9 Aylık Bebek

Merhaba eğitim aldım demişsinz o yüzden bi soru sormak istiyorum, benim oğlum yarın 15 aylık olacak sırt üstü geri geri emekliyor parmaklarımı tutup ben çekemden ayağa kalkıyor tek eliyle tutunup uzun süre ayakta durabiliyor ilk arabam gibi bir oyuncağı var oturttuğumda ileri ve geri sürüyor ancak yatarken oturur pozisyona sadece bir kaç kere geçti bir eşyaya tutunup kalkması da 2 ya da 3 defa o da ben yanındaysam ellerinden tuttuğumda adım atıyor normal bir şekilde sizce kaslarında güçsüzlük müdür yoksa güvensizlik mi? Pandemi de doğduğu için hiç bebek çocuk görmedi gördüğü zaman muhakkak bi hareketini öğreniyor geliştiriyor ama ben çok endişe ediyorum
Koltuk gibi seylerin kenarından tutunup tek sıra halinde yürüyor mu? Ve bebeginiz zamanında mı doğmustu? Desteksiz oturma dönmeler kaçıncı syda basladı? Hepsi bunların zincirleme birbirini takip ediyor tek suanki yaptıkları ve yapamadıklarıyla yorum yapmak yanlış olur😊

benim kızım sağına soluna dönmeyi ve emeklemeyi bir hafta aralıklarla 10 aylıkken öğrenmişti yaşını doldurmadan da yürüdü.
ne bu acele anlamadım doktorunuz herhangi bir sorun görmüyorsa bırakın bebeğiniz neyi ne zaman yapmak istiyorsa yapsın:)
içinizi ferah tutun siz, kv yine aynı mevzudan girerse aynı cevabı verir susturursunuz.

Merhaba arkadaşlar. 9 aylık erkek bebek annesiyim. Aslında gayet sağlıklı bi bebek. Aylık rutin kontrolleri yapılıyor, doktoru bi sorun görmüyor herşey yolunda diyor. Ama kv o kadar bulandırıyor ki beni hemde hergün. Oğlum desteksiz oturabiliyor, iki eliyle iki farklı oyuncak tutabiliyor, oyuncağı bir elinden diğerine geçirebiliyor, başının altında bi yastık varsa yatar pozisyondan oturur pozisyona geçebiliyor, sırt üstü yatarken yüz üstü döneliyor, istediği bişeyi gel gel yaparak ifade ediyor ama gel gel diyemiyor, heyecanlandığında sevindiğinde kollarını çırpıp kahkaha atıyor, istemediği bişey olduğunda ifade edebiliyor..
Ama bunlar benim kvdeyi bir türlü tatmin etmiyor ve hep kıyaslama yapıyor. Şimdiye emeklemesi lazımdı, gel gel yapması lazımdı, baybay yapması lazımdı, baba demiyor dede demiyor, bilmem kim bu kadardı adım atardı sıralardı vs vs.
Dün tutmuş napalım biraz geriden gelecek diyor çocuğuma, benim çocuğum geriden filan gelmiyor kıyas yapıp durma dedim konuyu kapattım ama biliyorum ki yine aynı muhabbet dönecek.. Asıl sorum tecrübeli annelere, sizce bebeğimin yapabildikleri yeterli mi, çok daha fazlasını mı yapması lazımdı? Bebekleriniz 9-10 ay civarı neler yaptı/yapabiliyor?
her bebeğin gelişimi farklıdır.bebeginiz gayet normal.kimseyi takmayın

Koltuk gibi seylerin kenarından tutunup tek sıra halinde yürüyor mu? Ve bebeginiz zamanında mı doğmustu? Desteksiz oturma dönmeler kaçıncı syda basladı? Hepsi bunların zincirleme birbirini takip ediyor tek suanki yaptıkları ve yapamadıklarıyla yorum yapmak yanlış olur😊

Merhaba, zamanında doğdu, doktorun yönlendirmesi ile destekli oturtmaya 6,5 aylıkken başladık ve sanırım geç kaldık o yüzden tam anlamıyla dik ve desteksiz oturması 9,5aylıkken oldu 2aylıkken sağına soluna dönüyordu hatta aile içinde erkenden ayaklanır falan demiştik 5,5 aylıkken yuvarlanmaya başladı oturmasının ardından sırt üstü emeklemeye başladı oyuncakları tutması önüne koyduğumda lokmaları alıp yemesi gayet erken oldu ama şu an sadece ellerinden tutuyorsam yürüyo ve bize elini uzatıp biz çekmeden ayağa kalkıyor yani eşyalardan destek alarak kalkması 2kere oldu sadece o da benim kucağımdayken. Sanki güvensiz gbi ceserat edemiyor gibi geliyo bana ama bu anne iyimserliği mi diye de korkuyorum bir yandan

Benim bebeğimde 9 aylık tıpkı sizin dediklerinizi yapıyor kv nizin dediği hiçbir şeyi daha yapmadı. Yapamayadabilir yani ne var bunda her şey sırasıyla sonuçta sağlıklı olsun da. Ayrıca gereksiz üzmüş sizi hiç takmayın lafını söyleyin geçin takılmayın enerjinizi bebeğinize verin. Hem benim bebeğim zayıf mesela kolları bacakları çöp gibi ama doktor kontrollerinde kilosu yerinde ve sağlıklı diyor sürekli bu yüzden kim ne derse desin her açıdan umrumda değil gereksiz kuruntu yaptırıyorlar.

Merhaba, zamanında doğdu, doktorun yönlendirmesi ile destekli oturtmaya 6,5 aylıkken başladık ve sanırım geç kaldık o yüzden tam anlamıyla dik ve desteksiz oturması 9,5aylıkken oldu 2aylıkken sağına soluna dönüyordu hatta aile içinde erkenden ayaklanır falan demiştik 5,5 aylıkken yuvarlanmaya başladı oturmasının ardından sırt üstü emeklemeye başladı oyuncakları tutması önüne koyduğumda lokmaları alıp yemesi gayet erken oldu ama şu an sadece ellerinden tutuyorsam yürüyo ve bize elini uzatıp biz çekmeden ayağa kalkıyor yani eşyalardan destek alarak kalkması 2kere oldu sadece o da benim kucağımdayken. Sanki güvensiz gbi ceserat edemiyor gibi geliyo bana ama bu anne iyimserliği mi diye de korkuyorum bir yandan
18 aya kadar yürümesi beklenir yürümezse bi cocuk ortopedistine gözükmenizde fayda var. Geenetik olarak eşinizin veya sizde gec yürüyen varsa ailede onlarda etkili olabiliyor ve cok korumacı anne iseniz sürekli düşmesin vs gibi serbest bırakmıyorsanızda o da etkilemiş olabilir.

Bide d vit düzenli kullanmış mıydınız? Kullanmaya devam edin hatta bence bıraktıysanızda 2 yaşa kadar devam etmenizde fayda var

18 aya kadar yürümesi beklenir yürümezse bi cocuk ortopedistine gözükmenizde fayda var. Geenetik olarak eşinizin veya sizde gec yürüyen varsa ailede onlarda etkili olabiliyor ve cok korumacı anne iseniz sürekli düşmesin vs gibi serbest bırakmıyorsanızda o da etkilemiş olabilir.
Ben biraz geç yürümüşüm ve düşmekten çok korkarmışım ama hiç korumacı değilim tam tersi cesaretlendiriyorum düştüğü zaman dikkatini dağıtıyorum d vit kullanıyorum hala düzenli kullandım hep doktor da 18 ay demişti inşallah gerek kalmaz doktora yürür

Ben biraz geç yürümüşüm ve düşmekten çok korkarmışım ama hiç korumacı değilim tam tersi cesaretlendiriyorum düştüğü zaman dikkatini dağıtıyorum d vit kullanıyorum hala düzenli kullandım hep doktor da 18 ay demişti inşallah gerek kalmaz doktora yürür
İnşallah yürür gerek kalmaz dediğiniz gibi🙏🏻 Boy kilosu orantısız değil onla alakalı değildir. Genetik sizin gec yüürümenizden dolayı olabilir bol bol elinden tutup yürütün bacaklarına bebek yagıyla masaj yapın faydası olcaktıe😊

X