3 yaşındaki kızıma birşey öğretemiyorum

Oğlum'a harfleri ve numaraları 21 aylıkken öğretmiştik. Aslında kendisi beni yönlendirdi. Ahşap bir yap bozumuz vardı sürekli bu? Bu? Diye soruyordu ki doğru düzgün konuşmuyordu bile. Farketmeden öğrenmiş. Bir gün öylesine harf yazdım Aaa dedi Y yazdım yyyy dedi anladım ki öğrenmiş. Renkler için de renk tekeri yaptık, Pinterestte çok güzel fikirler var. Yürüyüşler yaparken işte ağaç yeşil, çiçek sarı, okul bilmem ne rengi diyerek öğrendi.
Numaraları babası her gün 1'den 10'a kadar sayıyordu o şekilde öğrendi. Bunları öğrettikten sonra tombala numaralarına merak saldı, onları da her gün söyleye söyleye öğrendi. Şimdi anaokuluna gidiyor 100'e kadar sayıp katlarını biliyor.
Stickerlı kitaplar, yap bozlar, yürüyüşler, hikaye kitapları bunların hepsi işinize çok yarayacak. Pinterest inanılmaz iyi etkinlik hazırlama konusunda.
Sadece bi kaç günde öğrensin istemeyin, bunları bir etkinlik olarak görün. Sürekli tekrar ettikçe bi şekilde kapıyorlar.
Bir de her çocuğun gelişimi farklı oluyor. Mesela oğlum böyle şeylerde daha iyiydi ama kaba motor gelişimi daha geridendi😊

Keşke benim çocuğumda üç yaşında sayıları, renkleri, harfleri, alfabeyi, şekilleri ezberlemeseydi; ingilizcelerini ezberlemeseydi de arkadaşları ile etkileşimli, sağlıklı ilişki kurabilseydi, onlarla oyun oynama becerisi daha sağlıklı olabilseydi. O arkadaşlarıyla oyun oynayabilsin diye servet harcıyorum ben. Sosyal beceri geliştiremezse ezberlediklerinin hepsi çöp. Bir işe yaramaz yani. O yüzden oyun oynamalarının, bıcır bıcır konuşmalarının kıymetini bilin. Oyun içinde herşeyi öğrenir. @lulutas
Sizi o kadar iyi anlıyorum ki. Ben de oğlum arkadaşlarıyla iletişim kurabilsin diye nerdeyse boğazımizdan kısıp terapiye götürüyorum onu.
arkadaşları koşup oynarken, onu bir kenarda her gördüğümde içim acıyor. Okulda sıkıntıdan patlıyor. Tek kelime etmeden gidip tek kelime etmeden geri geliyor😔 akademik anlamda sınıf birincisi ama akademik başarı çocuklari mutlu etmiyor ki. En büyük isteğim onu arkadaşlarıyla koşturuyorken görebilmek..

Yanlış anlamayın lütfen ama yeğeninizin bununla ilgili bir yardım alması gerekiyor. 5 yaşında renkleri bilmemesi söz konusu olmaması gerekiyor. Ki kreşe 2.5 yaşında başlamış. Yardım aldılar mı bilmiyorum ama kreş öğretmeninin söylediği ile yola çıkılmamalı.
Aynen öyle ya.5 yaşında seneye ilköğretim başlayacak herşeyin bir normali var.

Sizi o kadar iyi anlıyorum ki. Ben de oğlum arkadaşlarıyla iletişim kurabilsin diye nerdeyse boğazımizdan kısıp terapiye götürüyorum onu.
arkadaşları koşup oynarken, onu bir kenarda her gördüğümde içim acıyor. Okulda sıkıntıdan patlıyor. Tek kelime etmeden gidip tek kelime etmeden geri geliyor😔 akademik anlamda sınıf birincisi ama akademik başarı çocuklari mutlu etmiyor ki. En büyük isteğim onu arkadaşlarıyla koşturuyorken görebilmek..
Ne zamandır gidiyorsunuz terapiye?
Aynı sebeple gidiyoruz, aylar oldu.
Evde bir uçta, okulda diğer uçta.

• Beğen
Reactions: Cac
kızım 3 yaşına girdi ama ne renkleri ne sayıları öğretemedim. asla baskı vs yapmıyorum oyunlarla öğretmeye çalıştım hep ama olmuyor. renk isimlerini biliyor ama renkleri tanımıyor sadece kafasına göre bir renk söylüyor. sayıları 1-2 9 10 diye sayıyor. onun eğitimine önem veriyorum kendini geliştirsin istiyorumi önerebileceğiniz kitap kaynak ya da oyuncak var mı
Boşver benimkiler de öyleydi, uğraşıp 1 2 3 dedirtememiştim 4 yaşındayken:) biraz daha büyüyünce öğrenmeye alışıyorlar, benimki 6. Sınıfta şimdi iki bilinmeyenli denklem çözüyor vakit geçirmek için :)

Öncelikle kıyas yapmayın herkesin bir öğrenme süreci var ve bu süreç farklı zamanlarda oluşur.
İki çocuğuma da merak ettikleri zaman söyledim önlerine sundum malzeme ya da kitabı.
Hazır değildir öğrenmeye.
Hem nereye yetişecek ki.
Oynayın bol bol yeter.
Oyun içinde merak ederse sorar öğrenir zaten.
Akışına bırakın derim.

Benim kızımda aynı 3 yaşına girecek 2 ay sonra. Hatta daha dün babası hadi sayı sayalım dedi 1 2 3 diye eşim başladı hadi sıra sende kızım dedi ve sayma şekli 1 2 10 29 3 😂😂😂 daha bebek bunlar ya ? Aceleniz ne bu kadar? Azıcık rahat bırakın çocuğu. Tövbe tövbe.

Bence bir uzmana gidip sorun derim benim oğlumda adın ne veya bu ne diye sorduğum da ya da okuyalım mı diye sorduğumda kalıbı papağan gibi tekrar ediyordu. Bunu sizi sinir etmek için yapmıyor olabilir belki yapma nedeni bu soruya nasıl cevap vereceğini bilemediği içindir. Aynılarını yaşayıp aynılarını düşündüm ama daha sonra dayanamayıp çocuk ve Ergen ruh sağlığına götürdüm terapi alması gerektiği söylendi. 4 aydır terapi görüyor geçen gün adını soran bir çocuğa kullanmadığımız ikinci adını ve soyadı dahil bütün şeceresini saydı. Amacım sizi korkutmak değil yanlış anlamayın bir an oğlumu gördüm.
Eklenti yaptim sonra aam gormediniz galiba ☺️ oglum iki yasinda merdvnlerden asagi dustu disi kirildi konusan cocuk konusmamaya baslynca 2 bucuk yasnda dr goturdum uzmanl basbasa kaldi oglum daha sonra baska test icin randveu alip gittik travmaya bagli konusma geriligi dendi :) oglm beni sinir etmek icin yaptgini surdan anliyorm normalde iki ismi var sorulunca soyler ama ben sorunca ust uste soylemeyip benim dedikelrmi tekrar edip guluyor :) yinede tesekkur edrm

3 aydır gidiyoruz. Ama daha önce de gitmiştik anaokulu döneminde.
Şuan 3. Sınıfa gidiyor. Çok yavaş yol alabiliyoruz.
Sizin çocuğunuz için ne dedi psikolog? Bir nedeni var mı?
Ağustostan beri gidiyoruz biz de.
Dışarda biraz açıldı, yabancılarla daha iyi.
Ama okulda tek kelimesi yok.
Selektif mutizm dedi, bu hafta söyledi daha.
Seçici konuşmamazlık demekmiş.
Genetik, mizaç, travma kaynaklı olabilir diyor.
Size ne diyor?

Ya yorumları okurken böyle şeylerin hep küçümsendiğini görüyorum. Çocukların bir şeyleri öğrenmesi bilmesi gelişimleri için önemlidir. Yani amaan ileride öğrenmeyecek mi diye bir bakış açısı güzel gelmiyor bana. 0-6 yaş, özellikle 0-3 yaş çocukların beyin gelişimi için çok önemli. Yani 6 yaşında öğrendiği bir şey ile 3 yaş aynı etkiyi vermez. Bir de bu çocuklar bunları öğrenmeyecekte ne yapacak o boyutu da var. Bir renk öğrenmek bir harf öğrenmek "ders" değildir.
Oyun oynamak ve gelişimine göre bilgi edinmek çocuğun hakkıdır. Lütfen bunu küçümsemeyin.

kızım 3 yaşına girdi ama ne renkleri ne sayıları öğretemedim. asla baskı vs yapmıyorum oyunlarla öğretmeye çalıştım hep ama olmuyor. renk isimlerini biliyor ama renkleri tanımıyor sadece kafasına göre bir renk söylüyor. sayıları 1-2 9 10 diye sayıyor. onun eğitimine önem veriyorum kendini geliştirsin istiyorumi önerebileceğiniz kitap kaynak ya da oyuncak var mı
Görsel kullanin bol bol.
Strese girmeyin strese sokmayin.
3 yaş kücük ergen modundadir bagimsiz olmak ister.
Ister misin diyerek tercihine birakin istemezse zorlamayin.
Sıkıldıgında birakin devam etmeyin.
Çocuklarin beyinleri çabuk unutur ögrendigini unutuyordur. Ogretemedim diye paniklemeyin yavas yavas ogrenecektir.
3 yaşindaki yegenim bir dakika önce söyledigim şeyi sorunca ımmmm diye dusunup hatirlayamiyor ama tekrarladikca ogreniyor.
Bir de renklerim sirasina göre genelde son ogrendigi rengi hatirlar.
Yeni ogrendikleri onceki ogrendiklerini unutturur.
O yuzden bol tekrar gerekli.

Çocukların görsel hafızaları daha kuvvetlidir. İşitsel olarak çabuk unutabiliyorlar. Ben oğluma ahşap bir abaküs aldım üzerinde hayvanlar renkler sayılar ve harfler var. Biraz büyükçe de bişey. Mesela ordan öğrendik biz. Meyveleri vs zeka kartlarından öğrendik. Sayıları özellikle parmaklarıyla saymayı öğretip pekiştirmiştim. Ama bunları illa öğrendin diye yapmadım zorlamadan hayatın akışına uyarak.

Ağustostan beri gidiyoruz biz de.
Dışarda biraz açıldı, yabancılarla daha iyi.
Ama okulda tek kelimesi yok.
Selektif mutizm dedi, bu hafta söyledi daha.
Seçici konuşmamazlık demekmiş.
Genetik, mizaç, travma kaynaklı olabilir diyor.
Size ne diyor?
İlk defa duydum selektif mutizmi. Acaba benim oğlumda mi öyle. Bize üstün zekalı olduğunu düşünüyorum dedi. Ama testler filan çok pahalı. Yaptıramadım henüz.
Yani arkadaşlarıyla iletişim kuramamanin üstün zekayla bir bağlantısı var mı onu da bilmiyorum. Sadece düzelsin istiyorum.
Sizin oğlunuz kaç yaşında acaba?

İlk defa duydum selektif mutizmi. Acaba benim oğlumda mi öyle. Bize üstün zekalı olduğunu düşünüyorum dedi. Ama testler filan çok pahalı. Yaptıramadım henüz.
Yani arkadaşlarıyla iletişim kuramamanin üstün zekayla bir bağlantısı var mı onu da bilmiyorum. Sadece düzelsin istiyorum.
Sizin oğlunuz kaç yaşında acaba?
Sizinki belki ayak uyduramıyordur, kafası uymuyordur kimseye.
İlgi alanına göre arkadaş edindirilse açılır mı acaba?
Selektif mutizmi sorun siz de psikoloğunuza ama öyle veya değil, bilmek bir şey katmıyor açıkçası.
Terapisi 2 yıl süren oldu dedi, biraz sıkkın ve bıkkın hissediyorum zaten, gözümde büyüyor süreç.
5,5 yaşında. Yetişkin iletişimi fena değil, akran iletişimi kötü. Ama okulda kimseyle konuşmuyor.

Sizinki belki ayak uyduramıyordur, kafası uymuyordur kimseye.
İlgi alanına göre arkadaş edindirilse açılır mı acaba?
Selektif mutizmi sorun siz de psikoloğunuza ama öyle veya değil, bilmek bir şey katmıyor açıkçası.
Terapisi 2 yıl süren oldu dedi, biraz sıkkın ve bıkkın hissediyorum zaten, gözümde büyüyor süreç.
5,5 yaşında. Yetişkin iletişimi fena değil, akran iletişimi kötü. Ama okulda kimseyle konuşmuyor.
:KK43: çok haklısınız, sorunun ne olduğunu bilmek bir şey değiştirmiyor. Açıkçası ben de çok ümitli değilim. Oğlum ana oklundan beri böyle 4 yıldır okul okuyor, hala aynı. Allah yardımcıları olsun, insanlar acımasız, umarım çok sıkıntı yaşamazlar.

Çocukları asla kıyaslamayın. Benim oğlumda geç ögrenmeye başladı. Hatta bir ara pedagog logoped psikolog hepsine gittik. Martta 5 yaşına girecek maşallahı var diyeyim diğer çocuklarımdan daha zeki ve herseyi çok çabuk ögrenmeye başladı. Bence kendinize stres yaratmayın , içiniz rahatlayacaksa bir pedagoga görünebilirsiniz.

Nasıl yaptın ya bunu ay ne güzel 🥲
ben ispanyolca öğreniyorum, anadili ispanyolca olan arkadaşlarım da var sık sık iletişim halindeyiz. benden çok duyuyor. ispanyolca oyun saatleri yapıyoruz. arada ispanyolca kısa videolar da izliyor. doğduğundan beri duyuyor yani. ama kalkıp da hadi say desem veya öğretmeye kalksam sıkılır haliyle.

X