3 yaşındaki kızıma birşey öğretemiyorum

İnsan soz konusu çocuk olunca çabuk telaşı kapılıyor haklısınız ama bizim bu yaşta yapacağımız en iyi şey fazla uyananla karşılaştırmak. Mesela her gün farklı farklı parklara götürün, yaķındamuze varsa götürün, oyun grubuna göturenilirsiniz. Rahatlayın ama bilgi öğrenilir, mutlu olsun o önemli. Hareketle birlikte öğrenmenin arttıgina dair çalışmalar var Mesela evde parkur kurup top tasima yaptırabilirsiniz ya da sayı taşıma.
Evd ebir sayılır de harf puzzle olsun yaptırmaya uğraşmayın ama o görsün. Renk günü yapabilirsiniz hadi evdeki sarı her seyi kutuya toplayalım diye.yanlis renk getirince yanlış demeyin aa mavi top hadi sarıları bulalım deyip başka yere kaldirin

Diğer arkadasların aksine ben sizi anlıyorum çünkü ben de çocuğuma bisey ogretwmiyotum kreşe kadar (3) ogrenmedi şimdi 4 oldu 1 senedir gidiyor kreşe öğreniyor biliyorum videolardan ama evde tekrar ettiremiyorum. Çocuklarımızın nazi bize. Kreşe gönderebilirsin

Oyun gruplarina katilsim veya kreşe verin. O kadar akillilar ki sizin Bir şeyler ogretmeye çalıştığinizin gayet farkinda ve belki de tepki gelistirmistir. Oğlum 3 yasinda, aylar önce İspanyolca 20ye kadar saymayi öğrendi kendi kendine. İlk duydugumda inanmadım ve bir kaç kez tekrar etmesi için israr ettim. Uydurarak saymaya başladı ama oyun oynarken kendi kendine gayet sayiyor. Oyunlarla ogretin. Cümle içinde renklerinde sayilari bol bol kullanın. Oyuncaklarla somutlastirin. Yasitlariyla bir araya getirin.oyunlarla öğrensin.

Keşke benim çocuğumda üç yaşında sayıları, renkleri, harfleri, alfabeyi, şekilleri ezberlemeseydi; ingilizcelerini ezberlemeseydi de arkadaşları ile etkileşimli, sağlıklı ilişki kurabilseydi, onlarla oyun oynama becerisi daha sağlıklı olabilseydi. O arkadaşlarıyla oyun oynayabilsin diye servet harcıyorum ben. Sosyal beceri geliştiremezse ezberlediklerinin hepsi çöp. Bir işe yaramaz yani. O yüzden oyun oynamalarının, bıcır bıcır konuşmalarının kıymetini bilin. Oyun içinde herşeyi öğrenir. @lulutas
Niye çöp olsun ya aksine çok başarılı çocukların bir çoğu asosyal diyor uzmanlar

Oyun gruplarina katilsim veya kreşe verin. O kadar akillilar ki sizin Bir şeyler ogretmeye çalıştığinizin gayet farkinda ve belki de tepki gelistirmistir. Oğlum 3 yasinda, aylar önce İspanyolca 20ye kadar saymayi öğrendi kendi kendine. İlk duydugumda inanmadım ve bir kaç kez tekrar etmesi için israr ettim. Uydurarak saymaya başladı ama oyun oynarken kendi kendine gayet sayiyor. Oyunlarla ogretin. Cümle içinde renklerinde sayilari bol bol kullanın. Oyuncaklarla somutlastirin. Yasitlariyla bir araya getirin.oyunlarla öğrensin.
Nasıl yaptın ya bunu ay ne güzel 🥲

kızım 3 yaşına girdi ama ne renkleri ne sayıları öğretemedim. asla baskı vs yapmıyorum oyunlarla öğretmeye çalıştım hep ama olmuyor. renk isimlerini biliyor ama renkleri tanımıyor sadece kafasına göre bir renk söylüyor. sayıları 1-2 9 10 diye sayıyor. onun eğitimine önem veriyorum kendini geliştirsin istiyorumi önerebileceğiniz kitap kaynak ya da oyuncak var mı
Benim oğlumda 4 yaşında ama asla öğrenme hevesi yok asla baski kurmuyorum sadece etkinlik kitaplari aliyorum bazen hergun bazen arada gunde 20 dk gecmeyecek sekilde yaptrmaya calisiyorum ama zorla anne skldm anne yoruldum diyo dogdugundna belli kitap sevsin diye kitaplar alan bi insanim ama asla kitaplari sevdiremedim daha yeni harektli kitaplar serisi ni aldim onlri biraz sevdi ama yinede cok ilgilenmiyor sayilari beraber 100 e kadar sayiyoruz ama sen say deyince tabiki sayamiyor renkelri ogretmeye cok calistim ama salliyor bilsede dogruyu soylemek istemiyor kac yasindasin diyorum eliyle gosteriyor ama soylemiyor eliyle gostermeyide ben ogretmistim adin ne diyorum asla soylemiyor sinir kupu yapiyor beni :KK43:. Adim ne diyo soyle diyorum soyle diyo benimle dalga geciyor sanki :KK70: artik takmiyorum gecen sübhaneke duasini ogreteyim dedim oyle hani ciddi degil renkleri ogretemiyorm bunu nasl ogretcem diye Sübhaneke yi ogrendi 😅 saka gbi cocuklar iste tuhaflar takma bence zamana birak ..

kızım 3 yaşına girdi ama ne renkleri ne sayıları öğretemedim. asla baskı vs yapmıyorum oyunlarla öğretmeye çalıştım hep ama olmuyor. renk isimlerini biliyor ama renkleri tanımıyor sadece kafasına göre bir renk söylüyor. sayıları 1-2 9 10 diye sayıyor. onun eğitimine önem veriyorum kendini geliştirsin istiyorumi önerebileceğiniz kitap kaynak ya da oyuncak var mı
Benim yeğenimde öyleydi dinlemezdi öğretirken. Renk sorduğumuzda bakmadan sallardı. Aşırı zeki bi bebe normalde 😂 3.5 yaşında kreşe başladı düzeldi orda daha güzel öğrendi

Üç yaş çocuğu tüm renkleri bilmese de büyük kısmını bilmez mi? Biz de oturup ders gibi çalıştırmamıştık ama o dönemde şekilleri, renkleri biliyordu.
Okula bütçe ayırabilirseniz tam okul zamanı aslında okulda yaşıtlarıyla beraber oynayarak öğrenir. En güzel öğrenme oynayarak öğrenmel
Bu çocuktan çocuğa değişir. Benim oğlum kendi kendine renkleri, ingilizce-türkçe sayıları ve alfabeyi öğrendi mesela. Oturup göstermedim, herhangi bir uğraş vermedim. İlgi alanlarıyla alakalı diye düşünüyorum. Oğlum da 3 yaşında bu arada.

Son düzenleme:
Benim oğlumda 4 yaşında ama asla öğrenme hevesi yok asla baski kurmuyorum sadece etkinlik kitaplari aliyorum bazen hergun bazen arada gunde 20 dk gecmeyecek sekilde yaptrmaya calisiyorum ama zorla anne skldm anne yoruldum diyo dogdugundna belli kitap sevsin diye kitaplar alan bi insanim ama asla kitaplari sevdiremedim daha yeni harektli kitaplar serisi ni aldim onlri biraz sevdi ama yinede cok ilgilenmiyor sayilari beraber 100 e kadar sayiyoruz ama sen say deyince tabiki sayamiyor renkelri ogretmeye cok calistim ama salliyor bilsede dogruyu soylemek istemiyor kac yasindasin diyorum eliyle gosteriyor ama soylemiyor eliyle gostermeyide ben ogretmistim adin ne diyorum asla soylemiyor sinir kupu yapiyor beni :KK43:. Adim ne diyo soyle diyorum soyle diyo benimle dalga geciyor sanki :KK70: artik takmiyorum gecen sübhaneke duasini ogreteyim dedim oyle hani ciddi degil renkleri ogretemiyorm bunu nasl ogretcem diye Sübhaneke yi ogrendi 😅 saka gbi cocuklar iste tuhaflar takma bence zamana birak ..
Bu arada oglum merduvenlerden dustu 2 yasinda ondeki bir disi kirildi pedalog a goturdum konusmamaya susmaya baslaynca daha yeni yeni acilmaya basladi travma etkisiyle konusmasi gerilemisti

Bu çocuktan çocuğa değişir. Benim oğlum kendi kendine renkleri, ingilizce-türkçe sayıları ve alfabeyi öğrendi mesela. Oturup göstermedim, herhangi bir uğraş vermedim. İlgi alanlarıyla alakalı diye düşünüyorum. Oğlum da 3 yaşında bu arada.
2,5 -3 yaşlarındayken oğlumun en sevdiği oyuncak bultaklarıydı. Kırmızı üçgen attiiii diye sarı dittötten attiii diye diye oynardı. Yine keçeden bi kitabı vardı ona şekilleri renkleri yapıştırır sökerdi defalarca. Onlarla öğrenmişti. Tamamen oyununu sevdiği için öğrendi aslında çocuklar bu tip oyuncakları sevdiği öğreniyorlar

Telden minikler öğreniyor uygulaması ile öğrendi oğlum renkleri şekilleri hayvanları sebzeleri

Bence bir uzmana gidip sorun derim benim oğlumda adın ne veya bu ne diye sorduğum da ya da okuyalım mı diye sorduğumda kalıbı papağan gibi tekrar ediyordu. Bunu sizi sinir etmek için yapmıyor olabilir belki yapma nedeni bu soruya nasıl cevap vereceğini bilemediği içindir. Aynılarını yaşayıp aynılarını düşündüm ama daha sonra dayanamayıp çocuk ve Ergen ruh sağlığına götürdüm terapi alması gerektiği söylendi. 4 aydır terapi görüyor geçen gün adını soran bir çocuğa kullanmadığımız ikinci adını ve soyadı dahil bütün şeceresini saydı. Amacım sizi korkutmak değil yanlış anlamayın bir an oğlumu gördüm.

2,5 -3 yaşlarındayken oğlumun en sevdiği oyuncak bultaklarıydı. Kırmızı üçgen attiiii diye sarı dittötten attiii diye diye oynardı. Yine keçeden bi kitabı vardı ona şekilleri renkleri yapıştırır sökerdi defalarca. Onlarla öğrenmişti. Tamamen oyununu sevdiği için öğrendi aslında çocuklar bu tip oyuncakları sevdiği öğreniyorlar
Evet ben onunla oynarken hep sayarak, renkleri söyleyerek oynuyordum bak. REnkli kuleler yapıp, sayardık katlarını. Ama ben bunu öğretme amacında yapmadığım için aklımda bile kalmamış.

Henüz küçük ve öğrenemiyor değil istemediği için öğrense bile söylemiyordur baskı hissettiyse. Çocuklar yıllar yıllar boyunca zaten öğrenecek. Erkende öğrense, geçte öğrense bir yerde esitlenecek bu çocuklar.
Talep ederse öğretin. Heves ediyorsanız da arada teklif edin ama bunaltmayin.

Kızım erken konusmasina ragmen ,kelime hazneside epey genisti,büyuk insan gibi konusurdu ama harfleri,renkleri vs okulda öğrendi.
Oğlum 3 yaşında epey gec konuştu,harfleri(türkce ve ingilizce)sayıları 1den 10a kadar,ingilizce ve türkce sayıyor.
Bu çocuktan cocuğa degişiyor bence çokta dert etmeyin. Aklinda kalmasi açısından,oyun oynarken sarı arabayi mı istiyorsun,mavi oyuncağı mı istiyorsun vb şekilde pekiştirebilirsiniz. Yemek yerken,atıyorum elma veriyorsunuz kac dilim elma istiyorsun ,2 tane veriyorum vb şekilde konuşabilirsiniz. Ben bunun ötesinde bir caba sarfetmedim hep bu şekilde konusuyorum akılda kalıyor. Sorsam canı istemezse söylemez bile hangi renk desem ama oyun oynarken söylüyor. Bir tane tablet oyuncağı vardi onunla cok oynardı ondan kapti ingilizce harfleri vs.
Çok üzerine düşmeyin, günlük konuşma dilinize ekleyin o zaman daha kolay öğreniyorlar.

Keşke benim çocuğumda üç yaşında sayıları, renkleri, harfleri, alfabeyi, şekilleri ezberlemeseydi; ingilizcelerini ezberlemeseydi de arkadaşları ile etkileşimli, sağlıklı ilişki kurabilseydi, onlarla oyun oynama becerisi daha sağlıklı olabilseydi. O arkadaşlarıyla oyun oynayabilsin diye servet harcıyorum ben. Sosyal beceri geliştiremezse ezberlediklerinin hepsi çöp. Bir işe yaramaz yani. O yüzden oyun oynamalarının, bıcır bıcır konuşmalarının kıymetini bilin. Oyun içinde herşeyi öğrenir. @lulutas
Hemen algıda seçiyorum böyle mesajları.
Acil çözüme kavuşma diliyorum.
Nesi var çocuğunuzun?
Bu ara ilgi alanım tamamen bu da ne yazık ki...

Çok öğretme odaklıysanız işe yaramaz, bunalım da.
Akışa bırakın biraz, bilgiye oyun yerleştirmektense oyunun içine biraz bilgi serpiştirmek daha iyi bence.
Başkaca sorunlar görüyorsanız da gecikmeden doktora götürün.

Bu kadar üzerine düşülünce bence ters tepki veriyor. Yeğenim 2,5 yaşından beri kreşe gidiyor. Şu an 5 yaşında ve hala ne tam sayıları biliyor ne de renkleri.
Öğretmeni baskı hissettiği için öğrenemediğini söylemiş.
Yanlış anlamayın lütfen ama yeğeninizin bununla ilgili bir yardım alması gerekiyor. 5 yaşında renkleri bilmemesi söz konusu olmaması gerekiyor. Ki kreşe 2.5 yaşında başlamış. Yardım aldılar mı bilmiyorum ama kreş öğretmeninin söylediği ile yola çıkılmamalı.

X