Ailem haksız yere bana sırtını döndü

bunca kişinin içinde olduğu bir ilişki
okurken insan bunalıyor nasıl yaşanır
atanıp defolup gidin bu nasıl aile
abin mi yatacakmış her gece adamla da o karar veriyor

biz başka yere söz verdik ne demek ya.. bu cümleden sonrasını okumaya gerek yok zaten
senin ailenin tırım tırım araştırdığı aileden daha kötü olduğuna yemin bile edebilirim

Böyle bir esaret görülmemiştir. Abiliğin de anneliğin de bir sınırı ve hatta adabı var. Neden bu kadar eziyorlar sizi ya da siz neden bu kadarına izin veriyorsunuz.
Aslında izin vermek değil de abilerim böyle yetiştirildiği için annem de ses çıkarmadığı için herşeyi kendilerine hak görüyorlar. Ben zaten yumuşak başlı bir insanım tepkimi koysam da evde kimse yanımda durmayınca sindiriyorlar🥺

biz başka yere söz verdik ne demek ya.. bu cümleden sonrasını okumaya gerek yok zaten
senin ailenin tırım tırım araştırdığı aileden daha kötü olduğuna yemin bile edebilirim
Güya karşı tarafı vazgeçirmek için söylenmiş bir sözmüş ama haklısınız çok çirkin bir söz 😔

Aslında izin vermek değil de abilerim böyle yetiştirildiği için annem de ses çıkarmadığı için herşeyi kendilerine hak görüyorlar. Ben zaten yumuşak başlı bir insanım tepkimi koysam da evde kimse yanımda durmayınca sindiriyorlar🥺

O zaman anneniz sizi bu işe bulaştırmamalıydı. Arkanızda durması lazım kendisi yaptı çünkü.

Bir noktada patlayacaksınız siz de benim gibi. Umarım geç olmaz

mutfaktaki sarı bez bile annenden kıymetli… annen de az fesat degil ama bastan beri seni bu duruma sokan o, abilerine o soylemeliydi. ne demek kendi dogurduğu ogullarından korkmak. senin abilerinin annene hic mi saygısı yok?! bu nasıl aile. annene üzülmedim ama daha beterlerine layık, öyle erkek cocuk yetistirdiği için ve seni boyle yarı yolda bıraktıgı için. abilerin senin tursunu kurmaya meraklı galiba, herkese bir kulp takıyorlarsa.

ben bu adamla evlen demiyorum, ama ailen aşırı sorunlu aşırı… içim kalktı bu ne rezalet. o abilerin evlenince bosanırlar ben diyeyim; anam anam garip anam diye cevresinde donerler annenin, gelinler de bunu çekmez boşarlar.

yahu senin madem mesleğin var ayrı ev tut çek git. koca kadınsın. kız kardesin de ne b*ku varsa yesin, boşver.

Bu adamı iyi tanı, alevi vs önemli degil de; imamla evlenmek istemezdim ben herhalde…

Baştan aşağı sıkıntılı bir durum ve gerçekten üzücü. Kendi şartlarınız ve yaşam biçiminiz çerçevesinde yorumlayacağım. Aşağıda yazdıklarım aslında beni ve düşüncelerimi yansıtan ifadeler değil:

Anne ve abilerinizi tanıyorsunuz. Abilerinize durumu açıklarken, öncesinde görüşmüş olsanız bile -annemin arkadaşları beni biriyle yakıştırmışlar bana da fotoğrafı gösterildi izniniz olursa görüşmek isterim/ ya da bir kere uzaktan gördük birbirimizi aracılara görüşmek istediğimi söylemek istiyorum gibi giriş yapacaktınız.

Size bir tavsiye asla ve asla annenize güvenerek bir iş yapmayın.

Ah keske gercekten bi alevi bulsanda insanlik, kadina saygi, deger verme neymis gorsen. Kurtulursun ailenden ve baskisindan. Anaerkil bizim kulturumuz kadin el ustunde tutulur, sozu gecer evde. Yani bin defa dunyaya gelsem boyle bir ailede dogacagima hic dogmamayi tercih ederdim. Bu nasil is , sanki kendileri evlenecek. Umarim kurtulabilirsin bu cendereden ne diyeyim.

2023 turkiyesinde bir ev mi burası yoksa 1960lardan akıl hastanesi mi?
İnsan doğduğu aileyi secemiyor ama bacım,seninki de yaşanacak gibi değil. Abin kim ya, ondan gizlemissin. E buluşurken 'biriyle tanıştım çok hoşlandım' diye çıksan oracıkta tokadı gecirmeyecek gibi bir de haber vermedin diyor.
Deli mıdır nedir. Yüzde yüz eminim kendisi her türlü ahlaksızligi yapan , kız düşürmek için yapmadığı kalmayan , malın tekidir.

Merhaba. Neden abilerinize annenizin işin içinde olduğunu en başından haberi olduğunu onun ısrarı üzerine tanıştırıldığınızı söylemiyorsunuz?(korkarsa korksun,onun da başı ağrısın gerekirse)
Günah keçisi arıyorsanız ben değilim.Ben annemin rızasıyla bu işe kalkıştım.Gönül bağım oluştu.Yetişkin ayakları üzerinde duran genç kadınım.Ya güzellikle usulüne göre kuracağım hayatımı yada size rağmen.
Bitti.
Kapanış
Abilerime konuyu açarken en başından annemin bilgisi dahilinde olduğunu söyledim. Onlar da annemin üstüne gitti herşeyin sorumlusu sensin vs diye. Annem de ileride anlaşmazlık olursa kendisi suçlanır diye bu sorumluluğu üstünden atmak için etrafa saldırdı. Aracıları ve görüştüğüm çocuğu arayıp işi bozmaya çalıştı maalesef.

mutfaktaki sarı bez bile annenden kıymetli… annen de az fesat degil ama bastan beri seni bu duruma sokan o, abilerine o soylemeliydi. ne demek kendi dogurduğu ogullarından korkmak. senin abilerinin annene hic mi saygısı yok?! bu nasıl aile. annene üzülmedim ama daha beterlerine layık, öyle erkek cocuk yetistirdiği için ve seni boyle yarı yolda bıraktıgı için. abilerin senin tursunu kurmaya meraklı galiba, herkese bir kulp takıyorlarsa.

ben bu adamla evlen demiyorum, ama ailen aşırı sorunlu aşırı… içim kalktı bu ne rezalet. o abilerin evlenince bosanırlar ben diyeyim; anam anam garip anam diye cevresinde donerler annenin, gelinler de bunu çekmez boşarlar.

yahu senin madem mesleğin var ayrı ev tut çek git. koca kadınsın. kız kardesin de ne b*ku varsa yesin, boşver.

Bu adamı iyi tanı, alevi vs önemli degil de; imamla evlenmek istemezdim ben herhalde…
Haklısınız ben de alevilik vs diye olaya bakmıyorum hiçbir zaman. Ama onun için katlandığım durumlara rağmen yanımda durmuyor yalnız hissettiriyor. O da doğru kişi değilmiş gibi hissediyorum. Sanırım ben onun için değil sadece kendim için yapacağım ne yaparsam.. Çok teşekkür ederim fikirleriniz için de 🌸

Ne bu ya kaçıncı yüzyılda yaşıyorsunuz siz. Her şey çok eski geleneklere göre yapılırken siz de öğretmensiniz çalışıyorsunuz.

Bu ülkede kadının adı yok. Bu nasıl bir zihniyet? Sizi bir birey olarak değil bir mal olarak görüyorlar. Sizin bir değeriniz yok onlar için. Lütfen ama lütfen ileride cocuk sahibi olursunuz olmazsanız bilemem ama ileride cocugunuz olursa aileniz gibi yetiştirmeyin, aileniz gibi düşünen adamlarla evlenmeyin.

Umarım.. Siz de buna benzer şeyler mi yaşadınız🥺

Aile yapısı biraz benzer.
Kapalı ve homojen bir kültür, çok fazla kuralları olan abiler, sessiz bir anne. Onların istediği gibi olunca her şey mutlular evet ama birazcık saparsanız huzursuzluk başlar.

Benim patlamam bayağı geç oldu. Hala tamamen çözebilmiş değilim sorunu. Çoğu baskı koruyup kollama adına yapılıyor bu anlaşılabilir bir şey ancak kız çocuğu eziliyor.

Merhabalar, yeni üyeyim derdime bir çare bulamadığım için buraya yazıp sizlerden fikir almaya karar verdim. Öncelikle 25 yaşındayım geçtiğimiz ağustos ayında annemin arkadaşının tavsiyesi üzerine annemin de ısrarı üzerine biriyle (26 yaşında) görüşmeye başladım. İlk görüşmede bana memleketlerinde (samsun) aleviler olduğunu akrabalarının da alevi olduğunu fakat kendini bildi bileli çekirdek aile olarak islam üzere yetiştiğini (hanefi mezhebinden) bir problem edersek anlayışla karşılayacağını söyledi. Mesleği de imam bu arada ben anneme söyledim annem de doğduğu yere göre yargılayamayız diyerek (ben de aynı şeyi yüzüne söylemiştim) karşılık verince devam ettik. 1 ayın sonunda annemle tanıştı aslında o daha erken istedi görücü usulü olduğu için yadırgamadım açıkçası süreci her neyse babam 2 sene önce vefat etti, iki abim var bu arada ikisi de bekar.. Sıra konuyu onlara açmaya gelmişti ama annem bir türlü açamıyordu. Kendi tanışmasının üstünden bir buçuk ay geçti hala söylemiyor ben küçük abime söyledim mesajda açıkladım, çünkü ikimizde iş yerindeydik ve akşamına görüştüğüm kişi görev yerine dönecekti dönmeden abimlerle tanışmak istiyordu. Evde konuşuruz dedi evde konuşulmadı anneme demiş ki bizden habersiz görüşmüş davetiye gönderirse işim olmazsa giderim daha benim gözüme görünmesin. Sonra görüştüğüm kişi mesaj atıyor abime kesinlikle cevap alamıyor iyi veya kötü. Aradan 2-3 gün geçti odasına gittim gizlemek niyetinde olmadığımı utandığım için söylemediğimi rızalarını almak istediğimi söyledim. Annem tabi alevilik mevzusunu açmış benim ona anlattığım şekilde değil ama ve kendisinin tanıştığını söylememiş çünkü abilerimden korkuyor. Abim de bana alevilikten dolayı kesinlikle olmayacağını bu konuyu kapatmamı söyledi o an ısrar edemedim tamam dedim. Fakat görüşmeye devam ettik. Bir buçuk ay kadar da böyle geçti ama bu süreçte ve başından beri görüştüğüm kişi ailemle tanışmak için çabaladı brn engel oldum bizimkilerin aşırı tepkilerinden dolayı.. Hal böyle olunca aracı koymuş ama sonrasında ben aracı işini de iptal etmesini istedim.iptal etti ama aracı başka birine devretmiş (devrettiği kişi ne görüştüğüm çocuğu tanıyor ne bizi) o da olaydan 20 gün sonra arıyor söylüyor. Bizimkiler de bu ne biçim iş aracı böyle mi koyulur kimseyi tanımıyor diyor doğrusunu anlatsak da inanmıyorlar. Sonrasında babasını araya koyuyor abim bu sefer babasına diyor ki biz kardeşimize başkasını uygun gördük bu yüzden istemiyoruz.. Daha sonrasında görüştüğüm kişi küçük abimle yüz yüze görüşmeye geliyor o ara olumlu geçiyor gibi hissediyoruz. Abim çocuğa diyor ki ben babanıza gerekeni söyledim biz bu olay kapandı biliyorduk babanızın haberi yokmuş biz başka yere söz verdik. Önce o tarafla görüşsün olmazsa size döneriz diyor 🙄 görüştüğüm kişi de böyle bir şeyi asla kabul edemeyeceğini benim gönlümün de onda olduğunu söyleyince tamam araştıralım istişare edelim döneriz diyor abim. Fakat hiçbir kararı abim kendisi iletmiyor ben iletiyorum doğal olarak bu sefer de suçlu ben oluyorum, çünkü onların istedikleri şey ailemin sunduğu sebep ne olursa olsun ben karşı tarafa kendim istemiyormuşum şeklinde söyleyecekmişim. Abim güya araştırıyor (ondan bundan memleketleri hakkında duydukları ile) bana olumsuz olduğunu söylüyor. Kendileri alevi olmasa da akrabaları alevi, memleketleri iyi değilmiş 9-10 yaşında silah kullanırlarmış bilmem ne gibi bir sürü saçma genel şeyleri aileye mâl ediyorlar. Asla ama asla ailesini çağırıp tanışmayı kabul etmediler. En başta abimlerdem gizlediğim için olmaz dediler sonrasında alevi dediler sonra başkasını düşünüyoruz dediler.. Hiçbir haklı gerekçe yok maalesef.. Tabi biz bütün bunlara rağmen vazgeçemiyoruz konuşmaya devam ediyoruz büyük abim olayı öğrendikten sonra asıl kıyamet o zaman kopuyor saçmalıklar silsilesi resmen.. O da aynı tepkileri veriyor ve biz istemiyorsak bu iş bitecek diyor karşı tarafa da bana da. Eğer bitmezse silahı alır giderim öldürürüm onu diyor. Son günlerde de işi bırakacağını evi terk edeceğini ve bütün bunların sorumlusunun ben olduğumu söylüyor. Annem de tabiri caizse abilerime tapıyor. Hiçbir kararımızı bizim almamıza izin vermediler okul konusu iş konusu evlilik.. Her konuda abileri bilir, abileri ne derse o olur (babam sağken de..) dedi durdu kendisi de onlardan tir tir titredi her seferinde. Tabi abilerim annemi sorumlu tuttuğu için annem de sorumluluğu üstünden atmak istediği için bu işe vesile olanları arayıp ağzına geleni sayıp söylüyor görüştüğüm çocuğu, arkadaşlarını, annesini herkesi arayıp ağzına geleni söylüyor. Annem beni tehdit ediyor eğer ayrılmazsan çalıştığın yere gelir bütün hocalara okul müdürlerine seni rezil ederim diyor. Hakkım sana haram olsun diyor bu işe kendisi beni sokmamış gibi. Ama böyle diyince daha çok saldırıyor etrafa..
Evde her gün kavga kıyamet kız kardeşim (1 yaş küçük) onların dolduruşuna gelip boğazımı sıkıyor küfürler beddualar ediyorlar her gün. Annem vazgeçemeyişimizin sebebini ahlaksızlık yapmışım olarak lanse ediyor işitmediğim hakaret beddua küfür kalmadı. Bu süreçte karşı taraf bana asla yansıtmadı annesi ve babası çok sabırlı insanlar ben istedikten sonra arkamda olacaklarını bu işin onların demesiyle bitmeyeceğini söyleyip bana teselli vermeye çalışıyorlar ama artık dayanamıyorum. Annem abilerim için 'kız kaçırsalar bile yeter ki evlensinler' aslan oğullarım ne yaparsa doğrudur bilmem nedir diyerek yetiştirdi. Beni kim istemeye gelse abileri dedi kimi sevsem abilerin olmaz derse olmaz dedi bir günden bir güne arkamda durmadı. Ne yapacağım nasıl bir yol izleyeceğim bilmiyorum. Evde kimse yüzüme bakmıyor herkes düşman bana diyorlar ki evin huzurunu kaçırdın aileyi dağıttın ama inanın hiçbir şey yapmıyorum hep kendileri birbirlerini doldurup onu bunu arayıp rezil ediyorlar. Ailemin beni her konuda manipüle etmesinden bıktım 25 yaşına geldim, ne istediğim bölümü okuttular ne istediğim mesleğe izin verdiler ne de evleneceğim insanı bile seçemiyorum. Hep onlar en doğrusunu biliyor tanımaya bile yanaşmıyorlar neyin doğrusu Allah aşkına.. Çok uzun oldu hakkınızı helal edin ama o kadar çıkmazdayım ki fikirlerinize çok ihtiyacım var Allah rızası için bir yol gösterin.
O kadar içim sıkıldı ki okurken yarıda okumaya kestim böyle şeylere tepki göstersekte maalesef böyle hayatlar var nasıl yaşıyorsunuz bu ailede psikolojiniz nasıl sağlam kalıyor başkasını düşündük ne demek sizin hayatınız sizin kararınız siz eşya mısınız insanları mezheplerine göre yargılamakta ne aileniz öyle tepki vermişki sanki görüştüğünüz kişi müslüman değil çok şey söylemek istiyorum da neyse kararınızın arkasında durun bi an önce de bu sığ düşünceli insanlardan kurtulun

Aile yapısı biraz benzer.
Kapalı ve homojen bir kültür, çok fazla kuralları olan abiler, sessiz bir anne. Onların istediği gibi olunca her şey mutlular evet ama birazcık saparsanız huzursuzluk başlar.

Benim patlamam bayağı geç oldu. Hala tamamen çözebilmiş değilim sorunu. Çoğu baskı koruyup kollama adına yapılıyor bu anlaşılabilir bir şey ancak kız çocuğu eziliyor.
Sessiz bir anne dışında benziyoruz evet.. Gerçekten de onların istediği gibi olunca kendileri mutlu bizim istediğimiz olsun isteyince (ki hayat bizim hayatımız bariz bir yanlış da yok) güya huzuru biz bozuyoruz. Off oof Allah sizin de yardımcınız olsun uzlaşmak çok zor bu yapıdaki ailelerle

X