa küçük bir dolap ve bazasi var başka eşya yok bebeği odama Alicam iki sene sonra eğer tasinmazsak ikili ranza alıp alta bebek üste abi başka türlü sigamazlar ranzada riskli en iyisi taşınmak evler ve taşınma masrafı çok pahalı biz 1+1evde üç kardeş eski koltuklarda büyüdük koltuğumda kırıktı kardeşimle yatardik şimdi odası olsun yatağı özel alanı olsun istiyorum bilmiyorum

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 07-10-2021

Hamileliğimin 31. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 68 gün kaldı.

Bebeğinizin doğuma kadar olan süredeki boyunun uzaması ve kilo alması artık daha yavaş. Yavaşlamış olsada bebeğiniz bu ay yaklaşık 800-900 gr. arasında ağırlaşacak. Artık bebeğinizin beyni o kadar karmaşık ve gelişmiş bir yapıda ki, eğer bebeğiniz bugün doğsa, görebilir, duyabilir, hatırlayabilir ve öğrenebilir. Bebeğinizin tekmeleri artık daha güçlü ve daha enerjik.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 1650 gr. - Yaklaşık boyu : 41.1 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

bubendegilim

Üye
Kayıtlı Üye
15 Mayıs 2021
200
323
Benim evimde 2 boş odam var. 3+1 evim ve geniş ama o 2 oda bom boş duruyor. Boşuna resmen. Bende 2+1 tutsaydım keşke diyorum. Kızım 3.5 aylık ve bizimle aynı odada yatıyor. Üstelik beşiği olmasına rağmen bebek arabasının yatak gibi olan pusetini çok seviyor 😬 beşiği bile boşuna almış gibi oldum. Diyeceğim o ki bebeğin tek ihtiyacı huzurlu ve sakin bir ortam.

MaYa_MiLa

Popüler Üye
Pro Üye
Anneler Kulübü
31 Ağustos 2012
4.817
14.103

Size danışmak istediğim bir konu var. Biz şu anda kendi evimizde oturuyoruz, 2+1 ama küçük bir 2+1, sadece 65 m2. 2. odamız bayağı küçük. Ben 21 haftalık hamileyim, çalışan bir anne olacağım, 6 ay doğum izninden sonra işe döneceğim, ama işim gereği sürekli olarak evden çalışabiliyorum, ofise gitmeme gerek yok. Bana yardımcı olsun diye annem yanıma gelir diyorum, ama ikinci odamıza ancak bi yer yatağı koyabilirim onun için, o oda da çocuk odası yapacak yer bile yok (evle ilgili bir sürü eşya o odada duruyor çünkü). Eğer annem yeterli olmazsa, bakıcı tutmam gerekebilir, annem de yaşlandı artık, bilemiyorum yapabilir mi. Bakıcı tutarsak eğer o oda hiç olmaz.

Bana şu anda kendi evimizi bırakıp, onu kiraya verip de, başka eve kiraya gitmek çok zor geliyor. Bu evi oturtana kadar çok uğraşmıştım. Ama bu evde de hem kızımın bir odası olmayacak, hem de bize fenalık gelebilir küçücük evin içinde. Kayınvalidem gelse, eşimin ilk evliliğinden olan çocuğu gelse, evde yer yok. Aslında mantıken bizim daha büyük bir eve taşınmamız lazım. Öte yandan, eşim yurtdışıyla bağlantılı bir proje yapıyor, ve hep istiyorki biz yurtdışına taşınalım. Ben şimdi ona büyük eve çıkalım desem, o bana zaten yurtdışına gideceğiz, ne gerek var diyecek diye tahmin ediyorum. Ama onun projesinin olup da bizim yurtdışına gitmemiz hem düşük olasılık, hem de en az 1 - 1.5 sene sonra olacak bir şey eğer olursa.

Sizce ben ne yapayım: şimdi hamile bir şekilde ev bakıp taşınmaya mı çalışayım? yoksa 1 sene sabredeyim (eğer delirmezsem), eşimin iş durumuna göre 1 sene sonra mı taşınıp taşınmamaya karar vereyim? Sizler ne dersiniz? Özellikle daha önce doğum öncesi ve doğum sonrası taşınma tecrübesi olan arkadaşlar, doğumdan önce mi taşınmak kolay sonra mı? Doğumdan sonra küçücük evde bir sürü insanla ben delirir miyim? nolur akıl verin

hello ben aynı durumda olan kişi
bizim de kendi evimiz 65 m2 bir evdi ve hiçbir şey sığmıyordu biçimsizdi. ki yeniden yaptırmıştık içini bir de. hem de komple
velhasıl evi yaptırdık 1 yıl geçmedi silivri depremiyle hasar gördü kentsel dönüşüme girdi biz de annemin yanına geçtik. 5 ay 6 ay sonra ev işe uzak olunca dedik bizim de ayrı bir evimiz olsun artık böyle olmuyor yine 2+1 95m2 bir eve geçtik daha 2 hafta oldu. Ev hem m2 olarak geniş hem de içi daha tamamen yeni yapılmış olunca bir sürü dolap molap biçimli çocuk odası yatak odası salon her şey yerli yerinde olunca oh be dedim dünya varmış. bir de ufak bir site içinde güvenlikli, öyle lüks bir site de değil yalnız ama çok çok memnunum şu an. Kendi evim de olunca taşınmayı asla düşünmüyorum.
O nedenle taşın diyorum.
Bu arada hamileyken yazlık aldık hem de 8 aylık falan hamileydim yazlığa bi sürü eşya aldık bir taşındım.
Çocuğum 3-4 aylıken anneme taşındık
yine bebeğim şu an 10 aylık şu anki evimize taşındık. Tüm dönemlerde taşınma deneyimini yaşayan bir insan olarak şunu diyebilirim ki çocuk ne kadar büyürse iş o kadar zorlaşıyor

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 372 gün geçti.

girlinred

Önümüzdeki maçlara bakıcaz😎🏆
Kayıtlı Üye
4 Ekim 2012
7.637
13.152
Birçok konuda kervan yolda düzülür derim de bu konu öyle bir konu değil. Keşke baştan bu planlamayı yapsaydınız, bebeğiniz olunca evde sıkışacağınız aşikar. Uyutmak ya da bebeği rahatlatmak için salonda bebek arabasında gezdiren biliyorum büyük konfor , emekleme döneminde alan lazım mesela...

bir_fincan_kahve

Üye
Kayıtlı Üye
16 Temmuz 2020
373
629
hello ben aynı durumda olan kişi
bizim de kendi evimiz 65 m2 bir evdi ve hiçbir şey sığmıyordu biçimsizdi. ki yeniden yaptırmıştık içini bir de. hem de komple
velhasıl evi yaptırdık 1 yıl geçmedi silivri depremiyle hasar gördü kentsel dönüşüme girdi biz de annemin yanına geçtik. 5 ay 6 ay sonra ev işe uzak olunca dedik bizim de ayrı bir evimiz olsun artık böyle olmuyor yine 2+1 95m2 bir eve geçtik daha 2 hafta oldu. Ev hem m2 olarak geniş hem de içi daha tamamen yeni yapılmış olunca bir sürü dolap molap biçimli çocuk odası yatak odası salon her şey yerli yerinde olunca oh be dedim dünya varmış. bir de ufak bir site içinde güvenlikli, öyle lüks bir site de değil yalnız ama çok çok memnunum şu an. Kendi evim de olunca taşınmayı asla düşünmüyorum.
O nedenle taşın diyorum.
Bu arada hamileyken yazlık aldık hem de 8 aylık falan hamileydim yazlığa bi sürü eşya aldık bir taşındım.
Çocuğum 3-4 aylıken anneme taşındık
yine bebeğim şu an 10 aylık şu anki evimize taşındık. Tüm dönemlerde taşınma deneyimini yaşayan bir insan olarak şunu diyebilirim ki çocuk ne kadar büyürse iş o kadar zorlaşıyor
çok teşekkürler, siz benim düşündüğüm bütün taşınma senaryolarını yaşamışsınız gerçekten.

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 18-10-2021

Hamileliğimin 29. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 79 gün kaldı.

Bebeğinizin vücudu sizi görmek, sizi duymak, size özgü kokuyu tanımak ve sütünüzü tatmak için hazırlanıyor. Bebeğinizin doğumu artık çok uzak değil. Bebeğinizin derisinin, cildinin her santimetre karesinde yaklaşık 110 ter bezi, 15 yağ bezi ve 3300 ısıya duyarlı hücre bulunur. Annelerde bugünlerde tekrar sık idrara çıkma olabilir.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 1300 gr. - Yaklaşık boyu : 38.6 cm. (Baştan Topuğa)

bir_fincan_kahve

Üye
Kayıtlı Üye
16 Temmuz 2020
373
629
Birçok konuda kervan yolda düzülür derim de bu konu öyle bir konu değil. Keşke baştan bu planlamayı yapsaydınız, bebeğiniz olunca evde sıkışacağınız aşikar. Uyutmak ya da bebeği rahatlatmak için salonda bebek arabasında gezdiren biliyorum büyük konfor , emekleme döneminde alan lazım mesela...
evet çocuğun evde rahat rahat emekleyeceği yer bile yok gerçekten, kutu gibi.
Bu evi aldığımıza o kadar pişmanım ki, anlatamam. O sırada bi gaza gelip alel acele aldık 3.5 sene önce, çok yanlış bir karardı.

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 18-10-2021

Hamileliğimin 29. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 79 gün kaldı.

Bebeğinizin vücudu sizi görmek, sizi duymak, size özgü kokuyu tanımak ve sütünüzü tatmak için hazırlanıyor. Bebeğinizin doğumu artık çok uzak değil. Bebeğinizin derisinin, cildinin her santimetre karesinde yaklaşık 110 ter bezi, 15 yağ bezi ve 3300 ısıya duyarlı hücre bulunur. Annelerde bugünlerde tekrar sık idrara çıkma olabilir.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 1300 gr. - Yaklaşık boyu : 38.6 cm. (Baştan Topuğa)

girlinred

Önümüzdeki maçlara bakıcaz😎🏆
Kayıtlı Üye
4 Ekim 2012
7.637
13.152
Bu evi aldığımıza o kadar pişmanım ki, anlatamam. O sırada bi gaza gelip alel acele aldık 3.5 sene önce, çok yanlış bir karardı.
. 1+1 evleri öğrencilere kiraya vererek ya da satark çok kar eden tanıdıklarım oldu, inşallah siz de öyle bir fırsatla karşılaşırsınız düşünün derim. Ben olsam yurtdışına gidene kadar kiraya çıkarım, evimi de ya kiraya veririm ya da satılığa çıkarırım. Uzun vadede gideri yok çünkü evinizin

MaYa_MiLa

Popüler Üye
Pro Üye
Anneler Kulübü
31 Ağustos 2012
4.817
14.103

alınmış ev yanlış karar değildir bence
onu satar başka alırsınız ilerde, hiç üzülmeyin.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 372 gün geçti.

sirkencubin

waiting for our rainbow
Kayıtlı Üye
12 Kasım 2008
16.478
10.506

Ben de 2+1 evde yaşadım 11 sene. Bebek dogdu cok daha zor oldu. Zaten geniş eve taşınacaktık kırkı çıktı hemn taşındık. Bebeğe pda yapmadım ilk bir sene bizimle uyuyacak sonra oda yapacam ama ohhh be dedik. Küçük evde nasıl yapıyormuşuz dedik. Ömür geçiyor eğer imkanınız varsa geniş eve geçin.

Hayal3334

Üye
Kayıtlı Üye
18 Mart 2021
152
67
26
Benim evim de küçük hatta oğlumun beşiğini bile oturma odasına kurdum şimdi altı buçuk aylık bensiz uyumuyor emin olun yere serecek döşek yok bende yorganları üst üste katıp oğlumla uyuyorum emin olun bebeğin bir odadan çok sevgiye ve ilgiye ihtiyacı var. Biz 7 kardeş hep aynı odada uyuduk hiç ayrı kalmadık o nedenle 26 yaşındayım hayla çok kuvvetli bağlarımız var.