Ailem sevgilimin ayağı aksıyor diye evlenmemi istemiyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
O adama nasıl ailem seni bu sebepten istemiyor diyebildiniz ? Dürüstlük bu değil çok seviyorsanız bu şekilde ona belli etmeden ailenizi ikna etme savaşına gireceksiniz tekrar söylüyorum çok seviyorsanız eğer.
Açıkça dediği kısmı kaçırdım.

Allah iyilerini çıkarsın karşına.

Konu sahibi arkadaş sizinle devam etmesin....

Tabiki de seviyorum ailemle bu zamana kadar hiç bir sebeple çatışmadık hep fikirlerimiz ortaktı. Sevgimden emin olmasam çatışmayı göze almazdım. Belki eksik anlatmışımdır sorun cevaplayayım.
10 senedir beraberiz.
Ailen çok kötü kalpli. Yarın bir gün başımıza ne geleceğinin garantisi var mı.

Tanıma fırsatı verseler seveceklerine eminim Başkasının başına gelse ailem bu söylenilen şeyleri kınarlardı öyle şey mi olur önemli olan karakterdir derlerdi. Ailem böyle insanlar değil aile tanışmasında amcalarım ve yengelerim de vardı onlar sevgilimi görüp olumsuz fikir beyan edince annem ve babam da etkilendi bu durumdan utandilar utanılacak hiçbir şey yok çevrenin etkisi çok oldu. Şimdi ise ailemi tanıyamıyorum.
Yarın paşa gibi ama karaktersiz biriyle evlenirsen boşanmak istediğinde de sana arka çıkmaz ailen.Ama çok yakışıklı,
bırakma , derler

Normal şartlarda ailenin onay vermediği kişileri zorlama derim.Ama burada durum farklı.
En başta çok net ve kararlı olmalısın gerçekten vazgeçmeyeceğini bilmeliler.
Sonra da onlara aslında herkesin bir engelli adayı olduğunu yarın bir gün başımıza ne geleceğinin belli olmadığını söylemeli ve paşa gibi düşündüğünüz adamla evlendim bir sakatlık geçirdi o zaman onu boşamam lazim değil mi vs gibi sorular sorarak ışınlanma yaşamalarını sağlamalısın.Zira akılları ve kalpleri çalışmıyor sanırım.

27 yaşındayım uzun süredir evlenmek niyetiyle görüştüğüm birisi var o da 33 yaşında. Ben ambulansta çalışıyorum kendisi adliyede çalışıyor. Sevgilimin ayağının birinde bebeklik zamanında yanlış tedavi ve ilgisizlikle peydah olan bir aksama problemi var. Aile tanışması oldu ailem başından ayağının aksadığını bilerek eve çağırdılar. Sonra da ayağı aksıyor diyerek evliligimizi onaylamiyorlar. Karakteri ve ahlakıyla alakalı hiçbir problemleri yok ahlaki güzel olabilir iyi bir insan olabilir ama ben kızımı topala vermem diyorlar. Ben uzun süredir tanıdığım sevgilimin ahlakına beni mutlu edebileceğine evine ailesine sahip çıkacağına yürekten inanıyorum ama ailem sırf yanıma yakışmadığı için evlenirsen hakkımızı helal etmeyiz diyorlar. Sevgilimin ayağı araba sürmesine bisiklet kullanmasına spor yapmasına günlük işlerine engel değil her işini yapabiliyor elhamdülillah. Aileme her şeye fiziksel bakmayın karakterini biraz daha tanıyın seveceksiniz eminim diyorum tanımak dahi istemiyorlar. İyiyse kendisi iyi olsun bizden uzak olsun diyorlar. Ben de sırf ayağı aksıyor diye değer verdiğim ve değer gördüğüm bir insandan vazgeçmeyi mantıklı bulmuyorum. Aileme sordum benim görmediğim sizin gördüğünüz başka bir sebep varda ondan mı bu kadar katısınız diye hayır yok fiziksel olarak benim kızıma paşa gibi adam lazım adam gibi adam lazım diyorlar. Ben de bu zaten adam gibi adam dediğimde hahaha deyip küçümsüyorlar. Sevgilim benim boynum bükülmesin diye her şey olması gerektiği gibi olsun onların dediklerine kırılmıyorum kızları için en iyisini istemekte haklılar karakterimde bir yanlış görülerse düzeltmeye hazırım ama ayağım için de çabalayacagim daha iyi olacak ve onları ikna edelim razı olsunlar öyle evlenelim sabredelim kararlı olalım diyor. Aileme nasıl tepki vereceğimi nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum.
O zaman neden evlerine çağırıp karşı tarafa ümit verdiler.Bence evlenmek için uğraşın gönüllerini alın.

Evlilik politik olmayı gerektirir. Gerekçelerini keşke bilmeseydi sevgilin.

Şimdilerde karma dense de "kınadığınızı yaşamadan ölmezsiniz" sözü benim hayatımda önemli bir yer kaplıyor.

Hepimiz bunu tecrübe etmişizdir.
Allah korusun ufacık bir kazaya, doğal afet bağlı yüzümüzün güzelliği elimizin ayağımızın tutması.

Aklı başında bir aile büyüğü ailenizle konuşabilir. Belki faydası olur.

Ailenizin eğer aklına takılan başka bir mesele yoksa, siz de diğer her konudan(tipi, karakteri, aile uyumu vs...)eminseniz kavga etmeden biz evlilik için hazırlık yapıyoruza getirin bir şekilde ikna olacaklardır.

Sizde az korkunç değilsiniz, nasıl sevgilinize ailem topalsın diye seni istemiyor diyebildiniz? O çocuğun aslında sizin ailenize girmemeyi oturup bir düşünmesi lazım, bu aileden bir cacık olmaz.
Haklısınız anlatmamak dışarıdan daha doğru görünebilir. Lakin ailemin inadını kırmak için bundan haberi olmalıydı herşeyi olduğu gibi anlatmadım tabiki sevgilim bunu kompleks yapan birisi değil. Ya da çocuğa ne diyebilirdim ailem seni şu sebepten istemedi diye ne uydurabilirdim. Sevgilim ailemin karşısına çıktığında ailem ona zaten bunu söyleyecekti. Mecburen söyledim bilmesi gerekiyordu ve emin olun Allah şahit ben bunu gram sorun etmiyorum o da benim sorun etmediğimi biliyor ve bu sebeple sakin kalıyor.

Evlilik politik olmayı gerektirir. Gerekçelerini keşke bilmeseydi sevgilin.

Şimdilerde karma dense de "kınadığınızı yaşamadan ölmezsiniz" sözü benim hayatımda önemli bir yer kaplıyor.

Hepimiz bunu tecrübe etmişizdir.
Allah korusun ufacık bir kazaya, doğal afet bağlı yüzümüzün güzelliği elimizin ayağımızın tutması.

Aklı başında bir aile büyüğü ailenizle konuşabilir. Belki faydası olur.

Ailenizin eğer aklına takılan başka bir mesele yoksa, siz de diğer her konudan(tipi, karakteri, aile uyumu vs...)eminseniz kavga etmeden biz evlilik için hazırlık yapıyoruza getirin bir şekilde ikna olacaklardır.
Ben de tüm çabamla ikna etmeye çalışacağım. Yine de işi inada bindirirlerse zaten nikahımı kıyacağım. Bu olursa ilerde zaten mutlu olduğumu gordukce onlar da mutlu olacaktır diye düşünüyorum.

Din adamı ne yorum yaptı? Şu an başka hiçbir şeyi merak etmiyorum.
Cevap vermedi. Zaten bir konuşmasından etkilenip ona yazdım. Anne baba gereksiz hak kullanımı yapamaz diyordu. Muhtemelen kendisine çok fazla soru soruluyor görmedi.
Siz de takdir edersiniz ki insan darda kalınca herkesten her kesimden (aileyi nasıl razı ederim konusunda ayrılma düşüncesiyle değil kesinlikle) yorum bekliyor. İkna etme yolları hakkında.

Aileniz bu dünyanın adaletinin tadına bakmamış gali

Ben ailem böyle diyor diye sevgilime diyemezdim saklardım aileniz ikna olacaksa evlenecekseniz söylemeseydiniz keşke
Ailemin ikna olup olmayacağından emin değilim. Çok katılar ve başka bir sebep olmadığı için birlikte mücadele edeceğimiz için ona söylemek zorunda kaldım. Evet doğru olan size göre söylememek olabilir ama sevgilim bunu kompleks yapan biri değil benim ona bakışımdan da emin. Bunu söylemek zorundaydım.

Ailemin ikna olup olmayacağından emin değilim. Çok katılar ve başka bir sebep olmadığı için birlikte mücadele edeceğimiz için ona söylemek zorunda kaldım. Evet doğru olan size göre söylememek olabilir ama sevgilim bunu kompleks yapan biri değil benim ona bakışımdan da emin. Bunu söylemek zorundaydım.
Söyleyerek iyi yaptığınızı düşünüyorum adam en azından karşısında kim var neyi dert ediyor bilsin. Bacaktaki aksama yüzünden insan kötü mü görülür yani hani işe gidemez mesleğini yapamaz vs olsa dersin ki kızlarının ne kadar zorlanacağını tahmin edip uyarmaya çalışıyorlar. Adam işinde gücünde sağlam bir insan, aileniz el lafına takılıp utanacaklarına kendi fikir yapılarından kişiliklerinden utansınlar

Sizin belli ki dini hassasiyetiniz var ailenizin de vardır diye düşünüyorum. Herkesin dediği gibi yarın bizim de engelli olmayacağımızın garantisi var mı? Hor görmek, kibirlenmek günah değil mi? Sizi tenzih ediyorum ama anne ve babanız da sevgilinizin hakkına girmiş olmuyor mu?

Söyleyerek iyi yaptığınızı düşünüyorum adam en azından karşısında kim var neyi dert ediyor bilsin. Bacaktaki aksama yüzünden insan kötü mü görülür yani hani işe gidemez mesleğini yapamaz vs olsa dersin ki kızlarının ne kadar zorlanacağını tahmin edip uyarmaya çalışıyorlar. Adam işinde gücünde sağlam bir insan, aileniz el lafına takılıp utanacaklarına kendi fikir yapılarından kişiliklerinden utansınlar
Ailem de özünde böyle insanlar değiller. İnşallah tez zamanda hatalarını anlarlar.

Sizin belli ki dini hassasiyetiniz var ailenizin de vardır diye düşünüyorum. Herkesin dediği gibi yarın bizim de engelli olmayacağımızın garantisi var mı? Hor görmek, kibirlenmek günah değil mi? Sizi tenzih ediyorum ama anne ve babanız da sevgilinizin hakkına girmiş olmuyor mu?
Kesinlikle haklısınız. Oluyor dini boyutta da anlatmaya çalıştım lakin tüm kanalları kapatmış durumdalar. Olay daha 2 haftalık olayın şokudur inşallah diye ümit ediyorum.

Ailem de özünde böyle insanlar değiller. İnşallah tez zamanda hatalarını anlarlar.
Umarım anlarlar ama çok umutlu değilim. Bunları başkası yaşasa kendileri kınarmış yukarıda öyle yazmışsınız. Yani yapılanın ne kadar ayıp olduğunu görürlermiş. Oysa insanların kişiliği bir şey kendi başlarına gelince ortaya çıkar. Topal birini istemeyeni yargılamak çok kolay, kendileri çok erdemli insanlarmış gibi konuşması kolay. Ama iş başa gelince akrabadan gelen eleştiriden dolayı utanıp evlenirsen hakkımı helal etmem e gelmiş konu. Yazık yani inşallah akılları başlarına gelir Erkek arkadaşınıza ve size sabır dilerim

Umarım anlarlar ama çok umutlu değilim. Bunları başkası yaşasa kendileri kınarmış yukarıda öyle yazmışsınız. Yani yapılanın ne kadar ayıp olduğunu görürlermiş. Oysa insanların kişiliği bir şey kendi başlarına gelince ortaya çıkar. Topal birini istemeyeni yargılamak çok kolay, kendileri çok Erdemli insanlarmış gibi konuşması kolay. Ama iş başa gelince akrabadan gelen eleştiriden dolayı uyanıp evlenirsen hakkımı helal etmem e gelmiş konu. Yazık yani inşallah akılları başlarına gelir Erkek arkadaşınıza ve size sabır dilerim
Çok teşekkür ederim birbirimize olan sevgimiz için çabalayacağız

Din adamı ne yorum yaptı? Şu an başka hiçbir şeyi merak etmiyorum.
Merak etmenize gerek yok çünkü dinimizde evet anneye ve babaya karşı gelmek doğru değil fakat evlenmek istediği birinin engeli yüzünden istemiyorlarsa orda işler değişir zamanla ailesini yumuşatır o zaman günaha girmez.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X