21 haftalık hamileyim, evimiz çok küçük, taşınmalı mıyım? Bu evde bebek bakılır mı?

Birçok konuda kervan yolda düzülür derim de bu konu öyle bir konu değil. Keşke baştan bu planlamayı yapsaydınız, bebeğiniz olunca evde sıkışacağınız aşikar. Uyutmak ya da bebeği rahatlatmak için salonda bebek arabasında gezdiren biliyorum büyük konfor , emekleme döneminde alan lazım mesela...
evet çocuğun evde rahat rahat emekleyeceği yer bile yok gerçekten, kutu gibi.
Bu evi aldığımıza o kadar pişmanım ki, anlatamam. O sırada bi gaza gelip alel acele aldık 3.5 sene önce, çok yanlış bir karardı.

Bu evi aldığımıza o kadar pişmanım ki, anlatamam. O sırada bi gaza gelip alel acele aldık 3.5 sene önce, çok yanlış bir karardı.
. 1+1 evleri öğrencilere kiraya vererek ya da satark çok kar eden tanıdıklarım oldu, inşallah siz de öyle bir fırsatla karşılaşırsınız düşünün derim. Ben olsam yurtdışına gidene kadar kiraya çıkarım, evimi de ya kiraya veririm ya da satılığa çıkarırım. Uzun vadede gideri yok çünkü evinizin

alınmış ev yanlış karar değildir bence
onu satar başka alırsınız ilerde, hiç üzülmeyin.

Bu konuyu, bebek bakımı sayfasına açmıştım, bir de burada açmak istedim.

Size danışmak istediğim bir konu var. Biz şu anda kendi evimizde oturuyoruz, 2+1 ama küçük bir 2+1, sadece 65 m2. 2. odamız bayağı küçük. Ben 21 haftalık hamileyim, çalışan bir anne olacağım, 6 ay doğum izninden sonra işe döneceğim, ama işim gereği sürekli olarak evden çalışabiliyorum, ofise gitmeme gerek yok. Bana yardımcı olsun diye annem yanıma gelir diyorum, ama ikinci odamıza ancak bi yer yatağı koyabilirim onun için, o oda da çocuk odası yapacak yer bile yok (evle ilgili bir sürü eşya o odada duruyor çünkü). Eğer annem yeterli olmazsa, bakıcı tutmam gerekebilir, annem de yaşlandı artık, bilemiyorum yapabilir mi. Bakıcı tutarsak eğer o oda hiç olmaz.

Bana şu anda kendi evimizi bırakıp, onu kiraya verip de, başka eve kiraya gitmek çok zor geliyor. Bu evi oturtana kadar çok uğraşmıştım. Ama bu evde de hem kızımın bir odası olmayacak, hem de bize fenalık gelebilir küçücük evin içinde. Kayınvalidem gelse, eşimin ilk evliliğinden olan çocuğu gelse, evde yer yok. Aslında mantıken bizim daha büyük bir eve taşınmamız lazım. Öte yandan, eşim yurtdışıyla bağlantılı bir proje yapıyor, ve hep istiyorki biz yurtdışına taşınalım. Ben şimdi ona büyük eve çıkalım desem, o bana zaten yurtdışına gideceğiz, ne gerek var diyecek diye tahmin ediyorum. Ama onun projesinin olup da bizim yurtdışına gitmemiz hem düşük olasılık, hem de en az 1 - 1.5 sene sonra olacak bir şey eğer olursa.

Sizce ben ne yapayım: şimdi hamile bir şekilde ev bakıp taşınmaya mı çalışayım? yoksa 1 sene sabredeyim (eğer delirmezsem), eşimin iş durumuna göre 1 sene sonra mı taşınıp taşınmamaya karar vereyim? Sizler ne dersiniz? Özellikle daha önce doğum öncesi ve doğum sonrası taşınma tecrübesi olan arkadaşlar, doğumdan önce mi taşınmak kolay sonra mı? Doğumdan sonra küçücük evde bir sürü insanla ben delirir miyim? nolur akıl verin
Ben de 2+1 evde yaşadım 11 sene. Bebek dogdu cok daha zor oldu. Zaten geniş eve taşınacaktık kırkı çıktı hemn taşındık. Bebeğe pda yapmadım ilk bir sene bizimle uyuyacak sonra oda yapacam ama ohhh be dedik. Küçük evde nasıl yapıyormuşuz dedik. Ömür geçiyor eğer imkanınız varsa geniş eve geçin.

Benim evim de küçük hatta oğlumun beşiğini bile oturma odasına kurdum şimdi altı buçuk aylık bensiz uyumuyor emin olun yere serecek döşek yok bende yorganları üst üste katıp oğlumla uyuyorum emin olun bebeğin bir odadan çok sevgiye ve ilgiye ihtiyacı var. Biz 7 kardeş hep aynı odada uyuduk hiç ayrı kalmadık o nedenle 26 yaşındayım hayla çok kuvvetli bağlarımız var.

65 m2 3 kisilik bir aile icin gercekten çok küçük. Hele ki bakıcı ya da anne gelecekse çok bunalırsınız. Çocuğu da birkaç sene kendi yanında yatırmak bana hiç mantıklı gelmiyor. Kızımı 5, 6 aylıkken kendi odasına yatırdım ben. Evet gece sık uyanma dönemlerinde çok rahatsız edici bir durumdu ama sonra çok rahat ettim. Mesela kızım ne karanlıktan korkar ne de yalnızlıktan. Yurtdışına çıkış durumunuz kesin ve yakin olsa biraz dişinizi sikabilirdiniz ama şu halde bence hiç mantıklı değil. Geçin geniş bir eve rahat rahat yaşayın. Eskiden koşullar farklıymış, çocukluğumuzla bağlantılı olduğu için bunlara genelde olumlu anlamlar yükleriz ama eski sevicilik yapmaya da gerek yok. Eskide keramet olsaymış bit pazarına nur yağarmış.

65 m2 3 kisilik bir aile icin gercekten çok küçük. Hele ki bakıcı ya da anne gelecekse çok bunalırsınız. Çocuğu da birkaç sene kendi yanında yatırmak bana hiç mantıklı gelmiyor. Kızımı 5, 6 aylıkken kendi odasına yatırdım ben. Evet gece sık uyanma dönemlerinde çok rahatsız edici bir durumdu ama sonra çok rahat ettim. Mesela kızım ne karanlıktan korkar ne de yalnızlıktan. Yurtdışına çıkış durumunuz kesin ve yakin olsa biraz dişinizi sikabilirdiniz ama şu halde bence hiç mantıklı değil. Geçin geniş bir eve rahat rahat yaşayın. Eskiden koşullar farklıymış, çocukluğumuzla bağlantılı olduğu için bunlara genelde olumlu anlamlar yükleriz ama eski sevicilik yapmaya da gerek yok. Eskide keramet olsaymış bit pazarına nur yağarmış.
Evet, ben kendi psikolojimden de korkuyorum, fenalık gelecek hepimize gibi geliyor.

Zamanında cevap yazan, yorum yapan herkese çok teşekkür ederim, şu anda 31.haftamı tamamladım, ve sonunda taşınmaya karar verdim :) Geçen haftasonu bebek için evde yer açmaya çalışırken, biraz delirdim, ve bu evde kesinlikle olmayacağını anladım. Dün evi tuttuk, haftaya taşınıyoruz.

Keşke ilk bu soruyu sorduğumda 21 haftalıkken taşınsaymışız, çok daha rahat olurdu, bu kadar geç kaldığım için pişmanım, bunu da paylaşmak istedim. İnşallah sağ salim güzel bir şekilde taşınıp yerleşiriz, ve umarım bu kararımdan memnun kalırım.

Zamanında cevap yazan, yorum yapan herkese çok teşekkür ederim, şu anda 31.haftamı tamamladım, ve sonunda taşınmaya karar verdim :) Geçen haftasonu bebek için evde yer açmaya çalışırken, biraz delirdim, ve bu evde kesinlikle olmayacağını anladım. Dün evi tuttuk, haftaya taşınıyoruz.

Keşke ilk bu soruyu sorduğumda 21 haftalıkken taşınsaymışız, çok daha rahat olurdu, bu kadar geç kaldığım için pişmanım, bunu da paylaşmak istedim. İnşallah sağ salim güzel bir şekilde taşınıp yerleşiriz, ve umarım bu kararımdan memnun kalırım.

iyi yapmışsın
hatta konuyu okuyunca ben konuyu hatırlıyorum dedim ki yorum yapmışım.
yok abi küçük ev pişmanlık, ev işinin 2 kat artması demek gerçekten.
dediğim gibi ben de 8 aylıkken taşındım, karnın ne kadar büyürse o kadar zor oluyor
çocukla daha da sıkıntılı zaten.

iyi yapmışsın
hatta konuyu okuyunca ben konuyu hatırlıyorum dedim ki yorum yapmışım.
yok abi küçük ev pişmanlık, ev işinin 2 kat artması demek gerçekten.
dediğim gibi ben de 8 aylıkken taşındım, karnın ne kadar büyürse o kadar zor oluyor
çocukla daha da sıkıntılı zaten.
aynen, çok teşekkürler. işte o zaman tembellik ettim, belki idare ederiz dedim, annem ve kayınvalidemde aman boşver tadında konuştular, ama tabiki kendileri oturmuyorlar düdük kadar yerde. Ne zamanki tarih yaklaştı, yaklaştıkça bana daral geldi, eşyalara yer açmaya çalışırken kriz geçirdim. İnşallah rahatlıkla sağlıkla atlatabilirim bu taşınma ve yerleşme sürecini. Bu konuda da eşim beni delirtiyor biraz ama napalım artık

aynen, çok teşekkürler. işte o zaman tembellik ettim, belki idare ederiz dedim, annem ve kayınvalidemde aman boşver tadında konuştular, ama tabiki kendileri oturmuyorlar düdük kadar yerde. Ne zamanki tarih yaklaştı, yaklaştıkça bana daral geldi, eşyalara yer açmaya çalışırken kriz geçirdim. İnşallah rahatlıkla sağlıkla atlatabilirim bu taşınma ve yerleşme sürecini. Bu konuda da eşim beni delirtiyor biraz ama napalım artık

darlamasın
şu anki ev kocaman inan temizliği bile daha kolay, kocaman dediğim saray değil tabi de...
bir süpürüyorsun her yeri kaldır onu oraya çek bunu buraya çek
bir şeyi idareten bir yere atamazsın etraf darmadağınık görünür.
tek çocuklu ev asgari 100 m2 olmak zorunda bence :p

Hayırlı olsun dikkatli olun

Bebege kimin bakacago, iş ve ev konularini hamile kaldiktan sonra hatta doguma bikac ay kala düşünmek bana çok ilginç geliyor ve cok fazla goruyorum bu tarz konular. 😳😳😳

Bence hamileyken ev taşimak zor olabilir. Ben yerimden kipirdamazdim ama herkesin hali bir degil siz bilirsiniz yani eninde sonunda.

Bebege kimin bakacago, iş ve ev konularini hamile kaldiktan sonra hatta doguma bikac ay kala düşünmek bana çok ilginç geliyor ve cok fazla goruyorum bu tarz konular. 😳😳😳

Bence hamileyken ev taşimak zor olabilir. Ben yerimden kipirdamazdim ama herkesin hali bir degil siz bilirsiniz yani eninde sonunda.
inanın öyle bir süreçki, hiç insanın düşündüğü gibi gitmiyor. Ben hamile olduğumu öğrenince bir sürü kitap aldım, kafamda bazı planlar yaptım, ama o niyetlerimin çoğunu gerçekleştiremedim, o kitapların sadece hamilelikle ilgili olanını okudum, diğerlerine daha hiç bakamadım. Bir yorgunluk, atalet hali oluyor, ilk 3 ayda zaten çok stres oluyor, acaba bebek 12.haftayı görebilecek mi diye, ikinci 3 ay nasıl geçti hiç anlamadım, ve bir çok ailevi sorun oldu, onları yaşamak istemezdim, ama ne yapalım, hayat gailesi içinde malesef oluyor böyle şeyler...
yani demem o ki, teoride haklısınız, pratikte öyle gitmiyor malesef işler. İnşallah biraz destek de alarak altından kalkabilirim diye ümit ediyorum, genel aldığım duyum çocuk doğduktan sonra taşınmanın daha da zor olması.

Merhaba, bizim de evimiz 65 m2. Eşimle evden çalışıyoruz. Eski evimiz 110 m2ydi ve eşyalarımız çok büyüktü. Şu an 30 hafalık hamileyim. Evde bazı değişiklikler yaparak kendimize uygun hale getirdik. Koltuklarımızı köşe takımı olarak değiştirdik. Küçük odamız 11 m2 ve bir duvar tamamen dolap şeklinde. Bebeğimize uygun bir alan ayarladık ve eşyalarını dolaba yerleştirdik. Biyüyen beşik aldık aynı odaya, en küçük boyundan ve emzirme amacıyla tekli koltuğu o odaya koyduk. Ütü vs hepsi dolapların içinde. Fazla eşyaları 2. El satış sitelerinden sattık ve 10 bine yakın gelir elde ettik. Bu prayla da tatile gittik :) eşim yatak odasında makyaj masasında çalışıyor. Ekran vs kullanımı için orayı uygun hale getirdik. Ben de salonda yemek masasındayım. Yatak odamızda dolap yok, yatağın yanına bir de prk yatak aldık. İleride yemek masamızı değiştirip küçük yuvarlak bir masa almayı planlıyoruz. Makyaj masasını kaldırıp 3 kapılı dolap alırız ve cocuk odasında dolabı kaldırıp oyun alanı oluştururuz diyoruz. Bakıcı işe dönmeden muhtemelen tutacağız. O zaman cocuk odasında vakit geçirecek şekilde gözden geçiririz. Tavsiyem fazlalıklardan kurtulmanız. Eşyaların kölesi olmuşuz çook büyük bir çoğunluğu hiç kullanılmıyor ve sürekli temizlik düzen istiyor. Sığabilirsiniz, en azından deneyip olmazsa taşınabilirsiniz. Sağlıkla bebeğinizi kucağınıza almanız dileğiyle:)

Aa geç gördümm yorumunuzu :) güle güle oturun ❤️
evet çok düşündük, ve ben dolaplarda yer ayarlamaya çalışırken en sonunda bir kriz geçirdim, ve taşınmaya karar verdik :)
Dediğiniz gibi şeyler yapılabilir tabii ki, ama hem benim eşim öyle derli toplu düzenli bir kişi değil, hem uzunca bir süre annem bizde kalacak, hem de eşimin ilk evliliğinden bir oğlu var, o kardeşini görmeye gelse, kalacak oturacak yer olmayacak diye bu kararı aldık. İnşallah pişman olmam :)
Sizin durumunuz da aynı bizimki gibiymiş, bizim de küçük odada duvardan duvara dolap var.

Ben 56 m2 evde 3 cocuk buyuttum. Senin evin baya buyuk geldi o yuzden😂 bence simdilik kalsin .. zaten senin odanda uyur bebek…oda filan hemen gereken seyler degil. Bi yatakla isade edilir eger eayalarini koyabilecegi birde dolabi varsa yeter

Benim kayınvalidem şu an oturduğum 2+1 evde iki çocuk büyütmüş bir odayı onlara ranza yapmış sonrasında L salonu bölmüşler birine küçük bir yatak sığacak kadar oda yapmışlar biz evi tekrar tadilat yaptırırken o bölmeyi kaldırmıştık. Oğlum oldu salonumda koltuklar açılmıyordu yataklı koltuklar aldık şehir dışından gelen annem yengem salonda yattılar. Küçük odayı oğluma yaptım misal şu an oda gerekmez sepet beşik ya da yatak odasında yer varsa ahşap sallanan yatak olabilir eşyaları için bir komodin boşaltın bi gardırobun bir bölümünü yeter şimdilik yurtdışı olmazsa başka ev bakarsınız

X