Bebek Beslenmesi 4 aylık bebeğe ek gıda

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

ADAY

Guru
Kayıtlı Üye
17 Ocak 2012
1.565
295
selam hanımlar kızım hem mama hem anne sütü alıyor bugün tam 4 aylık aşısı vardı.sağlık ocağındaki hemşire ek gıdaya henüz öğün olarak başlama ama tattır dedi.ben kızıma ne gibi besinler tattırabilirim.birde ferro sanol kan damlasına başlattı bugün rengi açık sarı gibi kırmızı olmuyomuydu tadıda çok iğrenç.fikirlerinizi bekliyorum.
sevgiler

sağlık ocağındaki hemşire neye istinaden ek gıdayı tattırmanı söyledi, bilemiyorum... sütün yetiyorsa yani kilo alımı normal ise 6. aya kadar bekle... sütünü emiyorsa su vermene gerek yok........

ferro sanol dedigin gibi oluyor ve tadı cok kotu ben buyuk kızıma icirememistim ondan sonra ferrum damla verdi doktorumuz cok da memenun kaldım,hem buyuk kızıma hem de bebegime veriyorum simdi
bebegine istedigi kadar su verebilirsin,her emzirmeden yada mama veriyorsan mamadan sonra su ver,istedigi kadar icsin zaten bu aylarda artık istemediklerini net br sekilde belli ediyorlar anlarsın suya kandıgını,suyu kaynatılmış ılıtılımış olarak vereceksin elbette
ek gıda tattırma konusunda acele etme en az 1 ay daha bekle,ideali 6. aydan sonra,saglıcakla :KK16:

4 aylk mı? benim annem 2 ayı dolunca kızıma ek gıda vermeyi düşünüyor ve bu konuda çok ısrarcı ne yapıcam bilmiyorum.
1-2 kaşık meyve sularıyla başlarız diyor.anlatıyorum anlamıyor.
kzm sadece mama ile besleniyor,abim de öyle beslenmiş ve onun da 2 ayı dolunca başlamış.
araştırdım,kabızlığım yanın da bir de ileri de yeme sorunları oluyormuş.
zira abim liseye dek hep annemin elinden yedi.hala da iştahsız yani.

artk bir şekilde söyliycem yani yapma etme diye.
kırıcı olucam da ama ne yapaym.bnce anne sütü kadar olmasa da mamanın da besleyiciliği yeterli geliyor bebeklere.

Eğer bebeğin sadece anne sütü alıyorsa 6.aya kadar başka birşey önermiyor doktorlar.ancak benimde sütüm ne yapsam yetmedi 4.aya kadar mama ile devam edip,4.ay dolduktan sonra ekgıdaya başlarız dedi doktorumuz.Daha öncesinde kesinlikle ama kesinlikle tavsiye etmiyorlar çünkü erken başlamak sorunlara yol açıyor ki bağırsak ve mide floralaları ancak 4.ayda besinleri kaldırmaya başlayabilir.O da tabiki ancak bellibesinleri.4.ayda genelde devam sütüyle yapılmış(asla inek sütü 1 yaşına kadar yasak bağırsakta kanamalara neden olabiliyor) sütlaç ,muhallebi,evde sıkılmış meyve suları ,bitkiçayları verilebiliyor.Özellikle milupanın sitesinde ve nette birçok tariflr var googledan 4.aylık bebek mama tarifleri diye aratırsanız.Ben 2.aydan beride günde 90 ml papatya çayı veriyorum(milupanın)kendim bitkiden hazırlamıyorum çünkü emin olmak lazım bitkinin tazeitemiz,zararsız,oranı,vs.den.Ancak ek besine başlarken aceleci olmamak gerekli bence.Herşeyi dozunda yapmalı çünkü bende diğer anneler gibi bebeğimin şöyle iştahla hapur hapur yediğini görmek için sabırsızlanıyorum:)Bence su konusunda da bitki çayıyla 6.aya kadar götürebilrsiniz.Çünkü 6.aya kadar mamadan da alıyorlarmış suyu kaldıki anne sütüde azda olsa alıyorlar.İnternetteki Milupa ,prima gibi siteleri araştırmanız iyiolabilir bana çok yardımcı oldu.Bebeklerinizle sağlıklı,mutlu,uzun bir ömür diliyorum canlar:):KK9:

sağolun hanımlar cevaplarınız için hem süt hem mama alıyor bebegim o yüzden yavaş yavaş elma suyu havuç suyu başlamayı dğşünüyorum.

sağolun hanımlar cevaplarınız için hem süt hem mama alıyor bebegim o yüzden yavaş yavaş elma suyu havuç suyu başlamayı dğşünüyorum.
merhabalar
ben de 3 ayi doldugunda kontrole gittik drumuz havuc elme suyu be su verebilirsin icebildigi kadar ver dedi. dediklerini yaptim ole tatli emiyor ki biberonu bu arada anne sutu de emiyor. 4.ay asilari icin 22.01.2013 de drumuza gittigimde drumuz artik yavas yavas meyve puresi sebze puresi sebze corbasi yogurt tattir sonra yiyebildigi kadar ver dedi. havuc cok ii bir sebze suyu armut elma nar suyu ver dedi havuc nar elma karuisik da verebilirsin dedi. ben zaten hergun 50ml taze meyve suyu hazirliorum bi gun 2 gun elma suyu 2 gun havuc suyu ama cokmicmiyor amac da cok icmesi deil anne sutu alio nasilsa bugun ilk defa patates havuc corbasi yaptim yine 50 ml 2 kaba boldum az az yedirmeye calistim az bise yedi ceyregini. sonra emmek istedi bakalim yarin da vercen canim ya ne guzel yio. hadi bakalim :-)

merhaba bebeğiniz nasıl gözleri düzeldimi benim oğlumda 1,5 aylık oda yapıyor gözlerini öyle ve ben üzüntüden hasta oldum tesadüf sizi gördüm bana tavsiyeniz varmı...

merhaba arkadaşlar benımde kızım 4 ay 20 günlük sadece emzırıyorum onun dışında bugun ek gıdaya başlamaya karar verdım yanı tattırdım sadece 2 cay kasıgı elma suyu verdım sabah emzirmeden once başka vermelımıyım gun ıcınde bılemedım yarın 1 kasık fazlalaştırıp verıcem sonrada havuç suyuna baslıycam 2 günde 1 degısık tatlar tattıracağım
sızce ıyı mı yapıyorum.daha sonra neyle devam etmelıyım.fıkırlerınıze ıhtıyacım var ...bu arada elmanın eksı yada tatlı olması farkedıyormu

merhaba, ben bi anne olarak altıncı aydan önce süt yetiyorsa ek gıdaya karşıyım. bu konuya komşumuzun cocuğu için baktım. kadın psikolojik sorunları olduğu için ilac kullanıyor. 40 yaşları geckin ve bi oğlu olsu. ilac kullanmayı bırakmasına ragmen sinirlerinin bozuk olması geckin yaş derken sütü olmamış. bugün annemlere gelince biraz konuştuk. dört aylık bebeğe inek sütü veriyor. devam sütünden felan bahsettim. asıl merak ettiğim ıhlamur gibi caylarda ezılmıs tuzu alınmıs peynır vs verıyormusunuz. saygılar

Bizde 10 gün sonra 4 aylık olucaz benim bebeğimde sadece mama ile beslendiği için bende ek gıdaya geçicem deneyimli annelerin önerilerini bekliyorum sevgiler...

Bizde 10 gün sonra 4 aylık olucaz benim bebeğimde sadece mama ile beslendiği için bende ek gıdaya geçicem deneyimli annelerin önerilerini bekliyorum sevgiler...
Biz de p.tesi 4. Ayımızı dolduruyoruz mama ile besleniyor oğlum onun için katı gıdaya geçiyoruz 6800 gr 64 cm doktorumuz
Öğlen; cam rende de rendeleyip
1. Gün armut 1_2 çay kaşığı
3. Gün elmayı ekleyip 1_2 tatlı kaşığı
6. Gün 1 dilim elma 1 dilim armut yarım muz
Akşam;
1_2 çay kaşığı yoğurt ile başlayıp 1 hafta sonra 1 çay bardağı yoğurt yiyecek şekilde arttıracağım
Zaten yemesine göre ayarlama yapabiliriz bence
Öğlen ve akşam bizimle beraber yiyecek ana kucağında onu besleyip sonra siz yemeyin dedi şarkıyla konuşarak yedirebilirsin dedi
Benim oğlum zaten çok iştahlı değil 150 cc çok zor içiyor bakalım ne yapacağız sen de doktorun dediklerini paylaşırsan sevinirim

Teşekkür ederim paylaşımın için bende başladım 4 gündür yoğurt yiyoruz bugün de havuçla irmik verdim tadımlık ☺ öncelikle meyveden değil sebzeden yanayım ama ben çünkü meyvenin güzel tadını alan bebek sebzeyi reddediyormuş. Meyveyi tatlı olduğu için her halukarda yer zaten.

Ben tattirmaya 5,5 aylikken baslamistim. 7 ay olana kadar da sadece tadimlik veriyordum yavas yavas artirdim ogunleri. Bence 4 ay cok erken.

Şuan benimde bebeğim 4 aylık rica etsem nasıl başlamalıyım doktorumuz bizede tatdır dedi ne kadr süre tattırcam ne kadar zaman sonra normlq başlıycaz bide meyve sularını kaç ml veriyorsun cevaplardan çok sevinirim

İlk sayfayı hayretler içinde okudum.İki aylık bebeğe tadım diye tutturan anneanne,bebeğe her beslenmeden sonra su ver diyen üye,meyve suyu tadimiyla baslamalar😳Yahu hanımlar aklınızı mi kaçırdınız?Sizin hiç mi çocuk doktorunuz yok.Saglik ocağındaki hemşire kim ki bebeğe ek gıdaya başlayın dicek.Doktordan başka herkes herkesi dinlemis maşallah. Bebeğim 4 gün sonra 5.ayini bitiricek Allah izin verirse.Doktorumuz ek gıda tadimlarina baslicaz dedi.Persembe günü kontrolümüzde bize liste halinde neyi ne kadar ve ne siklikla verebileceğimizi soylicek.Benim onayım olmadan bebeğe hiçbir gıda vermiceksin dedi ben de tamam dedim.Hayir bu acele neden.Bi kendinize gelin ya.Bir cahilliktir almış gidio.

İlk sayfayı hayretler içinde okudum.İki aylık bebeğe tadım diye tutturan anneanne,bebeğe her beslenmeden sonra su ver diyen üye,meyve suyu tadimiyla baslamalar😳Yahu hanımlar aklınızı mi kaçırdınız?Sizin hiç mi çocuk doktorunuz yok.Saglik ocağındaki hemşire kim ki bebeğe ek gıdaya başlayın dicek.Doktordan başka herkes herkesi dinlemis maşallah. Bebeğim 4 gün sonra 5.ayini bitiricek Allah izin verirse.Doktorumuz ek gıda tadimlarina baslicaz dedi.Persembe günü kontrolümüzde bize liste halinde neyi ne kadar ve ne siklikla verebileceğimizi soylicek.Benim onayım olmadan bebeğe hiçbir gıda vermiceksin dedi ben de tamam dedim.Hayir bu acele neden.Bi kendinize gelin ya.Bir cahilliktir almış gidio.
Pardonda yanlış kişiye cvb verdiniz sanırım benim çocugu 4 aylık ki zaten çocuk doktorumuz dedi başlayalım diye bende kontrole daha gitmedim o yüzden ne kadar su verilmeli yada ne kadar meyve suyu verdiğini merak ettim ondan sordum ya i cahillikten başlamıyorım doktorumuz öle uygun gördü ondan başladık önce kime cvb verdiğinizde bakın ondan sonra yazın ben ne yazmışımfa sen bu şekilde cvb veriyorsun.?

Siz iyi misiniz?Ben size mi söyledim.İlk sayfa diye ozellikle belirtmiştim.Siz neden üzerinize alindiniz anlamadim
Pardonda yanlış kişiye cvb verdiniz sanırım benim çocugu 4 aylık ki zaten çocuk doktorumuz dedi başlayalım diye bende kontrole daha gitmedim o yüzden ne kadar su verilmeli yada ne kadar meyve suyu verdiğini merak ettim ondan sordum ya i cahillikten başlamıyorım doktorumuz öle uygun gördü ondan başladık önce kime cvb verdiğinizde bakın ondan sonra yazın ben ne yazmışımfa sen bu şekilde cvb veriyorsun.?

X