Abartıyor muyum?

takiptekikiz19

Üye
Kayıtlı Üye
18 Ağustos 2022
175
308
Merhaba arkadaşlar.
Abartıyor muyum yoksa sinirimde haklı mıyım sizlerden objektif yorum almak istedim.
1 yıllık evliyim eşim yabancı uyruklu (ama avrupa falan düşünmeyin kendisi azeri). Evliliğimizde hiçbir problem yok ancak kendi ülkesinden gelen akrabaları/arkadaşları bizim evimizi otel olarak bellemiş durumdalar. Daha önce de gelip kalanlar oldu ki bunlar gezmeye gelen insanlar. Yani maddi anlamda otelde kalamayacak insanlar değil. Sürekli olarak oradan gelenler bizim evimizde mutlaka ama mutlaka 2-3 gün kalıyorlar. Daha önce de annesinin kuzeni gelip 3 gün kaldı vs. Onları sorun etmedim çünkü akrabası dedim. Sorun etmedim derken de şöyle eşime karşı biraz tavrım oldu, gezmeye geliyorlar maddi olarak otel vs tutabilirler şeklinde. Ben evde yatılı misafir görmüş bir çocukluk/gençlik geçirmedim. Son olay ise yine misafirleri geldi karı koca olarak. Otelde kalıyorlardı duyunca içim rahatlamıştı ancak son yine değişmedi... Eşimin demesine göre kendileri rica etmişler, buna da pek inanmadım ben kızmayayım diye öyle söyledi bence. Güzel bir yer bulana kadar burada kalabilir miyiz demişler (uzun kalmayı düşünüyorlar). Onlar da eşimin akrabası bile değil. Sadece arkadaşı oluyor. Adamın eşi de yabancı ve Türkçe bilmiyor.Yani oturup sohbet edebileceğimiz bir durum yok. Ben de eşime buranın otel olmadığını, zaten dün sabahtan akşama kadar bizde olduklarını gayet de güzel ağırladığımızı söyledim. Tartıştık. Beni rezil etme diyor. Ben yemek, hizmet konusunda tecrübesizim dediğim gibi, günü belli olmayan yatılı misafir ağırlayamam. Ağır tepki verdim bu sefer. Sen misafirlerini getir ben de giderim annemlere dedim. Abimi aramış, 1 gün kalacaklar ve kabul etmiyor mahçup ediyor beni demiş... Ona da yalan söylemiş, zaten buna ayrı sinirlendim. İkna etmek için beni kandırmaya çalışıyor. Uzun oldu ama dediğim gibi yatılı misafir sevmiyorum hele ki tanımadığımız insanlar olunca. Sizce tavrıma nasıl devam etmeliyim? Olay dışarıdan nasıl gözüküyor bilemiyorum. Sinirimi genelde kontrol edemeyen biriyim. Şimdiden teşekkürler...

Merhaba arkadaşlar.
Abartıyor muyum yoksa sinirimde haklı mıyım sizlerden objektif yorum almak istedim.
1 yıllık evliyim eşim yabancı uyruklu (ama avrupa falan düşünmeyin kendisi azeri). Evliliğimizde hiçbir problem yok ancak kendi ülkesinden gelen akrabaları/arkadaşları bizim evimizi otel olarak bellemiş durumdalar. Daha önce de gelip kalanlar oldu ki bunlar gezmeye gelen insanlar. Yani maddi anlamda otelde kalamayacak insanlar değil. Sürekli olarak oradan gelenler bizim evimizde mutlaka ama mutlaka 2-3 gün kalıyorlar. Daha önce de annesinin kuzeni gelip 3 gün kaldı vs. Onları sorun etmedim çünkü akrabası dedim. Sorun etmedim derken de şöyle eşime karşı biraz tavrım oldu, gezmeye geliyorlar maddi olarak otel vs tutabilirler şeklinde. Ben evde yatılı misafir görmüş bir çocukluk/gençlik geçirmedim. Son olay ise yine misafirleri geldi karı koca olarak. Otelde kalıyorlardı duyunca içim rahatlamıştı ancak son yine değişmedi... Eşimin demesine göre kendileri rica etmişler, buna da pek inanmadım ben kızmayayım diye öyle söyledi bence. Güzel bir yer bulana kadar burada kalabilir miyiz demişler (uzun kalmayı düşünüyorlar). Onlar da eşimin akrabası bile değil. Sadece arkadaşı oluyor. Adamın eşi de yabancı ve Türkçe bilmiyor.Yani oturup sohbet edebileceğimiz bir durum yok. Ben de eşime buranın otel olmadığını, zaten dün sabahtan akşama kadar bizde olduklarını gayet de güzel ağırladığımızı söyledim. Tartıştık. Beni rezil etme diyor. Ben yemek, hizmet konusunda tecrübesizim dediğim gibi, günü belli olmayan yatılı misafir ağırlayamam. Ağır tepki verdim bu sefer. Sen misafirlerini getir ben de giderim annemlere dedim. Abimi aramış, 1 gün kalacaklar ve kabul etmiyor mahçup ediyor beni demiş... Ona da yalan söylemiş, zaten buna ayrı sinirlendim. İkna etmek için beni kandırmaya çalışıyor. Uzun oldu ama dediğim gibi yatılı misafir sevmiyorum hele ki tanımadığımız insanlar olunca. Sizce tavrıma nasıl devam etmeliyim? Olay dışarıdan nasıl gözüküyor bilemiyorum. Sinirimi genelde kontrol edemeyen biriyim. Şimdiden teşekkürler...
Abartmıyorsunuz gayet haklısınız. Misafir geldiğinde her şeyi dışardan söyletin, evde yemek yapmayın. Eşinizi de her ikramda çalıştırın. Bakın bir daha yelteniyor mu?

Abartmıyorsunuz gayet haklısınız. Misafir geldiğinde her şeyi dışardan söyletin, evde yemek yapmayın. Eşinizi de her ikramda çalıştırın. Bakın bir daha yelteniyor mu?
Hakkını asla yiyemem kim gelirse gelsin benden daha fazla hizmet eder. Tatlı dillidir. Dediğinizi ben de düşündüm, bir şey hazırlamayı düşünmüyorum. Yukarıda da dediğim gibi dün de burdalardı gayey güzel ağırladım.

Hakkını asla yiyemem kim gelirse gelsin benden daha fazla hizmet eder. Tatlı dillidir. Dediğinizi ben de düşündüm, bir şey hazırlamayı düşünmüyorum. Yukarıda da dediğim gibi dün de burdalardı gayey güzel ağırladım.
Çok sık olmayan durum olsa abartıyorsunuz derdim. ama sürekli olunca dayanmak zor.

hepsini geçtim de sizin aranızdaki ufak bir sorunu abiyi arayıp şikayet eder gibi anlatması neden?
koskoca iki yetişkin insanın her çatışmada koşa koşa aile büyüklerine gitmesini anlamıyorum..
İnanın buna ben de aşırı sinir oluyorum. Böyle konulardan mutlaka ya kendi ailesinden birini ya benim ailemden birini arar. Şikayet eder gibi değil de ne yapmalıyım şeklinde soruyor. Abime de mahçup oldum, ama abim de aramasından rahatsız olmamış. Neden seni arıyor çocuk gibi dediğimde kötü niyetli aramamış benden büyüksün abi ne yapayım şimdi diye sordu dedi.

Akraba olmayan, mecburi olunmayan bir durumda tabi ki tepki koymakta çok haklısınız. Koymazsanız zaten eviniz gerçekten otele döner. Ama bence eşinizin aranızda anlaşmazlık var diye çocuk gibi arayıp abinize - üstelik yalan söylereyerek- şikayet etmesi çok çok daha büyük bir problem. Bu konuyu çözmeniz lazım mutlaka.

İnanın buna ben de aşırı sinir oluyorum. Böyle konulardan mutlaka ya kendi ailesinden birini ya benim ailemden birini arar. Şikayet eder gibi değil de ne yapmalıyım şeklinde soruyor. Abime de mahçup oldum, ama abim de aramasından rahatsız olmamış. Neden seni arıyor çocuk gibi dediğimde kötü niyetli aramamış benden büyüksün abi ne yapayım şimdi diye sordu dedi.
aramasından rahatsız olup olmamak değil ki olay. ikinizin arasında gayet çözülebilecek bir mesele bu, sonuçta sıkışıp kaldığınız büyük bir sorun değil. artı her büyük insanın yaptığı hareketler, verdiği akıllar çok mantıklı olmuyor. konuyu büyütmekten başka bir işe yarayacağını düşünmüyorum. ben eşimle tartıştığımda -tek çocuğum ama ablam gibi gördüğüm iki kuzenim var- ablamı arayıp sen büyüksün ne yapacağım dese senin aklın yok mu derim. öncelikle bu misafir konusunu çözdükten sonra bu konuya bir açıklık getirin derim, hoş değil çünkü ileride her problemde birini ararsa çok yıpranırsınız

Bende hiç sevmem yatılı misafir . Senin yerine ben darlandım burda. Eşine istemiyorum diye kesin dille söyle.

Akraba olmayan, mecburi olunmayan bir durumda tabi ki tepki koymakta çok haklısınız. Koymazsanız zaten eviniz gerçekten otele döner. Ama bence eşinizin aranızda anlaşmazlık var diye çocuk gibi arayıp abinize - üstelik yalan söylereyerek- şikayet etmesi çok çok daha büyük bir problem. Bu konuyu çözmeniz lazım mutlaka.
Haklısınız. Yalan konusunda maalesef geçmişte de birkaç yalanını yakaladım. Hepsi de böyle gerçekten çok gereksiz yalanlardı. Yani her insan yalan söyler ben de söylüyorum maalesef ama yalanın bir sebebi olur. Bir şeyi saklarsın vs. Büyük bir yalanını yakalamadım gereksiz olması sanırım beni daha fazla sinir ediyor. Yalanın büyüğü küçüğü olmaz. Bu konuda çok konuştuk, çözümlenecek bir durum olmadığını kabullendim sanırım.

Sizde inandınız mı? Karısına nasıl davranıp, kriz anlarında ne yapması gerektiğini bilmiyor mu? Kendisini haklı çıkarmak için aile bireylerinden destek istiyor aslında.

Ve haklısınız, herkes misafirperver değildir. Bende hiç sevmem mesela, ne giderim ne kabul ederim iki kız lardeşim ve iki teyzem dışında kimseyi ama annem yılda bir kez bana gelip sosyal kelebek kesilir ve evin zili hiç susmaz :KK70: ben hoş geldiniz deyip yatak odamda ve balkonda takılırım.

Çok haklısınız, ortak arkadaş, sizin de tanıyıp sevdiğiniz akraba olur anlarım, yılda bir olur onu da anlarım. Ama sanırım onlarda böyle bir kültür var, otele boşa para vermeyelim gibi. Yoksa güzel bir yer bulana kadar be saçma. 10dan fazla ülkede tatil yapmışımdır hepsinde gitmeden aylar önce bütçeme uyan güzel bir yeri ayarlarım. Abiniz arayıp neden yanlış aktardığını belirsiz süreyken bir gün dediğini sorsun ve siz evli yetişkin bireylersiniz böyle şikayet eder gibi aramak hoş olmuyor yüz göz olmayalım desin

Tatlı dilli olmadı şu yaptıklarını örtmez diye düşünüyorum. Siz de örtmesşne izin vermeyin her kişinin sınırı ve alanı farklı ve her eş de buna saygı duyacak..

Benim tanidigim bildigim kadariyla Azerbaycan Turklerin kulturunde bu var. Yani misafir agirlama, bastaci etme. Yuzde yuz eminim siz onlara giderseniz sizi kraliceler gibi agirlarlar. Asla otelde vs kaldirmazlar. Ve bunu severek yapiyorlar. Ben sizi anliyorum, surekli surekli misafir agirlamak gunlerce yorucu ve biraz insanin ozel alanini isgal gibi. Ama esinizin ve tabi ki cevresinin kulturu geregi, gelen misafiri evinde agirliyor. Bizde de var bu kultur ama Azerbaycanlilar kadaryasatmiyoruz gunumuzde. Benim kendi kisisel fikrim, siz haklisiniz. Ben de zirt pirt evimde yatili misafir agirlamak istemem.

Ben de hak verdim size..
Akraba,birincil soy tamam da arkadaşlar vs.. fazla bence.
Ayrıca kocan çocuk gibi hemen arayıp abine mi sikayet etmiş..
Şu adamın önüne bir bardak sıcak çay koysan bir anda soğutur yeminle.

X