33 yaşında tel taktırmaya girissem mi çok kararsızım.

Selam arkadaşlar başlıktan da anlaşıldığı üzere diş teli taktırma gibi bir düşüncem var bir senedir kararım kesinleşti gibi aslında çok büyük sorun yok ama köpek dişler sivri ve geride duruyor. Alt dişler düzgün değil dikkatlice bakınca ve gülüşümden hep cekinmisimdir sivri dişten dolayı. Sizce bu yaştan sonra sıkıntı olur mu tecrübeli olanlar uzun süre kalır mı tel?Gerek var mı ailemden çoğu kişi senin disinde bir şey yok belli değil diyorlar.Ve fiyatlar ne güncel olarak ?
Tel her yaşta takilir bence rahatsiz da olmazsin. Hatta cikabilen seffaf plaklar var onlari da arastir. Ama sadece kopek dislerse sorun lamine yaptirabilirsin onlara. Tel sanirim en az 1 yil kaliyor sonrada geceleri birsey takiyosunn

Görüntü konusunda endişeniz varsa "Invisalign tedavisi" görebilirsiniz. Yaş için de endişelenmeyi. Eşim 40 yaşında bu tedaviye başladı. Sonuçtan da gayet memnun.

32 yasinda taktirdim cok kotuydu dislerim 2 yil suren agir bir tedaviydi ama sonuc muhtesem oldu erkek arkadasim Allah sana ne guzel disler vermis ya inci gibi dizmis demisti :) ekonomiyi bilmem ama manevi anlamda hic tereddut etmeyin 1 gun bile kardir

Selam arkadaşlar başlıktan da anlaşıldığı üzere diş teli taktırma gibi bir düşüncem var bir senedir kararım kesinleşti gibi aslında çok büyük sorun yok ama köpek dişler sivri ve geride duruyor. Alt dişler düzgün değil dikkatlice bakınca ve gülüşümden hep cekinmisimdir sivri dişten dolayı. Sizce bu yaştan sonra sıkıntı olur mu tecrübeli olanlar uzun süre kalır mı tel?Gerek var mı ailemden çoğu kişi senin disinde bir şey yok belli değil diyorlar.Ve fiyatlar ne güncel olarak ?
Bende 29 yaşındayım. Ön iki dişim ayrık. Bu zamana kadar nasıl taktırmadım kendime pes diyorum. Hiç dişlek gülemedim fotoğraflarda. Düğünden önce yaprak porselen düşündüm dişlerime zarar verme ihtimalinden korktum yaptırmadım. Düğün fotoğraflarımda hep zordan gülmüşüm. Seneye taktırmayı düşünüyorum.

19 yasindayim lise baslamadan takmistim tellerimi su zaman oldu inanin yeni cikti. oysaki doktorla bir iki yil diye konusmustuk tedavi icin. ve dusunun 14 yasinda bana gelisimin ilerledigi icin cok bir fark bekleme denmisti. kucuk cocuklar icin evet tel cozum ama buyuyunce kesinlikle izdirap. sorarsaniz sonuctan memnun muyum evet tabii ki su an dislerim harika ama cok agrili bir surec. once tellere alismaya calisiyorsun sonra lastik diye bir zimbirti geliyor. agzin yara olmasin diye mum gibi bir sey veriyorlar o da fayda etmiyor zaten sürekli yara ve agrilar. yine insanin kendi tercihi ama cekilecek cile degil gerçekten.

Tam pandemi zamanında diş teli tedavisi gördüm 12-13 ay sürdü toplamda. Benim için de yaşın büyük diyenler olmuştu (29-30), büyük yaşta tedavi uzar diyenler de oldu alakası yok dişler zaten çok hızlı hizaya geliyor önemli olan sürekliliği sağlamak. Tedaviyi uzatan süreçler doktorun dediklerini yapmamak ve özellikle lastik kullanımında o lastikler takılmadığında süreç gittikçe uzuyor. Her şeyi harfiyen yaparsanız her ay ilerleme kaydedersiniz dişlerinizin durumuna göre de 1 yılda süreci tamamlarsınız.

Diş teli taktırmış olmak hayatımda verdiğim en doğru karardı 🥰 İyiki yaptırmışım 🥰

Bende 32 yasındayım ve öğretmenim. Bence diş teli tedavisi için bu yaşlar da gayet normal. Ben üstteki ön iki dişimin yamukluğundan şikayettim biri diğerinin daha üzerinde duruyor. Konuşurken gülerken belli oluyordu ama çok kötü bir görüntü vermiyordu çevreye hatta dişlerin sana özgü çok tatlı duruyor diyen çoktu. Ama yaşım ilerledikçe estetik olarak dişlerimin daha düzgün durmasını istedim. Maddi durumumu ayarlayıp özelde iyi bir klinikle anlaştım ve sonunda dişlerime tel taktırdım. Benimde sizin gibi çekincelerim vardı. Bu yaşta tel taktırırsam komik olur muyum ? Yakışır mı ? Öğrencilerim güler mi ? Ders anlatırken rahat konuşabilir miyim? vs. düşünceler.. Çok gereksizce düşünmüşüm. Şimdi diyorum ki iyi ki de taktırmışım bu halimle de çok mutluyum :) Herkes çok yakıştırdı. Daha yeni 2 ay oldu taktırdığım. Şuanda ağzımda yok gibi, hissetmiyorum bile. İlk önce üst dişlerime takıldı tel bu ay sonunda da alt dişlerime takılacak nasipse. Hatta üst ön dişlerimdeki asimetri yavaş yavaş düzelmeye başladı bile :) Maddi durumunuz bunun için elverişli ise bence hiç düşünmeyin taktırın emin olun kendinizi iyi hissedeceksiniz 😉

Merhaba plak kullanmaya başladım. Çok rahat ve asla belli olmuyor. 30 plak hazırlandı geldi 6. Plaktayım şuan 10 günde bir yenisine geçiyorum. Estetikten kaygılanıyorsanız kesnlikle plak yaptırın. 34 bin ödedim bu tedavi için. 33 yaşındayım öğretmenim. İlk 2 gün s ve z seslerinde sorun yaşadım geçti.

Merhaba plak kullanmaya başladım. Çok rahat ve asla belli olmuyor. 30 plak hazırlandı geldi 6. Plaktayım şuan 10 günde bir yenisine geçiyorum. Estetikten kaygılanıyorsanız kesnlikle plak yaptırın. 34 bin ödedim bu tedavi için. 33 yaşındayım öğretmenim. İlk 2 gün s ve z seslerinde sorun yaşadım geçti.
Teşekkür ederim fikirleriniz için. Ben taktırali bir sene oldu bile😊 göz açıp kapayana kadar geçti epey fark oluştu dişlerimde. İyi ki diyorum ben de şimdiden. Az kaldı hissediyorum altı ay sonra tamamen düzelir gibi geliyor bir buçuk sene denilmişti.

Teşekkür ederim fikirleriniz için. Ben taktırali bir sene oldu bile😊 göz açıp kapayana kadar geçti epey fark oluştu dişlerimde. İyi ki diyorum ben de şimdiden. Az kaldı hissediyorum altı ay sonra tamamen düzelir gibi geliyor bir buçuk sene denilmişti.
Ah tarihe dikkat etmemişim.. neyse başkasına fikir olur. ❤️ bişey kalmamış sizin de

Eğer çene yapınıza zararı yoksa yaptırmayın ama çene yapınızı bozuyorsa gerekli tabii

niyeyse bana cok sempatik geliyor bu tarz kusurlar,hani sanki farklı bir ozellikmiş gibi karakteristik duruyor,diğerlerinden farklı olmak herzaman guzeldir,çok abartı bişey değilse tabi

Belli bir yaştan sonra tel tedavisi pek sonuç vermiyor kemik yaşı tamamlandığı için. Dişlerde geri yamulma oluyor. 3 kuzeniz 2’miz 15’li yaşlarda 1’imiz 20’li yaşlarda tel taktırdı hepimizin geri yamuldu. Ben şu an zirkonyum yaptırdım, diğeri tekrar tedavi oluyor şeffaf plakla. Yetişkinlikte uzak durun bence doktorlar umut veriyor ama boşa giden bi 4 senem var ağrısı da cabası yamuldu geri

Belli bir yaştan sonra tel tedavisi pek sonuç vermiyor kemik yaşı tamamlandığı için. Dişlerde geri yamulma oluyor. 3 kuzeniz 2’miz 15’li yaşlarda 1’imiz 20’li yaşlarda tel taktırdı hepimizin geri yamuldu. Ben şu an zirkonyum yaptırdım, diğeri tekrar tedavi oluyor şeffaf plakla. Yetişkinlikte uzak durun bence doktorlar umut veriyor ama boşa giden bi 4 senem var ağrısı da cabası yamuldu geri
nasıl yamuldu dişleri yaptıktan sonra retainer tedavisi oldunuz mu çünkü telden sonra dişlerin aynı yerine gitmesi çok normal ama arka telleri tedaviden sonra takdıysanız geri bozulması imkansız cevap verirseniz sevinirim bende 2 aydır takıyorum çünkü

Ben 26 yaşımda tel taktırdım 13 ay tedavim sürdü 5 aydırda şeffaf plak kullanıyorum. Diş telleri çıktıktan sonra ilk 2 yıl gece gündüz şeffaf plak sonraki 2 yıl sadece geceleri şeffaf plak kullanma zorunluluğu var pekiştirme tedavisi deniliyor zaten buna. Pekiştirme tedavisini yapmadıysanız bozulmama şansı yok ve bunun yaşla alakası yok. Tedaviniz de 4 yıl çok uzun sürmüş diş köklerinizde rezorpsiyon olma olasılığı çok yüksek.

nasıl yamuldu dişleri yaptıktan sonra retainer tedavisi oldunuz mu çünkü telden sonra dişlerin aynı yerine gitmesi çok normal ama arka telleri tedaviden sonra takdıysanız geri bozulması imkansız cevap verirseniz sevinirim bende 2 aydır takıyorum çünkü
Retainer tek başına yeterli olmuyor şeffaf plak kullanmanız gerekiyor bende 5 aydır kullanıyorum yoksa yamuluyor.

7 yil once tedavim bitti alt ve ustte retainer teli var ayrica duzenli sekilde seffaf plak kullaniyorum dislerimde milim degisiklik yok ayrica su an yasim 41 disleriniz yamulsa caprasiksa ve kapanma sıkıntısı varsa duzeltilmelidir yoksa ne kadar bakim yaparsaniz yapin disleriniz cürür ve erken kayiplar yasayabilirsiniz yasla ilgisi yok tedaviyi gerektigi gibi uygulamakla ilgisi var

7 yil once tedavim bitti alt ve ustte retainer teli var ayrica duzenli sekilde seffaf plak kullaniyorum dislerimde milim degisiklik yok ayrica su an yasim 41 disleriniz yamulsa caprasiksa ve kapanma sıkıntısı varsa duzeltilmelidir yoksa ne kadar bakim yaparsaniz yapin disleriniz cürür ve erken kayiplar yasayabilirsiniz yasla ilgisi yok tedaviyi gerektigi gibi uygulamakla ilgisi var
Kesinlikle katılıyorum 👏🏻

X