Bebek Beslenmesi 3-4 yaş çocuklarının kiloları ve günlük yedikleri

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

aysee

Guru
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
134
4
benim 3,5 yaşında bir kızım var. aşırı iştahsız. 12,5 kilo. severek yediği hiç birşey yok buna şeker çikolata da dahil. bütün yemekleri zorla yediriyorum. siz çocuklarınıza hergün neler yediriyorsunuz ve ne kadar yiyorlar?

merhaba arkadasim benimde nisanda 3 yasina girecek kizim oda istahsiz 12 bile degil kilosu...aslinda herseyden yediriyorum ama az az yiyiyor malesef...yuvaya gidiyor artik istedigim gibide kontrol edemiyorum...7 bucuk gibi gidiyor 2 bucuk gibi geliyor eve.boyu iyi gibide biraz kilo alsa,sevmedigi seyleri banyoda havuzda oynarken veriyorum.kendimi cok sorguluyorum yanlismi besiyorum bende bimiyorum sabah ikindi birde aksam yatarken bir bardak sut veriyorum...vermesem geceleri versem cok yemek yermi diyorum,suruplarinda faydasi yok.saglikli olsunlarda bunada sukur.iyi aksamar

benim 3,5 yaşıdaki oğlum 16 kilo bana çok zayıf geliyor herşeyi zorla yediriyorum en zor kahvaltı yaptırmak tereyağında bir omlet pişiriyorum içine beyaz peynir kaşar rendeliyorum birazda çokokrem li ekmek kahvaltı hep bu standart yani öğlende çorba yada pilav arada muz yiyo tatlı muhallebi falan sulu yemek köfte et tavuk bunların hiçbirini ağzına sürmüyo bide hamur işi sever kek börek yaparsam oda çok yemez yani

benim kızım da çok zayıf 2yaş 2 aylık 11 kilo bile yok
aslında iyi yiyor her gün
2 danino, 1 yağda yumurta ,1 kase yoğurt,2 bardak keçi sütü(biri sabah biri yatarken)
2-3 kase çorba (2 çeşit çorba oluyor genelde)1 su bardağı portakal suyu içer
ve 2 köfte veya 1 baget tavuk veya balık yer
bazen çorbaların yerine pilav veya makarna veya sarma yer
pasta börek varsa onları da sever
metabolizma meselesi herhalde kilo almıyor

Benim oğlum da 3 yaş 1 aylık 1 haftaya kadar iştahı süperdi ama nolduysa oldu ağzına lokma koymuyor. Her türlü şeyi denedim tv veya bilgisayar karşısında yedirmeyi oyunla yedirmeyi ..vs. yok hiçbir işe yaramadı.. Umarım yakında düzelir yoksa napıcamı bilmiyorum..

benim oğlumda 3,5 yaşında ve 14 kilo.resmen kaburgaları gözüküyo dışardan çok zayıf duruyo iştahıda pek yok zorla yediriyorum.nasaıl kilo aldırıcam bilmiyorum ama annelerin en büyük sıkıntısı sanırım çocuklşarın yemek yememesi.şöle mucize bi yöntem bilen varmıdır acaba hızlı ve sağlıklı kilo aldıracak....

çocuklara zorla yemek yedirmek ileriki yaşlarda psikolojisinde ağır tahribatlara sebep olurmuş.yemek yemek istemediğinde bırakın yemesin diyor uzmanlar.ama yemedi diye eline,yeter ki yesin düşüncesiyle sakın abur cubur vermeyin.çünkü karnını o saçma sapan şeyle doyuran çocuk diğer öğünde yine yemek istemiyor ve bu kısırdöngü hem onun gelişimine zarar veriyor hem de anneleri kötü yönde etkiliyor.benim iki kızım var.öğün aralarında abur cuburu asla vermiyorum.paşa paşa yemeklerini yiyorlar.(maşallah)

gercekden ben kendimi hep sorguluyorum ac kalmasina firsat vermiyorum hep bir seyler yesin diye pesindeyim malesef farkindayim engel olamiyorum, zaman zaman ac kalsin diye ugrastim ac kalsin kendi istesin yesin ondan da bir sonuc alamadim malesef benim kizim yuvaya gidiyor 3 gibi aliyorum 2 bucukda bir dilim ekmek sut ve meyve veriyorlar eve girer girmez ben basliyorum bir kucuk sise sut veriyorum yaninda meyve yada biskuvi tarzinda atistirmalik.bugunden baslayacam 3 den sonra 6 ya kadar aksam yemegine kadar bir sey vermeyecem israrla kendi istemedigi surece,bakalim,bu yontemide cok denedim yine eskisi gibi yiyor.tekrardan deneyecem 5 bucuk 6 gibi aksam yemegi yatarkende sut erken uyuyor 8 den onceden uyumus oluyor. bol sanslar herkese:)

oğlum 4 yaşına girdi 15 kilo resmen kemikleri sayılıyor.sabah kahvaltı yok.öğleyin bazen pilav yada patates kızarması yada sosis bazen yoğurt ekmek severek yediği bir tek mangalda tavuk eti yani bunlarıda bazen yiyor ama gece sabaha kadar süt içiyor bazen 1.5 kg kadar içtiği oluyor.acaba sütlemi alakalı iştahsızlığı.artık bir uzmana götürmeyi düşünüyorum.zaten aşırı hareketlilikte var.of alahım anne olmak ne kadar zormuş...

benim oğlumda 3.5 yaşında 15 kg .
3 yaşındayken kreşe başladı ve kreşte sabah kahvaltısı yapmadı ,öglende yemedi haliyle eve gelince süt istiyor içiyor yatıyor 3-4 saat uyuyor paşa kalkıyor yerse yer yemezse yemez diye zorlamamıştım.ve kilo kaybımız yarım kg idi ve 14.4 olunca dank etti.bünye zayıf düşmüştü sürekli hastalık geçirdi soğuk algınlığı vs derken neyse ben bir balık yağı şurubu aldım.1 ayda yarım kg aldırdım.tabi şurup harici sabah kreşe gitmeden önce eski usul cicibebe,labne,kuruyemiş karışımı ,süt ile güzelce yapıp yedirdim 3 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezini içirdim yolladım kreşe.gelince öğlenleri süt içirdim yine.ikindileri adam gibi yemek yedirmeye başladım pilav yanında diğer yemek seçeneğimizde vardı .aralarda meyve dilimleyip özellikle muz ve elma yedirdim.akşam tekrar süt.sonra cubuk kraker ,vs. yatarken de haşlanmış makarna olmadı akşamdan yemek ne varsa.yani bırakmadım mideyi büyütmek için uğraştım .sonu. işte 1 ayda toparladık şimdi 14.9 -15 kg geliyoruz.çok aşırı hareketli az otur vs diyorum ama dinlemiyor ve boyu 96 cm kızlar.çok uzun değil boyuyla kilosu orantılı .ama tabi bacaklar zayıf işte.yedirsemde oğlum bu seferde wc sık sık gider oldu büyük tuvalete çıkmayı sıklaştırdı.bilmiyorum ne yapsak ki ama olmuyor yine bacakları eriyor.bugün yediklerini sayayım size.
sabah:cicibebe bisküvi,kuruyemiş karışımı,labne peynir,süt karışımı
öğlen geldi 200 ml süt içti az cubuk kraker yedi.az ekmek istedi yedi 4-5 lokma
uyuduk.kalktık.bir kaseye yakın soslu makarna yedi.
sonra yarım muz yedi.
sonra danatte vardı mutfakta aldı onu yedi çikolatalı .
yatarkende süt içti 200 ml bu kadar.
kreşte sabah ve öglene bakıyorum yedi işaretli ama ne kdar doğru bilemem.okulda yedim diyor .mama önlügüde hep yağlı falan geliyor .sanmıyorum yesin bir tane alıp inceliyordur kesin.:KK52:

bu arada haftada bir sefer kıyma kavururum sarımsaklı ,domates rendeli ,kekikli yediririm.
haftada bir sefer kanat kaynatırım 5-6 tane alt kısmıyla yediririm.
kahvaltıda haftasonu yumurta haşlanmış yiyor çeyrek simit yiyor.kaşar peyniri ve beyaz peynir yediriyorum.
cicibebeli mama,süt,çorba,meyve,süt,makarna
cicibebeli mama,süt,kıyma,meyve,süt,pilav
cicibebeli mama,süt,çorba,meyve,süt,pilav
cicibebeli mama,süt,pilav+fasulye veya başka sebze yemeği oluyor,meyve,yatarken süt.
hergün balık yağı şurubu içiriyorum.çubuk kraker yerse ikram ediyorum.
9 aylıkken başladığmız kuruyemişimize devam ediyoruz.fındık ,fıstık,badem,ceviz,antep fıstığı karışımımız var.
sıralamamız bu sekilde yatarken özellikle katı gıda seçiyorum akşamdan katı kıta yemişse sütle yatırıyorum.

benimki tam 3 yaşında.çok iştahsızdır yemek vermesem karnım aç demez.kahvaltı yapmaz saat 11 12 gibi bir yumurta biraz kaşar peyniri birazda sarelle yer.öğlen uyanınca zar zor evde ne varsa yemegini yer akşamda hiç yemez.çok süt içiyor buda iştahsızlık yapıyor biliyorum ama isteyincede veriyorum günde 500ml içiyor bazen daha fazla.ben ara ara arı poleni veriyorum ozaman iştahı çok açık oluyor ne versem yiyecek nerdeyse:) kilosu 13 buçuk ama görseniz acayip zayıf kaburgaları gözüküyor.yani kucagıma aldıgım zamanlarda hemen acıttın diyor.

kizim 2.5 yasinda ve sadece 12.4 kg.
bir ara bir ihtas surubu kullandim duzelmisti istahi ama yine bozuldu burda o ilactan
bulmam lazim. Ilaci getiremedim agzi acik diye.
bugunde kabak corbasi yaptim aglaya aglaya yedi.
yarinda brokoli yapicam mecbur aglatarak vericem bari vitaminini alsin.
offf cok zor ya bu isler.

Valla yorumlarınıza bakıyorumda benim oğlum bayağı iri 2,5 yasında 20 kilo 103 cm sevdikleri et yumurta pilav makarna patates bunları severek yiyo ama aciktimi ne verirsem yiyo

mrb. benim kizim 2008 ağustos doğumlu. kilosu 16. boyu 1 metre. sanırım ölçüleri normal.zaman zaman iştahsızlık bisdede oluyor.hiç üstüne düşmüyorum.çünkü o zaman dahada iştahsızlaşıyoor. hergün muz, kek,ballı süt,yumurta,çorba-pilav yada makarna - meyveli yoğurdu ayrıca bardaklarca ayrannnnn (çok sever ayranı) akşam ne yemek varsa veririim yesede yemesede veririm
sevmediği yemeğin suyundan veririm.ama yinede yediririm .her yemeğin tadını alsın diye.bazen iştahı pek olmaz ben yine veririm bir kaşıkta olsa yer.herzaman hep aynı olacak değil ya. şimdilik iyi gidiyoruz. bu ara bide her akşam dondurmamızda eklendi menüye... dondurma çikolataya falan bayılıyoruz.

benim kizim 3 yas 4 aylik ama ben onun pesinde mahvaldum ne yazikki ek gida doneminden beri geze geze yemek yemegi seviyor oturarak ancak bir iki kasik yer sonra ben pesinde..cok zor ev batiyor halilar falan ama baska turlu yemiyor..boyu kilosu normal 16.5 kg-100 cm ama ben yedirmeyi biraksam direk kilo veriyo.simdi hamileyim bir de pesinde kosmak hic isime gelmiyor..anne ben aciktim diyene kadar bekliyorum bazen ama sabah yese anca aksama acikiyor..bilmiyorum ne olcak kardesiyle ugrasirken birde bizim hanimefendinin pesinden koscam mi ne..

sabah 1 bardak nesquikli sut+ tost \haslanmis yumurta\omlet yada sutlu kahvaltilik gevrek
oglen 3 gibi corba+et turu
aksam pilav\makarna+ sulu yemek\yogurt
aralarda meyve yer elma armut ve havucu sever

ben kizimi yemek icin hic zorlamadim,masallah yemekte secmez ama herkes sisko diyor kizima:) 3,5 yasinda 20 kilo boyuda102cm bazen korkuyorum acaba fazlami kilosu diye

ben kilo meselesini çok önemsemiyorum ama boyu sanki kısa kaldı son zamanlarda sizinkilerein yaşını ve boyunu yazar mısınız

Anneler selam.benim başımda da böyle bir dert var.3 yaşında çocuğum ama ağzına lokma koymuyor. zorlayıncada olmuyor zorlamayıncada olmuyor.neden bu kadar iştahsız derdi ne anlamadım.Allah' a şükür sağlık sorunu falan da yok.farklı yollar denedim yemek yesin diye şaklaban oldum resmen ama inat çocuk.bende bir şurup kullanmaya başladım ve inanmazsınız iyi de geldi.bizimki tadı portakallı diye içmek istiyor.Yumurcak Tvde falan da görürsünüz zaten izliyorsanız reklamı var orada.Multimini diye vitamin şurubu.İçinde bütün vitaminler var.A,e,d,b..hepside gelişimini destekleyen şeyler.Bağışıklık sistemini,diş sağlığını destekliyor.merak etmeyin bilirkişilere danışıp aldım iyi bir ürünmüş.yemek yemeye başlayana kadar bunlarla destekleyeceğiz başka yolu yok anneler.

X