3 yaşındaki kızıma birşey öğretemiyorum

Benim kızım biliyordu hatta daha küçükken sayıları öğrendi, sonra renkleri hatta ingilizcelerini bile ama inanın o istedi ... O istedi diye oldu zaten🤷 siz ogretmensiniz değil mi? Hemde rehberlik gibi birşey di?

Mavi kazagını getirdim,kırmızı elma yerinin gibi sana gibi objelerin renklerini belirterek aklına yerleşmesini sağlayabilirsiniz ama dönüp bu ne renk diye sokmayın.
Yürürken adımları sayabilirsiniz zaman sonra kendi sayacaktır

kızım 3 yaşına girdi ama ne renkleri ne sayıları öğretemedim. asla baskı vs yapmıyorum oyunlarla öğretmeye çalıştım hep ama olmuyor. renk isimlerini biliyor ama renkleri tanımıyor sadece kafasına göre bir renk söylüyor. sayıları 1-2 9 10 diye sayıyor. onun eğitimine önem veriyorum kendini geliştirsin istiyorumi önerebileceğiniz kitap kaynak ya da oyuncak var mı

her çocuk aynı olamaz.. kimi çok erken öğrenir kimi arkadan gelip hepsinin önüne geçer..
önemli olan yaptığınız etkinlikleri etkinlik yapma amaçlı yapmanız, bir şeyler öğretme amaçlı baskı kurmak için değil..
3 yaştan itibaren ben tüm çocukların kreşe gitmesi taraftarıyım.. renktir sayıdır bunlar öğrenilir.. önemli olan özbakım ve sosyal becerileri edinebilmesi..
durumunuz uygunsa yarım gün başlayıp ilerleyen dönemde tam gün kreşe göndermenizi öneririm..

Tavsiyelere katılıyorum, sorarak hatta defalarca sorarak stres altında bırakarak değil de, yaşayarak öğrenmeli. Giydirirken mavi kazağın ne güzel oldu, üstüne sarı yeleğini giyelim mi diye sorun. Yürürken adımlarınızı sayın o da öğrenir, sek sek oynayın. Veya bir şey verdiğinizde örneğin dört köfte diyin. Yetmezse beşincisini koyarım diyin.

Renkler bebeklikten cikmis cocuklar icin en son ve zor ogrenilen kavramlar.Tabi her cocuk icin gecerli degil.Bir de en onemlisi gelisimde bireysel farkliliklar onemli bir durum.27 aylik ogullarim sadece maviyi biliyor.Hatta onu da arada salliyorlar yesili,kirmiziyi gosteriyorlar.Sayilardan kafalarina gore biirr dortt diyorlar.Acele etmeyin.
Chelzy seninkilerle aynı yaşta benim oğlan da. Bizde de her renk mavi 😂 pembeye de abla rengi diyor ( çevresinde ki kız arkadaşları pembe giydiği için böyle bir ad takmış ) 1 ve 3 de klasik rakamlarimiz

kızım 3 yaşına girdi ama ne renkleri ne sayıları öğretemedim. asla baskı vs yapmıyorum oyunlarla öğretmeye çalıştım hep ama olmuyor. renk isimlerini biliyor ama renkleri tanımıyor sadece kafasına göre bir renk söylüyor. sayıları 1-2 9 10 diye sayıyor. onun eğitimine önem veriyorum kendini geliştirsin istiyorumi önerebileceğiniz kitap kaynak ya da oyuncak var mı
Benim kızım da sayarkan 1-5-9-18 diye sayıyo 2,5 yasında:)Ay yapmayın yani cocuklar daha konusmayı yeni söktü.
Biz 2 aydan itibaren kartlara baslamıstık dogar dogmaz:)Önce siyah beyazdı tabi 6 aydan sonra renklendi kartlar.
Onların etkisi midir bilmiyorm erken ögrendi renkleri nesneleri.
18 aydan sonra gelisim setlerine gectik.Ama tamamen ilgisine yönelikti .Benimki kitapları eslestirmeleri falan seviyor diye.
Önemli olan ilgisi olana yönlendirmek bence.
Belki müziğe ilgisi var sizinkinin,belki dansa.

Çocuğu rahat bırakın , o bir öğrenci değil siz de onun öğretmeni değilsiniz. Siz baskı yaptıkça ters tepiyordur. 3 yaşındaki çocuğa ders yaptiramazsınız , o merak eder , keşfeder kendi kendine öğrenir.

Her cocugun gelisimi
Ayni olacak diye birsey yok..kimisi erken konusur kimisi daha gec.. yani 5 yasinda konusan cocuklar varmis..ama ilerde gayet guzel okullarda okuyup guzel meslegi olan.

Ogretirken degilde mesela merdiven cikarken sayilari saysaniz vs? Hem ogretiyo gibi olmaz oyun gibi hemde akilda kalici olur.

Oğlum 11 aylıkken renkleri öğrendi , 3 yaşında basit ( 5+3gibi ) toplama çıkarma yapıyordu ben öğretmeden, şimdi 8 yaşında çarpma bölme kafadan yapıyor . Amaaa otizmli yani davranış sorunları takıntıları öfke krizleri vs var . Keşke renkleri 5 yaşında toplama çıkarmayı 7 yaşında yapsaydı da normal olsaydı . Siz üstüne düşmeyin eğer çok büyük bir sorun yoksa zaten öğrenecek , çok büyük bir sorun olsaydı şimdiye kadar anlardınız bunu. Sakin olun çocuğunuzla keyifli vakit geçirin bir şeyler öğretmeye çalışmayın

Chelzy seninkilerle aynı yaşta benim oğlan da. Bizde de her renk mavi 😂 pembeye de abla rengi diyor ( çevresinde ki kız arkadaşları pembe giydiği için böyle bir ad takmış ) 1 ve 3 de klasik rakamlarimiz
Ayni yasitlar canim.Anne bu maviiii ya da mavii diiilll diyolar😁 daha tam uzun uzun cumleler yok bizde.2 kelimelik emir cumleleriyle ilerliyoruz😁 ama her sey maviiii.

Oğlumu dil terapisine götürüyorum orada gelişim uzmanı bir öğretmen bana pekiştirme amacıyla her şeyi rengiyle söylemem gerektiğini söylemişti. Konuşma terapisti de aynı şeyi söylüyor çıkartamadığı harfi söyleyebilmesi için bol bol tekrar edin. Bir ay boyunca k harfi çalıştık, heceleri, kelimeleri vs... şükür şu an söyleyemediği bir çok harfi çıkartıyor öyle ki r harfi en zor harfmiş ara ara onu bile söylüyormuş. Bol tekrar fayda sağlamaz ne alaka diye düşünmeyin inannın ben abartısız bir sene boyunca 16 tane posta kutusunu hem apartmana girerken hem de çıkarken saydım ne zaman posta kutularını görse kucağıma atlardı oğlum. Ağzını açıp benimle saydığı nadirdi ama mantığını kavramış bu süreçte, baktım bir gün 19 a kadar sayıyor devamını talep ettikçe söyledim, bununla ilgili etkinlikler yaptım. Geçen gün öğretmeni 8'i göstermiş artist 1den başlayıp saymış kadın sayıları bilmiyor baştan başlıyor dedi. 😂
Renkleri de çok dallandırıp budaklandırmamak lazımmış mesela yeşilin her tonunu söyleyen bir kadına öğretmenin biri kafası karıştığı için maviye de yeşil dediğini çocuğun yeşil rengi bir türlü ayırt edemediğini söyledi.

Siz gün içinde tekrar edin kırmızı kazağın nerede, aa bak beyaz araba, bana siyah kumandayı ver gibi komutlarla inanın bir gün bir bakmışsınız hepsini siz daha sormadan söylüyor.

Keşke benim çocuğumda üç yaşında sayıları, renkleri, harfleri, alfabeyi, şekilleri ezberlemeseydi; ingilizcelerini ezberlemeseydi de arkadaşları ile etkileşimli, sağlıklı ilişki kurabilseydi, onlarla oyun oynama becerisi daha sağlıklı olabilseydi. O arkadaşlarıyla oyun oynayabilsin diye servet harcıyorum ben. Sosyal beceri geliştiremezse ezberlediklerinin hepsi çöp. Bir işe yaramaz yani. O yüzden oyun oynamalarının, bıcır bıcır konuşmalarının kıymetini bilin. Oyun içinde herşeyi öğrenir. @lulutas

Oğlumu dil terapisine götürüyorum orada gelişim uzmanı bir öğretmen bana pekiştirme amacıyla her şeyi rengiyle söylemem gerektiğini söylemişti. Konuşma terapisti de aynı şeyi söylüyor çıkartamadığı harfi söyleyebilmesi için bol bol tekrar edin. Bir ay boyunca k harfi çalıştık, heceleri, kelimeleri vs... şükür şu an söyleyemediği bir çok harfi çıkartıyor öyle ki r harfi en zor harfmiş ara ara onu bile söylüyormuş. Bol tekrar fayda sağlamaz ne alaka diye düşünmeyin inannın ben abartısız bir sene boyunca 16 tane posta kutusunu hem apartmana girerken hem de çıkarken saydım ne zaman posta kutularını görse kucağıma atlardı oğlum. Ağzını açıp benimle saydığı nadirdi ama mantığını kavramış bu süreçte, baktım bir gün 19 a kadar sayıyor devamını talep ettikçe söyledim, bununla ilgili etkinlikler yaptım. Geçen gün öğretmeni 8'i göstermiş artist 1den başlayıp saymış kadın sayıları bilmiyor baştan başlıyor dedi. 😂
Renkleri de çok dallandırıp budaklandırmamak lazımmış mesela yeşilin her tonunu söyleyen bir kadına öğretmenin biri kafası karıştığı için maviye de yeşil dediğini çocuğun yeşil rengi bir türlü ayırt edemediğini söyledi.

Siz gün içinde tekrar edin kırmızı kazağın nerede, aa bak beyaz araba, bana siyah kumandayı ver gibi komutlarla inanın bir gün bir bakmışsınız hepsini siz daha sormadan söylüyor.
Dil terapisti iyi fikir evet.. oynatarak ogretiyolar ve isin uzmani bir kisi bizden cok daha iyisi o yapiyor kesinlikle

Beklenti fazla degilmi ben hiç zorlamadim oyun çağları suab yalnız günde tv izlemek istediğinde eğitici ve eğlenceli videolar açardım
Ordan cok sey kaptı Türkçenin yani sira İngilizce renkleri sayıları öğrenmişti
Ben evcilik oynardim hep nasılsa ogrenir sonucta

Dil terapisti iyi fikir evet.. oynatarak ogretiyolar ve isin uzmani bir kisi bizden cok daha iyisi o yapiyor kesinlikle
Terapist 40 dakika görüyor oğlumu o süreçte ona yolu gösteriyor, sonra bana nasıl çalışacağımı anlatıyor. O harf çıkana kadar iş bana kalıyor yine ben öğretiyorum ama ışık olmadan karanlıkta yolu bulmak nasıl zorsa nereden başlayacağını bilmediğin bir işte ilerlemekte o kadar zor. O yüzden gerektiği zaman işin uzmanından destek almakta fayda var. ♥️ İnşallah hayatında her şey istediği gibi olur terapistimizin.

Üç yaş çocuğu tüm renkleri bilmese de büyük kısmını bilmez mi? Biz de oturup ders gibi çalıştırmamıştık ama o dönemde şekilleri, renkleri biliyordu.
Okula bütçe ayırabilirseniz tam okul zamanı aslında okulda yaşıtlarıyla beraber oynayarak öğrenir. En güzel öğrenme oynayarak öğrenmel

Siz rehber öğretmen degilmiydiniz?yanlış mi hatırlıyorum.yani 3 yaşında çocuk için gereksiz bir endiselenme yasadigimizi farkında olmanız lazım.kızım 4.5 yaşında renkleri öğrendi...

X