8 Mart Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

Ayten 17 yaşında, faili erkek arkadaşı, öldürülme nedeni ayrılma isteği.

Rojbin 22 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni şüphe.

Nurcan 38 yaşında, faili eski kocası, öldürülme nedeni barışma talebini reddetmesi.

Azize 43 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni kaza-ymış, inandınız mı?

Nazlı "7" yaşında, faili babası, öldürülme nedeni "BİLİNMİYOR" inandınız mı?

Selenay 16 yaşında, faili babası, öldürülme nedeni "Dolaylı" o nasıl oluyorsa?

Betül 11 yaşında, faili babası, öldürülme nedeni "TARTIŞMA"

Dilek 16 yaşında, faili erkek arkadaşı, öldürülme nedeni cinsel ilişkiye girmeyi reddetmesi.

Habibe 28 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni boşanmak istemesi.

Gülseven 49 yaşında, faili erkek kardeşi, öldürülme nedeni maddi kaynaklı.

Selva 62 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni şüphe.

Öznur 24 yaşında, faili erkek kardeşi, öldürülme nedeni "NAMUS/TÖRE"

Nazlı 44 yaşında, faili "OĞLU" öldürülme nedeni "TÖRE"

Kevser 25 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni "KAZA"

Eylem 37 yaşında, faili tanıdığı bir erkek, öldürülme nedeni "TECAVÜZ"

Ganime 75 yaşında, faili kocası, öldürülme nedeni tartışma.

Zeynep "6" yaşında, faili tanıdıkları bir erkek, öldürülme nedeni "Dolaylı"???

Güldünya, Burcu, Deniz, Betül, Münevver, Özgecan ve her gün bir yenisi eklenen kadın cinayetleri :KK43:

8 yılda istatistiklere geçen 2000 kadın cinayeti var, 2016'da 397, 2017'de 472 kadın öldürüldü, 2018 Şubat'ndaysa tam 47 kadını yitirdik.

2 küçük kızı eski eşi tarafından öldürülen Dilek ve yine eski eşi tarafından 10 yaşındaki oğlu öldürülen Neriman'da çocukları katledilerek "dolaylı" öldürüldü.

8 Mart 2018 bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü.

Bizim günümüz ama sevinemiyorum, kutlamaya değer göremiyorum, her gün bir bir yitip giderken yaşasın dünya kadınlar günü diyemiyorum.

Şu an belki bir kuytu köşede, karanlık tenha bir yerde bu saatte burada ne işi var bahanesiyle bir kadın tecavüze uğruyor, belki evinde kocası yemeğe salçayı az koydu diye bir kadını darp ediyor ya da bir kadın oğlu, kardeşi, babası tarafından namus töre denip katlediliyor.

Bugün bize çiçekler vermeyin, her gün dövüp yalnızca bugüne özel sevmeyin.
Bize haklarımızı verin, bize özgürlüklerimizi verin, bize saygınlığımızı geri verin.

Kadina siddet bitmez,... bitemezz de..,
Sebebi cehalet..Bakanlik bu konuya el atmadikca bu konu asla bitmicek buna eminim.
Toolumun temel taşi(cekirdegi) *aile"dir/diilmi..herkes aile de ogrenir hayati ve ona gore sekillendirir kendi hayatini.baba ve anne iyi ornek olamiosa cocuk da topluma birakin yarari,zararli ve kotu bi kisilik olarak yetisecektir.
O yuzden tek cozum şu bence..Bakanlik yaninda guvenlik ekipleriyle isinde basarili uzman psikologlari tipki nasil aile hekimi varsa onun gibi ailelere aticak.ve bu uzman kisiler guvenlik ekipleriyle gidip her aile bireylerinin evinde inceleme ve arastir.a yapcaklar.Ailenin tum bireyleriyle mecbur tutarak tek tek girusme yapip kisoligi bozuk ve zararli olabilecek turden olan sahislari belirleyip bunlara psikolojik egitim ve destrk verilecek ve yakjn takipte tutulacak bu kisiler..ve hasta ruhu tedavi olana dek gozetim altinda olmalilar.hem tibbi hem guvenlik olarak.her evde ne olaylar yasanior
Komsular bile korkudan mudahale edemio sessiz kalio.
Aile icindeki bireyler arindirilip normal bi ruh haline dondurulmedikce bu vahset olaylarini kimse cozemez.cunku hersey psikolojide baslar ve psikolojide biter..
Lutfen Bakanligimiz(kadin ve aileden sorumlu..) bu konuda acilen harekete gecsin.ayrica her aileye psikolojik egitim verilsin mutlaka..Malesef toplumumuzdaki pek cok kisiye okuyup kendini gelistirmek zulum gibi gelio..yeter artik .cagdas medeniyetler seviyesine ulasmamiz lazim ve bunun icin de cok iyi bilinclenmek gerek..bi kere gercek" sevgi"/kelimesinin anlamini da hissini de hic bilmiyoruz ulke cogunlugu olarak..SEVMEYİ ve SEVİLME NİN gercek anlamini ogrenmemiz lazim

ben bu kadınlar günü ne emekçi lafı neden bizim ülkede eklenmiş anlamıyorum açıkçası. yani bi kadın emekçi ise mi sadece mazlumdur. kadınların emek verme zaruriyeti yoktur.

2243310

ben bu kadınlar günü ne emekçi lafı neden bizim ülkede eklenmiş anlamıyorum açıkçası. yani bi kadın emekçi ise mi sadece mazlumdur. kadınların emek verme zaruriyeti yoktur.

Biraz tarihe bakarsanız daha anlaşılır olur sanırım.

Emekçi lafına çok da takılmamak lazım, sevgi için emek verirsiniz, aileniz, eşiniz, babanız, oğlunuz, kızınız ve onlar için kaynattığınız bir tas çorba için de emek verirsiniz, emekçi deyince aklıma çalışan-ev kadını ayrımı gelmiyor.

Bugün yine 8 Mart, peki ama biz kadınlar için ne değişti? Koca bir hiç.
Yine öldürüldük, yine tecavüz edildik, yine şiddete maruz kaldık, her yıl olduğu gibi bu yılda ellerindeki çiçekleri kadınlara dağıtanların, omuzumuza ellerini atıp koca bir sırıtmayla fotoğraf çektirip bakın kadınların yanındayız diyenlerin arasında bir gün haklarımıza kavuşuruz umuduyla geçirdiğimiz bir 8 Mart daha.

Ben cinsiyetime özel bir gün dahi istemiyorum. Hiçbir şekilde ayrıştırılmak istemiyorum. Pozitif ayrımcılık da istemiyorum. Ben sadece bir kadın olarak, "insan muamelesi" görmek istiyorum. Cinsiyetim ile değil, insanlığımla değerlendirilmek istiyorum. Bunun tek yolu da kadın olarak sınırları çizmekten, önce kendini eğitip sonra geleceğe yatırım yapmaktan geçiyor. Bir erkek evlat büyütüyorum. Şu anda sadece kadınların haklarına saygılı olmayı değil, tüm canlılara merhametli ve saygılı olması gerektiğini öğretiyorum. Bunun için uğraşıyorum. Tüm kadınlar bunu yapmak için çabalarsa, gelecek nesillerde kadına şiddet de son bulur, cinayetler de. Kadınlarımız oğullarını altın büllüklüm diye sevmeyi bıraktıklarında, kadına şiddet son bulacak. Kadınlarımız geleceğin sapıklarını, katillerini özenle beslemezler ise, kadın insan olacak.

2243325

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi hayatını kaybetti.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1917 Ekim Devrimi'nin önderi ve Sovyetler Birliği'nin kurucusu Lenin'in önerisiyle 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi.

Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleşen çeşitli gösterilerde anılmaya başlanmasıyla Batı Bloku ülkelerinde daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.

Bir kadın olarak,bir eş olarak ,bir anne olarak,bir anneanne olarak, bugünün tek bir gün değilde her gün insanca ve adilce yaşanmasını istiyorum.
Çocuklarımızın eğitimindede doğru olanı vermek zorundayız.
Kıza sen sus,erkeğe aslanım dersek bu işin sonu gelmez..

Ben cinsiyetime özel bir gün dahi istemiyorum. Hiçbir şekilde ayrıştırılmak istemiyorum. Pozitif ayrımcılık da istemiyorum. Ben sadece bir kadın olarak, "insan muamelesi" görmek istiyorum. Cinsiyetim ile değil, insanlığımla değerlendirilmek istiyorum. Bunun tek yolu da kadın olarak sınırları çizmekten, önce kendini eğitip sonra geleceğe yatırım yapmaktan geçiyor. Bir erkek evlat büyütüyorum. Şu anda sadece kadınların haklarına saygılı olmayı değil, tüm canlılara merhametli ve saygılı olması gerektiğini öğretiyorum. Bunun için uğraşıyorum. Tüm kadınlar bunu yapmak için çabalarsa, gelecek nesillerde kadına şiddet de son bulur, cinayetler de. Kadınlarımız oğullarını altın büllüklüm diye sevmeyi bıraktıklarında, kadına şiddet son bulacak. Kadınlarımız geleceğin sapıklarını, katillerini özenle beslemezler ise, kadın insan olacak.

Katılıyorum.Böyle bir günün var olmaması gerekiyor bence.
Bunun için geçmişte mücadele vermiş kadınlara haksızlık gibi geliyor artık ''indirim'' yazılarını ya da ''sevgilim bana çiçek almadı :KK43: '' diye üzülen kadınları gördükçe.Güzel hediyeler alınacak,iki süslü söz al sana ''değer'',gerçekten yazık...

Emekçi lafına çok da takılmamak lazım, sevgi için emek verirsiniz, aileniz, eşiniz, babanız, oğlunuz, kızınız ve onlar için kaynattığınız bir tas çorba için de emek verirsiniz, emekçi deyince aklıma çalışan-ev kadını ayrımı gelmiyor.

Bugün yine 8 Mart, peki ama biz kadınlar için ne değişti? Koca bir hiç.
Yine öldürüldük, yine tecavüz edildik, yine şiddete maruz kaldık, her yıl olduğu gibi bu yılda ellerindeki çiçekleri kadınlara dağıtanların, omuzumuza ellerini atıp koca bir sırıtmayla fotoğraf çektirip bakın kadınların yanındayız diyenlerin arasında bir gün haklarımıza kavuşuruz umuduyla geçirdiğimiz bir 8 Mart daha.

bu konuda hiçbir lafım yok tabi ki günün esas önemi öldürülen şiddet gören kadınlar. ancak bu bir zihniyet türü ve kadınları yüklenen prototiplerin de bu zihniyeti beslediğini düşünüyorum. kadına yönelik küfülerin kullanımından tutun aşağılayıcı söylemlere kılık kıyafetine eğitimine mesleğine evlenmesine karışmaya kadar. kadınlar kalıpsızlaştığı gün özgürleşmiş olacaklar buna inanıyorum bu yüzden emekçi lafı da bir kalıba oturttuğu için lafım onaydı.

yoksa önce çocuk gelinlerden öldürülen kadınlardan başlamalıyız evet ama bu izole bir konu değil toplumda genel bir algı farklılığı olmalı kanımca.

bu konuda hiçbir lafım yok tabi ki günün esas önemi öldürülen şiddet gören kadınlar. ancak bu bir zihniyet türü ve kadınları yüklenen prototiplerin de bu zihniyeti beslediğini düşünüyorum. kadına yönelik küfülerin kullanımından tutun aşağılayıcı söylemlere kılık kıyafetine eğitimine mesleğine evlenmesine karışmaya kadar. kadınlar kalıpsızlaştığı gün özgürleşmiş olacaklar buna inanıyorum bu yüzden emekçi lafı da bir kalıba oturttuğu için lafım onaydı.

yoksa önce çocuk gelinlerden öldürülen kadınlardan başlamalıyız evet ama bu izole bir konu değil toplumda genel bir algı farklılığı olmalı kanımca.

Haklısınız, cinsiyetimiz kadın ama biz kadın hakları değil de zaten sağlanmış olması gereken insan haklarımızın peşindeyiz.

Bu sebeple Idrakyollariiltihabi Idrakyollariiltihabi Dead Cell Dead Cell ve diğer arkadaşlarıma da katılıyorum, bugün kadınlar için hadi iyisiniz kaptınız indirimi, çiçekler de dağıtılıyor, eşin sevgilin 8 Mart'ı hatırlamadı mı? Sana bir çiçek bile almadı mı? diye kutlanılacak bir gün değil, ben kutlamıyorum aksine içim acıyor, yakınlarımdan da kutlama sms'leri gelmiş, Özgecan'ı, Güldünya'yı, eşinden 7 yıl işkence ve şiddet görmüş Çağlar'ı yazıp kadınlar zarar görmediğinde, insani haklarına sahip çıkıldığında belki kutlarım dedim.

Kutlamaya değer bir gün, o kadar kötülüğün yanında, erkekler dünyasında başarı ile varolan çok kadın var. Üreten, çalışan, didinen, baba/koca/ erkek arkadaş vsye dayanmadan hayat mücadelesi veren, bir elinde çocuk sırtında sepet çay toplayan kadınlar var hayata tutunuyor. Bugün kadın pilot uçurdu uçağı, kadınlar gününden midir nedir ayrı bir dikkat ettim, heryerdeyiz sadece görmek lazım.

Bugün emek veren kadınların günü, kadının iş yaşamında varlığının farkettirilmesi, özendirilmesi, korunması ve desteklenmesi en azında farkındalık uyandırılması gereken bir gün, yoksa cinayete kurban gitmenin ne çocuğu var ne kadını ne erkeği. Kendi kızı bile annesini katlediyor illa erkek tarafından şiddete uğramak gerekmiyor cinayeti kınamak için.

Toplum olarak allah akıl sağlığı versin hepimize

Son düzenleme:
X