5 sene sonra kiralar emsal daireler gibi mi oluyor?

Alimee81

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2022
817
566
Iyi akşamlar herkese,
suanki evimde 4 seneye yakindir kiraciyiz. Seneye 5. senemiz dolmus olacak. Netten edindigim bilgiye göre 5. seneden sonra deyim yerindeyse yeni giren kiraci gibi muamele gorecegim yani emsal daireler ne kadar ise o kadar odemem gerekecekmis. Buda suanki kiramin en az 3-4 kati belki hatta seneye kadar 5 kati bile olabilir.

Bu durumda ev sahibim mahkemeye basvurup kira tespit davasi acabilirmis. Belki mahkeme masrafi çıkmasın diye direk bizi cikarmakta isteyebilirler.
Bu durumda bizim cikmamiz gerekirmi, yasal hakkim tam olarak ne emin olamiyorum. Benzer durumda olan arkadaşlar ve bu konuda bilgisi olan varmi?

Yada ev sahibim mahkemeye giderse mahkeme gercekten tam emsal daireler gibi fiyatmi belirliyor yada eski kiraci indirimide uyguluyormu emsal daire fiyatlarini baz alirken?

Bu konuda tecrubeli arkadaslar vardir umarim. Simdiden teşekkür ederim 🙏🙏🙏

Beş sene sonra emsallere çekmek doğal olarak hakkı, mahkemeye iş gitmeden anlaşmakta fayda var; gitse de ev sahibi haklı. Eski kiracı olduğunuz için hakkaniyet indirimi uygulanır. Emsaller ortalama 8 ise siz 7 7,5 gibi anlaşmaya çalışın mesela.

evet açabilir davayı çok fazla bir masrafı yok bildiğim kadarıyla 1-2 kira ücreti oluyor. dava uzun sürse de kazandıktan sonra geriye dönük alıyor kirayı. dava olmadan aranızda anlaşma yapabilirsiniz belki. çok farkı olmaz eski kiracı diye 10 binlik evde 6-7 yapmaz yani. çok fark olmaz diye düşünüyorum

Beş sene sonra emsallere çekmek doğal olarak hakkı, mahkemeye iş gitmeden anlaşmakta fayda var; gitse de ev sahibi haklı. Eski kiracı olduğunuz için hakkaniyet indirimi uygulanır. Emsaller ortalama 8 ise siz 7 7,5 gibi anlaşmaya çalışın mesela.
Yani sadece 1000-1500 tl gibimi indirim uygulanir :KK43:

Ee yani yarı yarıya mı uygulanacak? Cüzi bir miktardır. Ortalama 10 binse 8,5 9 gibi anlaşırsınız örneğin.
Hayir elbette yari yariya beklemem ama emin olmamakla birlikte sanki nette hakkaniyet indirimi %27 uygulaniyor diye okudum. Fakat bir dahada bulamadim o bilgiyi.

Evet teşekkürler %27 degilmis..simdi yine arattim %5-20 arası yaziyor. Hayirlisi artik..
Ekonomik şartlar gereği, o kadar düşeceklerini sanmıyorum. Ev sahibiyle aranızdaki ilişkiye de bağlı, ama direkt olarak emsal 10 diyip sizden 10 talep edemez o konuda içiniz rahat olsun.

Ekonomik şartlar gereği, o kadar düşeceklerini sanmıyorum. Ev sahibiyle aranızdaki ilişkiye de bağlı, ama direkt olarak emsal 10 diyip sizden 10 talep edemez o konuda içiniz rahat olsun.
Şöyle ki suan kiram 3000 tl. Evet bu zamanda cok cok iyi bi rakam ama ev 85 m2. Gerci iki kisiyiz bize yetiyor.
Sadece gordugum daireler 130- 140 m2 civari ve 15000-18000 tl arasi suan.
Bu durumda metrekareden dolayi ne kadar "kârlı" cikarim bilmiyorum. Beni aşan rakamlar 10000 TL bile ama bu semttede hep asagi yukari böyle 110 120 130 m2 evlerin fiyati böyle. Hayirlisi artik, kafaya takmamaya çalışıyorum. Allah buyuk belki bi mucize olur da kendimiz ev aliriz diye avutuyorum kendimi ama cidden bi mucize olursa anca ☺️

Evet yapabilir ancak ev sahibiniz insansa zaten ortak bir miktar belirlersiniz. Mahkeme seçeneğinden çok daha önce başka seçenekler var.

Şöyle ki suan kiram 3000 tl. Evet bu zamanda cok cok iyi bi rakam ama ev 85 m2. Gerci iki kisiyiz bize yetiyor.
Sadece gordugum daireler 130- 140 m2 civari ve 15000-18000 tl arasi suan.
Bu durumda metrekareden dolayi ne kadar "kârlı" cikarim bilmiyorum. Beni aşan rakamlar 10000 TL bile ama bu semttede hep asagi yukari böyle 110 120 130 m2 evlerin fiyati böyle. Hayirlisi artik, kafaya takmamaya çalışıyorum. Allah buyuk belki bi mucize olur da kendimiz ev aliriz diye avutuyorum kendimi ama cidden bi mucize olursa anca ☺️
M2 olarak ufak, tabii ki o dairelerle bir tutulamaz. Muhtemelen 10 bin civarına çekmek isteyecektir, siz güzelce konuşun mahkeme vs hiç bu şekilde girmeyin konuşmaya, kiranızı ödemek konusunda gecikme yaşatmadıysanız 10’un biraz altına düşürebilirseniz bence bu şartlarda kârdasınız. Gönlünüze göre olsun, belki bu kötü günler geçer; bir gün umarım Araplar değil de güzel ülkemin vatandaşları istediği evi alabilir.

Evet yapabilir ancak ev sahibiniz insansa zaten ortak bir miktar belirlersiniz. Mahkeme seçeneğinden çok daha önce başka seçenekler var.
Iste az cok biliyorum ev sahibimi. Eski kiracinin bozdugu pancur iplerini bile bana odettiler. O yuzden korkuyorum ama korkunun ecele faydası yok. İnşallah korktugum gibi olmaz.

Ben de son kiramı ödedim , beş yıl doldu önümüzdeki ay için ne diyecek merakta ve telaştayım …emsal değer şuan ödediğinin dört katı maalesef

M2 olarak ufak, tabii ki o dairelerle bir tutulamaz. Muhtemelen 10 bin civarına çekmek isteyecektir, siz güzelce konuşun mahkeme vs hiç bu şekilde girmeyin konuşmaya, kiranızı ödemek konusunda gecikme yaşatmadıysanız 10’un biraz altına düşürebilirseniz bence bu şartlarda kârdasınız. Gönlünüze göre olsun, belki bu kötü günler geçer; bir gün umarım Araplar değil de güzel ülkemin vatandaşları istediği evi alabilir.
Amin inşallah, cok sagolun. Cok şükür hep zamaninda odedim hatta Allah razi olsun hep zamaninda oduyorsun bile dedi ev sahibim laftan çıktıda. Bende estağfurullah dedim. Yani magrifet degil sonucta tabiiki odemek zorundayim zamaninda. Belki zamaninda odemeyen kiracilarida vardir o yuzden öyle demistir bilemiyorum. Bari İnşallah bu zamaninda odeyen kiraciyi kacirmayalim derler de uygun bi sey yaparlar 🤲😊.
Acikcasi 10000 tl bile cok gelecek ama diger kiralik dairelerde bu fiyata artik. Maasim artarsa yada ek is bakicam sanirim bu durumda. Rabbim ayni durumda olan herkesin yardımcısı olsun.

Ben de son kiramı ödedim , beş yıl doldu önümüzdeki ay için ne diyecek merakta ve telaştayım …emsal değer şuan ödediğinin dört katı maalesef
Aynen öyle :KK43:((. Rabbim hepimizin yar ve yardimcisi olsun. Haksiz bi artış var. Bu kadari cok fazla. Inanin neredeyse yurtdışında odedigimiz kiralar bunlar. Almanya da dogup buyudugum icin biliyorum. Kâbus gibi resmen insan ruyasini gormez inanmazdi bu artislara 😕

Evet 5. Senede ev sahibi kira tespit davası açabilir. Bilirkişilerce emsallere göre yeni kira bedeli belirlenir. Eski kiracıya hakkaniyet indirimi uygulanabilir ama hakim indirim uygulamak zorunda değil. Bir de kira tespit davası mahiyeti gereği kesinleşmeden icraya koyulamaz. Ancak kesinleşince geçmişe dönük tahsil edilir tabi ki.
Kiraların bu denli uçması gerçekten şok edici. Çoğu ilde asgari ücrete ev yok neredeyse..

Aynen öyle :KK43:((. Rabbim hepimizin yar ve yardimcisi olsun. Haksiz bi artış var. Bu kadari cok fazla. Inanin neredeyse yurtdışında odedigimiz kiralar bunlar. Almanya da dogup buyudugum icin biliyorum. Kâbus gibi resmen insan ruyasini gormez inanmazdi bu artislara 😕
Ben ev sahibinizin bir anda 10 15 bin talep edeceğini düşünmüyorum . Öyle olsa şu an sizi 3 bine oturtmazdi. Keza benim ev sahibim son iki yıldır yüzde 100 artış yapıyor ve beğenmeyene kapı orada diyor . Aynı binadayiz ve çıksam yine de diğer evler daha pahalıya geliyor o da ayrı bir konu .

X