21 haftalık hamileyim, evimiz çok küçük, taşınmalı mıyım? Bu evde bebek bakılır mı?

Sonuçta camın önünde dolap yok

Oraya koyun bebeğin yatağını

Zaten evden çalışacakmışsınız gündüzlü bakıcı olur bakıcı odayı ne yapacak

Çalışma odasız kalacağız diye düşünürseniz de masayı küçültüp portatif yapıp salona alabilirsiniz

Oğlumun öğretmeni bebeğe bakıcı bakarken mutfakta ders anlattı, öğle arasında adam salona geçiyormuş yemek vs yeniyor sonra tekrar mutfağa

Lakin bavul vs neden sıkıntı baza yok mu koyun altına o kadar büyük dolapta yer yok mu

Bebeğe dolap vs gerekmez oradan bir yer ayırırsınız lakin uçur zıvır dediğiniz fazlalıkları azaltın

Yatak odasında dolap da yoksa orada da yer bulunabilir en azından ütü vs koyulabilir

Sağlıkla kucağınıza alın

Bence önce bebekli yaşamı görün, gerek olursa taşınırsınız

Sonuçta camın önünde dolap yok

Oraya koyun bebeğin yatağını

Zaten evden çalışacakmışsınız gündüzlü bakıcı olur bakıcı odayı ne yapacak

Çalışma odasız kalacağız diye düşünürseniz de masayı küçültüp portatif yapıp salona alabilirsiniz

Oğlumun öğretmeni bebeğe bakıcı bakarken mutfakta ders anlattı, öğle arasında adam salona geçiyormuş yemek vs yeniyor sonra tekrar mutfağa

Lakin bavul vs neden sıkıntı baza yok mu koyun altına o kadar büyük dolapta yer yok mu

Bebeğe dolap vs gerekmez oradan bir yer ayırırsınız lakin uçur zıvır dediğiniz fazlalıkları azaltın

Yatak odasında dolap da yoksa orada da yer bulunabilir en azından ütü vs koyulabilir

Sağlıkla kucağınıza alın

Bence önce bebekli yaşamı görün, gerek olursa taşınırsınız
Evet ben evde bir eşya temizliği yapayım en iyisi. atabildiğim her şeyi atayım, dolabın içini biraz boşaltayım. O çalışma masasını koyacak yer yok evde malesef, evimiz gerçekten kutu gibi, belki onu bi depoya filan koymaya çalışırız ya da atarız mecburen

Yatak odam da küçük olduğu için, o odaya duvardan duvara dolap yaptırdık, oda çok küçüldü tabi onu yaptırınca. Onun dışında, süpürge ütü valiz gibi şeyler orada duruyor, ve bir çalışma masası ve minik bir kitaplık var, o masa ve kitaplığı çıkarıp beşik koyabiliriz, yere de dar yer yatağı konulabiliyor o zaman - normal yatak konacak yer yok malesef, duvardan duvara dolap olduğu için
Sadece dolap varsa biseyler yapılabilir belkide

65 m2 evde 3 kardeşimle büyüdük. O evde annem ne mevlitler okuttu. Annem hep gönlün sığdığı yere herkesler sığar derdi. Ev de kendinizinmiş. En mantıklısı eşinizin projesini beklemek. Zaten bebeklere oda yapılması çok mantıksız. Anne yanı bir yatak alın çook rahat edersiniz

Evet ben evde bir eşya temizliği yapayım en iyisi. atabildiğim her şeyi atayım, dolabın içini biraz boşaltayım. O çalışma masasını koyacak yer yok evde malesef, evimiz gerçekten kutu gibi, belki onu bi depoya filan koymaya çalışırız ya da atarız mecburen
Ben çözümü atmakta buldum önemli olan bebegin konforu ve size yaşam alani açılması o yüzden hizla bazi esyalardan kurtulun cok yer kaplayanlara alternatif küçük eşyalar alin bence

yani burada 65 metrekare bir evi anlatmanıza gerek yok gerçekten çok küçük. odalar küçük, salon küçük e bunun mutfak ve banyosu da var. dar alanda kısa paslaşmalar yapıp huzursuz olmanıza gerek yok, taşınabiliyorsanız taşının. 1-1.5 sene az bir zaman değil. biz de bundan 7 ay önce falan çok küçük bir evde oturduk 2 ay kadar. annem, ben, kardeşim. 1+1 idi. bir odada annem, salonda da kardeşim ve ben yattık ama biraz daha kalsak birbirimizi bıçaklayacaktık nerdeyse o evin küçüklüğünden :KK70: sonra 3+1 110 metrekare olan şu an oturduğumuz yere taşındık. 400-500 tl daha yüksek kira vererek önemli bir miktarda huzura sahip olduk. konfor önemli, insanın evinin konforu önemli.

Evden calisma imkaniniz var ama hep evden mi calisacaksiniz?
Yatak odanizda calismaniza uygun yer var mi?
Anneniz gelirse yatili mi kalacak?
Yatili kalacak anne + bebek + evden calisan kadin + eş + eşin diğer cocugu. 65 metrekare kesinlikle yetersiz.

Siz ofisten calisirsaniz
Anne gunduzleri bakip aksamlari evine gecerse
Haftasonlari siz baktiginiz icin anne gelmezse, Diger cocuk da o esnada gelirse ancak...

Ama bahsettiginiz gibi 1 sene sonra yurtdisi isi kesinse kalin bu evde. Daha doguma var zaten. 6 ay da ucretsiz izin diyorsunuz. Annenizin kalmasi gerekmez. Nerdeyse 1 yil dolacak bu sekilde.

ben 2+1 olmasindan ziyade 60 metrekare olmasina takildim 1 sene idare etseniz bile cok daralirsiniz.
eger yurtdisi ihtimali kesin degilse tasinin bence.
cunku bebegin o kadar fazla esyasi oluyor ki salincagi oyuncagi iviri ziviri...
sizin adim atacak yeriniz kalmaz evin icinde.
tek basiniza baksaniz bir nebze ama anneler bakici falan da devreye girerse cok zor.
o evde kalacaksaniz tavsiyem su olur 1.si yemek masasini kaldirin salonda bos alan acilsin bebek icin, 2. si kutuphaneymis fazlalik esyalarmis hepsini kutulayip deponuza kaldirin, sonucta her halukarda tasinacaksiniz.
bebek icin de fazla esya oyuncak falan almayin.

ayrica bebek odasi hic mantiksiz degil ben kizimin odasini anne yani besigine sigmamaya basladiginda ayirdim. gece uyandiginda yanina gidip emzirdim, sonra geldim rahat rahat kendi yatagimda uyudum.
cocuk anneyle ayni odada kaldikca 1. si baba kanepe koltuk ustlerine atiliyor. 2. si buyudukce daha fazla zorlaniyorlar ayri odada yatmakta. 3.su emen bebek memenin kokusunu aldikca emmek istiyor, agzinda memeyle sabaha kadar durmak istiyor her yerin tutuluyor ayrica kipirdadikca emzik gibi emdiginden uyudugundan da anlamiyorsun, donemiyorsun wc ye kalksan uyaniyor vs. bence gidip yanina emzirip gelmek yanimda yatirmaktan daha kolay. hadi emmeyi birakti diyelim bu sefer de yan yatiyorlar capraz yatiyorlar gece uyuyorsun bir tekmeyle uyaniyorsun 😂.
Yani bence kisacasi evde herkes yerini bilsin.

Hamileyken taşındım hemde 1000 km öteye ve kızım 1 yaşındayken taşındım. Rezaletti 🤦 En basit işler bile zul oldu bana. 2. taşınmada şirketle anlaştık, herşeyi toplasınlar diye. Kimsenin günahını almak istemiyorum ama kitaplıkta duran üstünde diplomalar yazan ,toplam 5 diplomamız , transkriptler , onur belgeleri falan kayboldu. Hiçbir şey kaybolmadı ,o dosya kayboldu. Ben kucağımda bir yaşında bebekle evin içindeki 15 adamı kontrol edemedim tabi.

Benim kızım hala bizim odamızda yatıyor , 3 yaşında. Ben yapamadım,o ayrı odada yatınca uykularım kaçtı. O değil benim bağımlı olan. Odası var, sadece dolap ve oyuncakları var. Bu sizin yapınızla çok ilgili bir durum. Odasında yatsın diyordum bende ama doğduktan sonra öyle olmadı.

Ben yerinizde olsam eşimle net bir şekilde konuşurum. Gitme ihtimali nedir , ne durumdayız diye. Gidilecekse hiç gerek yok, 2 sene bile çok rahat idare ederseniz. Ama gidilmeyecek gibiyse hemen taşının. Zaman geçtikçe çok daha zor olacak çünkü.

Bu konuyu, bebek bakımı sayfasına açmıştım, bir de burada açmak istedim.

Size danışmak istediğim bir konu var. Biz şu anda kendi evimizde oturuyoruz, 2+1 ama küçük bir 2+1, sadece 65 m2. 2. odamız bayağı küçük. Ben 21 haftalık hamileyim, çalışan bir anne olacağım, 6 ay doğum izninden sonra işe döneceğim, ama işim gereği sürekli olarak evden çalışabiliyorum, ofise gitmeme gerek yok. Bana yardımcı olsun diye annem yanıma gelir diyorum, ama ikinci odamıza ancak bi yer yatağı koyabilirim onun için, o oda da çocuk odası yapacak yer bile yok (evle ilgili bir sürü eşya o odada duruyor çünkü). Eğer annem yeterli olmazsa, bakıcı tutmam gerekebilir, annem de yaşlandı artık, bilemiyorum yapabilir mi. Bakıcı tutarsak eğer o oda hiç olmaz.

Bana şu anda kendi evimizi bırakıp, onu kiraya verip de, başka eve kiraya gitmek çok zor geliyor. Bu evi oturtana kadar çok uğraşmıştım. Ama bu evde de hem kızımın bir odası olmayacak, hem de bize fenalık gelebilir küçücük evin içinde. Kayınvalidem gelse, eşimin ilk evliliğinden olan çocuğu gelse, evde yer yok. Aslında mantıken bizim daha büyük bir eve taşınmamız lazım. Öte yandan, eşim yurtdışıyla bağlantılı bir proje yapıyor, ve hep istiyorki biz yurtdışına taşınalım. Ben şimdi ona büyük eve çıkalım desem, o bana zaten yurtdışına gideceğiz, ne gerek var diyecek diye tahmin ediyorum. Ama onun projesinin olup da bizim yurtdışına gitmemiz hem düşük olasılık, hem de en az 1 - 1.5 sene sonra olacak bir şey eğer olursa.

Sizce ben ne yapayım: şimdi hamile bir şekilde ev bakıp taşınmaya mı çalışayım? yoksa 1 sene sabredeyim (eğer delirmezsem), eşimin iş durumuna göre 1 sene sonra mı taşınıp taşınmamaya karar vereyim? Sizler ne dersiniz? Özellikle daha önce doğum öncesi ve doğum sonrası taşınma tecrübesi olan arkadaşlar, doğumdan önce mi taşınmak kolay sonra mı? Doğumdan sonra küçücük evde bir sürü insanla ben delirir miyim? nolur akıl verin
Bir iki sene bu evde idare et, evine kimseyi alma. Annen ya da KV bakacaksa kendi evlerinde baksınlar. Çocuk uyuyunca kendi ev işlerini yaparlar canları sıkılmaz, sende kalırlarsa aana daha zor olur

Benimde oğlumun odası var ama o odada hiç yer yok masa küçük bir dolap ve bazasi var başka eşya yok bebeği odama Alicam iki sene sonra eğer tasinmazsak ikili ranza alıp alta bebek üste abi başka türlü sigamazlar ranzada riskli en iyisi taşınmak evler ve taşınma masrafı çok pahalı biz 1+1evde üç kardeş eski koltuklarda büyüdük koltuğumda kırıktı kardeşimle yatardik şimdi odası olsun yatağı özel alanı olsun istiyorum bilmiyorum

Benim evimde 2 boş odam var. 3+1 evim ve geniş ama o 2 oda bom boş duruyor. Boşuna resmen. Bende 2+1 tutsaydım keşke diyorum. Kızım 3.5 aylık ve bizimle aynı odada yatıyor. Üstelik beşiği olmasına rağmen bebek arabasının yatak gibi olan pusetini çok seviyor 😬 beşiği bile boşuna almış gibi oldum. Diyeceğim o ki bebeğin tek ihtiyacı huzurlu ve sakin bir ortam.

Bu konuyu, bebek bakımı sayfasına açmıştım, bir de burada açmak istedim.

Size danışmak istediğim bir konu var. Biz şu anda kendi evimizde oturuyoruz, 2+1 ama küçük bir 2+1, sadece 65 m2. 2. odamız bayağı küçük. Ben 21 haftalık hamileyim, çalışan bir anne olacağım, 6 ay doğum izninden sonra işe döneceğim, ama işim gereği sürekli olarak evden çalışabiliyorum, ofise gitmeme gerek yok. Bana yardımcı olsun diye annem yanıma gelir diyorum, ama ikinci odamıza ancak bi yer yatağı koyabilirim onun için, o oda da çocuk odası yapacak yer bile yok (evle ilgili bir sürü eşya o odada duruyor çünkü). Eğer annem yeterli olmazsa, bakıcı tutmam gerekebilir, annem de yaşlandı artık, bilemiyorum yapabilir mi. Bakıcı tutarsak eğer o oda hiç olmaz.

Bana şu anda kendi evimizi bırakıp, onu kiraya verip de, başka eve kiraya gitmek çok zor geliyor. Bu evi oturtana kadar çok uğraşmıştım. Ama bu evde de hem kızımın bir odası olmayacak, hem de bize fenalık gelebilir küçücük evin içinde. Kayınvalidem gelse, eşimin ilk evliliğinden olan çocuğu gelse, evde yer yok. Aslında mantıken bizim daha büyük bir eve taşınmamız lazım. Öte yandan, eşim yurtdışıyla bağlantılı bir proje yapıyor, ve hep istiyorki biz yurtdışına taşınalım. Ben şimdi ona büyük eve çıkalım desem, o bana zaten yurtdışına gideceğiz, ne gerek var diyecek diye tahmin ediyorum. Ama onun projesinin olup da bizim yurtdışına gitmemiz hem düşük olasılık, hem de en az 1 - 1.5 sene sonra olacak bir şey eğer olursa.

Sizce ben ne yapayım: şimdi hamile bir şekilde ev bakıp taşınmaya mı çalışayım? yoksa 1 sene sabredeyim (eğer delirmezsem), eşimin iş durumuna göre 1 sene sonra mı taşınıp taşınmamaya karar vereyim? Sizler ne dersiniz? Özellikle daha önce doğum öncesi ve doğum sonrası taşınma tecrübesi olan arkadaşlar, doğumdan önce mi taşınmak kolay sonra mı? Doğumdan sonra küçücük evde bir sürü insanla ben delirir miyim? nolur akıl verin

hello ben aynı durumda olan kişi
bizim de kendi evimiz 65 m2 bir evdi ve hiçbir şey sığmıyordu biçimsizdi. ki yeniden yaptırmıştık içini bir de. hem de komple
velhasıl evi yaptırdık 1 yıl geçmedi silivri depremiyle hasar gördü kentsel dönüşüme girdi biz de annemin yanına geçtik. 5 ay 6 ay sonra ev işe uzak olunca dedik bizim de ayrı bir evimiz olsun artık böyle olmuyor yine 2+1 95m2 bir eve geçtik daha 2 hafta oldu. Ev hem m2 olarak geniş hem de içi daha tamamen yeni yapılmış olunca bir sürü dolap molap biçimli çocuk odası yatak odası salon her şey yerli yerinde olunca oh be dedim dünya varmış. bir de ufak bir site içinde güvenlikli, öyle lüks bir site de değil yalnız ama çok çok memnunum şu an. Kendi evim de olunca taşınmayı asla düşünmüyorum.
O nedenle taşın diyorum.
Bu arada hamileyken yazlık aldık hem de 8 aylık falan hamileydim yazlığa bi sürü eşya aldık bir taşındım.
Çocuğum 3-4 aylıken anneme taşındık
yine bebeğim şu an 10 aylık şu anki evimize taşındık. Tüm dönemlerde taşınma deneyimini yaşayan bir insan olarak şunu diyebilirim ki çocuk ne kadar büyürse iş o kadar zorlaşıyor

Birçok konuda kervan yolda düzülür derim de bu konu öyle bir konu değil. Keşke baştan bu planlamayı yapsaydınız, bebeğiniz olunca evde sıkışacağınız aşikar. Uyutmak ya da bebeği rahatlatmak için salonda bebek arabasında gezdiren biliyorum büyük konfor , emekleme döneminde alan lazım mesela...

hello ben aynı durumda olan kişi
bizim de kendi evimiz 65 m2 bir evdi ve hiçbir şey sığmıyordu biçimsizdi. ki yeniden yaptırmıştık içini bir de. hem de komple
velhasıl evi yaptırdık 1 yıl geçmedi silivri depremiyle hasar gördü kentsel dönüşüme girdi biz de annemin yanına geçtik. 5 ay 6 ay sonra ev işe uzak olunca dedik bizim de ayrı bir evimiz olsun artık böyle olmuyor yine 2+1 95m2 bir eve geçtik daha 2 hafta oldu. Ev hem m2 olarak geniş hem de içi daha tamamen yeni yapılmış olunca bir sürü dolap molap biçimli çocuk odası yatak odası salon her şey yerli yerinde olunca oh be dedim dünya varmış. bir de ufak bir site içinde güvenlikli, öyle lüks bir site de değil yalnız ama çok çok memnunum şu an. Kendi evim de olunca taşınmayı asla düşünmüyorum.
O nedenle taşın diyorum.
Bu arada hamileyken yazlık aldık hem de 8 aylık falan hamileydim yazlığa bi sürü eşya aldık bir taşındım.
Çocuğum 3-4 aylıken anneme taşındık
yine bebeğim şu an 10 aylık şu anki evimize taşındık. Tüm dönemlerde taşınma deneyimini yaşayan bir insan olarak şunu diyebilirim ki çocuk ne kadar büyürse iş o kadar zorlaşıyor
çok teşekkürler, siz benim düşündüğüm bütün taşınma senaryolarını yaşamışsınız gerçekten.

X