3.çocuk haberi ve ondan sonrası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu mesajlara kapansa iyi olur aslında. Çünkü bu gidişle bir 20 sayfa daha alakasız yorum yazılır gibi. 😅

Konudan sapan yorumlar illa ki olur da yani bu kadarına pes dedim. Konudaki yorumlar tartışma programlarını aratmadı. 😁

Kim kaç çocuk doguracaksa dogursun yav. Allah Allah!🤣🤣 Konu nerelere geldi.
Pardon da konu bu zaten...Ailesi haklı çıktı bu arada

Öncelikle mesele bedel ödetmekse herkes herkese ödetir burası kim daha iyi tehdit eder sitesi değil bence siz kendinize gelin. Annesine kötü ima yapmamak ne demek? Çocuğun salonda emanet durduğunu, hatta kardeşi doğduğunda ordaki yerinden bile olacağını söylemişsiniz herhalde kendi yazdıklarınızı unutuyorsunuz. O kadın zaten bunları düşünüp tartıp ona göre hamile kalmıştır 3.çocuğa kimse cahil değil herkes korunmayı biliyor sonuçta. Çocuğun gözünden bakabilmek için çocuğu görmek, konuşmak, gözlemlemek gerekir burda ekran karşısında çocuğun yerinden olacağı izlenimine nasıl kapıldınız? Üstelik kadın ben mutluyum çocuklarım mutlu demesine rağmen. Yani mutlu bir ailesi olduğundan bahseden, kendini vicdanen annelik konusunda yeterli hisseden huzurlu bir kadına kendini yetersiz hissettirme çabası neden? Belki çocuğu bir gün bir yerde görseniz gülümseyip ne kadar mutlu bir çocuk ailesini tebrik ederim diyebileceğiniz bir çocuk hakkındaki bu önyargılar neden? Belki kadınla oturup bir kahve içseniz çok sevip sayacaksınız neden kendini kötü hissetmesine sebep oluyosunuz bu şekilde? Siz deseydiniz ki, yetebiliyorsanız mutluysanız ve mutlu edebiliyorsanız çocuk doğurun ne mutlu diye ben zaten bunları söylemem ama siz üçüncü çocuk geldiğinde çocuğun yerinden olacağını söyleyip resmen bir yargıda bulunuyorsunuz bunu okuyan anne üzülür gerek var mı sizce? Kendinize benzeyenler demişsiniz, işte tam olarak burda bu cümlede başkalarını kendinden ayrıştıran bir kadınsınız "kendiniz gibi olanları" derken zaten bunu kanıtlıyorsunuz, oysaki ben başından beri sizin, benim, ve burdaki diğer herkesin bir kadın olduğunu, hepimizin aynı olduğunu söylemeye çalışmıştım, bu yüzden kimsenin kimseyi kırmasının bu kadar kolay olmaması gerektiğini söylemeye çalışmıştım. Ayrıca sizin vahşi doğa dediğiniz bence aslında hiç tanımadığımız kadınlar hakkında kötü izlenimlerde bulunmak, bunları dile getirmek, insanların anneliğini çok kolay eleştirmeyi kendimize hak görmek, bir kadını anneliğini açıklamak zorunda bırakmak, masum çocuklar sloganı altında kadının kadının yurdu değil kurdu olması bence vahşi doğa tamda bu. Eğer zaten siz böyle bir insan değilseniz bu yazdıklarımı üzerinize alınıp sinirlenmezsiniz hatta bedelini ödetirim diye tehdit etme haddini kendinizde hiç bulmazsınız lütfen eğer iyi bir insansanız arkanıza yaslanıp sakin olun çünkü iyilikler de zaten sizi bulur. Ama bence hamile bir kadın üzüldüyse kusura bakma demekte bir erdemdir, farkındaysanız kendi konumdan kendimden hiç bahsetmedim ama çevremdeki masum çocuklar gibi masum kadınlarında sesi olmaya bir haksızlık görüyorsam dur demeye çalışmaya devam edicem eğer böyle bir insan olmasaydım asıl o zaman kendimle vicdan muhasebem çok çok kötü olurdu emin olun.
30 sayfa yazılandan bir tek bu konuyamı takıldınız gerçekten kendi konunuzda ?

Burada bu hanfendiyi bu kadar koruyacağınıza kendinizi etrafa karşı koruyun ne dersiniz ?

Pardon da konu bu zaten...Ailesi haklı çıktı bu arada
Ailem nasıl haklı çıktı? Babamın dediği tavşan gibi doğuruyor esprisiyle mi 😬 Çünkü ailem şunu diyor bu gibi şeyler diye düşünüyorlar diye birşey yazmadım mesajımda. Keşke endişelerini güzellikle dile getirselerdi, toplum içinde alay etmek yerine o zaman anlar ve kendimi anlatırdım onlara ve buraya da bu konuyu açmazdım zaten. Ben sadece her konuda insanların her istediklerini şakayla söylemeleri ve bunun nasıl önüne geçebilirim diye sordum isterseniz konu mesajımı tekrar okuyun çünkü anlamamışsınız.
Çocuk bakımına gelirsek, çocuklarım, eşim ve ben (bende çünkü bir insanım bu bir, karnımda bir can daha var bu iki) hepimiz haftanın belirli günü yeterli porsiyonlarda etimizi, balığımızı, köy tavuğumuzu, organik yumurtamızı tüketiyoruz konu buysa. Evde tatlılar bile canımız istedi alalım değil, sağlıklısını kendimiz yapalım ve içimiz rahat yiyelim modunda yapılıyor. Kendim gluten hassasiyetim olduğundan herkese göre özel yemekte yapıyorum kendimi de unutmuyorum bu arada.
Çocuklarımın en büyüğü 5 yaşında ve artık sistem eskiye nazaran çok daha kolay ilerliyor ikisine de daha şimdiden evet belki sular seller gibi konuşamazlar ama bir aşinalık sağlamak için yavancı dil öğretmeye çalışıyorum, zorlamadan bunaltmadan üstelik dediğim gibi cambly vs tarzı uygulamalarla falan istediğinize erişim sağlayabiliyorsunuz artık.
Birinin bir konuda ilgisini göreyim, hemen nasıl üstünde durabilirim bunu ilerletmeliyiz gibisinden araştırmalara giriyorum nereye gidebiliriz ne yapabiliriz gibi.
Mesela ben çok oyuncağa karşıyım bunun kafa karışıklığı ve odaklanma problemi yaşattığını düşünürüm doku hassasiyeti olan çocuklara da öncelikle bu kargaşanın giderilmesi önerilir mesela, kendi odalarındaki aktivite masaları, az ve öz oyuncakları renkler ve alanlara göre düzenlidir hep.
Okullar konusunda hep iyisi neresi en pahalısı değil en iyisi neresi, öğretmenin tavrı nasıl çocuğumu bir müşteri olarak mı görüyorlar yoksa çocuk olarak mı? Çok detaycıyımdır ve genelde yanılmam tercihlerimde.
Evime düzenli temizlik için yardım aldığım bir abla var ve bunu kendimi asla yetersizlik olarak görmüyorum çokta mutluyum hem kendime daha fazla vakit ayırabildiğim hem de ablaya bir kazanç sağlayabildiğim için.
Kapı süsü yaptığım parayla yapıyorum üstelik bunu, küçümsenecek bişey asla değil gerçekten vaktimi ve emeğimi veriyorum ve bununla da mutlu oluyorum.
Daha önceki mesajımı gördüyseniz ablamın evli olduğundan kesinlikle çocuk istemediğinden ve ona çok saygı duyduğumdan bahsetmiştim.
Bana göre bir kadın hiç evlenmeyebilir, birden fazla kez evlenebilir, boşanabilir, tek çocuk yapabilir, hiç çocuk yapmayabilir çok çocuk yapabilir bence hepsi son derece normal ve saygı duyulması gereken şeyler.
Yani konu benim nasıl bir anne olmam değil, insanların bu kadar rahat konuşmalarının önüne nasıl geçebileceğimdi.
Yoksa konu annelikse kendimle gurur duyarım bunu bir kinaye olarak söylemiyorum asla ama en başta kendime güvenmesem 3. Çocuğu asla yapmazdım burda yazılan herşeyi bizde farkındayız ve ona göre yaşıyoruz zaten

Ailem nasıl haklı çıktı? Babamın dediği tavşan gibi doğuruyor esprisiyle mi 😬 Çünkü ailem şunu diyor bu gibi şeyler diye düşünüyorlar diye birşey yazmadım mesajımda. Keşke endişelerini güzellikle dile getirselerdi, toplum içinde alay etmek yerine o zaman anlar ve kendimi anlatırdım onlara ve buraya da bu konuyu açmazdım zaten. Ben sadece her konuda insanların her istediklerini şakayla söylemeleri ve bunun nasıl önüne geçebilirim diye sordum isterseniz konu mesajımı tekrar okuyun çünkü anlamamışsınız.
Çocuk bakımına gelirsek, çocuklarım, eşim ve ben (bende çünkü bir insanım bu bir, karnımda bir can daha var bu iki) hepimiz haftanın belirli günü yeterli porsiyonlarda etimizi, balığımızı, köy tavuğumuzu, organik yumurtamızı tüketiyoruz konu buysa. Evde tatlılar bile canımız istedi alalım değil, sağlıklısını kendimiz yapalım ve içimiz rahat yiyelim modunda yapılıyor. Kendim gluten hassasiyetim olduğundan herkese göre özel yemekte yapıyorum kendimi de unutmuyorum bu arada.
Çocuklarımın en büyüğü 5 yaşında ve artık sistem eskiye nazaran çok daha kolay ilerliyor ikisine de daha şimdiden evet belki sular seller gibi konuşamazlar ama bir aşinalık sağlamak için yavancı dil öğretmeye çalışıyorum, zorlamadan bunaltmadan üstelik dediğim gibi cambly vs tarzı uygulamalarla falan istediğinize erişim sağlayabiliyorsunuz artık.
Birinin bir konuda ilgisini göreyim, hemen nasıl üstünde durabilirim bunu ilerletmeliyiz gibisinden araştırmalara giriyorum nereye gidebiliriz ne yapabiliriz gibi.
Mesela ben çok oyuncağa karşıyım bunun kafa karışıklığı ve odaklanma problemi yaşattığını düşünürüm doku hassasiyeti olan çocuklara da öncelikle bu kargaşanın giderilmesi önerilir mesela, kendi odalarındaki aktivite masaları, az ve öz oyuncakları renkler ve alanlara göre düzenlidir hep.
Okullar konusunda hep iyisi neresi en pahalısı değil en iyisi neresi, öğretmenin tavrı nasıl çocuğumu bir müşteri olarak mı görüyorlar yoksa çocuk olarak mı? Çok detaycıyımdır ve genelde yanılmam tercihlerimde.
Evime düzenli temizlik için yardım aldığım bir abla var ve bunu kendimi asla yetersizlik olarak görmüyorum çokta mutluyum hem kendime daha fazla vakit ayırabildiğim hem de ablaya bir kazanç sağlayabildiğim için.
Kapı süsü yaptığım parayla yapıyorum üstelik bunu, küçümsenecek bişey asla değil gerçekten vaktimi ve emeğimi veriyorum ve bununla da mutlu oluyorum.
Daha önceki mesajımı gördüyseniz ablamın evli olduğundan kesinlikle çocuk istemediğinden ve ona çok saygı duyduğumdan bahsetmiştim.
Bana göre bir kadın hiç evlenmeyebilir, birden fazla kez evlenebilir, boşanabilir, tek çocuk yapabilir, hiç çocuk yapmayabilir çok çocuk yapabilir bence hepsi son derece normal ve saygı duyulması gereken şeyler.
Yani konu benim nasıl bir anne olmam değil, insanların bu kadar rahat konuşmalarının önüne nasıl geçebileceğimdi.
Yoksa konu annelikse kendimle gurur duyarım bunu bir kinaye olarak söylemiyorum asla ama en başta kendime güvenmesem 3. Çocuğu asla yapmazdım burda yazılan herşeyi bizde farkındayız ve ona göre yaşıyoruz zaten
Arkadaşım konuyu sen açtın , istersen 5. Çocugu da yapıp yine konu açabilirsin, kim ne karışır ama ister istemez en yakınlarının bile verdiği tepki sorgulandı. Sonuçta annen baban ve diğer yüzyüze tanıdığın insanlar seni ve koşullarını bizden iyi biliyorlar, bunun üzerine niye böyle bir tepki vermiş olabileceklerini tartışılması da olağan değil mi? Bu arada dikkatimi çekti şu ev oda konusunda başka hiçbir konuya vermedigin kadar tepki verdin, çok içsellestirdin, sanırım senin de evin küçük ve oturma odan var. Öyle mi?

Kimsenin kimseye laf söylemeye, hayatını nasıl idame ettireceğine karışmaya hakkı yok. Eşinizle aranız iyiyse kaç çocuk yapacağınıza da siz karar verirsiniz. Bugün durum kötü olur yarın düzelir. İyilikle güzellikle üçüncü cocugun yoracagini söylemek başka dalga geçmek laf sokmak başka. Bence artık sinir çizmenin vakti gelmiş. Herkes kendi doğrusunu Bence yanlış yaptın diyerek dikte etmeye çalışıyor karşıdakine. Bu sizin hayatınız. Ama bunu karşıdakine aynı tavrı göstererek, onların da bir zamanlar yaşadıkları sıkıntılardan bahsederek değil ben böyle uygun gördüm diyerek kestirip atarak yapın. Karsi taraf laf sokmaya devam ederse de sen iyi misin bugün gergin gördüm seni her şey yolunda mı diyerek konuyu kendinizden karşıdakine çevirin. O da bu şekilde davranışının saçma ve agresif olduğunun farkına varır. İyi niyetle tatlılıkla yapılan yonlendirmelere de sinirlenmeyin, aileler çocukları için her zaman en iyisini isterler. Ama bunu yaparken kimsenin kimseye saygısızlık yapmaya hakkı yok. Siz kendi ailenizi eşiniz kendi ailesini uyarsın biz böyle uygun gördük diyerek. Birbirinizin ailesine yaparsanız iş kisisel hale döner. Sağlıkla büyütün evladınizi.

Hanımlar rica ediyorum üsluplara dikkat ederek asıp kesmeden yazışın.
——-

Şu koşullarda, sırf çocuklarin yüzü suyu hürmetine kötü olmayı göze alıp, uyarir insan olan çünkü , tutamaz kendini... ben şimdi daha iyi anlıyorum aileyi ve diğerlerini....
Piraye kusura bakma lakin her şeye tamam ama ailenin çocuğu aldır tavşan gibi ürüyorsunuz gibi söylemlerle çocuk meselesine müdahil olmaları konusunda sizlerden farklı düşünüyorum, nasıl ki aileler senin benim gibi tek çocuklu bir kadının tek çocuklu olmasına karışamazlarsa 3 çocuk isteyen bir kadına da karışamazlar, ya ben 52 yaşındayım daha 2 sene evveline kadar öz be öz annem kendisini, teyzemi, kuzenlerimi, kardeşimi örnek gösterip doğur da doğur deyip duruyordu, ailede 1 çocuklu olan tek kadın benim, hepsi 2’şer 3’er doğururken benim 1 çocuklu olmam akıllarına yatmıyordu, evde 4 bacaklı bir kızım var ona bakacağına doğur bir tane ona bak bile dediler ve ben 50 yaşındaydım yahu, bir gün tepemin tası fena attı ağır konuştum da sustular ki bu yaştan sonra doğursam onlara faydası ne 🤷‍♀️bana sil baştan bir sürü sorumluluk yüklemesinden başka.

Ailen seni tek çocuklusun diye sorgulayıp baskı yapsa kızmaz mısın? Konu sahibi ve diğer çok çocuklu anneler de buna kızıyor işte, derseniz ki çocukları doğurup anne çocuğuma bak diyorlar, anneanneler babaanneler yıllarca torun bakmaktan usanıyor eyvallah ama konu sahibi çocuklarına kendisi bakıyormuş, istiyor ki kendi isteğiyle doğurduğu çocuklar için kimse ağzına geleni dilediği gibi söylemesin, insanlar bir seçim yapıyorsa buna saygı duymak gerekir, bu bize göre yanlış olabilir ama herkesin doğrusu yanlışı kendisini ilgilendirir, aileniz dahi olsa hayatınıza tavşan gibi ürüyorsunuz aldır vs diyerek müdahale edemezler, sizleri bilmem ama şahsen ben kendi ailem bile olsa kararlarıma müdahale edilmesini sevmiyorum, tak ettiği yerde de kırıyorum.

Sabaha kadar ülkedeki çocuk yoksulluğu istatistiklerini de konuşuruz, çocuğun beslenme barınma sorununu da konuşuruz ama bir kadının kaç çocuk doğurması gerektiği kişisel kararıdır işte bu durmamız gereken noktadır bence.

Son düzenleme:
Arkadaşım konuyu sen açtın , istersen 5. Çocugu da yapıp yine konu açabilirsin, kim ne karışır ama ister istemez en yakınlarının bile verdiği tepki sorgulandı. Sonuçta annen baban ve diğer yüzyüze tanıdığın insanlar seni ve koşullarını bizden iyi biliyorlar, bunun üzerine niye böyle bir tepki vermiş olabileceklerini tartışılması da olağan değil mi? Bu arada dikkatimi çekti şu ev oda konusunda başka hiçbir konuya vermedigin kadar tepki verdin, çok içsellestirdin, sanırım senin de evin küçük. Öyle mi?
Yok hayır evim küçük değil, iki katlı bir evde oturuyorum yani sorduğunuz oysa iki çocuğumun ayrı odaları var ve 3. Bir süre bizimle olduktan sonra ona da yapabileceğimiz mevcut bir odamız var evde. salonda oturuyoruz yani bir oturma odası olarak odamız yok ekstra. Sadece bende küçük bir evde büyüdüm iki kız olmamıza rağmen ablamla odalarımız ayrıydı ama gece ayrı yatıp sabah hep birimizin odasında uyanırdık. İkimizde iyi beslendik iyi okullara gittik tercih ettiğimiz mesleği edindik istediğimiz şehirde okuduk falan. Ben şuan okuduğum mesleği aktif yapmıyorum ama dediğim gibi gelir sağladığım bir işim var yani bu ek gelir gibi değil asgari ücretin gayet üstünde bir ücret. Eşimin iş yeri üzerinden kendi sigortamıda ödüyorum üstelik ileriye yönelik düşündüğüm için. O arkadaşı savunmamdaki amaç, herkesin hayat standartı bir değildir ve bu o evdeki anneyi kötü yapmaz. Benim annem memurdu mesela akşam 6 falan olurdu eve gelmesi masabaşı olmasına rağmen çokta yorgun gelirdi. Öyle kek kurabiye kokuları falan çok yükselmezdi evde. Biz ablamla yapardık kek kurabiye pasta belkide o anaçlık burdaki eksiklikten geldi bana, dışardan bakınca çalışan dövünen bir anne ama içerde dolapta eti olan ama kurabiye kokusuna hasret çocuklar. Mesela bende diyorum ki keşke evde olsaydı, özel okullarda da okumadık son model şeylerde giymedik ki aslında. Demeye çalıştığım tek şey başkaları hakkında hayırlısı diyip geçilebilmeli bazen ya, nasıl mutlu oluyorsan onu yap sen zaten doğrusunu bilirsin diyebilmeliyiz bence.

Hanımlar rica ediyorum üsluplara dikkat ederek asıp kesmeden yazışın.
——-

Piraye kusura bakma lakin her şeye tamam ama ailenin çocuğu aldır tavşan gibi ürüyorsunuz gibi söylemlerle çocuk meselesine müdahil olmaları konusunda sizlerden farklı düşünüyorum, nasıl ki aileler senin benim gibi tek çocuklu bir kadının tek çocuklu olmasına karışamazlarsa 3 çocuk isteyen bir kadına da karışamazlar, ya ben 52 yaşındayım daha 2 sene evveline kadar öz be öz annem kendisini, teyzemi, kuzenlerimi, kardeşimi örnek gösterip doğur da doğur deyip duruyordu, ailede 1 çocuklu olan tek kadın benim, hepsi 2’şer 3’er doğururken benim 1 çocuklu olmam akıllarına yatmıyordu, evde 4 bacaklı bir kızım var ona bakacağına doğur bir tane ona bak bile dediler ve ben 50 yaşındaydım yahu, bir gün tepemin tası fena attı ağır konuştum da sustular ki bu yaştan sonra doğursam onlara faydası ne 🤷‍♀️bana sil baştan bir sürü sorumluluk yüklemesinden başka.

Ailen seni tek çocuklusun diye sorgulayıp baskı yapsa kızmaz mısın? Konu sahibi ve diğer çok çocuklu anneler de buna kızıyor işte, derseniz ki çocukları doğurup anne çocuğuma bak diyorlar, anneanneler babaanneler yıllarca torun bakmaktan usanıyor eyvallah ama konu sahibi çocuklarına kendisi bakıyormuş, istiyor ki kendi isteğiyle doğurduğu çocuklar için kimse ağzına geleni dilediği gibi söylemesin, insanlar bir seçim yapıyorsa buna saygı duymak gerekir, bu bize göre yanlış olabilir ama herkesin doğrusu yanlışı kendisini ilgilendirir, aileniz dahi olsa hayatınıza tavşan gibi ürüyorsunuz aldır vs diyerek müdahale edemezler, sizleri bilmem ama şahsen ben kendi ailem bile olsa kararlarıma müdahale edilmesini sevmiyorum, tak ettiği yerde de kırıyorum.

Sabaha kadar ülkedeki çocuk yoksulluğu istatistiklerini de konuşuruz hee çocuğun beslenme barınma sorununu da konuşuruz ama bir kadının kaç çocuk doğurması gerektiği kişisel kararıdır işte bu durmamız gereken noktadır bence.

Abla hakli oldugun cok nokta var ama bende olay surada kopuyor, konuya cevap yazan uyelerden biri sinav senesindeki cocuguna oturma odasi/ misafir odasi olmasina ragmen oda hazirlamiyor ve 2 kardesler 3. Ye hamile
Cok mutlu olduklarini savunuyor. Tum Dunya bir araya gelse ergenlik caginda en endiseli döneminde salonda ders calisan bir cocugun cok mutlu olduguna beni ikna edemez o eve yeni bebegin katilmasiyla kaos olusmamasi imkansiz. Buda savunulmasin, tamam manevi ilgi vs ama en onemli yilinda ilk gercek sorumluluk yasayan cocuguna bir oda yap, calisma masasindan mahrum birakma. En azindan yillarin matematigini yap, evdeki çocukların ihtiyacini duzgun hesapla

Yorumlara üstten bir göz attım da neden bu konuda herkes bu kadar gerilmiş anlamadım. Kaçırdığım bir yer mi var? İlk defa bu kadar herkesin gerildigi bir konuya denk geldim. 3. çocuk yapılır mı konusunda kavgaya dönüşecek ne var anlamadım.
Konu sahibinin konusuna yönelik yapılan yorumlardan çıkmadı tartışma. Çocuk sayısı, gelir düzeyi, kim çocuğuna hangi şartları sunuyor vb örnekleri üzerinden; konu sahibinin konusundan bağımsız bir tartışma yaşandı.

Konu sahibinin konusuna yönelik yapılan yorumlardan çıkmadı tartışma. Çocuk sayısı, gelir düzeyi, kim çocuğuna hangi şartları sunuyor vb örnekleri üzerinden; konu sahibinin konusundan bağımsız bir tartışma yaşandı.
Hmm herkesin bam teli tabi mevcut şartlarda. Teşekkürler açıklama için.

Abla hakli oldugun cok nokta var ama bende olay surada kopuyor, konuya cevap yazan uyelerden biri sinav senesindeki cocuguna oturma odasi/ misafir odasi olmasina ragmen oda hazirlamiyor ve 2 kardesler 3. Ye hamile
Cok mutlu olduklarini savunuyor. Tum Dunya bir araya gelse ergenlik caginda en endiseli döneminde salonda ders calisan bir cocugun cok mutlu olduguna beni ikna edemez o eve yeni bebegin katilmasiyla kaos olusmamasi imkansiz. Buda savunulmasin, tamam manevi ilgi vs ama en onemli yilinda ilk gercek sorumluluk yasayan cocuguna bir oda yap, calisma masasindan mahrum birakma. En azindan yillarin matematigini yap, evdeki çocukların ihtiyacini duzgun hesapla
Esila herkesin haklı olduğu yanlar da var haksız olduğu yanlar da var ama zaten meselenin ilk başına dönersek çocuk sahibi olmamız bir nevi bencillik değil mi? Biz karar veriyoruz ama çocuğun karar verme seçme hakkı yok, belki bizim çocuğumuz olmak istemiyor, belki bu coğrafyada bile doğmak istemiyor belki tek çocuk olmak istiyor ama biz kardeş de yapıyoruz ya da kardeş istiyor ama tek çocuk yeter diyoruz, giyiminden hangi okullara gideceğine, bazen dozu arttırıp hangi mesleği seçeceğine dahi biz karar veriyoruz, oysa biz kendimize bebek değil dünyaya bir birey getiriyoruz, bireyliğini de neredeyse ömür boyu reddediyoruz sonuç evlensek de ebeveynlerimiz her kararımızın içinde ve müdahil.

Yani burada tartıştığımız şey az mı bencillik yapalım çok mu bencillik yapalım:)) az da olsa çok da olsa hepimiz bencillik yapıyoruz aslında.

Daha seyrek görüşerek duzeltebilirsin anca. Kimseden bi talebiniz yoksa kimsenin size karismaya hakki yok. Siz böyle mutluysaniz da mesele yok.

Çok çocuğa maddi manevi zihinsel psikolojik olarak yetebilen yüce Türk kadınları. Ben sizi destekliyorum 3-5 doğurun. Ülke elden gidecek böyle giderse tavşan gibi üreyen kimler biliyoruz.. Ben 1’de kaldım yemiyor fazlası beceremedim 😅 yapabilen yapsın 🙏🏻🙏🏻 Atatürk’ün izinden gidecek evlatlara çok ihtiyacımız var ♥️

Yok hayır evim küçük değil, iki katlı bir evde oturuyorum yani sorduğunuz oysa iki çocuğumun ayrı odaları var ve 3. Bir süre bizimle olduktan sonra ona da yapabileceğimiz mevcut bir odamız var evde. salonda oturuyoruz yani bir oturma odası olarak odamız yok ekstra. Sadece bende küçük bir evde büyüdüm iki kız olmamıza rağmen ablamla odalarımız ayrıydı ama gece ayrı yatıp sabah hep birimizin odasında uyanırdık. İkimizde iyi beslendik iyi okullara gittik tercih ettiğimiz mesleği edindik istediğimiz şehirde okuduk falan. Ben şuan okuduğum mesleği aktif yapmıyorum ama dediğim gibi gelir sağladığım bir işim var yani bu ek gelir gibi değil asgari ücretin gayet üstünde bir ücret. Eşimin iş yeri üzerinden kendi sigortamıda ödüyorum üstelik ileriye yönelik düşündüğüm için. O arkadaşı savunmamdaki amaç, herkesin hayat standartı bir değildir ve bu o evdeki anneyi kötü yapmaz. Benim annem memurdu mesela akşam 6 falan olurdu eve gelmesi masabaşı olmasına rağmen çokta yorgun gelirdi. Öyle kek kurabiye kokuları falan çok yükselmezdi evde. Biz ablamla yapardık kek kurabiye pasta belkide o anaçlık burdaki eksiklikten geldi bana, dışardan bakınca çalışan dövünen bir anne ama içerde dolapta eti olan ama kurabiye kokusuna hasret çocuklar. Mesela bende diyorum ki keşke evde olsaydı, özel okullarda da okumadık son model şeylerde giymedik ki aslında. Demeye çalıştığım tek şey başkaları hakkında hayırlısı diyip geçilebilmeli bazen ya, nasıl mutlu oluyorsan onu yap sen zaten doğrusunu bilirsin diyebilmeliyiz bence.
O sizin annenizin kek yapmak istememesinden kaynaklı. Ben de memurum her türlü yemek kek pasta kokusu olur evimizde. Asıl ben kendi çocuğumun okulundaki veliler için söylüyorum çalışmayan annelerin çocukları hiçbir etkinliğe katılmıyor, evlerine tek gidiyor çocukları, herhangi bir ödeme olduğunda bin defa istiyor öğretmen. Ben uzak bir bölgede oturuyorum araçla götürüyorum. O bölge insanları da çok zengin en uygun ev 10 milyondur. Ama eşlerine bağımlı yaşıyorlar işte. Bu kadar mükemmel hayatınız varken ailenizin böyle demesi bana tuhaf geldi inandırıcı da gelmedi açıkçası

ya calisan kadina kotu annelik imasi yapilmasa sasardim .Hic sasirtmiyor gozunu sevdigim kk kadinlari .Acitasyonuna bozmak istemezdim ama kurabiye kek falan yapilmiyorsa bu calisan anne kaynakli degil
Madem boyle dusunuyordunuz keske universite okuyup annenize masraf yaptirmasaydiniz madem ne diyelim bosa gecen 4 yil onca masraf

ya calisan kadina kotu annelik imasi yapilmasa sasardim .Hic sasirtmiyor gozunu sevdigim kk kadinlari .Acitasyonuna bozmak istemezdim ama kurabiye kek falan yapilmiyorsa bu calisan anne kaynakli degil
Madem boyle dusunuyordunuz keske universite okuyup annenize masraf yaptirmasaydiniz madem ne diyelim bosa gecen 4 yil onca masraf
Ayni şeyi çalışmayan anne cahildir diye açıkça yazilinca ve aldığı beğenileri görünce bende düşündüm. İma değil direkt hakaret bu hatta. Tabi bunlar görülmüyor genelde, çalışan anne ya da tek çocuk üzerinden yapılan imalar daha can sıkıcı oluyor.

Ayni şeyi çalışmayan anne cahildir diye açıkça yazilinca ve aldığı beğenileri görünce bende düşündüm. İma değil direkt hakaret bu hatta. Tabi bunlar görülmüyor genelde, çalışan anne ya da tek çocuk üzerinden yapılan imalar daha can sıkıcı oluyor.
Yalnız orada bu ekonomide mesleği olmadan çocuk yapan kadın cahildir yazıyor ve sonuna kadar hala fikrimin arkasındayım. ve evet aynı şekilde çalışan anneler de kek börek yapabilir kadının çalışmasıyla anneliğinin kötü olması arasında hiç bağ yoktur.
Ve tekrar yineliyorum mesleği olmadan çocuk yapan kadın bence çok ama çok cahildir

Başkasına göre de çalışmayan anne öyledir böyledir. Cahil denilince oluyorsa diğerinin dediği de kendi düşüncesine göre olur.
Kim karar verecek buna?
İstediğinize cahil diyebilirsiniz bir ölçüt olmadığınız için kendi fikriniz ama çalışan anneye yapılan imaya bile tahammülün olmaması ikiyüzlülük. Çalışmayan anneye isteyen istediğini desin ama çalışan anne dokunulmaz.
Bu da bir kk gerçeği tam olarak.

Yalnız orada bu ekonomide mesleği olmadan çocuk yapan kadın cahildir yazıyor ve sonuna kadar hala fikrimin arkasındayım. ve evet aynı şekilde çalışan anneler de kek börek yapabilir kadının çalışmasıyla anneliğinin kötü olması arasında hiç bağ yoktur.
Ve tekrar yineliyorum mesleği olmadan çocuk yapan kadın bence çok ama çok cahildir

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X