Ağız içi yara (aft) hakkındaki gözlemim/önerim. Mutlaka okuyun.

2Nota1Beste

Kayıtlı Üye
13 Mart 2017
773
1.080
Arkadaşlar, ağız içi yaranın ne kadar acılı bir durum olduğunu çok iyi bilenlerdenim. Bu yüzden size önce benim yaşadığım süreçten ve denediğim çözüm yollarından bahsedeceğim.

Kasım-Aralık-Ocak-Şubat aylarında anlaşmalı gibi ayda bir olmak üzere ağzımda bir tane aft çıkıyordu. Ayda bir olması da dikkatimi çekti çünkü normalde çıksa çıksa senede 1 defa ya da en fazla 2 defa çıkardı ama kasım ayından şubat ayına kadar çıkması beni korkutmuştu tabi denemediğim yöntem kalmamıştı internette ne araştırdıysam denedim. Nöbet şekeri, dut pekmezi, sumaklı su, karbonat, tuzlu su, sirkeli su ile çalkalamalar vs. bunların hiç biri bana yaramadı eni sonu kendiliğinden 2 haftalık bir süreçle geçtiler ama o acıyla yediğim yemekten bile zevk almıyordum tabi.
Sonra en iyisi iç hastalıkları polikliniğine gideyim kanıma baktırayım dedim.
Normalde kan değerlerim, demirim, B12 vitamin değerlerim düşük çıkabiliyor senede bir takviye almam gerekiyordu, ondan şüphelenip gittim.
Tahlillerim sonuçlandı her şey çok normal tüm değerler iyi çıktı, doktora sordum ağzımın içinde ayda bir aft çıkıyordu, neden olabilir peki dedim. Onun tek bir nedeni yok maalesef tam bir tedavisi de yok dedi, şu an var mı ağzında dedi yok dedim, iyileşmişti zaten kontrole gittiğimde 1 ay olmuştu geçeli. Kaldı öyle.
Bir gün şans eseri tv programında aft için ne iyi gelir konusu vardı orada Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu lahana turşusunu önerdi. İçinde B12 vitaminini barındırır , ağız içi yaralara iyi gelir vs. diyerek açıklama yaptı. Normalde aft varken turşudan, asitli şeylerden uzak durmak gerekirken bu lahana turşusunu duyunca şaşırdım ama sonradan aklıma geldi ben normalde turşuyu çok çok severim heleki lahana, havuç ve kornişon turşusuna bayılırım ve aftımın çıktığı aylarda hiç tüketmemiştim evden uzaktaydım o 4 ayda sürekli çıkıyordu ne hikmetse eve geldim geleli afttan kurtuldum yemeklerimde de artık sürekli lahana turşusu yiyorum inşallah tekrarlamaz.
Bunu yazmak istedim çünkü ne kadar kötü olduğunu acısını çeken anlıyor.
Sizlerde deneyin derim zaten çok güzel bir besindir lahana, faydaları çok fazla. En önemlisi unutkanlık için iyi, B12 vitamini var içinde.

Doğal bir yöntem olduğu için paylaşmaktan da çekinmedim.
Mutlaka deneyin derim. İnşallah olumlu gelişmeleri de yazarsınız.

Herkese acil şifalar diliyorum.
.
.

Teşekkürler paylaşım için. Aftzedeler olarak bir dernek kursak birbirimize destek olsak ne güzel olur :))

hemen gidip alacağım kendime lahana turşusu

Teşekkürler paylaşım için. Aftzedeler olarak bir dernek kursak birbirimize destek olsak ne güzel olur :))

hemen gidip alacağım kendime lahana turşusu
Rica ederim :)
İnşallah benim gibi faydasını görenler çoğalır ve kurtulur şu aftlardan.

Ben markette içinde sarımsak olanından yemiyorum annemin evde kendi yaptığı turşudan yiyorum, turşunun içine sarımsak koymaz, koku da olmuyor diye daha çok seviyorum sarımsaksız. Bir de tansiyon düşüklüğü yapıyor sarımsak bu da bana iyi gelmiyor.

Tercihinize kalmış artık sarımsaklı ya da sarımsaksız.
Ama müthiş bir şey lahana turşusu. İştah açma özelliği var ama en azından yararı dokundu bana, severek de yiyorum.

Konu için teşekkürler. Kesinlikle lahana turşusu işe yarıyor,benim de geçmeyen aftlarım olurdu hatta Behçet testi bile yaptılar koluma, şükür ki sonuc temiz çıktı C vitamini verdi doktor sabah akşam hap içtim ilaç bittikten bir kaç ay sonra yüzüm mayın tarlasına döndü :silah: yani aft iyileşti ama yüzümü bozdu sivilcelerden yüzüm görünmüyordu ama o zamandan beri ağzımda tek tük çıkmaya başladı geçenlerde bir tane çıktı lahana turşusu yedim acısız şekilde iki günde hissetmeden gitti.

İlaçlara başvurmadan önce kesinlikle doğal yöntemi deneyin.:spor:

X