5 senedir seboreik dermatitle uğraşıyorum artık bi çare.

sdmagduru

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Aralık 2016
5
0
24
5 sene önce kaşınma ve kepek sandığım kabuklar sonucu doktora gittim başta hafif ilaçlarla geçmişti..saçlarım döküldü,psikolojim alt üst oldu. Daha sonra bir doktora gittim 8 ay boyunca ve doktorun bile beklediğinden daha iyi bir sonuç aldık ayda bir falan ataklar oluyordu fakat artık haftaya indi.Denemediğim şey işe kalmadı bitkisel ilaçlardan medet ummaya başladım artık sürekli bunu araştırıyorum. Bıttım sabunu kullanacaktım aktar çam kozalağı şampuanı verdi onu denemeye başladım çare bulan varsa bana da yardımcı olsun bu yaşta usandım...

Hastaligin hakkinda hic bilgim yok. Asiri sac dokulmesi problemimi sen beni bilgilendirsen

Nedeni hakkında bir doktora göründünüz mü? Kullanılan ilaçlar,stres,hormonal değişiklikler,vitamin vs her şey etkiliyor.

Once bunun bi tedavisi ve caresi olmadığını kabul edeceksin.
600 lira para verdigim doktorun, mezarda geçer demesinden bunu anladım :)
Bazen 6 ay hiç ugramiyor, bazen 6 ay intiharin eşiğine getiriyor. Ve bu atakları 10 senedir hiç bir seyle iliskilendiremedim.
Saçlı deriye her turlu zeytinyagi bademyagi vs iyi geliyor. Ama anlık tabii. Tedavi edici degil günü kurtarıcı. Bazen burun çevresi ve alnima inanilmaz yayiliyor, insan içine cikamayacak kadar. Buna da ev yapimi elma sirkesi coooooook iyi geldi. Sizlasa da dayaniyorum, suruyorum ve yikamiyorum. Ev yapimi olmasi önemli. Ben 10 senede başka çare bulamadım

5 sene önce kaşınma ve kepek sandığım kabuklar sonucu doktora gittim başta hafif ilaçlarla geçmişti..saçlarım döküldü,psikolojim alt üst oldu. Daha sonra bir doktora gittim 8 ay boyunca ve doktorun bile beklediğinden daha iyi bir sonuç aldık ayda bir falan ataklar oluyordu fakat artık haftaya indi.Denemediğim şey işe kalmadı bitkisel ilaçlardan medet ummaya başladım artık sürekli bunu araştırıyorum. Bıttım sabunu kullanacaktım aktar çam kozalağı şampuanı verdi onu denemeye başladım çare bulan varsa bana da yardımcı olsun bu yaşta usandım...
bendede var hem saçımda hem yüüzmde heleki o sabunlar hiç bir işe yaramıyor.
bende daha denemedim vichy şampunlarından memnunlar çok.
yüzünüzdede varmı.kızarıklığım var dr un biri alerjik demişti

Once bunun bi tedavisi ve caresi olmadığını kabul edeceksin.
600 lira para verdigim doktorun, mezarda geçer demesinden bunu anladım :)
Bazen 6 ay hiç ugramiyor, bazen 6 ay intiharin eşiğine getiriyor. Ve bu atakları 10 senedir hiç bir seyle iliskilendiremedim.
Saçlı deriye her turlu zeytinyagi bademyagi vs iyi geliyor. Ama anlık tabii. Tedavi edici degil günü kurtarıcı. Bazen burun çevresi ve alnima inanilmaz yayiliyor, insan içine cikamayacak kadar. Buna da ev yapimi elma sirkesi coooooook iyi geldi. Sizlasa da dayaniyorum, suruyorum ve yikamiyorum. Ev yapimi olmasi önemli. Ben 10 senede başka çare bulamadım
yüzünüzün o bölgelerinde kızarıklık varmı

yüzümde yok çok şükür. evet vichy den çok memnunlar fakat ben onu da denedim,sanırım ben almadan kısa süre önce formül değiştirmişler,benim saçlarımı aksine daha yağlı daha kötü yaptı..

Bende muzdaribim bu konuda ancak hiç bir çözümü yok kalıcı değil ama rahatlatıcı şeyler var.
örneğin deniz güneş ve kum iyi geliyor.
kortizon içeren merhemler kullanmamanı şiddetle öneririm.
coresatin isminde devletin ödemediği kortizonsuz krem var 3 gün arkaarkaya kullanıldığında çok rahatlama sağlıyor. Deniz vb. giderken görüntüyü kaybetmek içinde birebir. Bunun dışında bu bölgelere vazalin sürerek nemli kalmasıda çok iyi geliyor.
Seboreik Dermatit Problemi Olanlar İçin Çözüm Burada Merhaba Arkadaşlar

Seboreik dermatit hakkında ordan burdan kopyala yapıştır yapıp uzun uzadıya size yazı okutmama gerek yok. Bu rahatsızlığı olanlar, konu başlığını görünce zaten inceleyeceklerdir. Ben bu hastalığı tam olarak 15 yıldır çekiyorum. İlk başlarda sadece saçlarımda mevcuttu. Çocukluğum, lise çağlarım iş hayatım hep bu illetle geçti. Sürekli bitmek bilmeyen bir kepek ve döküntüler. Hastalık geçen sene itibari ile yüzüme indi ve göz altlarımda hiç geçmeyen kızarıklıklar oluştu. Bende bir çok kişi gibi doktora gittim çeşitli ilaçlar kremler vs... kullandım. Fakat hiçbir işe yaramadılar. Araştırmalar ve deneme yanılmalar neticesinde bir çözüme nihayet ulaştım.

Öncelikle saç için, Kerium DS şampuan kullanmak gerekiyor. Fiyatı eczanelerde 50 TL ve sgk karşılamıyor. Yani malesef o paraya kıymamız gerekli ama merak etmeyin birkaç ay gidiyor. Bunun yanında bir de fiyatı 5 TL olan M-furo losyon almalısınız. Şampuan ilk yıkama da etkisini hemen gösteriyor. Haftada iki gün bu şampuanı kullanmalısınız. Ardından her gün M-furo losyon ile akşamlarını saçlarınıza masaj yaptığınız takdirde maximum 1-2 hafta içerisinde bu illet sona ermiş oluyor. Bu tamamen benim kişisel deneyimim. Birçokları farklı şampuanlar vs... öneriyorlar özellikle Clear Man Cool Sport. Bunu denemedim yalan yok ama aynı şekilde etkili olduğu birçok yorumda belirtilmiş. Benim asıl derdim yüz kısmı idi. Yüz için önerilen krem ise Coresatin isimli sarı renkli olan bir krem. Bununda fiyatı 32.5 TL ve aynı şekilde sgk karşılamıyor. Unutmadan hemen belirteyim, kortizon içermediği gibi yüzde ıslak görünüm ve koku da bırakmıyor. Dün iş çıkışı nöbetçi eczane ararken, tamda yolumun üzerinde bir tane olduğu gördüm. Hemen girip kremi sordum, şansıma son bir adet kalmıştı. Aldım ve evin yolunu tuttum. Ne okursanız okuyun, kim anlatırsa anlatsın, kendi denemediğiniz bir konuda içiniz de hep ufakta olsa bir şüphe olur ya! İşte o şüphe ile kremi sürdüm. Akşam saat 22:00 sularında. İster inanın ister inanmayın, sabah 05:00 de kalkıp aynaya baktığımda hepsi yok olmuştu. Çok şaşırdım gerçekten işe yaramıştı. Normalde 3-4 gün içerisinde etkisini gösterir. Tahminimce buda egzamanın yoğunluğu ile alakalı. Üzerinde günde 3-4 defa sürünüz yazar ama aldanmayın, işin aslı ben bunun biraz duygusal olduğunu düşünüyorum. Sadece akşamları sürmek yeterli. Bugün kendime geldiğim ilk gün :)

Şunu da belirtmek isterim, her yerde okuduğunuz okuyacağınız gibi. Bu hastalık artık sizin arkadaşınız. Ölene kadar sizinle olacak, biz sadece küs kalmaya çalışıyoruz. Kremi düzenli olarak kullanın. Tam iyileşme gözlemlediğiniz de artık 2-3 günde bir sürebilirsiniz. Yada tekrarlayana kadar bekleyip, tekrarladığı an devam edebilirsiniz. Deneyip test eden olursa yorumlarınızı bende merak ediyorum. Şimdiden geçmiş olsun...

coresatin ile ilgili bir forumdan alıntı yapıyorum.

yüzümde yok çok şükür. evet vichy den çok memnunlar fakat ben onu da denedim,sanırım ben almadan kısa süre önce formül değiştirmişler,benim saçlarımı aksine daha yağlı daha kötü yaptı..
vichy şampuan bir ara bende kullandım azda olsa etkisini gördüm ancak çok etkilemedi. Konyadan adanaya giderken yol kenarında karapınar'a 10 km mesafede acı göl var sol tarafta meke gölüyle karşı karşıya.. Buranın suyu çok tuzlu buradan su doldurup bu bölgelere sürdüğümde de çok iyi gliyor bende... bazen gölede girdiğimiz oluyor yolunuz buralara düşersedeneyin derim.

Bu konuda en iyi doktor şişli^'de özel çalışan Agop Kotogyan (Kolsuz Agop) isimli Ermeni asıllı bir vatandaşımız var ben gittim çözümü yok elbette ama merakımdan gittim doktora illa gitmek isteyenlere tavsiye edebilirim. (Ancak hala muayene yapıyor mu bilmiyorum)

X