5 aylık bebek ek gıda

Tadimla veriyorum zaten birer çay kaşığı şeklinde iki tane üzümün suyunu az bişey çıkartıp veriyorum misal tabak tabak yedirmiyorum çocuğa taddiriyorum deniyorum

Tattırmak için bile yanlış bir sıralama ve yol seçmişsiniz. Örneğin 3 gün sadece kabak, 2 gün sadece havuç gibi alerji riski olmayan sebzelerle başlanır

Hakaret ettiğiniz kadın ağır ceza avukatı, bilin istedim. Dilinizi tutmazsanız bir de el kadar bebekle mahkemelerde uğraşmak zorunda kalırsınız.

Sosyal medyadayız diye kimseye hakaret edemezsiniz haddinizi bilin. Sayfalardır neler diyorsunuz, kendinize gelin. İnşallah dava eder sizi hakaret ettiğiniz insanlar da, sağlam bir ders alırsınız.
Bosver ben niye ugrasayim isim mi yok? Onun en buyuk cezasi kendisi zaten, anlayana 🤷🏼‍♀️

Keyif onun cocuk onun, hepimiz uyardik ama bi yerden sonra bana ne, bize ne?

Siz cocugunuza 6 aylık olana kadar hicbirsey taddirmadinizmi yada ağzına biseyleri deydirmedinizmi surda bana çene çalan çoğu insanin eminimki benden daha çok yaptığı birsuru hataları vardır
Siz 6 aylik olunca ek gidayi doyana kadar mi vereceksiniz sanıyorsunuz?
Adi üzerinde EK gıda. Ana öğünleri yine anne sütü veya devam sütü olacak.
Suan tattiriyorum dediginiz miktarda 6 aydan sonra verilecek. Tika basa degil.

Arkadaşım sen kendine bak.herkes kendi çocuğunu bilir kendi çocuğundan sorumludur.ben ek gıdaya başlarken doktora sormadim.eskiden annelerimiz doktora sorup yemek vermeye baslamamislar.3 Aylık bebekken domates suyu verdiklerini anlatıyorlar.tamam domates suyu ver demiyorum ama çok şükür bize birsey olmamış.dwdigin gibi zaten tabak tabak yemiyor çocuk.hicbirsey olmaz abartmadigin sürece Allah in izniylr
Nerden biliyorsunuz bir sey olmadigini?
Mide bagirsak sorunlarinin ayni saniyede basladigini mi düşünüyorsunuz?

Ben 4 aylikken annem kardesime hamile kaldigi için emzirmeyi kesmis ve gidaya gecmis.
Suan yasadigim mide sorunlarım icin sürekli annemi suçluyorum.
Bu zararlar uzun vadede ortaya çıkıyor.

Nerden biliyorsunuz bir sey olmadigini?
Mide bagirsak sorunlarinin ayni saniyede basladigini mi düşünüyorsunuz?

Ben 4 aylikken annem kardesime hamile kaldigi için emzirmeyi kesmis ve gidaya gecmis.
Suan yasadigim mide sorunlarım icin sürekli annemi suçluyorum.
Bu zararlar uzun vadede ortaya çıkıyor.
Sen de olacak diye herkeste olacak diye birsey yok.doktora gittin mi gerekli araştırmaları yaptin mi bu teşhisi koydun kendine???

Ayrıca banane ayol çocuk senin çocuğun insanlıktan anlamadığın ortada.
Ancak böyle klavye delikanlılığı yaparsın ama siber suçlardan şikayet edersem görürsün dünya kaç bucak. Yaptığın yanlışı bil edebinle otur. 5 aylık bebek dedik merhamet ettik gerek yokmus
Arkadaslar sadece fikir almak için sorulmuş bir soru bu.cevaplarken eğer uygun üslupla olursa suçlar gibi degil de fikir vermek şeklinde olursa zaten sorun çıkmaz.herkes doktordan daha doktor olmus

Sen de olacak diye herkeste olacak diye birsey yok.doktora gittin mi gerekli araştırmaları yaptin mi bu teşhisi koydun kendine???
Kafamdan teshis koyacak halim yok hanimefendi.
Evet herkeste olacak diye bisey yok diye dayayalim o zaman dogdugu gibi gidayi 😁
Mesela her balkondan atlayan da ölmüyor. Ölmüyor diye deneyecek miyiz?

Arkadaslar sadece fikir almak için sorulmuş bir soru bu.cevaplarken eğer uygun üslupla olursa suçlar gibi degil de fikir vermek şeklinde olursa zaten sorun çıkmaz.herkes doktordan daha doktor olmus

Birde avukatlar var ama keşke herkes işini yapsa.
Konu dışı mesaj ile polemik olusturmazsaniz sevinirim.

Ayrıca örneğin iş yerinde hata yaptığımızda patrona hakaret etmiyorsak burada da böyle konuşamayiz bu insana saygımızı duruşumuzu gösterir. Kimsenin üslubunda birsey yok herkes sadece sormuş.

Ayrıca örneğin iş yerinde hata yaptığımızda patrona hakaret etmiyorsak burada da böyle konuşamayiz bu insana saygımızı duruşumuzu gösterir. Kimsenin üslubunda birsey yok herkes sadece sormuş.
Sormak sen nasil yaparsin soyle mi yaptin böyle yaparsan böyle olur şeklinde olmasaydı daha uygun olurdu

Kafamdan teshis koyacak halim yok hanimefendi.
Evet herkeste olacak diye bisey yok diye dayayalim o zaman dogdugu gibi gidayi 😁
Mesela her balkondan atlayan da ölmüyor. Ölmüyor diye deneyecek miyiz?
Ben de dayayalim demiyorum doğduğu gibi anne sütü alamayan bir çok bebek var mecbur mama yiyecek.simdilerde devam sütü veriliyor.ama eskiden devam sütü yoktu mecbur pirinç unu ya da normal sut veriliyordu.biz 1 yaşına kadar inek sütü bile vermiyoruz eskiden söylediğim şartlarda olan herkes o zman mide sorunu yaşıyor.buna mi getiriyorsunuz olayı hanimefendi

Ben de dayayalim demiyorum doğduğu gibi anne sütü alamayan bir çok bebek var mecbur mama yiyecek.simdilerde devam sütü veriliyor.ama eskiden devam sütü yoktu mecbur pirinç unu ya da normal sut veriliyordu.biz 1 yaşına kadar inek sütü bile vermiyoruz eskiden söylediğim şartlarda olan herkes o zman mide sorunu yaşıyor.buna mi getiriyorsunuz olayı hanimefendi
Evet benim oğlum da devam sütü ile beslendi. Benim oğluma da bağlı oldugu bakanlık 6 ay sadece anne sütü ve yoksa devam sütü derken, bu cocuk emmiyor ek gidaya gecin dedi ebe.
Tabi ki bilincli bir insan, bir eğitimci olarak kulak ardi ettim.
Eskiden ne suanki sartlar ne de imkanlar vardi.
Eskiden insanlar bilmiyordu verdi diye biz bile bile neden verip riske atiyoruz?
Deger mi ömür boyu zaten diledigi kadar yiyecegi seyleri tattiricaz diye bu riski almaya?

Çocuğunuzun adı Hıfzı Berkay mi?

Bacım, ek gıdaya öyle pata küte geçilmez ki. Hangi devirdeyiz?
Ablam ek gıdaya geçince önce çocuğa üç gün aynı sebzeyi buharda haşlayıp verirdi ki bir reaksiyon gösterirse bilir ki o sebzeden. Çocuk birkac sebzeyi tattıktan sonra yavaş yavaş onları birleştirir öyle verirdi.
Siz maşallah tarhana demişsiniz,içinde yok yok yani tarhananin. Hiç mi korkmadiniz?
Meyve suyu demişsiniz. İsterseniz kendininiz sıkın,ne yararı var ki meyve suyunun? Şeker deposu bir şey. Beş aylık çocuk meyvesuyu içer mi? Biraz büyüsün posasiyla yer güzelce.
Bir de et suyu
Yazık yani çocuğa.
Bir de "tabii ki doktora soracağım" demişsiniz. İyi de aceleniz neydi, önce doktora sorup sonra baslasaydiniz ya

Doktora danıştım çocuğun kilosu yerinde başında dik tutabiliyor desteklide oturabiliyorsa ve birde yemeğe hevesliyse verebilirsin dedi tadimlarla başla dedi et sulu tarhana çorbası verdiğimi söyledim bi zararı olurmu diyede sordum çok icirmedigin sürece verebilirsin dedi sunuda ekledi çocuk beş aylığı doldurmussa destekle oturup başını dik tutabiliyorsa ve birde yemeğe hevesliyse kilosuda uygunsa tadimlara baslanabilir dedi yani arkadaşlar kendinizi parcaladiginiz kadar bişey yokmuş gördüğünüz üzere meyvenin sularinida sıkıp azar azar verebilirsin dedi şeker yukelemesiymis bilmem neymiş olmuyormus dedi yani anlayacaginiz umarım burdan tepki gösteren anneler anlamışlardır beni

Cehalet ve terbiye yoksunluğu ne büyük eksiklik bir kez daha anlamış olduk
Anneniz de sizi büyütürken verdiği ek gıdalarla en büyük cehaletligi yapmış o zaman siz sizin bizim gibiler nasıl büyüdük acaba çok merak ediyorum anneniz nasıl besledi sizi nasıl tadimlar verdi üç gün kuralına uydumu çok merak ediyorum benim yaptığım cehaletlikse annenizi annenizin annesini büyüklerinizi düşünemiyorum terbiyeyi terbiye yoksunlugunu kimseden öğrenecek değilim yaptığım herşeyi doktora anlattım yanlış bişey olmadığını onayladı o zaman oda cahil

Doktora danıştım çocuğun kilosu yerinde başında dik tutabiliyor desteklide oturabiliyorsa ve birde yemeğe hevesliyse verebilirsin dedi tadimlarla başla dedi et sulu tarhana çorbası verdiğimi söyledim bi zararı olurmu diyede sordum çok icirmedigin sürece verebilirsin dedi sunuda ekledi çocuk beş aylığı doldurmussa destekle oturup başını dik tutabiliyorsa ve birde yemeğe hevesliyse kilosuda uygunsa tadimlara baslanabilir dedi yani arkadaşlar kendinizi parcaladiginiz kadar bişey yokmuş gördüğünüz üzere meyvenin sularinida sıkıp azar azar verebilirsin dedi şeker yukelemesiymis bilmem neymiş olmuyormus dedi yani anlayacaginiz umarım burdan tepki gösteren anneler anlamışlardır beni
Diplomasini cope atabilir, cok net 🤓

Anneniz de sizi büyütürken verdiği ek gıdalarla en büyük cehaletligi yapmış o zaman siz sizin bizim gibiler nasıl büyüdük acaba çok merak ediyorum anneniz nasıl besledi sizi nasıl tadimlar verdi üç gün kuralına uydumu çok merak ediyorum benim yaptığım cehaletlikse annenizi annenizin annesini büyüklerinizi düşünemiyorum terbiyeyi terbiye yoksunlugunu kimseden öğrenecek değilim yaptığım herşeyi doktora anlattım yanlış bişey olmadığını onayladı o zaman oda cahil
5 aylık bebeğe et suyuna tarhana çorbası vermeyi onaylayan bir doktorumsu cahilden de ötedir
Yazık ya nasıl da hırs yapmışsınız
Aynı istikrarı bebeğinizi sağlıklı beslemeye de gösterseniz keşke
Edepsizce dil uzattığınız annemi anlatayım size, kendisi 36 yıl önce doktorların bile yaşama ihtimali çok düşük dediği prematüre bebeği (iç organları ve uzuvları tamamlanmamış, genetik hastalıkları olan) bir bebeği tüm dış etkenlerden ve kendinden koruyarak doktorların önerdiğinden bir tık şaşmadan kendi kafasıyla hareket etmeden besleyip hayata tutunduran bir anne
Bir çay kaşığı bile olmayacak birşey ağzına koymayan bu sayede bebeği yaşayan bir anne
Bebeği tüm gelişimi tamamlanıp doktor adım adım tadıma yoğurtla elmayla başlayabilirsin artık diyene kadar yalnızca anne sütü ve doktorun önerdiği mamayla biberon bile kullanmadan besleyen bir anne
Hayal kırıklığına uğrayacaksınız ama o zamanki yokluklara zorluklara rağmen hiç cahil bir kadın değildi annem, ispatı da benim
Anneannem ve babaannem cahildi, teyzem cahildi ama annem ve halam değildi
Geçmişte bebek ölümlerinin çok daha fazla görülmesinin nedeni cahiliyet ve sizde olduğu gibi doğruyu kabullenmeme inadıdır
Al sana annem, oku oku feyz al bebeğine bir faydası olsun
Terbiyeyi kimseden öğrenmeyeceğiniz belli zaten onu anladık çoktan da bari bebeği doğru beslemeyi öğrenebilseydiniz bizim derdimiz buydu
Allah o sübyanı korusun, biz büyüdük hatta bilime ilime göre büyüttük de o sübyan nasıl sağlıklı büyüyecek muamma

Yok ya o kadarla kalmamıştır size anam babam usulü bilim ödülü ve yüz yılın en bilinçli anne ödülünü de vermiştir, hatta artık tıp fakültelerinde 5 aylık bebeğe et sulu tarhana çorbası verme eğitimi de verilecektir engiiiiiiiin bilinciniz sayesinde
Bizim anlayacak birşeyimiz yok sizin olduğu için konu açıp sordunuz dimi

X