Tuvalet Eğitimi 3 yasa bir ay kala tuvalet eğitimi

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

leylacv

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2017
451
130
31
Merhabalar
Çocuğum 3 yaşına görmek üzere daha önce bikac kez tuvalet eğitimi için çabaladım ama olmadı pes ettim hazır olmasını bekledim. Ama hala tuvalete yapmıyor klozet lazımlık ikisi de var oturmasında sıkıntı yok saatlerce oturuyor ama kalkıp üstünü giydirince salıveriyor 5 gün oldu bi kez bile tuvalete yaptıramadim. Hayır yapmicam diyor inatlaşıyor. Bebekleriyle oyun yaptım tuvalete oturtup bak bebek yapmış dedim ama sonuc aynı oturuyor dakikalarca ama yapmıyor. Bana bı yol gösterin ne olur nasıl bı yol izlemeliyim:KK43:

Merhaba .Ben de aynı dertten muzdaribim.3 yaşında kızım sürekli altına yapıyor.Ara vermekten usandım yolun sonu ne olur bilemiyorum

Evet daha bi kez bile tuvalete yapmadı daha da kötüsü artık inat yapıyor bilerek tutuyor
Allah yardımcımız olsun 😔 Bugün 5. Gün haala aynı durumdayız.Tek tesellim geceleri altına çiş yapmaması.Kreste bir kaç kere söylemiş ama evde söylemiyor.Sizde bir gelişme var mı acaba

ALLAH yardimciniz olsun gerckten cocuklara birsey ogretmek biraz sabr biraz zaman istiyor tabi cocuktan cocuga degisiyor elhamdulillah cok sukur oglumu 2 yasinda alistirdim suan 2 yas 7 ayligiz bu yazda geceleri alistirabilirsem nasil yapcam bilmiyorum birde hamileyim zorlanicam galiba gece konusunda

Bazı çocuklar inatlasiyor sanırım tuvalet konusunda ama sabır falan kalmadı bende her şeye aklı eriyor ama tuvaletini bile bile donuna bırakıyor.Giyecek kıyafeti kalmadı hepsi ıslak

Merhaba, tuvalet alışkanlığı kazandırmada sadece çocuğunuzun hazır olması yeterli değil aslında, sizin de hazır olmanız çok önemli. Önceki deneyimler olumsuzmuş ve yazdıklarınızdan anladım, siz de o olumsuz deneyimlerin etkisindesiniz.
Tuvalet alışkanlığı kazandırırken çocuğun ve sizin hazır olmanız dışında, doğru zaman da çok önemli. Her şeyin yolunda olduğu, rutininde bir değişiklik olmadığı zaman dilimini seçmek gerekiyor. (Hastalık, aile içinde yaşanan değişiklik, okula başlama vs) Bununla birlikte, çatışmalı bir ilişkiniz varsa, öncelikle ilişkinizi düzenlemenizi tavsiye ederim. Çünkü çocuğunuz elindeki kozun da, sizi nasıl hoşnutsuzluğa sürükleyeceğinin de gayet farkında. Bu inatlaşmanın bir kazanı olacaksa, bu çocuğunuz. O yüzden yaklaşım değiştirmek en sağlıklısı.
Birkaç kez bıraktırmayı denediğinizi söylemişsiniz. Deneme aralıkları ne kadardı acaba? Tercih ettiğimiz tek seferde bırakması, ama mecburi bir beze dönüş yaşandıysa en az 2-3 ay bu konunun hiç açılmamasını tavsiye ediyoruz. Her başarız deneyim ve beze dönüş çocukta hem başarısızlık duygusu oluşturuyor hem de kafası karışıyor. İstediği zaman bez kullanabileceğini düşünebiliyor.
Eğer alışkanlık kazandırma sürecini devam ettirecekseniz, sakinliğinizi korumanız ve inatlaşmamanız en büyük tavsiyem olur. Kızmak, ödüllendirmek, tehdit.. hiçbiri çözüm değil. Davranışı kazanır belki ama sağlıklı bir kazanım olmaz. Bununla birlikte, alışkanlık kazanım sürecinde çocuğunuza bol kıyafetler yerine vücudunu daha iyi saran kıyafetler giydirmenizi öneririm. Bu sayede ıslaklığı daha fazla hissetme ve rahatsız olma ihtimali artacaktır.
Son olarak, eğer sürece ara verecekseniz, başlamaya yakın bir numara küçük bez alabilirsiniz. Artık bezi bırakma zamanı olduğunu, bezlerin küçük geldiğini açıklayan bir konuşma yapabilirsiniz. Ayrıca, bezlerin çocuğunuzun da görebileceği bir yerde bulundurursanız, süreci takip etme, bezi bırakmaya hazırlanma gibi konularda destek olursunuz.

Zorlamayin, tuvalet egitimi boyle bir sey degil. Oncelikle cocugun hazir hissetmesi ve istemesi gerekiyor

Benim kızım banyo yapmaktan usandı sanırım çok şükür 5 gündür kendisi yapıyor.Cisimi öğrendim artık banyo yapmak istemiyorum diyor.Cok yıpratıcı bir süreçmiş ilk çocuğum da anlamış oldum

Merhabalar
Çocuğum 3 yaşına görmek üzere daha önce bikac kez tuvalet eğitimi için çabaladım ama olmadı pes ettim hazır olmasını bekledim. Ama hala tuvalete yapmıyor klozet lazımlık ikisi de var oturmasında sıkıntı yok saatlerce oturuyor ama kalkıp üstünü giydirince salıveriyor 5 gün oldu bi kez bile tuvalete yaptıramadim. Hayır yapmicam diyor inatlaşıyor. Bebekleriyle oyun yaptım tuvalete oturtup bak bebek yapmış dedim ama sonuc aynı oturuyor dakikalarca ama yapmıyor. Bana bı yol gösterin ne olur nasıl bı yol izlemeliyim:KK43:
Oğlum 22aylıkken çocuk kaka eğitimi çiş eğitimi kitapları (iş Bankası kültür yayınları)eğitici kaka çiş videoları ve benim kendi okuduğum tuvalet iletişimi kitabı bir de stressiz tuvalet eğitimi kitaplarını okudum uyguladım. Bırakıp başlamak çocukta travmaya sebep oluyor bunu araştırın lütfen önce siz öğrenin sonra ona öğretin (lütfen önce siz ona nasıl yaklasmalısınız onu öğrenin iyice ve asla ertelemeyn başladıysanız bitirin) bir de eğitimi yalnızca tek kişi vermeli asla ikinci bir kişiyi bu sürece dahil etmeyin. İlk zamanlar yanında sifona basmayın.10 aydır hala şifon dan çekiniyor oğlum)3 günde kurtulmazsanız bende birşey bilmiyorum

Ramazana 3 gün kala bu işe niyetletlendim. 32 aylık kızım. Fisher price eğitici tuvalet, alıştırma külodu aldım bir de desenleri hoşuna gidicek külotlar aldım ve kesinlikle bez bağlamadım, gece uyurken bile. kabızlık problemini daha kötü yapacak diye uygulamaya korkuyordum, inat bir çocuk kök söktürecek diyordum. Ama korktuğum gibi olmadı. Koltuklara alezler serdim, halıyı kaldırdım. Üstüne yapınca tepki vermedim. Sadece tuvalete yaparsan üstün böyle batmaz dedim. Tuvaleti sadece banyoda durdu, hiçbir yere taşımadım ve bir ödül vermedim, (kronik kabız bir de ödül versem daha kötü olurdu) Koşarak heyecanla tuvalete koşmalarımız hoşuna da gitti. 4 günde çözdük bu işi. Meğer ben hazır değilmişim, önce kendinizin hazır olması şart, o ev batacak, gece illaki kaçıracak... Pes etmeyin... 🤗🤗

Merhaba .Ben de aynı dertten muzdaribim.3 yaşında kızım sürekli altına yapıyor.Ara vermekten usandım yolun sonu ne olur bilemiyorum
Son durumunuz nedir acaba ben pes ettim şimdi yeniden başladım bikac kez tuvalete yaptı ama inatla altına yapiyor yaptıktan sonra haber veriyor 10 dj da bir tuvalete gidiyoruz eğilip kalmaktan hasta oldum

Ramazana 3 gün kala bu işe niyetletlendim. 32 aylık kızım. Fisher price eğitici tuvalet, alıştırma külodu aldım bir de desenleri hoşuna gidicek külotlar aldım ve kesinlikle bez bağlamadım, gece uyurken bile. kabızlık problemini daha kötü yapacak diye uygulamaya korkuyordum, inat bir çocuk kök söktürecek diyordum. Ama korktuğum gibi olmadı. Koltuklara alezler serdim, halıyı kaldırdım. Üstüne yapınca tepki vermedim. Sadece tuvalete yaparsan üstün böyle batmaz dedim. Tuvaleti sadece banyoda durdu, hiçbir yere taşımadım ve bir ödül vermedim, (kronik kabız bir de ödül versem daha kötü olurdu) Koşarak heyecanla tuvalete koşmalarımız hoşuna da gitti. 4 günde çözdük bu işi. Meğer ben hazır değilmişim, önce kendinizin hazır olması şart, o ev batacak, gece illaki kaçıracak... Pes etmeyin... 🤗🤗
Yazdıklarınızin hepsini yaptım am malesef bizimki üstüne yapınca asla rahatsız olmuyor hatta üstüme yapcam diyor. Her yere yapıyor tepkisiz kalmaktan ben hasta oldum. Sürekli altına kaçırıyor ve çok sık yapıyor az az yapıyor günde 20-25 kere yapıyor bunu da anlamadım normal mi böyle sürekli yapması

Son durumunuz nedir acaba ben pes ettim şimdi yeniden başladım bikac kez tuvalete yaptı ama inatla altına yapiyor yaptıktan sonra haber veriyor 10 dj da bir tuvalete gidiyoruz eğilip kalmaktan hasta oldum
Hallettik çok şükür Yıkanmaktan biktigi için tuvaletini söylemeye başladı.Simdi kendisi gidip yapıyor sabredin pes etmeyin

X