Adanalilar, deprem riskiyle nasil yasiyorsunuz?

-EarthLing-

ben Can nedir şimdi bildim...
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
8 Kasım 2018
5.522
13.241
Herkese merhaba ve gecmis olsun. Uc depremi de yasayan bir Adanaliyim. Sinir sistemim, moralim, psikolojim cok kotu. Bir de ustune, daha bitmediiiii sira Adana'da diyen uzmanlar yuzunden yasadigimiz hayat cehenneme dondu. Pazartesi gunku depremden sonra bir gece arabada bir gece annemin mustakil evinde gecirdikten sonra eve donduk. Cunku bunun sonu yok. Ne zamana kadar boyle yasayabilir insan? Eve donduk ama huzursuzluk gecmiyor. Keske bir an once olsa da kurtulsak, hayatimiza geri donsek diyor bir cok kisi, ben de onlardanim. Cunku illa ki olacak biliyoruz. Biz eve donduk, bazi tanidiklar da evlerine dondu ama hala toplama alanlarinda ya da arabada geceleyen insanlar var. Siz napiyorsunuz? Ne zamana kadar boyle devam edecek bu durum?

ailemden herkes başka bir yerde nereye sığınacağımızı şaşırdık.çoğu şehir için uyarıyorlar. Sadece bekliyoruz ve bu süreç çok daha zor geçecek. Ben de evimden günlerdir ayrıyım ve dönmeye asla cesaret edemiyorum.

Gaziantepteyim ben de , 3 depremi de fazlasıyla hissettik maalesef . Bugünümüze şükür diyoruz , ancak kaygı hayatımızı alt üst etmiş durumda . 1 hafta dışarda arabada , 2.haftayı annemde geçirdim 2 gün evimde kalmaya gittim ki Hatay’da olan depremi yaşadım . Tekrar annemlere geldim evi 1. Kat diye eve gitmek istiyor , ama korkuyorum . Üstüne üstlük 7 aylık hamileyim . Adana ve çevre illerde ki risk devam ediyor diyorlar elimiz yüreğimizde bekliyoruz resmen . Allahım beterinden korusun, Rabbim cümlemize yardım etsin . Ne yapabiliriz ne yapmalıyız kafayı yemek üzereyiz 😞

Bingöl içinde bu uyarı var maalesef ki mesela eğer bingölde deprem olursa şiddetli ( ki kesin olacak deniyor ) bizde bundan zarar göreceğiz 🥹 ben kabullendim galiba artık tedbiri alıp takdiri Allah bırakıyorum . Başka çare var mı ki ?
Siz de siirtte kaliyordunuz sanırım, hangi mahalledesiniz?

Herkese merhaba ve gecmis olsun. Uc depremi de yasayan bir Adanaliyim. Sinir sistemim, moralim, psikolojim cok kotu. Bir de ustune, daha bitmediiiii sira Adana'da diyen uzmanlar yuzunden yasadigimiz hayat cehenneme dondu. Pazartesi gunku depremden sonra bir gece arabada bir gece annemin mustakil evinde gecirdikten sonra eve donduk. Cunku bunun sonu yok. Ne zamana kadar boyle yasayabilir insan? Eve donduk ama huzursuzluk gecmiyor. Keske bir an once olsa da kurtulsak, hayatimiza geri donsek diyor bir cok kisi, ben de onlardanim. Cunku illa ki olacak biliyoruz. Biz eve donduk, bazi tanidiklar da evlerine dondu ama hala toplama alanlarinda ya da arabada geceleyen insanlar var. Siz napiyorsunuz? Ne zamana kadar boyle devam edecek bu durum?
Ben 10 gündür ablama geldim mersine yarın dönüyorum artık nereye kadar bende olacaksa olsun hasarsız can kaybı olmadan atlatalım bitsin gitsin diyorum
Çünkü beklemek daha çok yoruyor

Ben 10 gündür ablama geldim mersine yarın dönüyorum artık nereye kadar bende olacaksa olsun hasarsız can kaybı olmadan atlatalım bitsin gitsin diyorum
Çünkü beklemek daha çok yoruyor

Evet, iste bu beklemek en kotusu. Caresi yok biliyorum ama diken ustunde hissediyorum surekli.

Evet, iste bu beklemek en kotusu. Caresi yok biliyorum ama diken ustunde hissediyorum surekli.
Öyleyiz sürekli gözüm avizede dışardan motor sesi gelse irkiliyorum banyoya girip çıkmak 5 dk mı almıyor 🥺
Ama elimizden bişey gelmiyor
Eşim istanbulda çalışıyor deprem olduktan sonra geldi bizi götürmeye gidemedim valla orda olacak diye korkudan

Bu sürede oturduğunuz binaya deprem testi falan yaptırsanız? Belki güçlendirme yaptırmanız lazımdır veya daha sağlam bir ev ararsınız? Ya da sonuç iyi çıkarsa içiniz ferahlar en azından.
Evimiz saglam. Hatta inceleyen ekip sizinki kadar iyi az bina gorduk demisler. Ama bu bile rahatlatmiyor ki. O sarsinti ani cok korkunc.

Evimiz saglam. Hatta inceleyen ekip sizinki kadar iyi az bina gorduk demisler. Ama bu bile rahatlatmiyor ki. O sarsinti ani cok korkunc.
ev sağlamsa sorun yok. 2020 izmir depremi 6.9'du ve 45 saniye sürdü. eski binaların olduğu sulak zeminlerde yıkım oldu. kayalık bölgelerde, 99 sonrası yapılan binalarda sorun yoktu. hatta anneannem 45 senelik 4 katlı apartmanda oturuyordu, hiçbir şey olmadı. tabii 99 öncesi yapılmış olması kötü olduğu anlamına da gelmiyordu o bina için en azından. komşuların sesini bile duymazdık, oda duvarları bile 25 cm kalınlığındaydı. neyse bina ve zemin iyiyse yıkılmıyor, hasar alabilir onu bilemem ama önemli olan yıkılmaması.

Biz bir iş için dün gece Kayseri’ye gelmiştik . Bu sabah komşularım arkadaşlarım aradılar msj yazdılar ki Tuğçe 2 kere sallandık bugün dönme annenlerde kal dediler . Siz hissettiniz mi ?
Anladım, evet hissettim uykudan uyandırdı, gün içinde defalarca kez sarsıntı hissediyorum. Bitmeyecek gibi sanki:olamaz:

Anladım, evet hissettim uykudan uyandırdı, gün içinde defalarca kez sarsıntı hissediyorum. Bitmeyecek gibi sanki:olamaz:
Bir arkadaşım da uykudan uyandırdı diye msj yazdı sabah bana . Bingöl ve Van hakkında ne düşünüyorsunuz ? Büyük bir deprem yaşanırsa Siirt’te ne yaparız sizce. Ben Siirt’te işçiliğin berbat olduğunu düşünüyorum açıkçası

Bir arkadaşım da uykudan uyandırdı diye msj yazdı sabah bana . Bingöl ve Van hakkında ne düşünüyorsunuz ? Büyük bir deprem yaşanırsa Siirt’te ne yaparız sizce. Ben Siirt’te işçiliğin berbat olduğunu düşünüyorum açıkçası
Maraş,hatay depreminde bu denli şiddetli sallandiysak Bingöl ve van depremini düşünemiyorum. Bu şehirler bize daha yakın. Hakkâri için de risk varmış, o da bize yakın. 7. Katta oturuyorum bina 3,4 senelik ama deprem de nolur bilmiyorum, yıkım olmasa da hasar çok olur diye düşünüyorum. Geçen Belediyeden gelip bakmışlar bina da herhangi bir sıkıntı yok denilmiş ancak bilemeyiz. Yüzeysel bakıp gitmişler 🥺Allah sonumuzu hayır etsin

X