Akıl Verin İşe Başlayayım mı?

Peki yanlış anlamazsınız umarım ama farklı bir sektör hiç denediniz mi ? İnanın sizi anlayarak bunu soruyorum terbiyesizlik algılamayın sizin emeğinizin karşılığı değil ama maalesef ülke şartları ortada
Neden yanlış anlayayım çok haklısınız ama ben artık ne iş yapabilirim başka sektörde? Kim alıp da bana iş öğretir bu yaştan sonra?

Olur mu bilmiyorum ama sanırım ben olsam kolejde dişimi sıkar bir yıl çalışırdım ya da pandemi bitene kadar. Sonra kosgeb kredisi falan olursa şartları bilmiyorum bir iş kurardım sanırım.

Sevgili arkadaşlar merhaba. Lütfen bana akıl verin; çıkmazda hissediyorum.

Arkadaşlar ben öğretmenim ve şu anda işsizim. Deli gibi sıkılıyorum işimi yapmak istiyorum ama insanca çalışabileceğim kurum çok az. Kolejler emek sömürüsü malum ama mecbur kalınca oraya da başvurdum çaresiz. Bir kolej pazartesi görüşmeye çağırdı. Ders saatleri dışında da etkinlik aktivite isteriz imasında bulundu. Şu dönemde nasıl bir aktivite olacaksa bilmiyorum. Daha önce yine bir kolejde 8 gün çalışma deneyimim olmuştu. Rezil bir 8 gündü. Günlük rapor yaz, haftalık rapor yaz, aylık rapor yaz. Günlük plan yaz, haftalık plan yap, aylık plan yap. Günde 8 saat ders anlat. Kamerayla bu dersler didik didik incelensin minik minik yüzlerce kusur bulunsun hepsi için hesap ver. Yönetici azarlasın, zümre başkanı azarlasın, Veli azarlasın. Öğle yemeğine bile çıkama. Asgari ücrete talim et.

Hal böyleyken kolej konusuna çok mesafeliyim. Bir de tek başına bir çocuk büyütüyorum. Çocuğu okula ben bırakıp alıyorum. Bu saatlere uyumlu bir iş olmalı. Çocuğumu alıp bırakacak kimsem yok.

Eski eşe 2 ay önce nafaka artırım davası açmıştım. Sigortalı bir işte çalışırsam nafaka artmayacak büyük ihtimalle. Artacak nafaka miktarı aşağı yukarı 750-1000 tl arası. İşe girsem 3000-3500 alacağım. Dava günü temmuzda. O zamana kadar çalışmadan beklersem çatlayacağım. Biraz daha iyi koşullarda bir iş mi bakayım, davanın bitmesini mi bekleyeyim? Sigortasız mı çalışayım ne yapayım bilemedim. Aklım çok dağınık. Hadi tatlı kk hatunları bana bir el verin..
Bence girin. İşsizlik zor bir psikoloji. Nafaka arttırımı nerede maaş nerede...

Bence çalışmalısınız Türkiye'de ne yazık ki kolay çalışma şartları yok. Kolej hariç diğer özel sektörlerde de bir çok insan baskı altında çalışıyor. Hem gelecekte emekli olma vs gibi durumlarda da vakit kaybetmemiş olursunuz hem de belki daha iyi şartlarda bir yere geçme şansınızı arttirmış olursunuz.

Allah yardımcınız olsun keşke mucize olsa devlet olsa size çok iyi olurdu
Ama yoksa da başka şartları değerlendireceksiniz mecburen
Keşke ama Türkiye şartlarında bırakın mucizeyi beklemeyi elimizdekilerin gitmediğine dua ediyoruz. Başka yerlere de başvurdum. İnşallah oralardan haber gelir. Sizlerden de dua bekliyorum.

Bence çalışmalısınız Türkiye'de ne yazık ki kolay çalışma şartları yok. Kolej hariç diğer özel sektörlerde de bir çok insan baskı altında çalışıyor. Hem gelecekte emekli olma vs gibi durumlarda da vakit kaybetmemiş olursunuz hem de belki daha iyi şartlarda bir yere geçme şansınızı arttirmış olursunuz.
Özel sektör zaten zor . MEB şartlarında bir çalışma hayatı beklemiyorum ama kolej tamamen yapılmayan işlerin tantanasıyla geçiyor. İş: dersinizi iyi şekilde anlatmak, sınav hazırlamak, öğrenci ve velilerle iyi diyalog kurmak. Göstermelik “ hedeflerimiz, amaçlarımız, toplantı, toplantı, rapor yaz, plan yaz, toplantı toplantı, göstermelik aktivite toplantı toplantı.” Yapabilene saygı duyuyorum ama kaldırabileceğim bir tempo değil.

Kosgeb den kredi alıp etüt merkezi acsaniz?devlet okullari yarım gün olduğu için çalışan insanlar mecburen çocuklarını etüt merkezine yolluyor

Kosgeb den kredi alıp etüt merkezi acsaniz?devlet okullari yarım gün olduğu için çalışan insanlar mecburen çocuklarını etüt merkezine yolluyor
Çok yakın bir çalışma arkadaşım etüd merkezi açtı ve çok büyük iflas etti. Oturduğu evi, bindiği arabayı bile kaybetti. Ben tek başına bir çocuk büyütüyorum. Tek varlığım şu an oturduğum ev. Bu kadar büyük işlere giremem.

Çok yakın bir çalışma arkadaşım etüd merkezi açtı ve çok büyük iflas etti. Oturduğu evi, bindiği arabayı bile kaybetti. Ben tek başına bir çocuk büyütüyorum. Tek varlığım şu an oturduğum ev. Bu kadar büyük işlere giremem.
Peki neden olmadı öğrenci mi gelmedi

Peki neden olmadı öğrenci mi gelmedi
Öğrencisi vardı ama muhasebe, kira, öğretmenler, vergi, sigortalar çok ağır geldi. Bir müddet sonra iş kendini toparlar diye cepten yedi ama hiç toparlanmadı. Şimdi o arkadaşım bir kurumda maaşlı çalışıyor ve keşke evimi arabamı kaybetmeden önce maaşlı çalışsaydım diyor.

Öğrencisi vardı ama muhasebe, kira, öğretmenler, vergi, sigortalar çok ağır geldi. Bir müddet sonra iş kendini toparlar diye cepten yedi ama hiç toparlanmadı. Şimdi o arkadaşım bir kurumda maaşlı çalışıyor ve keşke evimi arabamı kaybetmeden önce maaşlı çalışsaydım diyor.
Anladım ,dışarıdan karlı bir iş gibi duruyor halbuki.
Bence temmuza kadar idare edip öyle iş bakın, sabit gelirinizi arttirmaniz onemli

Anladım ,dışarıdan karlı bir iş gibi duruyor halbuki.
Bence temmuza kadar idare edip öyle iş bakın, sabit gelirinizi arttirmaniz onemli
Evet çok da akıllı iş bilir bir arkadaşımdır. Ama olmayınca olmuyor. Kira, vergi, sigorta herkesin belini büküyor.
Temmuza üç ay var. İnş hayırlı bir sonuç çıkar da ben de o zaman işime bakarım.

Evet çok da akıllı iş bilir bir arkadaşımdır. Ama olmayınca olmuyor. Kira, vergi, sigorta herkesin belini büküyor.
Temmuza üç ay var. İnş hayırlı bir sonuç çıkar da ben de o zaman işime bakarım.
Öğretmenler yaz ortasında özel sektörde nasıl iş bulur ondan da emin değilim yeni dönem eylülde basliyor?

X