5 sene sonra kiralar emsal daireler gibi mi oluyor?

Ben ev sahibinizin bir anda 10 15 bin talep edeceğini düşünmüyorum . Öyle olsa şu an sizi 3 bine oturtmazdi. Keza benim ev sahibim son iki yıldır yüzde 100 artış yapıyor ve beğenmeyene kapı orada diyor . Aynı binadayiz ve çıksam yine de diğer evler daha pahalıya geliyor o da ayrı bir konu .
O nasıl iş Ya … yüzde 25 artış olayı ne oluyor bu durumda .. size çık derken çıkartamaz diye biliyorum evden , siz de yüzde 25 kanuni hakkınızı öne sürersiniz ve çıkmazsınız , öyle değil mi ?

O nasıl iş Ya … yüzde 25 artış olayı ne oluyor bu durumda .. size çık derken çıkartamaz diye biliyorum evden , siz de yüzde 25 kanuni hakkınızı öne sürersiniz ve çıkmazsınız , öyle değil mi ?
Yüzde 25 i kimse uygulamadı benim çevremde açıkçası . Çevremde kiracı da ev sahibi de çok . Ben ev sahibimle aynı binada oturuyorum ve haklarımin da farkındayım .Kendisinin bizi huzursuz etme potansiyeli de vardi.Kaldı ki oturduğumuz muhitte kiralık daire bile yok . Bugün ilana koyun yarın tutulmuş olur. Ayrıca kabul etmemdeki sebep zaten yüzde 25 in adil olmayisi idi. İstanbul gibi buyuk bir şehirde çok düşük kalıyordu. ( Son yillardaki enflasyon oranı yüzünden ) Her neyse yani orta yol bulunmaya çalışabilir bu konularda. Davadan önce iletişime geçin . İlla ki bir orta yol bulursunuz.

Evet 5. Senede ev sahibi kira tespit davası açabilir. Bilirkişilerce emsallere göre yeni kira bedeli belirlenir. Eski kiracıya hakkaniyet indirimi uygulanabilir ama hakim indirim uygulamak zorunda değil. Bir de kira tespit davası mahiyeti gereği kesinleşmeden icraya koyulamaz. Ancak kesinleşince geçmişe dönük tahsil edilir tabi ki.
Kiraların bu denli uçması gerçekten şok edici. Çoğu ilde asgari ücrete ev yok neredeyse..
Evet bu bildigin firsatcilik. 4-5 hati ne demek :KK43:

O 5 sene altindaki artislar icin gecerli malesef

Yüzde 25 i kimse uygulamadı benim çevremde açıkçası . Çevremde kiracı da ev sahibi de çok . Ben ev sahibimle aynı binada oturuyorum ve haklarımin da farkındayım .Kendisinin bizi huzursuz etme potansiyeli de vardi.Kaldı ki oturduğumuz muhitte kiralık daire bile yok . Bugün ilana koyun yarın tutulmuş olur. Ayrıca kabul etmemdeki sebep zaten yüzde 25 in adil olmayisi idi. İstanbul gibi buyuk bir şehirde çok düşük kalıyordu. ( Son yillardaki enflasyon oranı yüzünden ) Her neyse yani orta yol bulunmaya çalışabilir bu konularda. Davadan önce iletişime geçin . İlla ki bir orta yol bulursunuz.
Tabiiki zaten ortayolu bulmak cok isterim ama onlarin bizi cikarmak bile isteyeceklerini düşünüyorum yuksek rakama kiraya verebilmek icin.. inşallah oyle olmazda ortak noktada bulusuruz. Daha 1 sene var ama emsal dairelerin fiyatlarini gördükçe bi korku kapladi :/

Evet bu bildigin firsatcilik. 4-5 hati ne demek :KK43:
zam yaparken biraz insaflı zam yapmış olsanız belki ev sahibi dava açmaz ama 3 bin çok uygun kaçıyor. normal zam yapmayıp kanun bu diyip ona uyuyorsanız eğer ev sahibinin de kanun bana hak veriyor diyip dava açma hakkı var. neden değerinin 3-4 katı altında kira alsın adam? hadi 12 bin olsun kiralar siz 9-10 otursanız neyse. evet çok zor bir durum kiracı olmak ama ev sahibi kimseye malını hibe etmek zorunda değil. o 5 sene zaten piyasa altında kiralamış oluyor. her 5 senede bir emsal kira davası var işte kirayı düzeltmek için. zaten kanunlar çoğunlukla kiracı koruyor

Ben ev sahibinizin bir anda 10 15 bin talep edeceğini düşünmüyorum . Öyle olsa şu an sizi 3 bine oturtmazdi. Keza benim ev sahibim son iki yıldır yüzde 100 artış yapıyor ve beğenmeyene kapı orada diyor . Aynı binadayiz ve çıksam yine de diğer evler daha pahalıya geliyor o da ayrı bir konu .
Suan yasal olarak en fazla yapabilecegi artis ile 3000 tl oldu. Ha ben oturucam cik diyebilirmiydi bilmiyorum ama sanirim kiraci atmak mahkemeye gider diye ugrasmak istemezler.

Tabiiki zaten ortayolu bulmak cok isterim ama onlarin bizi cikarmak bile isteyeceklerini düşünüyorum yuksek rakama kiraya verebilmek icin.. inşallah oyle olmazda ortak noktada bulusuruz. Daha 1 sene var ama emsal dairelerin fiyatlarini gördükçe bi korku kapladi :/
Çıkarmak isteseler şimdiden bir şekilde yolunu yaparlardi diye düşünüyorum . Çoğu insan mahkeme yoluna gitmek istemiyor. Türkiye'deki dava sürelerinin uzunlugu yüzünden .

zam yaparken biraz insaflı zam yapmış olsanız belki ev sahibi dava açmaz ama 3 bin çok uugun kaçıyor. siz normal zam yapmayıp kanun bu diyip ona uyuyorsanız eğer ev sahibinin de kanun bana hak veriyor diyip dava açma hakkı var. neden değerinin 3-4 katı altında kira alsın adam? hadi 12 bin olsun kiralar siz ev için siz 9-10 otursanız neyse. evet çok zor bir durum kiracı olmak ama ev sahibi kimseye malını hibe etmek zorunda değil. o 5 sene zaten piyasa altında kiralamış oluyor. her 5 senede bir emsal kira davası var işte kirayı düzeltmek için. zaten kanunlar çoğunlukla kiracı koruyor
Tabiki dediklerinize katılıyorum. Bende en fazla olan yasal artis %30 uygulandı. Ev sahibide kendi yasal hakkini kullanmak ister seneye doğal olarak
Ama piyasada haksiz bi artis var ona sitemim.

Çıkarmak isteseler şimdiden bir şekilde yolunu yaparlardi diye düşünüyorum . Çoğu insan mahkeme yoluna gitmek istemiyor. Türkiye'deki dava sürelerinin uzunlugu yüzünden .
Aynen bencede mahkeme ile ugrasmak istemediler yoksa coktan cikarirlardi.

Tabiki dediklerinize katılıyorum. Bende en fazla olan yasal artis %30 uygulandı. Ev sahibide kendi yasal hakkini kullanmak ister seneye doğal olarak
Ama piyasada haksiz bi artis var ona sitemim.
işte serbest piyasa malesef ki. Ben de yakın zamanda evimi kiraya verdim istediğim fiyat için insanlar sürekli yuh abartma diyordu şimdi de e çok ucuz kaçmış diyorlar. kendim de kiracıyken 700dü kiram ev satıldı yeni ev sahibim 1500 tl istedi ben de evden çıktım 🤣 şimdi aynı apartmanda başka evi 6000e kiraladılar. 1 senede oldu ben 2022 yazı ayrıldım evden. Benim girdiğim zamanda da eşyasız olduğu için normal bir kiraydı çoğu arkadaşım 500e falan kalıyordu hatta. Umarım ev sahibi olursunuz en azından ödediğiniz kredi sabitlenir.

Ben hala ev sahibinizin büyük ucretler talep edeceğini düşünmüyorum . Bunun sebebi de bu yıl yüzde 30 da anlasmissiniz . İyi niyetli olduğunu düşünüyorum o yüzden de.
ama işte yasal olarak fazlasını yapamaz. herkes yapıyor ama yapamaz kanun kiracıyı koruyor %100 zam yapan kiralarda kiracı gönderse yasal zammı ne yapabilir adam? evden çıkaramaz kolay değil.

Suan yasal olarak en fazla yapabilecegi artis ile 3000 tl oldu. Ha ben oturucam cik diyebilirmiydi bilmiyorum ama sanirim kiraci atmak mahkemeye gider diye ugrasmak istemezler.
ben kiracıma hep yasal artış neyse onu yaptım hiç fazlasını yapmadım, asla konusu olmadı.
bilen bilir %10 15'ler filandı bu oran yıllarca
kiracılar oldukça avantajlıydı

5 sene çoktan doldu, şu anda etrafta kiralar 8-10 bin oldu (ki normalde de ayda 1-2 tane kiralık ilanı olan bir mahalle, depremden sonra zaten kiralık ev yok şu anda) 3500'e oturuyor kiracım ama temmuz-ağustosta çıkacam dedi
o nedenle ben de daha yüksek bir artış talep etmedim

ancak durum şu ki benim masrafım da her gün kat kat artıyor, oturmaya devam edecek olsa "kusura bakmayın bunca sene oturdunuz 1 kuruş fazlasını talep etmedim artık idare edecek durumum yok" derdim. senelerce yasal orana uymuş olmak 5 sene dolduktan sonra da artış talep etmeyeceği anlamına gelmiyor. ben para konuşamayan bir insanım mesela ama, mecbur konuşacaktım çıkacak olmasa....

sizi atmak için mahkemeye gitmesine gerek yok emsal belirlemek için mahkemeye gitmesi kirayı artırak için yeterli
anlaşamazsanız yani

ama işte yasal olarak fazlasını yapamaz. herkes yapıyor ama yapamaz kanun kiracıyı koruyor %100 zam yapan kiralarda kiracı gönderse yasal zammı ne yapabilir adam? evden çıkaramaz kolay değil.
Yapip ,yapmamasi değil mevzu huzur bozmuyor en azindan. Yoksa tabiki yapilmamali . Hakkına razi oluyor ,kiracisini darlamiyor. Bu insan iyi niyetli geliyor bana da sonuç olarak. Seneye 3 binden 15 bine geçiş yapmaz. Umarım ben haklı çıkarım :))

Linç edilebilirim banlanadabilirim problem yok yine de yazıcam. Zaten emsal kiralar şuan ki kiranızın 4 katıysa ev sahibinin hakkıdır artırmak. Zira siz şuan "eski kiracıyım" diyerek zaten ciddi anlamda durumu kullanıyorsunuz dolayısıyla siz şuan iyi niyet göstermediğiniz için ev sahibi de 5 yılın üzerine iyi niyet göstermeyebilir. Burda yazsaydınız ki kiralar çok arttığı için bende ev sahibimle oturdum konuştum orta yolu bulduk o zaman size hak verirdim ama şuan hak veremedim. Her şey 4 5 katı zamlanmşken civarda kiraların ortalama 12 / 15 bin olduğu yerde 3 bin kira değil malesef...

Yapip ,yapmamasi değil mevzu huzur bozmuyor en azindan. Yoksa tabiki yapilmamali . Hakkına razi oluyor ,kiracisini darlamiyor. Bu insan iyi niyetli geliyor bana da sonuç olarak. Seneye 3 binden 15 bine geçiş yapmaz. Umarım ben haklı çıkarım :))
işte huzur bozmuyor olabilir ama bu hak talep etmeyecek anlamına gelmiyor. şimdi 15 bin ama seneye belki 20-25 olacak kiralar. olamaz diyemeyiz olabilir. arıyorum emsal kiralar 15 ama diyebilir ki 12 ver yeter. dava açsa belki 14 alma hakkına sahip olacak. umarım siz haklı çıkarsınız ama bu devirde zor gibi geliyor:KK43:

işte huzur bozmuyor olabilir ama bu hak talep etmeyecek anlamına gelmiyor. şimdi 15 bin ama seneye belki 20-25 olacak kiralar. olamaz diyemeyiz olabilir. arıyorum emsal kiralar 15 ama diyebilir ki 12 ver yeter. dava açsa belki 14 alma hakkına sahip olacak. umarım siz haklı çıkarsınız ama bu devirde zor gibi geliyor:KK43:
Evet ,umarım ben haklı olurum ve orta yolu bulabilirler :)

Bizim 3. yılımız daha bugün 1150 TL kiradan 2300 tl ye çıkardı (çok çok küçük bi ilçe kasaba tarzında) ne %25 dinledi, ne fikrimizi sordu direk ben böyle uygun gördüm dedi emsal tabanmış 5.yılı bile beklemeyen var :)

X