Abimin Cinsel Hayatı ve Üzerimde ki Vicdani Yük

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Cok hassas bir konu. Ben de istemezdim nisanli bir kadinin bu sekilde kandirilmasini. Abinize gram sempati duymamanizi da anliyorum. Cunku maco ve baskici biri belli ki aranizda hicbir sevgi bagi kurulmamis... Ve bu yaptigi size ikiyuzlu geliyordur. Yani sokakta ibne diye milleti asagilayip erkeklerle de yatmasi. Bu sekilde homofobi zaten sanirim savunma mekanizmasi. Keske kimse cinsel yonelimini kimligini saklamak zorunda olmasa oyle bi evrende yasasak da toplumumuzdaki erkekler bu sekilde disardan maco homofobik agir abi gorunumlu olup isteklerini gizlemek intihar ederim diye dramlar yaratmak zorunda kalmasalar...

Benim size verecegim tavsiye kimseye bir sey soylememek olur kadinlarla aldatsa da aynisini derdim. Elbette benim de nisanliya karsi icim rahat etmezdi ve cok fazla sorgulamalar yasardim ama sanirim bir sey soylemezdim... Cunku konunun beni astigini dusunurdum herkes kendi kaderini yasar mantiginda biriyim... Ama soylemek daha mi ahlaki bir tavir olur bilemiyorum ikileme duserdim evet... Keske abinizle aranizda zayif da olsa bir bag kurulabilmis olsaydi da acikca konusabilseydiniz. Ama haklisiniz o profilde maco seksist kiz kardesini adamdan saymayan abiyle ben de bag kuramazdim malesef. Bilmiyorum siz bence bu olaylarin disinda kalin. Nisanli kiza ben de uzuldum hatta abiye de uzuldum ama iste evlenecegin kisinin elini bile tutmama tanimamanin sonucu da bunlar. Muhafazarligin insanlari atese suruklemesi olarak bakiyorum ben bilmiyorum cok mu acimasizim. Siz ne yapabilirsiniz bilmiyorum. Kolayliklar diliyorum.... :KK43:

Bence siz kıza duyurmak istiyorsunuz ama ben olsam ne yapardım, sanırım önce kabul etmeyeceğini bile bile bir psikoloğa gitmesini önerirdim. Ama siz galiba bu aşamayı geçmişsiniz ve bence artık ailenizin karşısında değil yanında durun zaman sizin haklılığınızı gösteririr vijdanınız rahatlar. Çok üzüldüm.

Herkese merhaba,
Daha önce detaylı bir konu açmıştım. Kısaca bahsedecek olursam, ailem ile yaşıyorum. Abim dışarıdan bakıldığında efendi, düzgün, işinde gücünde güvenilir biridir. Kendini şuan nişanlı. Nişanlısını çok sevdiğini düşünürdüm, çünkü ne zaman en ufak sorun yaşasalar çok üzülür, kızı mutlu etmek için elinde geleni yapar.

Nişan arefesindeyken telefonunda bir mesaj gördüm. İstemsiz baktım. Gay bir çocuk ile bir yazişmasina denk geldim. Flörtlesmek gibi bir yazişmaydi. Cinsellik var mı bilmiyorum ama olma ihtimali var. Farklılık denemek istemiş gibi.
Gördüğüm an inanılmaz bir şok yaşadım. Elim ayağım titredi o an bir anda anneme söyledim. Daha kontrollü davranmam gerekirdi ama şokun etkisi ile her şey yanlış gitti, doğru yönetemedim. Annem duyduğu günlerde yataklara düştü, ikimiz de perişan olduk. Sonra annem abimle konuşmayı denedi, benim bildiğimi hissetirmeden.
Abimin sesini duydum odadan. Kadına resmen deli muamelesi yaptı. Uydurduğunu, ona iftira attığını, okuduğunu anlamadığını söyledi ve üste çıkmaya çalıştı. Öyle çirkin bir tavrı vardı ki bu konunun böylece kapanmasına razı gelemedim ve ben de bildiğimi ,her şeyi gördüğümü söyledim. Tabi her şey karıştı böylelikle. Birbirimize kötü şeyler söyledik, benim bildiğimi öğrenince ne diyeceğini şaşırdı. Haliyle aile bireyleri de öğrendi. Aslında böyle olmasını istemedim, tamamen kontrolümuzu yitirdik.
İlerleyen günler onun için de bizim icin de çok zor geçti. İntihara meyil edecek bir durgunluk oluştu üzerinde abimin. Onun gibi biri için bu ağır bir şey. Sadece öylesine konuştuğunu, sıradan bir arkadaş gibi gördüğünü, öylesine bir şey olduğunu söylemiş erkek kardeşime, ağlayarak. Hep babamız gibi gördüğümüz biriydi, böyle bir durum ile karşı karşıya kalmak onu çok etkiledi.Ben ise yemeden içmeden kesildim. Nişanlısını düşündükçe içinden çıkılmaz bir vicdani yük hissettim. Hâlâ daha hissediyorum. Bütün bunların sonunda herkes inkar yoluna gidip, üstünü örttü. Hatta babam oğluma iftira atıyorsun diyerek üzerime yürüdü. Evden kovmak istedi beni. Çok zor günler geçirdim. Erkek kardeşim bu durumu kapatmam gerektiğini, daha fazla ustelemenin onu intihara sürükleyecegini, bu kadar rezilliğin ona ders olmasıni umduğunu söyledi ve konuyu unutmaya çalıştı. Bana da bunu tavsiye etti. Herkes normaline döndü.
Nişanlısı dini gerekliliklerine çok bağlı bir kız, böyle bir durum yaşam şekline çok ters. Bilmek hakkı. Şuan çok mutlu gibiler, kız abimi çok seviyor, görünüşte de abim üzerine titriyor ama arkada olan böyle bir gerçek var.
O günden beridir abim ile bir daha hiç konuşmadım, üzerimde bıraktığı bu vicdani yük için onu hiç affetmedim, etmeyeceğim de. Kıza söylemek istedim ama evde yasayacaklarimdan korktum. Kıza bağlılığı, üzerine titreyisi de tek siginagim oldu ama vicdanım rahat değil. Aklım hep bu konuda.

Arkadaşlar çok kötü hissediyorum. Biliyorum doğrusu bunu kıza söylemek, ailemi karşıma almak ama olmuyor işte. Bana neler yasatirlar bilmiyorum, gerçekten geçici saçma sapan bir şey ise ve ben mutlu olmasını engellersem diye bile düşünüyorum. Çünkü evlenmek istiyor, daha önceki hiç bir kız arkadaşı ile olduğu gibi değil nişanlısı ile. İlk kez bu denli değer verdiğini, kıymet verdiğini görüyorum. Kızı aldattı herşeyden önce hem de kızın asla kabullenemeyecegi şekilde.
Psikolojim bozulmuş durumda. Kızın yerine kendimi koydukca hiç bir yere sigamiyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Psikolojik destek almak istiyorum. Öyle zor durumdayım ki. Bir daha bu konu hic açılmadı, herkes kendi içinde ne düşünüyor, yaşıyorsa öyle kaldı. Ben ise kendimden kacamiyorum.Bana tavsiyeleriniz nelerdir ?
abinizde olsa özel hayatından size ne? müdahale etmek size düşmez. Bu bir hastalık da değil, eğilim.

Konuştuğu ve birlikte olduğu kişi küçük gay bir cocuk yazmış. Kaç yaşında birinden bahsediyor ki konu sahibi. Ben şahsen abiden, nisanlidan önce buna takardım. Şimdi konusunun açılması şaşırttı.

Sokmasaydınız o çaresizliğin içine kendinizi. Tamamı sizin hatanız. Hala inandırıcı değil kusura bakmayın. Bir insan eğer gerizekalı değilse böyle özel yazışmalarının olduğu bir telefonu aile evinde orta yere kilitsiz şifresiz bırakıp gidip yatmaz. Abinizin zeka problemi yoktur sanıyorum. Şayet doğruysa anlattığınız yazışmalar muhtemelen günlerce adamın peşinde gezdiniz açığını yakalamak için, bir şekilde şifresini öğrendiniz ve işe koyuldunuz.
Şifre yok telefonda daha nasıl anlatabilirim ? Şifre olsa nasıl göreceğim ? Yok şifre diyorum kırk kere söyledim, bomboş yalnızca wp olduğu ve olan wp ninde kadın isimleri ile kayıtlı erkekler olduğunu anlatıyorum zaten. Şifre yok çünkü telefonu asla bile isteye elime almayacağımi bilir, tüm aile bilir. Bu durumu erkek kardeşim öğrenince dahi isteyerek bakmamistir , muhakkak denk gelmiştir diye beni savunduğu bir alan bu çünkü. Kendi özel yaşantımızı bilmeden tek durumdan ne kadar çabuk yargıya varıyorsunuz ? Sanki birlikte yaşıyoruz hayatı da kesin böyle oldu diyorsunuz. Nerden biliyorsunuz ? Durumu izah ediyorum, yalan söyleyecek olsam niye konu açayım ilgincsiniz gerçekten. Evet aynen aile evinde kilitsiz şifresiz bir şekilde belki de ikinci telefonu olduğu için takip edemeyip unutması sebebiyle ortaya çıkan bir durum. Sizi inandırmak mecburiyetinde değilim çok ilginç ya ne çabuk yargılara varıyorsunuz hiç bilmediğiniz insanlar hakkında. Yıllarca ailem ile aynı evde yaşadım ve kimsenin ozel tek alanında müdahale etmedim, edilmesini de sevmem. Bu sebeple de kimse " telefonunu neden kurcaladin " diye bir soru sormadi çünkü bunu yapmayacağımi biliyorlar.

abinizde olsa özel hayatından size ne? müdahale etmek size düşmez. Bu bir hastalık da değil, eğilim.
Hasta mı dedim ? Ya da neden böyle bir eğilimi var mı dedim ? Varsa ona göre biri ile birlikte olmali diyorum, bunu kızı aldatarak arkasından iş vericecek yapmamalı diyorum. ALDATMAMALİ diyorum. Erkek ile aldatinca ne kadar masum oldu hayret içerisine okuyorum bazı yorumları. Erkekle aldatinca hemen özel hayatı oldu durum. Aldattı diyorum, hâlâ devam ediyor belki de. Kızın dünyadan, eğiliminden, erkekler ile yaşadığı çıplak görüntülerden ve daha fazlasından haberi yok diyorum

Son düzenleme:
Hasta mı dedim ? Ya da neden böyle bir eğilimi var mı dedim ? Varsa ona göre biri ile birlikte olmali diyorum, bunu kızı aldatarak arkasından iş vericecek yapmamalı diyorum. ALDATMAMALİ diyorum. Erkek ile aldatinca ne kadar masum oldu hayret içerisine okuyorum bazı yorumları. Erkekle aldatinca hemen özel hayatı oldu durum. Aldattı diyorum, hâlâ devam ediyor belki de. Kızın dünyadan, eğiliminden, erkekler ile yaşadığı çıplak görüntülerden ve daha fazlasından haberi yok diyorum
telefonunu neden kurcalıyorsunuz mesaj içeriklerine kadar görmüşsünüz. demek istediğim özel hayatın gizliliğini ihlal etmek mahkemeye verse hakkıdır

Konunuzda başka yorumlarda başka ifadeler kullanıyorsunuz gay bir çocukla konuşmasını gördüm diyorsunuz çocuğun gay olduğuna hemen nasıl karar verdiniz? Cinsellikle ilgili yazışma yoktu flörtleşmr gibiydi diyorsunuz ama şimdi de yok ben neler okuduğumu yazamam iğrenç şeyler çıplak fotoğraflar vardı diyorsunuz konu açarken böyle ifadeleriniz yok!! Burada haksız bulundukça üzerine laf ekliyorsunuz.

Kaldı ki şifre olmaması sizin taa gidip whatsappa girip okumanızı desteklemiyor. Modeller aynı diye karıştırdıysanız, ana ekrandan zaten anlarsınız özel yazışmalara girmek ne alaka?, hemen anneye ama bakın babaya da değil anneye yetiştirip sonra hiçbişey dememiş gibi yapmak ama ağabey inkar edince yok hayır var okudum deyip olayı alevlendirmek bu düşmanlık nedir?

Nasıl kolay konduruyorsunuz.. zaten buna baktığınızı itiraf ettikten sonra abiniz teli ortada bırakmaz sonrasını da okudum falan diyemezsiniz yanii.

Sizin abinizle sorununuz var açığını yakalamış olmanın hazzı içindesiniz daha önceki konularınızda da bu nefretinizden bahsetmişsiniz zaten diyelim var düşmacna tavır yerine daha yapıcı olabilirdiniz..umarım abinizin başını yakmazsınız..

Konunuzda başka yorumlarda başka ifadeler kullanıyorsunuz gay bir çocukla konuşmasını gördüm diyorsunuz çocuğun gay olduğuna hemen nasıl karar verdiniz? Cinsellikle ilgili yazışma yoktu flörtleşmr gibiydi diyorsunuz ama şimdi de yok ben neler okuduğumu yazamam iğrenç şeyler çıplak fotoğraflar vardı diyorsunuz konu açarken böyle ifadeleriniz yok!! Burada haksız bulundukça üzerine laf ekliyorsunuz.

Kaldı ki şifre olmaması sizin taa gidip whatsappa girip okumanızı desteklemiyor. Modeller aynı diye karıştırdıysanız, ana ekrandan zaten anlarsınız özel yazışmalara girmek ne alaka?, hemen anneye ama bakın babaya da değil anneye yetiştirip sonra hiçbişey dememiş gibi yapmak ama ağabey inkar edince yok hayır var okudum deyip olayı alevlendirmek bu düşmanlık nedir?

Nasıl kolay konduruyorsunuz.. zaten buna baktığınızı itiraf ettikten sonra abiniz teli ortada bırakmaz sonrasını da okudum falan diyemezsiniz yanii.

Sizin abinizle sorununuz var açığını yakalamış olmanın hazzı içindesiniz daha önceki konularınızda da bu nefretinizden bahsetmişsiniz zaten diyelim var düşmacna tavır yerine daha yapıcı olabilirdiniz..umarım abinizin başını yakmazsınız..
Nişanlısını aldattı diye lütfen madalya takalim olur mu ne kadar sahiplenici oldunuz hayret ediyorum, aldattı diyorum yetmiyor mu ? Daha fazla anlatip sizi ikna etmek zorunda değilim inanin. Amacım fikir almak sizi ikna etmek değil

Nişanlısını aldattı diye lütfen madalya takalim olur mu ne kadar sahiplenici oldunuz hayret ediyorum, aldattı diyorum yetmiyor mu ? Daha fazla anlatip sizi ikna etmek zorunda değilim inanin. Amacım fikir almak sizi ikna etmek değil
Siz ailenizi bile ikna edememişsiniz ki bu konuda bizim iknamız eksik kalsın sorun değil 😂

Çıplak fotoğraf görmek cinsel ilişki yaşadığının kesin kanıtı mi ? Çok alemsiniz. Sevismediyse sorun yok gerisi aldatma sayılmaz sanırım sizin için.
Hanfendi yalniz iliski yasadiklarindan bile emin degilim derken soylem degistiren sizsiniz, ben degilim. Karistirdiniz sanirim :KK70:

Elli kere aldatma aldatmadir dedim, daha kac kere söyleyebilirim bilmiyorum. Bakin yine dedim. Birkac kere daha tekrar ederim sorun degil.

Olmayan birşeyi bile öyle gibi anlatmış olabilir huzur kaçırmak aileden dışlamak nisanlidan ayırmak vs vs

Tamam o zaman nişanlısına gizli bir mektupla e maille vs ustu kapali anlatin. Nisanlinizin cinsel hayatında farkli deneyimlere yonelik hevesler var bir dost.

Hem vicdan azabindan kurtulursunuz hem de aileniz sizi aforoz etmez.

Bunlar hassas meseleler aileler genelde kabul etmek istemez evlendirip ustunu ortmeye calisir.

Ben konunun hepsini okumadım son mesajlarda iliski anlamında bir şeyler yasanmis diyorsunuz.

Kohlberg'in ahlak gelisimindeki Heinz ikilemi gibi bir durum. Dogru kime gore neye gore karışık.

Hayırlısıyla çözersiniz insallah.

Çıplak fotoğraf görmek cinsel ilişki yaşadığının kesin kanıtı mi ? Çok alemsiniz. Sevismediyse sorun yok gerisi aldatma sayılmaz sanırım sizin için.

burda kimse seni tanımıyor, insan sevdiği insanlara asla kötu birşey kondurmak istemez, ben kardeşimin telefonunda böyle birşey görsem yaptığı açıklamaya inanmak isterim, mesela öylesine sadece dalga geçmek için dese öyledir derim, yalanlarına inanmaya zorlarım kendimi, kendisi bana doğruyu anlatmadıkça.
nasılsa seni tanımıyoruz, anlatsana aslında ne yapmak istiyorsun ne olmasını istiyorsun?

Herkese merhaba,
Daha önce detaylı bir konu açmıştım. Kısaca bahsedecek olursam, ailem ile yaşıyorum. Abim dışarıdan bakıldığında efendi, düzgün, işinde gücünde güvenilir biridir. Kendini şuan nişanlı. Nişanlısını çok sevdiğini düşünürdüm, çünkü ne zaman en ufak sorun yaşasalar çok üzülür, kızı mutlu etmek için elinde geleni yapar.

Nişan arefesindeyken telefonunda bir mesaj gördüm. İstemsiz baktım. Gay bir çocuk ile bir yazişmasina denk geldim. Flörtlesmek gibi bir yazişmaydi. Cinsellik var mı bilmiyorum ama olma ihtimali var. Farklılık denemek istemiş gibi.
Gördüğüm an inanılmaz bir şok yaşadım. Elim ayağım titredi o an bir anda anneme söyledim. Daha kontrollü davranmam gerekirdi ama şokun etkisi ile her şey yanlış gitti, doğru yönetemedim. Annem duyduğu günlerde yataklara düştü, ikimiz de perişan olduk. Sonra annem abimle konuşmayı denedi, benim bildiğimi hissetirmeden.
Abimin sesini duydum odadan. Kadına resmen deli muamelesi yaptı. Uydurduğunu, ona iftira attığını, okuduğunu anlamadığını söyledi ve üste çıkmaya çalıştı. Öyle çirkin bir tavrı vardı ki bu konunun böylece kapanmasına razı gelemedim ve ben de bildiğimi ,her şeyi gördüğümü söyledim. Tabi her şey karıştı böylelikle. Birbirimize kötü şeyler söyledik, benim bildiğimi öğrenince ne diyeceğini şaşırdı. Haliyle aile bireyleri de öğrendi. Aslında böyle olmasını istemedim, tamamen kontrolümuzu yitirdik.
İlerleyen günler onun için de bizim icin de çok zor geçti. İntihara meyil edecek bir durgunluk oluştu üzerinde abimin. Onun gibi biri için bu ağır bir şey. Sadece öylesine konuştuğunu, sıradan bir arkadaş gibi gördüğünü, öylesine bir şey olduğunu söylemiş erkek kardeşime, ağlayarak. Hep babamız gibi gördüğümüz biriydi, böyle bir durum ile karşı karşıya kalmak onu çok etkiledi.Ben ise yemeden içmeden kesildim. Nişanlısını düşündükçe içinden çıkılmaz bir vicdani yük hissettim. Hâlâ daha hissediyorum. Bütün bunların sonunda herkes inkar yoluna gidip, üstünü örttü. Hatta babam oğluma iftira atıyorsun diyerek üzerime yürüdü. Evden kovmak istedi beni. Çok zor günler geçirdim. Erkek kardeşim bu durumu kapatmam gerektiğini, daha fazla ustelemenin onu intihara sürükleyecegini, bu kadar rezilliğin ona ders olmasıni umduğunu söyledi ve konuyu unutmaya çalıştı. Bana da bunu tavsiye etti. Herkes normaline döndü.
Nişanlısı dini gerekliliklerine çok bağlı bir kız, böyle bir durum yaşam şekline çok ters. Bilmek hakkı. Şuan çok mutlu gibiler, kız abimi çok seviyor, görünüşte de abim üzerine titriyor ama arkada olan böyle bir gerçek var.
O günden beridir abim ile bir daha hiç konuşmadım, üzerimde bıraktığı bu vicdani yük için onu hiç affetmedim, etmeyeceğim de. Kıza söylemek istedim ama evde yasayacaklarimdan korktum. Kıza bağlılığı, üzerine titreyisi de tek siginagim oldu ama vicdanım rahat değil. Aklım hep bu konuda.

Arkadaşlar çok kötü hissediyorum. Biliyorum doğrusu bunu kıza söylemek, ailemi karşıma almak ama olmuyor işte. Bana neler yasatirlar bilmiyorum, gerçekten geçici saçma sapan bir şey ise ve ben mutlu olmasını engellersem diye bile düşünüyorum. Çünkü evlenmek istiyor, daha önceki hiç bir kız arkadaşı ile olduğu gibi değil nişanlısı ile. İlk kez bu denli değer verdiğini, kıymet verdiğini görüyorum. Kızı aldattı herşeyden önce hem de kızın asla kabullenemeyecegi şekilde.
Psikolojim bozulmuş durumda. Kızın yerine kendimi koydukca hiç bir yere sigamiyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Psikolojik destek almak istiyorum. Öyle zor durumdayım ki. Bir daha bu konu hic açılmadı, herkes kendi içinde ne düşünüyor, yaşıyorsa öyle kaldı. Ben ise kendimden kacamiyorum.Bana tavsiyeleriniz nelerdir ?
Biraz hassas bi konu ben abimle konuşur onun bi tepkilerine bakardım yani nasıl söylenir bilemedim cinsel hayat ve tercih çok kişisel meseleler dahil olmak da doğru değil bi noktada

Benim ikinci msj olacak ama ben once sizi haklı bulurken yazdiklarini okudukça isin adi değişiyor sanki senin anne ve babana abin icin korkup söyleyemeyeceğini düşünmüştüm ama sen bence abinin açığını arayıp duran kıskanç kucuk kizkardessin hani yıllarca özel davranışlan abi bir anda yasasin açığını buldum diye naralar atıyorsun sanki sen annene söylemişsin ailenin digerleride duymuş belki gerçekten merak etti veya escinsel gittin söyledin kıza ayrıldı (senin kiza uzuldugun falan yok abisi icin uzulmeyen el kizi icin hic üzülmez ) ne olacak eline ne geçecek ailen yinede abini atacak sanıyorsun oysa kol kanat gerecek ailen daha düşkün olacaklar abine kendisine kötü birsey yapmasın diye yani buda sen daha çok kıskanacaksin demektir

Abiniz aile baskısıyla mı evlenmek istedi eğer öyle değilse biseksüeldir yoksa neden evlenmek için adım atsın.Şahsen ben sizin durumunuzda olsam yapacağım iki şey olurdu ya bu konuyu sadece abimle konuşup kızı bırakmasını sağlamak ya da hiç karışmamak.Kimsenin hayatı kimseyi ilgilendirmez bu abiniz de olsa.Bence annenizle konuşarak çizmeyi aşmıssınız zaten daha ötesine hiç gerek yok

Benim ikinci msj olacak ama ben once sizi haklı bulurken yazdiklarini okudukça isin adi değişiyor sanki senin anne ve babana abin icin korkup söyleyemeyeceğini düşünmüştüm ama sen bence abinin açığını arayıp duran kıskanç kucuk kizkardessin hani yıllarca özel davranışlan abi bir anda yasasin açığını buldum diye naralar atıyorsun sanki sen annene söylemişsin ailenin digerleride duymuş belki gerçekten merak etti veya escinsel gittin söyledin kıza ayrıldı (senin kiza uzuldugun falan yok abisi icin uzulmeyen el kizi icin hic üzülmez ) ne olacak eline ne geçecek ailen yinede abini atacak sanıyorsun oysa kol kanat gerecek ailen daha düşkün olacaklar abine kendisine kötü birsey yapmasın diye yani buda sen daha çok kıskanacaksin demektir
kendisi evlenince yani o evden çıkınca kesinlikle abisinin bu olayını yayacak, buraya da yazıyorum, arkadaşlardan biri nahid sırrı örik in kıskanmak romanına benzetmiş, bence de aynen, istiyor ki abisi rezil duruma gelsin, hep el ustunde tutulan adam ayaklar altında olsun.
ah haset ne fena şey, nasıl zehirli, hem haset edene, hem haset edilene.

ben azıcık gözlem yeteneğime de inanarak bu kızkardeşin geçmişte ailesiyle çok problem yaşadığı aşk meşk mevzusuyla ilgili bir durumu olduğuna emin gibiyim, fazlasıyla intikam kokuyor 5-6 ayda hala bu olayın dumanını tutturmesi.
abisine olan kini bitmiyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X