Aileler arası kültür farklılıkları

Ay tabi ki bu ufak bi örnek bu arada yolluk atmaktan kastım ayağınız üşüdü diye altına bir şey sermek değil masa ya oturmak yerine yere baya koca halıyı serip oturmaya kalkmak. Neden yerde oturalım yahu balkonda inşaatta mı çalışıyoruz buna normal demeyin lütfen
Normaaaaal :KK70:

Ay tabi ki bu ufak bi örnek bu arada yolluk atmaktan kastım ayağınız üşüdü diye altına bir şey sermek değil masa ya oturmak yerine yere baya koca halıyı serip oturmaya kalkmak. Neden yerde oturalım yahu balkonda inşaatta mı çalışıyoruz buna normal demeyin lütfen
Ay bu cevabınızı görmemişim şimdi sayfalara bakarken gördüm . Ben bir süre babannemde kaldım öğrenciyken balkonda hali vardı hatta salon takımı var diyim size televizyona masada otururken birşey yiyemiyorsun ben gece aciktigimda yumurta falan kırıp yere sofra bezi serip kahvaltı yapıyordum acaba diyorum karşı taraftan komşular görüp bana inşaatta mi çalışıyor bu kız diyorlar bir kısmı da limoncunun dediği insan gibi masada ye falan mı diyorlardı . Demek ki köyüm olmasa da ruhum hep koyluymus 🤣

Şimdi teraslı evim olsa kesin yere halı atar üstüne bı sürü yastık atardım ve üzerine yayilirdim ya da kesinlikle oturma grubu koyardım asla sandalyede oturup rahatımi bozamam

Kocaman halımda var koltuğunda,hatta domatesin, taze soğanım da var saksıda 🤣
Kahretsin bende köyden asmada soğan sarımsak getiricem. O halı serdigim balkonun duvarlarına çivi caktik asmalari asıyorum oraya gören komşular nasıl özeniyor ne güzel diye. Benimde çok hoşuma gidiyor öyle koparıp yemek😍 çocuklarım koy kültürünün hep içinde olsunlar diye elimizden geldiğince gidiyoruz ❤️

Doğma büyüme şehirliyim, hiç köyüm olmadı, en büyük hayalimiz eşim emekli olunca köye yerleşmek. Her yörenin, şehrin, köyün, ülkenin bile kültürü birbirinden farklı. Hiç birisi diğerinden üstün değil. Sen masada yemek yiyosun, balkona kilim atmiyosun diye üstün, ari ırk olmuyosun ama böyle üstten üstten konuşunca bayağı bir görgüsüz görünüyorsun bizim bu tarafta. İnsan dediğin her gittiği yere uyum sağlayabiliyosa, karşısındakinin alışkanlıklarına, görgüsüne saygı duyup, evlerine gittiğinde o yer sofrasına samimiyetle oturabiliyorsa insandır. Bu kadar kendini beğenmişlik olunca ayyy g.t.m diye bı ses yankilaniyo benim kulaklarda

Biz bırakıyoruz valla , sizin olsun o dediğiniz yerler, Suriyelilerle koyniş koyniş yaşar gidersiniz artıkın. 😬 Arada gezmeye geliriz, İstanbul dışarıdan gelip gezene güzel zaten. Hadi canım baş baş.
Ağustos’a “Ağustoz” zekata “zekaaat” diyen ultra şehirli, hatta kendini şehirli hayatının Yılmaz savunucusu ilan edip milleti ezilmeyen arkadaşımız bu cümlelerimizi büyük ihtimalle anlayamayacaktır ama teşekkür ederim verdiğin ayar için. Miss miss.

Kocaman halımda var koltuğumda,hatta domatesim, taze soğanım da var saksıda 🤣
Kocaman iki balkonum var ve yazın mutlaka sererim halı. Çünkü niye sermeyeyim ? Ve yine balkonlarımda biber var nane var domates var. Var anam var. Doğma büyüme şehirliyim ama beğendiremedik kendimizi neyse. :KK70:

Kahretsin bende köyden asmada soğan sarımsak getiricem. O halı serdigim balkonun duvarlarına çivi caktik asmalari asıyorum oraya gören komşular nasıl özeniyor ne güzel diye. Benimde çok hoşuma gidiyor öyle koparıp yemek😍 çocuklarım koy kültürünün hep içinde olsunlar diye elimizden geldiğince gidiyoruz ❤️
Çocuklar için bu zamanda köy ortamında özgürce oynamak büyük nimet, bunun kıymetini herkes anlayamaz maalesef. Bahçeli evi olan köy havasında bir mahallede büyüdüm,harika bir çocukluk geçirdim. Dalından meyve ,sebze yemek onları sulamak,temiz hava mis.
Çok iyi yapıyorsunuz 😊

Doğma büyüme şehirliyim, hiç köyüm olmadı, en büyük hayalimiz eşim emekli olunca köye yerleşmek. Her yörenin, şehrin, köyün, ülkenin bile kültürü birbirinden farklı. Hiç birisi diğerinden üstün değil. Sen masada yemek yiyosun, balkona kilim atmiyosun diye üstün, ari ırk olmuyosun ama böyle üstten üstten konuşunca bayağı bir görgüsüz görünüyorsun bizim bu tarafta. İnsan dediğin her gittiği yere uyum sağlayabiliyosa, karşısındakinin alışkanlıklarına, görgüsüne saygı duyup, evlerine gittiğinde o yer sofrasına samimiyetle oturabiliyorsa insandır. Bu kadar kendini beğenmişlik olunca ayyy g.t.m diye bı ses yankilaniyo benim kulaklarda
Şahika Koçarslanlı belirdi gözümde :KK53:
images-6.jpeg

Valla ne abarttilar ben doğma büyüme Ankara dayım üniversite de burda okudum Oh my God ne demek patik ,balkona halı,yer sofrası demedim ya . Hiç mi kalabalık haddini aştığında yer sofrasına oturmamislar 🤣 ülkede kast sistemi mi var hayırdır bizim mi haberimiz yok

Kocaman iki balkonum var ve yazın mutlaka sererim halı. Çünkü niye sermeyeyim ? Ve yine balkonlarımda biber var nane var domates var. Var anam var. Doğma büyüme şehirliyim ama beğendiremedik kendimizi neyse. :KK70:
Çok da mühim değil onu kim beğeniyor ki :KK70:

Ceyizimdeki patiklerim eskidi, yenilerini aldım annemden. Siz lifsiz mi yikaniyorsunuz? Yılın 10 ayı kayınvalidemin ceyizime ördüğü yelek evde sırtımda. Beğenmiyorsanız bir çekmeceye koyarsiniz hatıra olarak kalir. Bu saydıklarıniz çok insancıl şeyler. Şimdiden bunları kafanıza takiyorsaniz evlenmeyin.

Çocuklar için bu zamanda köy ortamında özgürce oynamak büyük nimet, bunun kıymetini herkes anlayamaz maalesef. Bahçeli evi olan köy havasında bir mahallede büyüdüm,harika bir çocukluk geçirdim. Dalından meyve ,sebze yemek onları sulamak,temiz hava mis.
Çok iyi yapıyorsunuz 😊
Evet kesinlikle öyle.
Siz ne guzel şanslıymışsınız. 😍
Ben tamamen betonların içinde büyüdüm ve ilk kez köyü eşimle evlenince gördüm. Düğünden sonra, önceki kıyafetlerimden giyeceğimi sanmışlar. Hani benim şalvarım dedim :) seneler geçti hala anlatırlar nasıl ilk geceden uydun bize diye. Ne var ki olması gerekeni bu bence dedim. Şalvarımı giyiyorum bazen gerektiğinde tulbenti takıyorum hatta şimdi gitmeden küçük kızıma da alıcam bir şalvar 😍 köylü diye begenmedikleri insanlar nasıl besleniyor bir bilseler köye ozenirler haberleri yok ne yazık. İnek peyniri yemezler kendi yaptıkları keçi peynirini yerler, inek yoğurdu değil varsa manda yoğurdunu alırlar yapan köylülerden. Herşeyin dogalini köylüler yiyor mis gibi. Ihlamuru dalından koparıp cayimiza koyarız gibi gibi. Kısacası kurban olsunlar köylülere diyorum.

X