Ablam çocuğuna bakamıyor sürekli annem bakıyor

Tatil dönemi demişsiniz ama okullar tatil olalı 3 gün oldu. Yeğeniniz kaç gündür sizde?

8 yaşındaysa yaz okuluna göndersin dönemlik oluyor onlarda gerçi o bitince başka kursa göndersin birde bakıcı bulsun çocuk gelince evde birlikte kalsınlar o kolayını bulmuş canım siz bişey demezseniz bırakır gider yanlız insan özlemez mi ya ben hiç daha çocuklarımı annemde dahil yatılı birakmadim özluyorum çünkü

Ablaniz rahatliga alismis. Anneniz yeter demediyi müddetcede böyle devam edicek. Belki ikinci cocuguda yapip annenize birakir kimse dur demezse. Benim anladigim kadariyla enistenizde kendi annesini koruyor yormak istemiyor. Ablaniz ve enisteniz bakiciyada para vermek istemiyor. Tüm yükü annenizin üstüne atmislar. Hem annemize hemde o cocuga yazik. Ablaniz bekar gibi gibi yasiyor hicbir sorumluluk almadan. Bu cocuk okula gidiyor okula gittiyi zaman biriminde zaten bakiciya ihtiyaci yok. Okuldan cikincada bir bakici tutsun bakiciya baktirsin kendi evinde. Ben sahsen kendi annemi torun bakmakla yormak istemem. Acil bir durum olur veya cikmazda kalir bir iki gün o ayri ama hepten üstelik yatili birakmalari bencillil bence. Ya anneniz konussun yada siz konusun zaten öylede böylede alinip küsücektir.

Peki birsey sorucam hicmi aksamlari ödevleriyle ilgilenmiyor veya gün icinde cocugun neler yaptigini okulda neler yasadigini hicmi sormuyor muhabbet etmiyormu cocuguyla? Ne bilim her anne hani kendi evladina kendi bildiyi dogrulari ögretir büyütürken, kendi cizgilerini, dogruyu yanlisi. Ablaniz bunlari yapamazki cocuguyla bukadar ilgisizken. Yada yapabiliyormu?

Yaz dönemlerinde gerek din eğitimi veren yerler, gerek spor/müzik okulları, gerek etüt merkezleri açık oluyor. Tüm yükü ailenize atmak çok saçma. Çocuk muhtemelen o yüzden biraz hırçın. Çocuğun gelişimi için doğru olan bir eğitim alması gerekiyor.
Ablanız ne iş yapıyor bilmiyorum ama çocuğu için çok büyük kötülük yapıyor. Annenizin hayatını yok saymasını da hesaba alırsak baya bencil bir insan belli ki.

Benzer şeyi ben de yaşadım. Annem yeğenime 12 sene baktı. Hem de haftanın en az 6 günü. Annem de bana söylenir ablamın yüzüne söyleyemezdi. Ben de annemin dolduruşlarından ablama sinir olurdu. Annem söylene söylene çocuğuna baktı ablamın ablam bir kere Allah razı olsun dememiş ve bu işi annemin görevi olarak görmüştür. Şimdi yeğenim 17 yaşında ablama sorsan kendi torunu olursa bakmaz ama annem mecburmuş. Ne olmuş ta torununa bakmış. Annenizin konuşması lazım. Böyle fedakarlık yapıp ses etmeyince görev oluyor, minnet olmuyor. Ablalarda sorun var. Bakamayacağı çocuğu dünyaya getirmeyecek. Annesini de zorunlu ve ücretsiz çocuk bakıcısı olarak görmeyecek.

ablan ya da yeğeninde suç yok. annen hayır bakamam diyecekti. yatılı alamam diyecekti. hem bakıyor hem şikayet. bu tarz insanları ben anlamıyorum. kurban psikolojisinin insana ne yararı var. yetişkin kadınsın ya seve seve bak ya da ben bakamam kızım de restini çek. hep bir acındırma halleri hem bakıp hem sızlanmalar. içindeki kızgınlığı bastırmalar. politik tutumlar. kızıyla arası kötü olmasın diye diğer kızıyla kötü oluyor. kimseye yaranamayacak. bu kadar yıl bakıp pes edince de sen çok değiştin denilecek.

Buradaki arkadaşlar kurs demisler ama imkansız neden mi?Sabah bırakıp akşam almaya tenezzül etmeyen biri kurs saatinde bırakıp bitiş saatinde almaya gidermi hiç zannetmiyorum.En mantıklısı eve yardımcı bayan.Hem evi toplayacak hem çocuğa göz kulak olacak ama onada para lazım.Burada ne güzel bedavaya bakıyor anneanne evde dagilmiyor ekstradan yemek camasir daha aza iniyor(töbe töbe)Kadın bulmuş yolunu parada vermiyor gecede almıyor.Iki çocuğum var benim anlamadığım nokta akşam çocuksuz nasıl sofraya oturabiliyorlar nasil vakit geciriyorlar(ben yatağıma yattığımda 2 cocugumda yatağında olacaklar gece birsey olsa anne deseler yetişmem lazım gözümün önünde olmalarını seviyorum ben.) Bende çalışıyorum ama kışın cimnastik kursuna goturuyordum şimdi yüzmeye götürüyorum 2-3 haftada bir sinemaya gidiyoruz onlar doymadan sıkıntısız yatağa girmeden bana rahat yok.

yazık çocuğa gerçekten ablanızda hiç annelik duygusu yok.. anca kendi keyfini düşünüyor ve parasını. yazlığa da niye geliyor otele para harcamak istemediği için bakıcı meselesi gibi..

Dediğiniz gibi annem hem şikayet ediyor kendi kendine ben söyleyince napayım kızım idare edeceğim bir hafta diyor. Ben rahatsız oluyorum artık sabahları uyanmaktan, sesten, çocuğun yaptığı yaramazlıklardan. İçimden bir ses diyor ara ablanı söyle yüzüne bakamıyorsun çocuğa diye ama aram bozulsun istemiyorum.

Dediğiniz gibi annem hem şikayet ediyor kendi kendine ben söyleyince napayım kızım idare edeceğim bir hafta diyor. Ben rahatsız oluyorum artık sabahları uyanmaktan, sesten, çocuğun yaptığı yaramazlıklardan. İçimden bir ses diyor ara ablanı söyle yüzüne bakamıyorsun çocuğa diye ama aram bozulsun istemiyorum.
Ben mi olayı yanlış anlıyorum. Konu, yorumlar kafamda oturmuyor. Daha önce de sormuştum ancak cevap vermediniz. Okullar daha yeni tatil oldu. Yeğeniniz kaç gündür sizde? Veya toplamda kaç günlük geldi?

Ben sanki abla yoğun bir döneminde 1 haftalığına çocuğu size göndermiş gibi anladım. Ancak diğer taraftan sanki sürekli sizde gibi yorumlar var. Kafam karıştı açıkçası.

Tatil dönemi demişsiniz ama okullar tatil olalı 3 gün oldu. Yeğeniniz kaç gündür sizde?
Daha yeni dediğiniz gibi. Tatil oldugu zaman getirdiler ama şikayet etmemin nedeni ablam calistigi icin bakiciyi biraktigi zaman da anneme veriyordu bakici gibi. Ya da her tatilde her calistiginda bize birakiyorlar. Akşam da almıyorlar. Biz yazliga gidecektik ailecek gelecek hafta. Ablam da bizimle gelip 1 hafta kalip cocugu bizimle birakip istanbula donecekti geri. Annem dün aradı dedi ki eğer gelirseniz cocugu alip gidin gideceginiz zaman bana birakmayin dedi. Yoksa ablam yine bize birakiyordu. Hem çalışıyor ama hem de cocuga bakamiyor ve hala kariyer peşinde.

Daha yeni dediğiniz gibi. Tatil oldugu zaman getirdiler ama şikayet etmemin nedeni ablam calistigi icin bakiciyi biraktigi zaman da anneme veriyordu bakici gibi. Ya da her tatilde her calistiginda bize birakiyorlar. Akşam da almıyorlar. Biz yazliga gidecektik ailecek gelecek hafta. Ablam da bizimle gelip 1 hafta kalip cocugu bizimle birakip istanbula donecekti geri. Annem dün aradı dedi ki eğer gelirseniz cocugu alip gidin gideceginiz zaman bana birakmayin dedi. Yoksa ablam yine bize birakiyordu. Hem çalışıyor ama hem de cocuga bakamiyor ve hala kariyer peşinde.
Yuh cidden. Çocugu haftalarca bırakıp nasıl gidiyor. Ben olsam derim ablama catir çatir hos anneniz suçu size atar ama dert edip sinir olacağima sayar soylerim o sinir olsun

Sizi haksız bulmaya gelmiştim arada bir bırakıyor da siz küçük kardeş mızmızlanıyorsunuz kıskanıyorsunuz gibi düşünmüştüm… ama görüyorum ki haklısınız.. geceleri dahil sürekli çocuğunu annesine bırakanlara inanamıyorum. Neden doğurdun madem yapsaydın kariyerini. Ne demek bu yahu.. kızım 7 buçuk yaşında hiç bizden ayrı kalmamıştır daha. 9 yaşında ananende kalabilirsin dedim diye 9 yaşını bekliyor hevesle.. gerçekten aklım almıyor.

Ben mi olayı yanlış anlıyorum. Konu, yorumlar kafamda oturmuyor. Daha önce de sormuştum ancak cevap vermediniz. Okullar daha yeni tatil oldu. Yeğeniniz kaç gündür sizde? Veya toplamda kaç günlük geldi?

Ben sanki abla yoğun bir döneminde 1 haftalığına çocuğu size göndermiş gibi anladım. Ancak diğer taraftan sanki sürekli sizde gibi yorumlar var. Kafam karıştı açıkçası.
Aktif olup cevaplamadığına göre en fazla iki gün olmuş geleli.

Sizi haksız bulmaya gelmiştim arada bir bırakıyor da siz küçük kardeş mızmızlanıyorsunuz kıskanıyorsunuz gibi düşünmüştüm… ama görüyorum ki haklısınız.. geceleri dahil sürekli çocuğunu annesine bırakanlara inanamıyorum. Neden doğurdun madem yapsaydın kariyerini. Ne demek bu yahu.. kızım 7 buçuk yaşında hiç bizden ayrı kalmamıştır daha. 9 yaşında ananende kalabilirsin dedim diye 9 yaşını bekliyor hevesle.. gerçekten aklım almıyor.
Şöyle aslında tatillerde falan getiriyor ya da çalıştığı iş olduğu zamanlar. mesela ilk zamanlarda anneme veriyordu calistigi icin. Annem o zamanlar zaten sorun etmiyordu. Sonra bakici tuttu. Bir sure sonra birakti onu ve bizimle ayni sehire geldiler. Daha sık gelip gitmeye basladilar. Mesela sınavı vardı ablamin baska sehirde. Karı koca giderler beraber cocugu da bize birakirlardi. Ha o bir gunluguneydi ona birsey diyemem ama yazları da kursa falan yazdırmıyor buradaki arkadaslarin dedigi gibi. Yatili kaliyor bizde. Hem anneme uzulmustum o sitem ediyor diye ama anladim ki soyleyince suclu ben olucam cunku tamam kizim bosver ne yapayim idare edecegim artik demeye falan basladi bugun. O yuzden sustum bende. Ben biraz da evde cocuk olmasindan, yaramazlik yapmasından ve sesten gurultuden sikayetci oldugum icin anneme diyordum hem de onun icin ama ablamla da aram bozulsun istemiyorum.

cocugun çok şımarık olması onda bir otorite sorunu olduğunu gösterir kimse üzerinde disiplin kurmamış bu konuya acil eğilinmesi lazım geleceğini mahvedersiniz hiçbir sorumluluk almaz

Şöyle aslında tatillerde falan getiriyor ya da çalıştığı iş olduğu zamanlar. mesela ilk zamanlarda anneme veriyordu calistigi icin. Annem o zamanlar zaten sorun etmiyordu. Sonra bakici tuttu. Bir sure sonra birakti onu ve bizimle ayni sehire geldiler. Daha sık gelip gitmeye basladilar. Mesela sınavı vardı ablamin baska sehirde. Karı koca giderler beraber cocugu da bize birakirlardi. Ha o bir gunluguneydi ona birsey diyemem ama yazları da kursa falan yazdırmıyor buradaki arkadaslarin dedigi gibi. Yatili kaliyor bizde. Hem anneme uzulmustum o sitem ediyor diye ama anladim ki soyleyince suclu ben olucam cunku tamam kizim bosver ne yapayim idare edecegim artik demeye falan basladi bugun. O yuzden sustum bende. Ben biraz da evde cocuk olmasindan, yaramazlik yapmasından ve sesten gurultuden sikayetci oldugum icin anneme diyordum hem de onun icin ama ablamla da aram bozulsun istemiyorum.
Yazları mı yatılı kalıyor sadece üç beş arada bıraktıklarının haricinde? Tüm yıl sizde mi kaldı mesela geçtiğimiz sene? Veya kaç ay kaldı?

Merhabalar siteyi bir süredir takip ediyordum ve sizinle bir konuyu paylaşmak istedim. Üniyi açıktan okuyorum ve evdeyim o nedenle. 8 yaşında da bir yeğenim var. Yeğenim ilk doğduğu zamanlar ablam bakıcı tutmuştu. Sonra bakıcıdan vazgeçip yine anneme bırakıyordu. Eşi de kendisi de çalışıyor çünkü. Farklı şehirlerdeydik o zaman. Okullar olduğu zamanda okulda bırakıyordu iş çıkışı alıyordu ama şimdi tatil oldu ve yine bize bıraktı. Sürekli annem bakıyor, çocuk da annesiyle babasıyla neredeyse çok vakit geçiremiyor. Beni rahatsız eden şey de annem genç değil 50li yaşlarında artı olarak rahatsızlığı var onlarla uğraşıyor çocuk bakmak istemiyor ama ablam kırılmasın diye de yüzüne söyleyemiyor. Ve çok yaramaz evde her yerde yiyecekler, gece uyumamalar, aşırı ses. Yeğenimi seviyorum ama çocuk seven biri de değilim evde her gün ses, yaramazlık vs. bu yüzden bazen çıkıp geziyorum dışarıda vakit geçiriyorum. Ama anneme üzülüyorum bakmak istemiyor ama ablamı da kırmak istemiyor. Ablamı da seviyorum aramda bir sorun yok ama hem çalışan bir kadın hem de ne diye çocuk yapıyor bakamayacaksa? Bakıcı da tutmuyor. Benim sinirimi bozan şey de çocuk yaramazlık yapınca annem artık sitem ediyor bıktım diyor kendi kendine ve bugün dedim anne yüzüne söyle diye. 1 hafta bakacağım ondan sonra söyleyeceğim dedi. Bir de babaannesi hiç çocuğa bakmadı mesela onlarda kalmadı bile hiç. Çocuğu resmen biz büyütüyoruz. Bu sorumsuzluk değil mi sizce? Hadi ben okuyorum belki anlamıyorum bunun zorluklarını ama sorumsuzluk değil mi bu?
Durumunuza üzüldüm.
Var böyle anneler. Yazın çocuğunu annesinin evine/ yazlığına gönderir. Tüm sorumluluğu annesine bırakır. Öyle sıfır sorumluluk takılır. Bu iş sizde bitmiyor maalesef. Eğer ablanizla yakınsaniz bir bahsedin. Ama size cephe alacaksa siz demeyin anneniz desin. Böyle insanlar aşırı bencil olur. Bu kadar bencil olmalarının nedeni de tüm ailede herkesin her istediklerini yapması. Herkesin her istediğini yapmayacaksın. Çok verici olmak tez vefasızlık getirir.

Son düzenleme:
X